Jump to content

Ελληνική Εναλλακτική Ιστορία


NickAthana
 Share

Recommended Posts

Γεια σας,

Ως νέο μέλος της ομάδας θα ήθελα να ανοίξω ένα topic σχετικά με το είδος της Εναλλακτικής Ιστορίας.

Πιστεύετε πως το αναγνωστικό κοινό είναι προκατειλημμένο και θα υπήρχαν αρνητικές αντιδράσεις ;

Εσείς θα διαλέγατε κάποια περίοδο της ελληνικής ιστορίας ή οποιασδήποτε άλλης χώρας ;

Αν καταφέρατε να γράψετε, ποιες δυσκολίες συναντήσατε κατά τη διαδικασία της συγγραφής ;

Έχω αρκετές ιδέες στο μυαλό μου και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

 

 

 

Edited by NickAthana
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η εναλλακτική ιστορία είναι λίγο περίεργο είδος... στο βαθμό που μπορεί να πολιτικοποιηθει πολύ πιο έντονα και πολύ πιο εύκολα από τα περισσότερα αλλά είδη ΕΦ. Οπότε κατ επέκταση θέλει και την αντίστοιχη προσοχή  αν κάποιος δε θέλει να γράψει... αριστουργηματα σαν την Πλατεία Μπελογιαννη του Αλεξατου ή το Stars and Stripes forever του Harrison (ο οποίος στην τελική δεν έγραφε και για πρώτη φορά )

Στα Ελληνικά το πιο γνωστό βιβλίο του είδους είναι βέβαια η Πλατεία Λένιν του Φυσσα, ένα γενικά αξιόλογο βιβλίο, τα υπόλοιπα είναι η πλατεία Μπελογιαννη, το Καλοί κι οι Κόκκινοι,  η Επέτειος του Βεμπου,  ο Στάλιν στην Κολιμα (μακράν από τα χειρότερα του ειδους) και το η Ρώμη πρέπει να καταστραφεί. Κοινός παρονομαστης τα 5 από τα 6 είναι είτε αλλαγές για τη Σοβιετικη Ένωση,  είτε κομμουνιστικη Ελλάδα είτε και τα δύο. 

 

Δυσκολίες... γράφεις ότι ξέρεις και καλό είναι να ξέρεις την κανονική ιστορία πριν αρχίσεις να την πειράζεις. Διαφορετικά τα ατυχήματα είναι εύκολα είτε γράφεις timeline όπως στην πάλε ποτέ soc.history.what-if και το σημερινό alternatehistory.com είτε μυθιστόρημα /διήγημα. Βέβαια ευτράπελα πάντα θα συμβούν,  πριν καμιά 20ρια χρόνια όταν έγραφα την πρώτη έκδοση του Guns of Lausanne, είχα πάρει ένα mail από κάποιον που μου διαμαρτυροταν γιατί έγραφα τέτοιες ανακρίβειες ότι η Ελληνική αεροπορία είχε Σπιτφαιρ το 1940 και ότι μπορούσε να μου πει ακριβώς τι είχε... μετά του έδειξα τον τίτλο ότι ήταν εναλλακτική ιστορία. 😆

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..