ΣΑ #9. Λέγατε πως θα τη γλυτώνατε; Αχεμ. Σιγά που θα. Ο καιρός περνάει, σφίξαν οι ζέστες και θα έπρεπε να αφήσω τους αγαπητούς συμφορουμίτες- μαθητές- συμμαθητές και συνοδοιπόρους στην ησυχία τους….αλλά. Έλα που σας το είχα τάξει. Μία μικρή, πολύ μικρή, και ευκολάκι (σε σύγκριση με άλλα) ασκησούλα, σχετική με πολλά που συζητήθηκαν στο φόρουμ τελευταίως εδώ, και βέβαια και με την προηγούμενη άσκηση εδώ.   Θέλω λοιπόν: Αφού χτυπήσω το κουδούνι, πλύνετε χεράκια και μαζευτείτε στην τάξη. Να πάρετε μια κόλλα χαρτί και να μου γράψετε μία παράγραφο, μία σελίδα, όσο θέλετε, όπου να περιγράφεται μία ερωτική σκηνή.  Επιτρέπονται κακά λογάκια. Με μέτρο. Όχι, όμως, για λόγους εντυπωσιασμού. Θα εξηγηθώ και παρακάτω σε αυτό. Η ΟΓ θα παρακαλέσω να είναι του αντίθετου φύλου από το συγγραφέα. Θέλω να δω αν μπορούμε να εξερευνήσουμε αυτά τα αισθήματα από την πλευρά που μας είναι λιγότερο οικεία. Η σκηνή πρέπει να είναι χρηστική, δηλαδή μέσα από το σεξ θα παρέχετε στον αναγνώστη κάποια πληροφορία. Άρα, θέλω να πειραματιστούμε με δύο πράγματα εδώ: πρώτον, πόσο καλά μπορούμε να εκφραστούμε για το σεξ και πόσο μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μία τόσο ιδιαίτερη στιγμή για να προωθήσουμε την πλοκή. Με ενδιαφέρει ό,τι γράφετε να έχει λόγο και αιτία ύπαρξης. Με ενδιαφέρει να μην δω ακραίες σκηνές με στόχο τον εντυπωσιασμό ή την πρόκληση. Ό,τι γράψετε να το χρησιμοποιείτε εσείς και να μην σας χρησιμοποιεί εκείνο. Τι λέτε, γίνεται;   Επιλογή ένα Ανεβάζετε ένα κειμενάκι σας,που πιστεύετε ότι ανταποκρίνεται στις παραπάνω παραμέτρους, και το διαβάζουμε. Το γράφετε τώρα ή αν έχετε κάποιο που να πιστεύετε ότι ταιριάζει, κάποιο απόσπασμα ή κεφάλαιο μυθιστορήματος, ας πούμε (SummeWriMo πλησιάζει και όλοι μας ξεσκονίζουμε τα υπό κατασκευήν γραπτά μας) και το συζητάμε. Επιλογή δύο Δείτε τα θέματα που ακολουθούν και αντλήστε από αυτά την έμπνευσή σας. Τα θέματα μπορεί να είναι τόποι, καταστάσεις, αντικείμενα. Φτιάξτε μία ερωτική σκηνή όπου η δράση να προωθείται σε σχέση με κάποιο ή κάποια από τα θέματα που δίνονται. Ενώ κάνουν έρωτα, εκείνος/ εκείνη ανακαλύπτει ότι ο/η σύντροφός του/ της διαθέτει ένα Βιβλίο των Σκιών. Και άρα είναι μάγος/ μάγισσα. Ακολουθεί ενθουσιασμός, θυμός ή έκπληξη; Ή, του /της αποκαλύπτει ότι είναι άρρωστος/ άρρωστη, και αν δεν πιει το τάδε καταπότι από δάκρυ ερωτευμένου γίγαντα θα πεθάνει. Ή, ότι η οικογένειά του/της έχει ένα αλλόκοτο ηθικό χρέος που πρέπει να αποπληρωθεί. Σκεφτείτε το και αφήστε την φαντασία σας να καλπάσει.   Διαλέξτε ένα ή και περισσότερα Εμπνευστείτε από ένα ή και περισσότερα Συμμετέχετε όσες φορές θέλετε Η μετάδοση της πληροφορίας που ζητώ μπορεί να γίνει από οποιοδήποτε χαρακτήρα, όχι κατ' ανάγκην από αυτόν μέσα από τα μάτια του οποίου αφηγούμαστε Επαναλαμβάνω πως προτιμάμε την ΟΓ που μας είναι λιγότερο οικεία Η άσκηση θα διαρκέσει μέχρι και τέλος Ιουλίου (Αύγουστο λέω να σας αφήσω να πάτε διακοπές) Επαναλαμβάνω: μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα παραπάνω θέματα αν και μόνο αν σας εμπνεύσουν. Η συμμετοχή μπορεί να είναι ένα ήδη υπάρχον κείμενο, ή κάτι που θα σκαρώσετε καθαρά βασισμένοι σε δικές σας ιδέες.   Σχολιάζετε εδώ, κατά τα γνωστά.