Jump to content

Write In July


Write In Ιουλίου 2019  

8 members have voted

  1. 1. Οι 3 ιστορίες που μου άρεσαν περισσότερο ήταν:

    • Σπάσε τον Κύκλο - Ballerond
    • Άβατον - Elgalla
    • Θάνατος στους Πολύπλευρους Χαρακτήρες - Elli Sketo
    • Κύριος Μηδέν - Nihilio
    • guest211 - Διγέλαδος
    • Η Αρτ Ρετρό Εισβάλλει στην Αθήνα - Myyst

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Καλημέρα, παιδιά!

Λοιπόν, παίζουμε με κανόνες FFL, οπότε ψηφίζουμε τις 3 ιστορίες που μας άρεσαν περισσότερο και έχουμε μία βδομάδα για σχολιασμούς και ψήφους. 

Καλή τύχη!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Cassandra Gotha said:

«Καλά που δεν πήγα». Η σκέψη μου όταν είδα το θέμα της Ιρμάντα. :p (Ήμουν Μοναστηράκι το πρωί).

Θα σας διαβάσω, όμως.

Έπρεπε να έρθεις για ένα γεία! Το γράψιμο δεν υποχρεωτικό  ^_^

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αχ κρίμα, αν το είχα δει θα ερχόμουν να σας γνωρίσω και να γράψουμε μαζί.

  • Like 1
  • Sad 3
Link to comment
Share on other sites

@Cassandra Gotha εγώ το είχα μυριστεί ότι είσαι Αθήνα, και τους το έλεγα.

 

Υπάρχει και φωτογραφικό υλικό στο μεταξύ. Πάω να το ανεβάσω.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

IMG_20190720_143520.thumb.jpg.59dfdbad1fe6430c96dbf8cf195610ed.jpgIMG_20190720_143519.thumb.jpg.3b10343ad46751360ca23ec5cba40a8c.jpgIMG_20190720_143517.thumb.jpg.7fdf472859b2e6989696cc834f2dbcc5.jpgIMG_20190720_143514.thumb.jpg.6a0d266a6395ef124ed686a43f384a6e.jpg

Το φόρουμ επί τω έργω, με χαρά και τρέλα. Myyst ρε σεις. Nihilio ρε σεις. Άξιζε τον κόπο.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε τι θα δούμε..

 

Myyst:

Spoiler

Νομίζω ότι είναι από τα πιο συνοχή και συναφή κείμενά σου. Βγάζει κάτι από Myyst και κάτι από new age pop fun-funk-fuck κουλτούρα. Δεν ξέρω καν τι έγραψα αλλά καταλαβαίνεις. Για κάποιον περίεργο λόγο μου άρεσε. Προφανώς έχει και στοιχεία yolo, αλλά το σύνολο μου κόλλησε Δεν ξέρω πώς. Μπράβο, πάντως. Ίσως και το καλύτερο που έχω διαβάσει από εσένα (βγάζω εκτός τα ποιήματά σου φυσικά που είναι κάτι τελείως διαφορετικό).



 

Διγέλαδος:

Spoiler

My kind of story! Πολύ τις γουστάρω αυτές τις ιστορίες που είναι διάλογος internetikos με κωδικούς, ονομασίες, μυστήριο, logged in, logged out. Μου θύμισες παλιές καλές εποχές με IRC και Telnet. Ενδιαφέρον concept, λίγο προβλέψιμο βέβαια και θα μπορούσες ίσως - αν βέβαια είχες άνεση χρόνου - να χτίσεις κι άλλο μυστήριο. Εικονικά έμπαιναν όλοι αυτοί; Ήταν cyber terrorists? Τι κυνηγούσαν? Ποιος τους πρόδωσε? Επίσης μου έλειψε λίγο κι ένας πιο "καθημερινός" διάλογος μεταξύ τους όταν μιλούσαν, φαντάζομαι γνωρίζονταν καιρό. Πάντως πολύ καλή προσπάθεια κι από εμένα ένα kudos γιατί τα γουστάρω τρελά αυτά.

 

elgalla:

Spoiler

Το teen story το έχεις πολύ. Και το αποδίδεις με τρόπο που σπάνια βλέπουμε και σίγουρα λείπει από την Ελληνικη΄φανταστική σκηνή. Θα σου πρότεινα να το επεκτείνεις και να αφιερώσεις χρόνο πάνω του. Πολύ ζουμέρες και ρεαλιστικές εικόνες, χαρακτήρες που φωνάζουν την ύπαρξή τους, πολύ μεστός εσωτερικός διάλογος. Το τέλος σηκώνει λίγη βελτίωση, η κορύφωση μοιάζει σαν να δειλιάζει να έρθει αλλά φαντάζομαι είχε να κάνει και με τον χρόνο. Πάντως μου άρεσε πολύ. Το Άβατον μπορείς και να το αποδεσμεύσεις από οποιαδήποτε σύνδεση με το deep web μιας κι είναι στον χώρο του φανταστικού. Στο λέω για να μην μπλέξεις με tech-ies και άχρηστες λεπτομέρειες.

 

Elli Sketo:

Spoiler

 

ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ. 

ΔΕΝ.

ΕΧΩ.

ΛΟΓΙΑ.

Νομίζω ότι κάποια στιγμή θα διαβάζουμε αυτές τις ιστορίες, σε 20-30-40 χρόνια, και θα ευγνωμονούμε που κάποτε υπήρξαμε μέλη αυτής της κοινότητας. Αλήθεια.

ΣΟΥΠΕΡ ΒΑΛΑΝΤΗΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.

 

 

Nihilio:

Spoiler

Επιτέλους σε διαβάζουμε μετά από πόσο καιρό. Η ευχάριστη έκπληξη του Write in. Δεν σε έχω συνηθίσει σε κάτι τέτοιο, να πω την αλήθεια, αλλά δεν έχω διαβάσει και πολλά δείγματά σου. Νομίζω ότι το μυαλό σου έκανε λίγο burn out με το συγκεκριμένο θέμα κι έβαλες υπερβολικά πολλές πληροφορίες για το μέγεθος της ιστορίας. Αν το σκεφτείς, η μισή είναι ένα μεγάλο infodumb. Μπορείς να κάνεις πολλά με αυτό το concept αν και μου είναι αρκετά γνώριμο (βέβαια, η φάση Matrix-like την έχω δει να γίνεται σαν σειρά/ταινία κι όχι σαν κόμικ). Το συνωμοσιολογικό στοιχείο πιάνει αρκετό χώρο κι επίσης χρησιμοποιείς αρκετά συχνά ίδιες λέξεις που έχουν ήδη επισημάνει το νόημα της πρότασης.
Όλα αυτά στα λέω γιατί με μία προσεκτική διόρθωση θα έχεις κάτι αρκετά descent σαν hi-tech thriller. Καλή προσπάθεια πάντως 😉

 

Μπράβο μας παιδιά, πολύ χάρηκα πο τα είπαμε και γράψαμε. Να το ξανακάνουμε και πιο συχνά, γιατί όχι; Ρίχνω κι εγώ τις ψήφους μου λοιπόν 😉

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι είναι δύσκολα τα live.

Τα διάβασα με τη σειρά που αναρτήθηκαν.

Ballerond Έγραψα στις σημειώσεις μου: «Ήταν καλό, χωρίς όμως να με πιάσει απ' τα μαλλιά, παρά το δυνατό θέμα του. Βασίστηκε στην απέχθεια του αναγνώστη γι' αυτό το έγκλημα, παρά στη λογοτεχνική δύναμη.» Πρέπει να σου πω, όμως, μία σκληρή αλήθεια: όταν διάβασα όλες τις ιστορίες και πήγα να ψηφίσω, ανακάλυψα  ότι είχα, κιόλας, ξεχάσει τη δική σου! Κάθισα λίγο να σκεφτώ, αλλά με τίποτα δεν κατάφερα να το θυμηθώ, και δεν μου έχει ξανατύχει σε τόσο σύντομο διάστημα. :(

elgalla Ήταν και γαμώ! Δεν ξεκόλλησα τα μάτια μου απ' τις λέξεις. Μέχρι που τέλειωσε, ή κόπηκε, αλλά το γύρισες πολύ ωραία στην πρώτη εικόνα. Ψήφος, για τη λογοτεχνικότητά του, για το ότι με ενέπλεξε συναισθηματικά.

Elli Sketo Παλαβό, πλακατζίδικο, ΟΚ. Δεν με ρούφηξε, όμως. Ψήφος, γιατί μου μίλησε.

Nihilio Έχω δύο σημειώσεις: 1) Ζωγράφισέ το. 2) Τα πρώτα τεύχη δεν έχουν ενδιαφέρον. Και εξηγώ: με παίδεψε πάρα πολύ, τουλάχιστον το μισό ήταν ένας αγώνας για να μην το αφήσω. Ο σχεδόν δημοσιογραφικός λόγος με ανάγκαζε να ξαναδιαβάζω παραγράφους, γιατί είχα αφαιρεθεί στην τρίτη γραμμή. Αλλά, ξέρεις, εκεί, έγινε ενδιαφέρον! Ψήφος, για τις εικόνες του τέλους.

Διγέλαδος Δεν είναι καθόλου του γούστου μου αυτές οι ιστορίες, που είναι γραμμένες σε μορφή διαλόγων chat room. Και η συγκεκριμένη, αν και ήταν έξυπνη, ίσως ήθελε λίγες πληροφορίες παραπάνω, για να (μου) κάνει αίσθηση.

Myyst. Στέφανε, :hmm:έχω μία και μόνη :mf_surrender:σημείωση: ακατάληπτο. Ρε συ, αλήθεια, δεν θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά μόνο αυτό έχω γράψει. :console:

 

:worshippy: που μαζευτήκατε και γράψατε.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και είχα πει να χρησιμοποιήσω τη φόρμα κριτικής δεν θα το κάνω σε αυτή την περίπτωση. Δεν ξέρω, δεν μου βγήκε τελικά με τα φλασάκια αυτό. 

Και προχωράμε. 

Spoiler

@Ballerond Ωραία ιστοριούλα, σου βγαίνει μία αλητεία, μία τρέλα αβίαστη και μάλιστα δείχνει ότι ξέρεις πράγματα περί του χώρου. Θα πω το σχόλιο που ισχύει για όλους: σου έλειπε χρόνος. Δεν είδα επίσης να εξηγείς με σαφήνεια το πώς και το γιατί όλο αυτό μετατράπηκε σε σκληρές μαύρες τρίχες, τριχόμπαλες που φτύνουν τα γατιά μου, ποδάρια αράχνης ή οτιδήποτε άλλο ήταν αυτό. Και δεν νομίζω ότι έφταιγε ο χρόνος εδώ. Κι άλλες φορές έχω εντοπίσει θεματάκια με τη σαφήνειά σου και τις αιτιολογήσεις σου και στο έχω ξαναπεί. Κατά τα λοιπά, ωραίος ο Νότης, ωραία η Ρίτα και η friends with benefits αλληλεπίδρασή τους, μια χαρά όλα. 

@elgalla Τι ωραίο. Πόσο καλογραμμένο. Πόσο ζωντανό. Πόσο μισό. Πουλάκι μου σαν κεφάλαιο από κάτι ήταν αυτό που έγραψες. Θέλει άλλο τόσο. Θα την ψωνίσει την κατάρα, πόσο θα πάει το μαλλί, κάηκε τελείως η τυρόπιτα; Χρόνος, χρόνος, θα μου πείτε. Καλά, γράψε και το υπόλοιπο όμως. Και κατ' ιδίαν πες μου πώς θα μπω να ψωνίσω κάνα δυο ξορκάκια. 

@Nihilio Nope, nope, δεν θα σου χαριστούμε επειδή μετά από τόσον καιρό εμφανίστηκες για να γράψεις. Θα το πιάσω από την αρχή, ένας τύπος που αυτοαποκαλείται Nihilio, πάει να πει τιποτένιος, μηδαμινός, πάει και γράφει για έναν Κύριο Μηδέν. Με κάνεις να μην θέλω να ξέρω πώς βγάζεις το ψωμί΄σου, πού συχνάζεις, τι πίνεις, με ποιους έχεις υπογράψει συμβόλαια. Πέρα από την πλάκα όμως. Πέρα από το Matrix-Johnny Mnemonic πλαίσιο (tribute στον Keanu Reeves πήγες και έκανες;) πέρα από την αδυσώπητη πληροφορία που το παραγέμισες και που σου κατατρώει λέξεις/ παραγράφους/ χρόνο η ιστορία πράγματι μου άρεσε. Είχα αγωνία να δω τι θα γίνει. Με εξίταρε και όλα τα σχετικά. Ήθελα περισσότερο. Πραγματικά δηλαδή. Μπράβο ρε. Όχι, μπράβο.

Λοιπόν, άλλοι τρεις μείνατε. Θα επιστρέψω με τα υπόλοιπα σχόλια και με ψήφους. Αν και έχω την υποψία ότι πάλι ο Σούπερ Βαλάντης θα σώσει τον κόσμο. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Ιρμάντα said:

@elgalla Τώρα μου ήρθε, marianas web είχες στο νου σου;

Δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό, το Άβατον είναι κάτι που υπάρχει στο setting στο οποίο γράφω. 😁

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι και καλά το βαθύτερο κομμάτι του dark web. Αστικός μύθος πιστεύω. Πάντως αν το βγάλεις αυτό που γράφεις θα σου κάνουν πολλοί την ίδια ερώτηση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε, πολύ χαλαρούς σας βλέπω, για να βλέπω σχολιασμούς!

Link to comment
Share on other sites

Ballerond

Spoiler

Μου άρεσε το πόσο αβίαστα φάνηκε να σου βγήκε, το πόσο καλά κυλούσε η γλώσσα και το πετυχημένο στήσιμο της σχέσης των δύο φίλων. Το ηθικό ερώτημα μου φάνηκε ότι μπήκε στο προσκήνιο κάπως βιαστικά, δεδομένου του ότι ο πρωταγωνιστής δεν είχε κανέναν ενδοιασμό μέχρι τότε. Το απόλαυσα πάντως και μου άρεσε το φλερτ του με τον τρόμο, αν και δεν κατάλαβα το κόνσεπτ με τις τρίχες.

 

Elli Sketo

Spoiler

 

Σούπερ Βαλάντης πάντα και για πάντα. Παλαβό και αλλοπρόσαλλο, ακριβώς όπως ο Βαλάντης, με έκανε να γελάσω και με κράτησε με το meta στοιχείο του που για μας εδώ στο φόρουμ είναι δυο φορές meta. Χαίρομαι να σε διαβάζω, το ξέρεις, θέλω να σε διαβάζω συχνότερα - επίσης το ξέρεις.


 

Nihilio

Spoiler

Ωραία η περίληψη, γράψε τώρα και τη νουβέλα. Είναι τόσο συμπυκνωμένο που καταλήγει κουραστικό χωρίς πραγματικά να είναι, διότι του λείπει ο διάλογος, η δράση και το characterisation που θα το έκαναν κανονική ιστορία και όχι προσχέδιο. Να το γράψεις, όμως, θα το διάβαζα.

 

Διγέλαδος

Spoiler

Μου άρεσε που ήταν έτσι δοσμένο σε μορφή chat, υπήρχε οργανικότητα στον διάλογο και φαίνεται πως έχεις και μια ενδιαφέρουσα ιστορία κατά νου. Δεν ορκίζομαι πως την κατάλαβα απόλυτα, αλλά βρήκα την εκτέλεση καλή και μάλλον την πιο πρωτότυπη, οπότε μπράβο γι' αυτό. 

 

Myyst

Spoiler

Εντάξει, εκτός θέματος τελείως, δεν κατάλαβα τίποτα, αλλά είναι πολύ ωραία γραμμένο. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα. Λίγο πιο μετά, αλλά σήμερα. Μην με στοιχειώνετε των τύψεων φάσματα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι καλέ. Ήρθα.

Spoiler

@Elli Sketo μα τι χάος. Χάος. Ο Σούπερ Βαλάντης δικαίως ονομάζεται Σούπερ, και ξέρω πολλούς που αυτοαποκαλούνται έτσι και τους ταιριάζει πολύ λιγότερο. Δεν μπορώ να πω πως πολυέβγαλα άκρη ωστόσο, υποθέτω μπορείς να το συγυρίσεις μια δόση χωρίς ωστόσο να χάσει την ανυπέρβλητα μυρωδάτη χαοτίλα του. Επίσης. Θάνατος στους πολύπλευρους χαρακτήρες; Εδώ θα με βρεις ιδεολογικά απέναντί σου. Αυτούς τους αγαπάμε. Σε γενικές γραμμές.

@Διγέλαδος Λοιπόν αυτό μου άρεσε. Και η χρήση των νόμων της Ρομποτικής επίσης μου φάνηκε όμορφα ταιριασμένη εδώ. Θα το έβλεπα άνετα ως επεισόδιο σειράς κυβερνοπάνκ μυστηρίου. Το συμπάθησα, εντάξει, πιο χορταστικό και επεξηγηματικό το ήθελα, αλλά ήταν καλό και εντός θέματος.

@Myyst Τσιμπούρλα, γίνε ποιητής. Wait, είσαι. Ακόμη καλύτερα, γίνε σκηνοθέτης. Μήπως είσαι κι από αυτό; Αν όχι, το έχεις. Υποθέτω ό,τι παρακολουθούμε είναι VR έτσι; Ναι, πρέπει να μας το δώσεις να το καταλάβουμε όμως. Φοβερές οι χειρόγραφες σημειώσεις, καλώς τις ανεβάσατε. Προσδίδουν ατμόσφαιρα.

Παιδάκια πάω να ψηφίσω. Διχάζομαι όμως. Να 'στε καλά, μου αρέσατε όλοι. Ο καθείς για άλλο λόγο, όμως όλοι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, η ψηφοφορία λήγει σήμερα, ε. Και η ψήφος είναι υποχρεωτική. Για κοπιάστε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ορίστε τα σχόλια μου:

Σπάσε τον Κύκλο

Spoiler

 

Nice! Ευχαριστήθηκα πολύ μερικές από τις πιο δυνατές σου σκηνές, με ανατρίχιασες φουλ με τις τρίχες και πίστεψα τους χαρακτήρες σου. Σε γενικές γραμμές οκ με το premise της ιστορίας, αν και αυτό δεν με έπεισε τρομερά γιατί (σε αντίθεση με τους χαρακτήρες σου) δεν έδωσες τον απαιτούμενο χώρο να το αναπτύξεις. Με πέταξες έξω τελείως όταν μας έδειξες ότι η Ρίτα είχε δει παιδική πορνογραφία. Δεν είναι κάτι που κάνεις στο διαδίκτυο για να γελάσεις, ούτε βρίσκεις κατά λάθος αυτά τα site και όλοι ξέρουμε ότι τα "εύκολα" site που έχουν τόσο παράνομο υλικό τα παρακολουθεί στενά η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος. Έτσι;

Anyway, other than that πολύ καλός - ειδικά μέσα στα πλαίσια του χρόνου. Μπράβο ρε συ - έχεις εξελιχθεί πολύ όμορφα :)

 


Άβατον

Spoiler

Σκληρό. Πολύ δυνατές εικόνες. Με σόκαρες, με ενόχλησες και δε μπορούσα να σταματήσω να διαβάζω. Στο τέλος ήταν σα να μου πήρες το χαρτί από τα χέρια. Ήρθε η σειρά μου να πω ότι το τελείωσες όπως - όπως, ένοιωσα ότι ήθελε έναν επίλογο ρε παιδί μου. Μόνο σχόλιο ότι θα μου άρεσε (ακόμα) περισσότερο αν ο βιασμός είχε περισσότερο διορθωτικό χαρακτήρα και η ομοφυλοφιλία του βιαστή να υπονοείται αλλά να μην επιβεβαιώνεται. 
Φοβερή δουλειά ρε Αταλάντη. Μας έχεις καλομάθει.


Θάνατος στους πολύπλευρους χαρακτήρες

Spoiler

ΤΙ ΜΑΛ......

Ο κύριος Μηδέν

Spoiler

Φοβερός τίτλος και μου άρεσε που πειραματίστηκες ενώ ο χρόνος πίεζε. Επίσης θαυμάζω που κατάφερες και ανέπτυξες τόσα πολλά σε τόσο λίγο χρόνο. Ωστόσο θα πω ότι ποιότητα > ποσότητα. Με κούρασες και μετά από δύο μέρες δυσκολευόμουν να θυμηθώ τι γινόταν στην ιστορία σου. 

Guest211

Spoiler

Δεν ξέρω αν φταίει που μοιάζει πολύ ο τρόπος σκέψης μας αλλά τα κατάλαβα όλα. Αυτό που θα ήθελα θα ήταν να είχες αναπτύξει λίγο παραπάνω τους στόχους που είχαν οι cyberτρομοκράτες σου, να μας δώσεις λίγο back story για το singularity και να καταλάβουμε καλύτερα τι γίνεται. Όπως είναι αφήνεις πάρα πολλά στην φαντασία και είναι κρίμα γιατί αισθάνομαι ότι έχεις κάτι πολύ συγκεκριμένο στο μυαλό σου που χάνεται. Αν έχεις χρόνο πλούτισε το λίγο και δώστο μας να το δούμε.
Ευχαριστώ που ήρθες :)

Η Αρτ Ρετρό Εισβάλλει στην Αθήνα

Spoiler

 

Στέφανε είχα πάει σε μία παραλία πριν μερικές ώρες που για να φτάσει κανείς έπρεπε να πάρει 4χ4 και να κατέβει ένα κατσικόδρομο. Εκεί λοιπόν που κοπανιόμουν στην καρότσα ενός Ντάτσουν βλέπω μία γούρνα και λέω: "Α, η γούρνα της θλίψης". Μετά προσπαθούσα να θυμηθώ τι γίνεται στη γούρνα της θλίψης, απέτυχα. Ύστερα προσπάθησα να θυμηθώ τι γίνεται στην Αρτ ρετρό, απέτυχα - μόνο το "στραβογαμιάς" μου έμεινε αλλά δε θυμάμαι σε ποιόν απευθυνόταν... 

Για άλλη μία φορά: εκτός θέματος, το κείμενο θα ήταν καλό, αν καταλάβαινα τι γίνεται!

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους που παίξαμε. Και εσένα Ειρήνη που μας οργάνωσες!

Πολλά φιλιά :surf:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα! Ο Στέφανος με ενημέρωσε ότι στο νησί που βρίσκεται δεν έχει καλό internet και δεν έχει και υπολογιστή μαζί του - οπότε θα επιθυμούσε να τον περιμένουμε μέχρι την Τρίτη που επιστρέφει. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάμε κι από εμένα:

@Ballerond Στρωτά γραμμένο κείμενο. Είχε μερικές ωραίες πινελιές εδώ κι εκεί (η σχέση του πρωταγωνιστή με τη φίλη του είναι πολύ καλά δοσμένη).  Δυστυχώς το υπόλοιπο μου φάνηκε μία πολύ χλιαρή ιδέα που έχω δει ξανά και ξανά σε ταινίες τρόμου με την ίδια καρμπόν εξέλιξη. Δεν ξέρω αν του έλειπε ο χρόνος για να φτιάξει ή αν απλά η ιδέα είχε πρόβλημα εξαρχής. 

 @elgalla Η εισαγωγή πολύ δυνατή, γροθιά στο στομάχι. Το τέλος, χμ, κάποιοι θα πούνε θέλουν τη συνέχεια, αλλά νομίζω ότι έτσι όπως τελειώνει, στη "μέση" και με το παράπονο του χαρακτήρα, κάνει έναν πλήρη κύκλο και τονίζει το νόημα της ιστορίας. Η καλύτερη για εμένα στο διαγωνισμό.

@Elli Sketo Δεν ξέρω τι ακριβώς διάβασα. Όμως ήταν τόσο στακάτος ο ρυθμός της ιστορίας και το ύφος της που βγήκε νερό. 

@Διγέλαδος Η φόρμα ήταν ένα πολύ ενδιαφέρον πείραμα και καταφέρνεις να διηγηθείς την ιστορία σου παρά τους περιορισμούς της. Σίγουρα λείπουν πολλά από κοσμοπλασία και ανάπτυξη χαρακτήρων, αλλά δεν ξέρω πώς, με αυτή τη φόρμα και σε τόσο λίγο χρόνο μπορείς να τα εισάγεις. 

@MyystΔεν ξέρω τι ακριβώς διάβασα #2, μόνο πώς εδώ έχουμε μία βινιέτα, μάλλον εκτός θέματος, που χρειάζεται πολύ ξεκλείδωμα για να την κατανοήσεις.

Edited by Nihilio
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Oποτε ας περιμένουμε και τον Myyst και, στο μεταξύ, όποιος άλλος θέλει να διαβάσει και να ψηφίσει είναι ευπρόσδεκτος! Παράταση ψηφοφορίας μέχρι την Τρίτη. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όχι, γιατί δεν φτάνει που είναι σε νησί και εμείς πήζουμε, αργεί κιόλας. @Myyst!!!!!

Άλλη μια μέρα τη δίνω πάντως. Μην κοιτάτε που αυτός είναι σε νησί και τα λοιπά και τα λοιπά.

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Myyst Όταν είδα τα screenshots από τις σημειώσεις σου, μου ήρθε τρομέρη έμπνευση. Κάτι σαν House of leaves, κάτι σαν ένα μέτα-ημερολόγιο, κάτι σαν μουτζούρες = dark web. Δεν πειράζει όμως, ας πάμε στην ιστορία σου. Νομίζω εδώ κάνεις μια κριτική στην τέχνη έχοντας το dark web μόνο σαν αφετηρία. Αλλά, θα ήθελα να κάνεις λίγο περισσότερο φανερή τη σύνδεση. Next time!

@NihilioΝομίζω αδικείς την ιστορία που σκέφτηκες με τον μικρό αριθμό λέξεων, αλλά και με την τέχνη με την οποία την εξέφρασες. Θα ήθελα να τη διαβάσω σε ένα graphic novel. Με λίγοτερο info-dumping και περισσότερες εικόνες (ειδικά εκεί που μιλάς για το παρελθόν του Άλεξ). Ψήφος

@Elli Sketo To Καλό με την Έλλη όταν τη διαβάζεις και καταλαβαίνεις ότι θα βάλει αρκετά meta-στοιχεία δεν φοβάσαι ότι θα σε χαλάσει. Κί όντως το meta-γλυκό έδεσε καλά. Ψήφος

@elgalla Κάνεις αυτό που ξέρεις καλά να κάνεις. Να γράφεις με συναίσθημα, και μόλις ξεκινάς με αυτό τον παίρνεις μαζί σου τον αναγνώστη από την αρχή. Ψήφος

@Ballerond Σόρρυ θα το ομολογήσω, είμαι λίγο σιχασιάρης και μόλις άρχισες να βάζεις μέσα κατσαρές τρίχες καταλάβαινα που θα πήγαινε η ιστορία. Σόρρυ μαν!

Edited by Διγέλαδος
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..