Jump to content

Write In July


Write In Ιουλίου 2019  

8 members have voted

  1. 1. Οι 3 ιστορίες που μου άρεσαν περισσότερο ήταν:

    • Σπάσε τον Κύκλο - Ballerond
    • Άβατον - Elgalla
    • Θάνατος στους Πολύπλευρους Χαρακτήρες - Elli Sketo
    • Κύριος Μηδέν - Nihilio
    • guest211 - Διγέλαδος
    • Η Αρτ Ρετρό Εισβάλλει στην Αθήνα - Myyst

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

σήμερα επέστρεψα από το νησί και, προφανώς, έχω ξεχάσει τα μυαλά μου εκεί... 😶😶😶

θα γράψω κριτικές και θα ψηφίσω αύριο το πρωί, σας αγαπώ πολύ που δε με λιντσάρατε για παραδειγματισμό, ποιος χτυπά τέτοια ώρ-/^ :?,*

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Myyst said:

σήμερα επέστρεψα από το νησί και, προφανώς, έχω ξεχάσει τα μυαλά μου εκεί... 😶😶😶

θα γράψω κριτικές και θα ψηφίσω αύριο το πρωί, σας αγαπώ πολύ που δε με λιντσάρατε για παραδειγματισμό, ποιος χτυπά τέτοια ώρ-/^ :?,*

Εγώ χτύπησα να ζητήσω λίγη ζαχαρίτσα. Σετ είναι το βάζο;;;;

Άντε να σε περιμένουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σπάσε τον Κύκλο - Ballerond
Spoiler

Ενδιαφέρον διήγημα, τρομακτικά... τεράστιο για τον χρόνο που είχαμε. Το dark web που μετατρέπεται σε ιστο αράχνης, ήταν ένα αρκετά σκοτεινό στοιχείο. Το τέλος το βρήκα λίγο ηθικολογικό. Σαν πολύ εύκολα δεν ξέφυγε από τον ιστό; Είχε πρόσβαση σε τέτοια στοιχεία που να του επιτρέπει να βάλει ένα τέλος σε όλο αυτό έτσι απλά; Σαν αποτέλεσμα, πιστεύω ότι αυτή η ευκολία καθιστά την ιστορία λίγο επίπεδη. Επίσης, λόγω αυτού, στο τέλος ο τρόμος δεν απομένει στον αναγνώστη.

 

 
Άβατον - Elgalla
Spoiler

Όμορφη ροή, και, κυρίως πολύ όμορφη η ιδέα. Αυτό το παζάρι ξορκιών. Σίγουρα ένα μαγικό διήγημα. Ασφυκτιά λιγάκι, λόγω χρόνου προφανώς. Όλο αυτό το σύστημα δεν εξηγείται, γεγονός που γεννά απορίες, ίσως μάλιστα δυσεπίλυτες, αλλά, σε πρώτο επίπεδο και παρά τον ρεαλισμό της ιστορίας, ήταν δεκτό. Ήταν σαν παραμύθι, όπου κάτι τρελό μπορεί να περνάει και μάλιστα ως φυσιολογικό στοιχείο της κοσμοπλασίας. Θέλω να μάθω τι συμβαίνει και αυτό μόνο ως καλό το μετράω.

 

 
Θάνατος στους Πολύπλευρους Χαρακτήρες - Elli Sketo
Spoiler

 

Κάπου στο υποσυνείδητο, μια τυχαία γούρνα έέγινε η γούρνα της θλίψης, χτίζω αργά και σταθερά. Στα δικά μας τώρα...
Ο Σούπερ Βαλάντης πάντα έχει πέντε άσσους στο μανικί. Ανά μανίκι. Και ανά παράλληλο σύμπαν. Σούπερ κακοί συγγραφείς, κρυφτείτε. Πας και τα βγάζεις τα διηγήματα σαν τους άσσους... μήπως είσαι το μυστικό όπλο του Σούπερ Βαλάντη για να μεταμορφώσει το σουφουφου, το σύμπαν και τα πάντα καθ' ομοίωσην του; Ο τρόμος, ω ο τρόμος. 

 

 

 
Κύριος Μηδέν - Nihilio
Spoiler

Η εισβολή του κόμικ στη διάρθρωση του διηγήματος λειτούργησε αναπάντεχα καλά. Σίγουρα, η ιστορία χρειάζεται μια λείανση, κυρίως όλο αυτό το info-dumping που δε μάλλον συσκοτίζει, παρά αποκαλύπτει τα νοήματα. 

 

 
guest211 - Διγέλαδος
Spoiler

Μ' άρεσε το πειραματικό της μορφής της ιστορίας. Σαφής και ενδιαφέρουσα, κάτι το απροσδιόριστο την εμποδίζει από το να απογειωθεί. Η μορφή γεννάει δυσκολίες και, ίσως, η ιστορία δεν κατάφερε να τις αφομοιώσει. Το πολυπρόσωπο στοιχείο σε ένα τέτοιο διήγημα δεν ξέρω πως μπορεί να υπηρετηθεί καλύτερα, ίσως -μεγάλο ίσως- αν υπήρχε μια περισσότερο κλασική μορφή αφήγησης ανάμεσα στις μέρες της σύνδεσης στο φόρουμ, ακόμη και με λίγο άσχετα στοιχεία, να βοηθούσε πολύ ένα διήγημα της μορφής αυτής.

 

 
Η Αρτ Ρετρό Εισβάλλει στην Αθήνα - Myyst
Spoiler

Τι τον αφήνετε τον τύπο αυτόν να γράφει και, ακόμη περισσότερο, να ψηφίζει;

 

Edited by Myyst
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@Myyst Και τελικά είχε VR το δικό σου ή θα πάμε με την απορία;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Elli Sketo said:

@Myyst Μήπως τελικά και ο Βαλάντης είναι μία Νίτσα;

:scared:

 

7 minutes ago, Ιρμάντα said:

@Myyst Και τελικά είχε VR το δικό σου ή θα πάμε με την απορία;

Είχε VR, και στην πορεία μισολησμόνησα και το θέμα... :bag:

  • Thanks 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι. Εγώ λέω τελειώσαμε.

@elgalla και @Elli Sketoπρώτες, κάπου ανάμεσα στριμώχνεται και ο @Nihilio να πάρει κι αυτός λιγάκι δόξα. Παιδιά συγχαρητήρια σε όλους πάντως. Που μαζευτήκατε, που βρήκαμε μέρος να πάμε, που δεν με φάγατε με το θέμα που σας έδωσα. Συγχαρητήρια σε όλους σας/ μας, πραγματικά σας απόλαυσα. Ακόμη και όσους με άφησαν με απορίες για το τι ακριβώς διάβαζα....

Edited by Ιρμάντα
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Elli Sketo said:

@elgalla Σε ψήνει ένα write-off, να τα πούμε επιτέλους mano a mano; :boxing:

ΓΙΕΣ ΠΛΗΖ. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θέλετε να σας δώσω εισαγωγή ή με σκιάζεστε;;;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Ιρμάντα said:

Θέλετε να σας δώσω εισαγωγή ή με σκιάζεστε;;;

Θέλουμε, αλλά κανόνισε μην τυχόν και είναι σαι φαι, πάλι. 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..