Jump to content

Write off #92 (Roubiliana vs elgalla vs Cassandra Gotha vs xrusaki)


Ιρμάντα
 Share

Ποια είναι η αγαπημένη σου ιστορία;  

11 members have voted

  1. 1. Η αγαπημένη μου ιστορία είναι:

    • Η Τελευταία Έξοδος - Cassandra Gotha
    • ΕΚΕΙ ΟΠΟΥ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ - Roubiliana
      0
    • Ο Μικρός ταξιδευτής - xrusaki
      0
    • Ο Κήπος στο Κέντρο του Ονειρέματος - elgalla

This poll is closed to new votes

  • Please sign in or register to vote in this poll.
  • Poll closed on 08/27/2019 at 06:43 AM

Recommended Posts

Καλημέρα σας. Δεν πρόφτασαν να καταλαγιάσουν οι στάχτες από την καταστροφή του χωριού το προηγούμενο write in July παιχνιδάκι μας, και οι νικήτριες πολεμίστριες Elli Sketo και elgalla ζητάνε να διασταυρώσουν ξανά τα ακόμη ματωμένα τους ξίφη. Αν και πάντοτε γεμάτη φιλειρηνική διάθεση (το λέει και το όνομά μου) προσφέρθηκα να δώσω ένα ευκολάκι 👿 θέμα εισαγωγή και σας ανοίγω το τόπικ να έχετε να προπονηθείτε παίζετε πριν μπείτε στην αρένα ξεκινήσει το παιχνίδι από Δευτέρα. Στο μεταξύ υποθέτω άλλα μέλη είναι ευπρόσδεκτα να παίξουν μαζί σας, may the best take it all και τα λοιπά και τα λοιπά.

Ποια είναι τα λοιπά:

  • Μία εβδομάδα συγγραφής από όταν δοθεί εισαγωγή
  • Είδος: τρόμος ή/και φάντασυ. Αν δώσω θέμα ε.φ. θα με ξεκοιλιάσουν  μπορεί να μην δώσουν τον καλύτερο εαυτό τους, και πέρα από την πλάκα αυτόν θέλουμε να δούμε
  • 4000 λέξεις το ανώτερο όριο έκτασης
  • Δεν παραλλάζουμε την εισαγωγή, δεν πυροβολούμε κανέναν αν δεν είναι του γούστου μας η εισαγωγή (αλλά θα φροντίσω να είναι)

Άντε να σας δω. Είμαστε σύμφωνοι να δοθεί εισαγωγή τη Δευτέρα, πέντε Αυγούστου; Θέλετε άλλη ημερομηνία;

 

 

 

Edited by elgalla
  • Like 4
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Απλά θέλω να πω ότι βγαίνω σε αδεια στις 05/08 και θα γράφω από παραλίες και ταβέρνες. Πιο όμορφα δε μπορεί να μου κάτσει.

BRING IT ON! :dwarf:

Edited by Elli Sketo
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω για Δευτέρα ως έναρξη. Εγώ θα δουλεύω και θα βγάλω όλο μου το μίσος στο γράψιμο. 

  • Haha 3
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, elgalla said:

Θα συμφωνήσω για Δευτέρα ως έναρξη. Εγώ θα δουλεύω και θα βγάλω όλο μου το μίσος στο γράψιμο. 

Φάε τους όλους. Μην τους λυπάσαι, όλοι γουρούνια είναι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Ιρμάντα said:

Φάε τους όλους. Μην τους λυπάσαι, όλοι γουρούνια είναι.

Oink

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Χμμ μια εισαγωγή από τη δασκάλα είναι πάντα πειρασμός. Και η παρέα είναι καλή, αν βοηθήσει λίγο το περιβάλλον μπορεί να το δοκιμάσω. Το ότι γράφω ήδη τόσα δεν παίζει ρόλο, πάντα χωράει ακόμα ένα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2019 at 12:01 PM, Ιρμάντα said:
  • Αν δώσω θέμα ε.φ. θα με ξεκοιλιάσουν  μπορεί να μην δώσουν τον καλύτερο εαυτό τους, και πέρα από την πλάκα αυτόν θέλουμε να δούμε

Αντίθετα, lets watch them crash and burn! 💀 Όχι να μας το παίζουν μεγάλες πένες με σωσιβιάκια φάντασυ και τρόμο... 🤪

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, DinoHajiyorgi said:

Αντίθετα, lets watch them crash and burn! 💀 Όχι να μας το παίζουν μεγάλες πένες με σωσιβιάκια φάντασυ και τρόμο... 🤪

Γράψαμε εφ στο Write In, ώρα για κάτι διαφορετικό. 😁

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την αμαρτία μου να την πω, παρότι γράφω και τα δύο είδη, αγαπώ πιο πολύ το φάντασι απο την επιστημονική φαντασία.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η εισαγωγή βγαίνει σούπερ. Κανονίστε να τη δικαιώσετε.

@DinoHajiyorgi θα μας τιμήσετε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω εγώ που το αγαπημένο μου είδος είναι ο ρεαλισμός :shaun: και έχω μπλέξει με εσάς τους φαντασμένους; 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εσύ έχεις ένα στοιχείο που δε θα καταφέρω ποτέ, το χιούμορ.

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά περιμένω να δω αν θα μαζευτεί και κανείς άλλος, να αλλάξουμε τον τίτλο.

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Ιρμάντα said:

Βασικά περιμένω να δω αν θα μαζευτεί και κανείς άλλος, να αλλάξουμε τον τίτλο.

Πρώτα θα διαβάσω την εισαγωγή. Δεν παίρνω ρίσκο. 😛

Link to comment
Share on other sites

Οκ σε κάθε περίπτωση διαβάζεις και σχολιάζεις. 

Link to comment
Share on other sites

Ώπα, τι παίζει δω;

Άμα μαζευτούμε πολλοί, θα μας διαβάσουνε πολύ; :pardon: (Αλλιώς: να μπω; )

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο πολλοί (μας διαβάσουν) τόσο πιο πολύ (θα γράψουμε)

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Λεπόν
Έφτασα, έστησα σκηνή, εντόπισα όλες τις πρίζες του καταυλισμού, έμαθα κωδικούς wifi, βρήκα που πουλάνε μπύρες.
Εν ολίγοις είμαι ρέντι. (Πήλιο είμαι - όχι Ρέντη) 
Θα παίξει κανένα τίζερ γιατί ήρθα μόνη να λύσω και καλά τα ψυχολογικά μου, δεν έχει περάσει ούτε μία ώρα και ήδη κοντεύω να φρίξω! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω τη σύνδεση ότι έχεις υπόψιν σου ότι το εν λόγω κομμάτι χρησιμοποιήθηκε ως μουσική επένδυση στο τρέηλερ του Άρχοντα Των Δακτυλιδιών - Οι Δυο Πύργοι και υποννοείς ΄ότι μας ετοιμάζεις κάτι το ίδιο επικό ή το παρατραβώ το σκοινί; 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Και, μαζί με την καλημέρα μου:

Spoiler

«Είχε ήδη νυχτώσει όταν μπήκα στον Κήπο, αλλά πάλι χρειάστηκε να περιμένω. Το φεγγάρι ανέβαινε αργά, θυμάμαι, κάθισα με την πλάτη στη βελανιδιά και κοιτούσα. Ο Κήπος ήταν γεμάτος με όλων των ειδών τις μυρωδιές. Ένα σύμπλεγμα από δρομάκια στρωμένα με άσπρο χαλίκι οδηγούσε στο κέντρο του με τα σιντριβάνια. Την ημέρα η πριγκίπισσα έπινε τσάι δίπλα στα σιντριβάνια, μαζί με τις δούλες της. Τη νύχτα καθόταν στο παράθυρό της, ελπίζοντας να περάσει από κάτω της το Περιπλανώμενο Λουλούδι. Μα δεν θα το έβλεπε. Δεν πήγαινε ο νους της τι ήταν, εγώ όμως ήξερα. Δεν έψαξα στον Κήπο, απλώς καθόμουν και το περίμενα. Το Λουλούδι δεν το βρίσκεις, σε βρίσκει, μου είχαν πει. Κάποτε, όταν το φεγγάρι είχε σηκωθεί ψηλά στο στερέωμα, άκουσα ένα απαλό χαρχάλεμα στο μονοπάτι με τα χαλίκια. Ένα σύρσιμο σαν να βάδιζαν πάνω εκεί μικροσκοπικά, νεραϊδίσια πόδια. Με κατέκλυσε μια μυρωδιά, τέτοια που δεν είχα ξανανιώσει. Και που, συνάμα, έκλεινε μέσα της όλα τα ομορφότερα και πιο γνώριμα πράγματα της ζωής μου. Έκλεισα λίγο τα μάτια μου κι όταν τα ξανάνοιξα, το είδα: τη γέρικη χελώνα με τα σοφά, θαμπά της μάτια, με το μεγάλο σαν βράχο καύκαλό της όπου απάνω του φύτρωνε το Λουλούδι. Το Περιπλανώμενο Λουλούδι, που ήταν σπάνιο όχι γιατί, όπως νόμιζε ο κόσμος, μπορούσε να μετακινείται. Αλλά γιατί φύτρωνε μονάχα πάνω στο καύκαλο εκατόχρονης χελώνας. Και η χελώνα το έπαιρνε μαζί της, όπου πήγαινε.»

«Και μετά;» ρώτησε ο τυφλός μετά από μια στιγμή.

«Τι και μετά; Δεν θυμάμαι άλλα.»

«Αυτό έχεις μονάχα δηλαδή; Για αυτό με ξεσήκωσες;» Ο νεαρός ένιωσε να τον κατακλύζει μαύρος τρόμος. Αλίμονο, τι τον περίμενε τώρα; Ξεροκατάπιε, νιώθοντας το στόμα του φαρμάκι από την αγωνία. Στο μεταξύ, ο τυφλός άντρας σήκωσε το χέρι του με την άδεια κούπα και μια σκλάβα έσπευσε να του τη γεμίσει ξανά. Ήπιε λίγο, βολεύτηκε καλύτερα στα μαξιλάρια του. Φαινόταν να σκέφτεται πώς θα έπρεπε να του μιλήσει. «Ξέρεις, αγόρι μου, ποιο είναι το θέμα» είπε κάποτε, τραβώντας το ένα του πόδι από την άλλη σκλάβα που του έκοβε τα ποδόνυχα, και απλώνοντας στα μαλακά της χέρια το άλλο. «Τα όνειρα που μου πουλάς μου αρέσουν όλο και λιγότερο. Στερεύεις μου φαίνεται. Δεν ξέρω αν πρέπει να συνεχίσω να σε συντηρώ, τη στιγμή που εκεί έξω έχει παλικάρια με όνειρα δέκα φορές πιο λαμπρά.»

Αυτή λοιπόν είναι η εισαγωγή σας. Ελπίζω να σας εμπνεύσει. Γράφετε από Δευτέρα σε Δευτέρα, κατά τα γνωστά. And may the best woman win.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..