Jump to content

Πόσο γράφετε;


Βάρδος
 Share

Λέξεις ανά ημέρα  

67 members have voted

  1. 1. Λέξεις ανά ημέρα

    • 10.000
      2
    • 6.000
      5
    • 3.000
      3
    • 2.000
      10
    • 1.000
      13
    • 500
      19
    • 100
      15


Recommended Posts

Εγώ έβαλα την επιλογή 2000 λέξεις. Υπάρχουν μέρες που γράφω περισσότερο, άλλες λιγότερο και άλλες καθόλου. Αλλά νομίζω πως τις περισσότερες φορές όταν κάθομαι να γράψω φτάνω εύκολα τις 2000 λέξεις(πάνω κάτω). Καλύτερα μπορώ να υπολογίσω σε σελίδες. Τρεις σελιδούλες δηλαδή νομίζω πως τις γράφω. Άσχετα αν πολλά απ' αυτά θέλουν διόρθωμα ή και διαγραφή.

 

Συνήθως αυτές οι απόλυτα στείρες φάσεις συνοδεύουν κακές στιγμές της ζωής μου.

 

Ε λοιπόν σε μένα συμβαίνει μάλλον το αντίθετο. Η έμπνευση μου έρχεται σε στιγμές μοναξιάς και κατάθλιψης. Είναι ο καλύτερος τρόπος για να ξεφύγω από την άσχημη φάση που περνάω. Όταν είμαι καλά δεν μπορώ να απομονωθώ στον κόσμο μου!

Link to comment
Share on other sites

Aν και δεν γράφω σταθερά κάθε μέρα, οπότε αυτό είναι ίδιο με ό,τι είχα γράψει πρόπερσι πιο πάνω, τελικά σήμερα ξεπέρασα κάθε προηγούμενο όριο, γράφοντας σύνολο 8500 λέξεις περίπου (δουλεύοντας σε δυο ιστορίες, μία από τις οποίες την άρχισα και την τελείωσα απόψε τη νύχτα).

Καλό σημάδι αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Έχω πει κι αλλού ότι γράφω όταν ζορίζομαι, οπότε λογικά αυτές τις μέρες έπρεπε να γράφω συνεχώς. :tongue: Πέρα από αυτό ο μέσος ορος είναι 1000 λέξεις. Δεν κάθομαι να γράφω κάθε μέρα (αν και τον τελευταίο χρόνο, νιώθω τύψεις, αν μείνω μια μέρα χωρίς να γράψω) αλλά αν γράψω ξεπερνώ άνετα τις 1000 στην καθισιά (σε μια ώρα, ίσως και δίωρο). Οπότε υποθέτω ότι ο μέσος όρος μου είναι χίλιες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Όταν έτρεχα για να τελειώσω το μυθιστόρημα μου (πριν ένα μήνα) έγραφα καθημερινά 2000 λέξεις, με ορισμένες πραγματικά αξιοπερίεργες μέρες των 2800+ λέξεων. Όμως μέχρι εκεί. Δεν μπορώ παραπάνω. Και αυτό γιατί όταν περάσω αυτό το όριο, συνήθως νιώθω πως αν σταματήσω τώρα και συνεχίσω αύριο, θα είναι κάτι πολύ πιο φρέσκο. Mind recycling.

Link to comment
Share on other sites

Δε γράφω πλέον κάθε μέρα, ούτε καν στο ημερολόγιό μου.

 

Όποτε γράφω διηγήματα προσπαθώ να τα τελειώσω σε μία προσπάθεια, διότι έτσι νομίζω οτι βγαίνει πιο αυθόρμητα το σύνολο. Κάποτε είχα γράψει 18 σελίδες συνεχόμενα, πριν απο αρκετά χρόνια όμως. Τώρα συνήθως φτάνω τις εννιά σελίδες, και αν δε τελειώσει το αφήνω για την επόμενη μέρα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 φίλοι μας έχουν πολύ χιούμορ εδώ μέσα. Για αυτούς που ψήφισαν 10000 λέξεις τη μέρα λέω, ντε!tease.gif

 

Εγώ ψήφισα 500. Είναι σχετικό αυτό, φυσικά, και ανάλογα το κείμενο, το ύφος, την υπόθεση και πάρα πολλά άλλα. Για παράδειγμα, στα ποιήματα μπορώ να γράψω και 1000 λέξεις αθροιστικά σε μια μέρα, αλλά και σε διήγημα, αν είναι πιο stream of conciousness, 2000. Γενικά, γράφω αργά και με πολλά διαλείμματα.

Link to comment
Share on other sites

2 φίλοι μας έχουν πολύ χιούμορ εδώ μέσα. Για αυτούς που ψήφισαν 10000 λέξεις τη μέρα λέω, ντε!tease.gif

 

Εγώ ψήφισα 500. Είναι σχετικό αυτό, φυσικά, και ανάλογα το κείμενο, το ύφος, την υπόθεση και πάρα πολλά άλλα. Για παράδειγμα, στα ποιήματα μπορώ να γράψω και 1000 λέξεις αθροιστικά σε μια μέρα, αλλά και σε διήγημα, αν είναι πιο stream of conciousness, 2000. Γενικά, γράφω αργά και με πολλά διαλείμματα.

 

Aργά και με πολλά διαλείμματα; Το "Ρέκβιεμ για ένα τύμβο" πόσα διαλείμματα είχε ρε ψεύταρε; :p

Xαχαχα, απλά φάινεται σαν να το έχεις βγάλει μπαμ και κάτω. Και αν συνειδητοποίησες ότι το έχω διaβάσει και δεν σου έγραψα ούτε μια τόση δα κριτική τηε τιμής, ο αθεόφοβος, έχεις δίκιο. Θα το κάνω με την πρώτη ευκαιρία ;)

 

Και +1 για τους 2 χιουμοράδες φίλους μας.

Link to comment
Share on other sites

2 φίλοι μας έχουν πολύ χιούμορ εδώ μέσα. Για αυτούς που ψήφισαν 10000 λέξεις τη μέρα λέω, ντε!tease.gif

 

Εγώ ψήφισα 500. Είναι σχετικό αυτό, φυσικά, και ανάλογα το κείμενο, το ύφος, την υπόθεση και πάρα πολλά άλλα. Για παράδειγμα, στα ποιήματα μπορώ να γράψω και 1000 λέξεις αθροιστικά σε μια μέρα, αλλά και σε διήγημα, αν είναι πιο stream of conciousness, 2000. Γενικά, γράφω αργά και με πολλά διαλείμματα.

 

Aργά και με πολλά διαλείμματα; Το "Ρέκβιεμ για ένα τύμβο" πόσα διαλείμματα είχε ρε ψεύταρε; :p

Xαχαχα, απλά φάινεται σαν να το έχεις βγάλει μπαμ και κάτω. Και αν συνειδητοποίησες ότι το έχω διaβάσει και δεν σου έγραψα ούτε μια τόση δα κριτική τηε τιμής, ο αθεόφοβος, έχεις δίκιο. Θα το κάνω με την πρώτη ευκαιρία ;)

 

Και +1 για τους 2 χιουμοράδες φίλους μας.

 

χαχαχα

 

Μα, για αυτό έγραψα "stream of conciousness" και "γενικά", πέτυχες την εξαίρεσηtongue.gif

 

Μα, ναι, έτσι σε μια εβδομάδα θα έγραφαν μυθιστόρημα, τι το περάσαμε;!

Link to comment
Share on other sites

1500-2000 την μέρα

σήμερα π.χ που γράφω μια μικρή ιστορία έγραψα 1589 και ενδέχεται να ξανακάνω αλλαγές πριν κοιμηθώ

Edited by joidv
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δε γράφω καθημερινά και, αυτόν τον καιρό, όταν κάθομαι να γράψω, μετά βίας να ξεπεράσω τις 500 λέξεις. Έχω πιάσει και 10000 λέξεις σε μία μέρα (νανόριμο γαρ) αν και θα ήθελα να βγάζω 1000 την ημέρα σχεδόν κάθε μέρα (ή τουλάχιστον μέσο όρο)

Link to comment
Share on other sites

Γράφω κάθε μέρα, το πόσο είναι θέμα του πόσο τρελοκομείο θα είναι η δουλειά για να μου φάει το χρόνο. Αλλά 1500 είναι καλός αριθμός σαν μέσος όρος, τέσσερις σελίδες ας πούμε. Κάποτε έγραψα 25 σελίδες σε μια μέρα, αλλά αυτό δεν μπορώ να το ξαναπετύχω με τίποτα. Μάλλον γερνάω!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που πετάγομαι, αλλά... έγραφες όλη μέρα, τότε με τις 25 σελίδες; Δηλαδή, από το πρωί ως τη βαθιά νύχτα; Δεν έγινε το μυαλό σου μαρμελάδα; :dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Από το πρωί μέχρι αργά το βράδυ.

Και τώρα το κάνω αλλά είναι εξαιρετικά σπάνιο να μη με διακόψει κανείς και τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συγνώμη που πετάγομαι, αλλά... έγραφες όλη μέρα, τότε με τις 25 σελίδες; Δηλαδή, από το πρωί ως τη βαθιά νύχτα; Δεν έγινε το μυαλό σου μαρμελάδα; :dazzled:

Δες εμένα και την Ευθυμία στις τελευταίες μέρες του περσινού σφφνορίμο και ετοίμαζε τα υπογλώσσια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, από το πρωί μέχρι το βράδυ.

Το μυαλό μου ήταν καλά, το χέρι μου ήταν που υπέφερε κυρίως.

Τώρα πια σπάνια έχω μια τέτοια ευκαιρία και πάλι δεν μπορώ να πιάσω αυτόν τον αριθμό.

Link to comment
Share on other sites

Δες εμένα και την Ευθυμία στις τελευταίες μέρες του περσινού σφφνορίμο και ετοίμαζε τα υπογλώσσια.

 

 

Ναι, το είχα παρακολουθήσει το δράμα. Ελπίζω να μην χρειασ.. γκουχ, πετάνε και όρνια, άσ' το.

 

WILLIAM, θαυμάζω το σθένος σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προσπαθώ να οργανώσω έτσι το πρόγραμμα μου ώστε να έχω κάποιο χρόνο για γράψιμο κάθε μέρα (άντε, έξι μέρες την εβδομάδα). Και να μην γράφω λιγότερες από χίλιες λέξεις (αυτό όταν εργάζομαι σε κάποιο μυθιστόρημα). Αν είχα περισσότερο χρόνο ή δούλευα επαγγελματικά ως συγγραφέας (απ'το keyboard μου και στου εκδότη τ' αυτί) νομίζω ότι θα έγραφα γύρω στις τρεις χιλιάδες λέξεις την ημέρα.

 

Αυτό με τις χίλιες λέξεις ανά μέρα δεν μου βγαίνει πάντα, δυστυχώς. Τις τελευταίες εβδομάδες, πάντως, συμβαίνει, χωρίς καμία διακοπή. Δεν έχω κάθε μέρα έμπνευση, ούτε όρεξη, ούτε διάθεση. Αλλά "πρέπει να γράψεις" - αυτό λέω στον εαυτό μου. Άλλωστε είναι περισσότερες οι μέρες μέσα σε ένα χρόνο που δεν έχεις τη διάθεση να το κάνεις. "Βρες την", με παροτρύνω. Καμιά φορά πρέπει, απλά, να βάλεις τον κώλο σου κάτω και να δουλέψεις. Προσωπικά πιστεύω ότι ο συγγραφέας είναι απλά ένας εργάτης. Ούτε κάποιος απόστολος του θεού (ή του διαβόλου) ούτε κάποιος πεφωτισμένος που κάνει τη χάρη να μοιραστεί με τον κόσμο τις λαμπρές ιδέες/ιστορίες του. Όσο εργάζεται, τόσο ανταμοίβεται - τίποτα παραπέρα.

 

Όπως και να 'χει, πάντα -μα πάντα- όταν κάθομαι, ακόμα και με το ζόρι, να γράψω, όταν τελειώνω εκείνες τις ρημάδες τις χίλιες λέξεις, νιώθω καλά. Νιώθω ότι κάτι έκανα και σήμερα. Δεν έχω ξεφύγει απ' την ιστορία, είμαι μέσα της, και με ακολουθεί και τις υπόλοιπες ώρες της ημέρας. Όσο πιο συχνά γράφω, τόσο τη νιώθω μες στη ζωή μου. Χρειάζομαι αυτού του είδους το πρόγραμμα, με κάνει να λειτουργώ καλύτερα. (Καμιά φορά σκέφτομαι ότι όσο ενδιαφέρον και να είναι οι χαρακτήρες σου, όσο extreme κι αν είναι, όσο κι αν δεν καταλαβαίνουν από ρουτίνες και συνήθειες, ο συγγραφέας πρέπει πάντα να είναι ένας πολύ βαρετός τύπος - κάτι σαν να πρόκειται για την κατάρα του).

 

Ευελπιστώ, στο άμεσο μέλλον, να οργανώσω/σταθεροποιήσω πιο πολύ το πρόγραμμα μου. Ακόμα π.χ. δεν μπορώ να με βάλω να γράφω συγκεκριμένες ώρες της μέρας. Ή να γράφω ακόμα περισσότερο.

Δεν ξέρω αν θα καταφέρω να εντείνω τους ρυθμούς μου (ή ακόμα και να τους κρατήσω), αλλά ελπίζω να το κάνω.

Άλλωστε, όταν αγαπάς κάτι πρέπει να τα δίνεις όλα. Ή σχεδόν. Έτσι δεν είναι;

Edited by triantaduo
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Το να γράφεις καθημερινά ή σε τακτικά διαστήματα αν δεν έχεις μία ιστορία να τελειώσεις, δεν είναι κριτήριο το πόσο συχνά γράφουμε. Μπορεί για μία βδομάδα να γράφεις 2000 λέξεις κάθε μέρα, μετά για έναν μήνα τίποτα και μετά πάλι το ίδιο για μία εβδομάδα.

 

Πάντως σίγουρα, όσο δεν γράφεις και δεν διαβάζεις αρχίζεις και "χάνεις" το feeling της συγγραφής που μπορεί κάποτε να είχες...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω λιώσει τελευταία πάντως και γουστάρω άσχημα...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Γράφω 2000 λέξεις την ημέρα δηλαδή σχεδόν ένα κεφάλαιο. Έχει τύχει να γράψω και 2 μέρες σερί μη μπορώντας να σταματήσω αυτά που σκεφτόμουν. Αλλά αυτό έχει γίνει μόνο μια φορά.  

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εγώ ψήφισα 500. Πάρτε το σαν μέσο όρο ή κάτι τέτοιο. Γράφω σχεδόν καθημερινά, αλλά ΠΟΤΕ δεν μπορώ να γράψω όταν μου συμβαίνουν καλά πράγματα, γιατί ΠΟΤΕ δεν μπορώ να γράψω όταν ενθουσιάζομαι. Γράφω όταν κουράζομαι απ'την ρουτίνα μου, όταν είμαι θλιμμένη και όταν νευριάζω. Ειδικά αυτό το τελευταίο δεν γίνεται καθόλου σπάνια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν στρωνομαι (με το καλό) πιάνω και τις 6000 λέξεις. Αλλά το μεγαλύτερο διάστημα του έτους, δεν γράφω τίποτα. Όταν στρωθώ όμως, ξεπετάω ακόμη και 250.000 λέξεις μέσα σε τρεις μήνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Όταν γράφω το πολύπαθο μυθιστόρημά μου, αν φτάσω στις 500 λέξεις το θεωρώ κατόρθωμα. Αν κολλήσω με καμία μικρή ιστορία, μπορεί να φτάσω και τις 3000 λέξεις την ημέρα. 

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως την όρεξη πάντα, αλλά συνήθως κάπου εκεί... 3000 με 4000 λέξεις. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..