Jump to content
Dreamer

Joker (2019)

Recommended Posts

Dreamer

Μια πρωτότυπη ανεξάρτητη ιστορία του γνωστού κακοποιού που δεν έχει προβληθεί ποτέ στο παρελθόν στη μεγάλη οθόνη, είναι μια μελέτη του χαρακτήρα του Arthur Fleck, ενός ανθρώπου που αγνοήθηκε από την κοινωνία.

Σκηνοθέτης: Todd Phillips
Σεναριογράφοι: Todd Phillips (σενάριο), Scott Silver (σενάριο)
Ηθοποιοί: Robert De Niro, Joaquin Phoenix, Zazie Beetz  Δείτε την πλήρη λίστα με τους ηθοποιούς που συμμετέχουν εδώ

Edited by Dreamer
Προστέθηκε το επίσημο trailer της ταινίας.
  • Like 3

Dreamer

joker-phoenix-e1562598339398.jpg.7c4b536ab21550d2aaadeabd46d3f3a3.jpg

Todd Phillps Says Joker Movie Won’t Follow Anything From The Comics

In an interview with Empiredirector Todd Phillips has revealed that Warner Bros. Pictures’ upcoming Joker movie will be a completely new take on the origin story of the iconic titular Batman villain and will not be featuring any storylines from the comics.

“We didn’t follow anything from the comic-books, which people are gonna be mad about. We just wrote our own version of where a guy like Joker might come from. That’s what was interesting to me. We’re not even doing Joker, but the story of becoming Joker. It’s about this man.”

He also revealed that Joaquin Phoenix was already the first choice for the role ever since the start of the film’s pre-production. “We had a photo of him above our computer while we were writing. We constantly thought, ‘God, imagine if Joaquin actually does this.’”

Joker stars Joaquin Phoenix as the titular villain plus Zazie Beetz (Deadpool 2), Bill Camp (Red Sparrow, Molly’s Game), Frances Conroy (American Horror Story, Castle Rock), Brett Cullen (42, Narcos), Glenn Fleshler (Billions, Barry), Douglas Hodge (Red Sparrow, Penny Dreadful), Marc Maron (Maron, GLOW), Josh Pais (Motherless Brooklyn, Going in Style), and Shea Whigham (First Man, Kong: Skull Island).

Joker centers around the iconic arch nemesis and is an original, standalone story not seen before on the big screen. Phillips’ exploration of Arthur Fleck (Phoenix), a man disregarded by society, is not only a gritty character study but also a broader cautionary tale.

Todd Phillips (The Hangover trilogy) directs from a screenplay he co-wrote with writer Scott Silver (The Fighter), based on characters from DC. The film is being produced by Phillips and Bradley Cooper under their Joint Effort banner, and Emma Tillinger Koskoff. It is executive produced by Richard Baratta, Joseph Garner, and Bruce Berman.

Joker debuts in theaters on October 4

Πηγή: www.comingsoon.net

• Like 2

Starbuck

Joker is a Masterpiece. 

Ακολουθούν σπόιλερ οπότε όσοι και όσες δεν έχετε δει την ταινία ακόμα, κάντε μία βόλτα στον κινηματογράφο της γειτονιάς σας και μετά ελάτε πάλι. 

Spoiler

Την είδα χτες βράδυ και είμαι ακόμα συγκλονισμένη. Χτες έκλαιγα αρκετά μετά την προβολή. Αλλά σήμερα νιώθω ανακούφιση. Πρώτα έκλαιγα για την αλήθεια του πράγματος. Η κοινωνία είναι ακριβώς αυτή που περιγράφεται στην ταινία. Όσο πιο αδύναμος και αδύναμη είσαι τόσο πιο πολύ σε περιθωριοποιεί. Οι άνθρωποι που χρειάζονται βοήθεια πιο πολύ από τους άλλους είναι αυτοί που παίρνουν την λιγότερη. Κι ακόμα χειρότερα, αν είσαι ο αδύναμος, το θύμα, θα σε ξεφτιλίσουν γι' αυτό.  Και έπειτα ένιωσα ανακούφιση που αυτή η αλήθεια φανερώνεται αριστουργηματικά στην μεγάλη οθόνη και έχει κάνει τέτοιο πάταγο. 
Ο Τζόκερ είναι μια πολύ δύσκολη ταινία για τους θεατές. Σε βάζει σε μια διαδικασία να αναρωτιέσαι: ποιος φταίει για τον Τζόκερ; Έχω συνδράμει εγώ ποτέ στην δυστυχία ενός ανθρώπου; Ή έχω νιώσει ποτέ την ίδια δυστυχία;.. Και πιθανόν έχεις περάσει κι απ' τα δύο στάδια λιγότερο ή περισσότερο. 
Ο Τζόκερ είναι η περίπτωση του ανθρώπου που δεν πήρε φροντίδα ποτέ και από κανέναν. Δεν του έμαθε ποτέ κανείς πώς να υπάρχει στον κόσμο, πώς να προφυλάσσεται ή πώς να συμμαζεύει τον εαυτό του. Αντίθετα τον κακοποίησαν βαριά. Κι η κακοποίηση είναι μια πληγή που δεν κλείνει ποτέ. Ειδικά για ένα παιδί. Όταν είσαι τόσο παρείσακτος ο κόσμος δεν βγάζει νόημα. Ο ίδιος σου ο εαυτός δεν βγάζει νόημα. Νομίζω πώς οι πρώτοι φόνοι ήταν καθαρά εν βρασμώ ψυχής. Οι τρεις μαλάκες του μετρό ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι. Στην πορεία όμως νομίζω ότι αρχίζει να σκοτώνει αυτούς που τον πρόδωσαν ή πιστεύει ότι τον πρόδωσαν επειδή πρέπει απλώς να το ισορροπήσει κι επειδή θέλει να επιβιώσει. Κι έτσι δημιουργεί μια λογική που αρχίζει και βγάζει νόημα γι' αυτόν και την ύπαρξή του. Μέσα σε όλες τις ψευδαισθήσεις του ο Άρθουρ είχε πλήρη επίγνωση της κατάστασής του και της βίας που δέχεται.  Έτσι παίζεται το παιχνίδι, έτσι σου λέει θα παίξω. 
Ακόμα, πιστεύω ότι το μόνιμο σουίφτ από τον Άρθουρ στον Τζόκερ έγινε όταν έμαθε για τη μάνα του. Η μάνα του ήταν ο μόνος και ο τελευταίος πυλώνας που τον κρατούσε από το να το χάσει τελείως. Αλλά όταν συνειδητοποίησε πρώτον ότι δεν ήταν η πραγματική του μάνα, δεύτερον ότι άφηνε να τον κακοποιούν, τρίτον ότι τον μεγάλωσε μέσα στο ψέμα και την παράνοια, τότε η μάνα του πέθανε για κείνον. Έπειτα δολοφόνησε εν ψυχρώ την Πένι Φλεκ. 
Αυτή είναι μια ταινία όχι μόνο για τον Τζόκερ αλλά για τον άνθρωπο. Είσαι ο μπούλης ή είσαι ο Άρθουρ; Είσαι ο μπούλης ή είσαι ο Τζόκερ; Αν δεν θες να είσαι κανένας απ' τους τρεις, αυτή είναι μια καλή αρχή.
Τέλος, και με αφορμή τα πρόσφατα γεγονότα στη χώρα μας, δεν πιστεύω ότι αυτή η ταινία προάγει την βία. Αντιθέτως πιστεύω ότι κάνει ακριβώς το αντίθετο. 

Τέλος δύο, ο Joaquin Phoenix είναι πραγματικά ασύλληπτος
Καλή προβολή!

Έντιτ: υπήρχε ένας τρίτος πληθυντικός που έπρεπε να είναι δεύτερος πληθυντικός. 

Edited by Starbuck
Διόρθωση
  • Like 3

yanni

Απίστευτη ταινία, αξίζει όλα τα όσκαρ που θα πάρει. Μην τη δείτε εάν πάσχετε από κλοουνοφοβια, χαχαχαχαχαχα

• Like 1

Unicron

Την είδα χθες την ταινία. Η για να είμαι πιο ειλικρινής είδα λίγο παραπάνω από την πρώτη ώρα. Μετά πήγα για ύπνο. Δεν έχω να πω πολλά. Ο μανάβης της γειτονιάς μου έχει καλύτερες πατάτες πάντως. Joker που δεν πέφτει σε καζάνι με χημικά δεν είναι Joker, τελεία και δέκα παύλες. Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έγινε όλος αυτός ο χαμός. Πού τις βρήκαν τις τόσο βίαιες σκηνές; Αυτοί που θεωρούν τόσο βίαιη την ταινία έχουν δει καθόλου κινηματογράφο από 80s;;;

Όταν ήμουν τρίτη δημοτικού είχα δει για πρώτη φορά το πρώτο Robocop. Για πάρτε μια γεύση από το τι εστί πραγματικά βίαιη σκηνή

• Like 1

Dreamer

Για την ταινία είχε πέσει πολύ promotion όπως φυσικά και σε άλλες ταινίες (Star Wars, Ad Astra κ.α) όταν βλέπω μία ταινία να την προμοτάρουν τόσο πολύ, είμαι εξαιρετικά επιφυλακτικός στο αν η ταινία είναι πράγματι τόσο καλή όσο λένε.

Αν δεν έχετε δει την ταινία, μην περιμένετε ότι θα δείτε την ιστορία του πασίγνωστου αντιπάλου του μπάτμαν γιατί θα απογοητευτείτε, η ιστορία είναι παντελώς διαφορετική. Άλλωστε, και ο ίδιος ο σκηνοθέτης το είχε δηλώσει εξ αρχής. 

Ο πρωταγωνιστής (Χοακίν Φίνιξ), δίνει μία εξαιρετική ερμηνεία και θα έλεγα ότι ως έναν βαθμό -πριν ξεδιπλώσει τον πραγματικό του εαυτό-  μπορεί να δείξεις συμπάθεια και συμπόνια για τον πρωταγωνιστή.

Πρόκειται για μία καλή δραματική ταινία με πολύ καλές ερμηνείες, αρκεί να την δούμε από μία άλλη οπτική γωνία, δίχως να μπούμε στην φάση σύγκρισης με την ιστορία του κόμικ.

• Like 3

Starbuck

@Unicron
σαν τον φώσκολο δεν έχει

• Like 1
  • Haha 3

Unicron
On 1/28/2020 at 3:30 AM, Starbuck said:

@Unicron
σαν τον φώσκολο δεν έχει

Στην ταινία του 1999 με τίτλο “End of days” ένα κοινός θνητός αστυνομικός (έστω κι αν ήταν ο Άρνι) κοντράρει και νικά τον ίδιο το διάολο! Ποιος ξέρει όμως ότι ο Φώσκολος είχε την ίδια ιδέα σχεδόν τέσσερα χρόνια νωρίτερα; Στο Καλημέρα Ζωή, ως αντίπαλο δέος του Θεοχάρη, είχε φτιάξει τον Άνθρωπο Σκιά και ήθελε να έχει υπερφυσικές δυνατότητες. Δυστυχώς όμως το κανάλι έκρινε πως κάτι τέτοιο δεν θα ήταν πιστευτό και  η ιδέα δεν προχώρησε. Τελικά μέχρι και το Hollywood αντιγράφει Φώσκολο;!  

• Haha 1

Mournblade

Το είδα κι εγώ, προχτές. 

Συγκλονιστικός Joaquin Phoenix. Επιβλητικό Gotham, ωραία ιστορία, αξιόλογες ιδέες με τις οποίες έδεσαν το σύνολο. Σπουδαία η απόφαση να δείξουν έναν πιο ανθρώπινο Joker. Αποκλίνει σίγουρα από τον χαοτικό Heath Ledger, παρουσιάζοντας έναν χαρακτήρα περισσότερο τραγικό (παρά διαβολικό), όμως κάνει κάτι που καιρό έχουμε να δούμε στο σινεμά (στην ένατη τέχνη έχει δοκιμαστεί ουκ ολίγες φορές, πχ με το Arkham Asylum του G. Morrison & Killing Joke του Moore) : επιχειρεί να μεταλλάξει το genre, να το εξελίξει. Να στρέψει τη θεματολογία σε πιο ώριμα μονοπάτια.

Και αυτό είναι κάτι που εγώ προσωπικά βρίσκω απαραίτητο. 

• Like 5

jjohn

Το είδα κι εγώ  στο αεροπλάνο  πρν μερικές ώρες στον δρόμο για το Αμέρικα.

Να πω ότι γενικά δεν ασχολούμαι με κόμιξ (εκτός από αστυνομικά μάνγκα), και η τελευταία superhero ταινία που είδα  ήταν το  Iron Man...

Δεν ήτανε κακή ταινία, αλλά δεν μου είπε και πολλά, δηλαδή μου φάνηκε πολύ στάνταρ.  Σίγουρα  πατάτα δεν είναι, αλλά  δεν βλέπω από που προέκυψε τόσος ντόρος.

Προσωπικά,  το  Jojo Rabbit  που είδα επίσης στο αεροπλάνο μου φάνηκε αρκετά ανώτερο και σας το προτείνω άφοβα. Με συγκίνησε κι ο πιτσιρικάς είναι πολύ καλός στο ρόλο!

Zaratoth
13 hours ago, jjohn said:

Το είδα κι εγώ  στο αεροπλάνο  πρν μερικές ώρες στον δρόμο για το Αμέρικα.

Τι πα να κάνεις εσύ στο Αμέρικα;

jjohn

Παω να δω ένα συνέδριο  και καμια καλη ταινία στο  αεροπλάνο