Jump to content

Συγγραφικοί στόχοι 2020


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

Φτάσαμε πλέον στα δύο τρίτα του έτους, πως τα πάτε με τους στόχους σας;

Τα δικά μου νέα έχουν ως εξής:

 

1. Πολικός Σταθμός 44, μια γρήγορη περιπέτεια στον πολικό κύκλο, (70%)
2. Polar Station 44, η μετάφραση του από πάνω στα Αγγλικά, (70%)
3. Ένα αστυνομικό σε συνέχειες με την σκέψη να γίνει μια σειρά, (υπάρχει μια σκέψη για φαντασίας αντί αυτού) θα γίνει και φαντασίας ή οποία θα προηγηθεί , το αστυνομικό μετά  (σχεδιάζεται το φαντασίας) 
4. Μετάφραση του τρία στα Αγγλικά για δοκιμή στο Άμαζον.(ως άνω)
5. Ένα ιστορικό δοκίμιο πάνω σε καμπές όπου θα μπορούσε να είχε αλλάξει η ιστορία. - ολοκληρώθηκε
6. Ένα διήγημα φαντασίας - ολοκληρώθηκε
7. Έναν αριθμό ποιητικών έργων (γράφηκαν περισσότερα από ότι υπολόγιζα)

8. Μια συνεργασία με άλλους συγγραφείς σε μια ανθολογία. (καταπώς φαίνεται ακυρώθηκε)

9. Μετατροπή καταλλήλως στο Δάκρυ για να πάει στο Άμαζον θα γίνει δύο βιβλία και θα ακολουθήσουν και τα υπόλοιπα και μετά το φαντασίας που αναφέρθηκε στο 3. Το πρώτο βιβλίο εκδόθηκε και μεταφράζεται στα Αγγλικά. Επιμελούμαι το δεύτερο ενώ γράφω ακόμα ένα στη σειρά.

10. Μετάφραση του πρώτου βιβλίου στα Αγγλικά (75%)

11. Συγγραφή ενός σεναρίου με δικαστική υπόθεση (ολοκληρώθηκε)

12. Μετάφραση αυτού στα Αγγλικά (ολοκληρώθηκε)

13. Μια μελέτη πάνω στον τύπο των ιδιωτικών συμφωνητικών - ολοκληρώθηκε

14. Ένα αστυνομικό διήγημα (ολοκληρώθηκε)

15. Επιμελούμαι ένα δράσης για να εκδοθεί στο smashwords  (το έχω έτοιμο αλλά με έχει πιάσει κάτι και διστάζω να προχωρήσω στη δημοσίευση)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πως τα πάτε με τους στόχους σας; Γράφετε; Αλλάξατε στόχους; Μένει ακόμα το τελευταίο πέμπτο του χρόνου ακόμα (στο οποίο περιλαμβάνεται το νανο οπότε πολλά μπορούν να γίνουν) για να τους πετύχουμε. 

Τα δικά μου έχουν ως εξής:

 

1. Πολικός Σταθμός 44, μια γρήγορη περιπέτεια στον πολικό κύκλο, (ολοκληρώθηκε)
2. Polar Station 44, η μετάφραση του από πάνω στα Αγγλικά, (ολοκληρώθηκε)
3. Ένα αστυνομικό σε συνέχειες με την σκέψη να γίνει μια σειρά, (υπάρχει μια σκέψη για φαντασίας αντί αυτού) θα γίνει και φαντασίας ή οποία θα προηγηθεί , το αστυνομικό μετά  (σχεδιάζεται το φαντασίας). Αντί της αστυνομικής σειράς θα έχουμε μια σειρά με αποστολές διάσωσης.
4. Μετάφραση του τρία στα Αγγλικά για δοκιμή στο Άμαζον.(ως άνω)
5. Ένα ιστορικό δοκίμιο πάνω σε καμπές όπου θα μπορούσε να είχε αλλάξει η ιστορία. - ολοκληρώθηκε
6. Ένα διήγημα φαντασίας - ολοκληρώθηκε
7. Έναν αριθμό ποιητικών έργων (γράφηκαν περισσότερα από ότι υπολόγιζα)

8. Μια συνεργασία με άλλους συγγραφείς σε μια ανθολογία. (καταπώς φαίνεται ακυρώθηκε)

9. Μετατροπή καταλλήλως στο Δάκρυ για να πάει στο Άμαζον θα γίνει δύο βιβλία και θα ακολουθήσουν και τα υπόλοιπα και μετά το φαντασίας που αναφέρθηκε στο 3. Το πρώτο βιβλίο εκδόθηκε και μεταφράζεται στα Αγγλικά. Επιμελούμαι το δεύτερο ενώ γράφω ακόμα ένα στη σειρά.

10. Μετάφραση του πρώτου βιβλίου στα Αγγλικά (ολοκληρώθηκε και ξεκινώ την επιμέλεια)

11. Συγγραφή ενός σεναρίου με δικαστική υπόθεση (ολοκληρώθηκε)

12. Μετάφραση αυτού στα Αγγλικά (ολοκληρώθηκε)

13. Μια μελέτη πάνω στον τύπο των ιδιωτικών συμφωνητικών - ολοκληρώθηκε

14. Ένα αστυνομικό διήγημα (ολοκληρώθηκε)

15. Επιμελούμαι ένα δράσης για να εκδοθεί στο smashwords  (το έχω έτοιμο αλλά με έχει πιάσει κάτι και διστάζω να προχωρήσω στη δημοσίευση)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2020 at 6:44 PM, Naroualis said:

ε) Δευτερεύοντα σε προτεραιότητα project μπαίνουν όχι σε αναμονή, αλλά σε πάγο κανονικό, λόγω του ψευδοαραβικού.

Θυμάστε που τα έλεγα αυτά; Ε, μέσα στο καλοκαίρι μάζεψα κάποιες πολύυυυ παλιές αμαρτίες και τις τσεκάρω μία-μία αν σώζεται τίποτε. Προς το παρόν, έχουμε τέσσερα-πέντε που σηκώνουν διορθώσεις και εκμοντερνισμό (και έχουν ήδη περαστεί ένα χέρι) και τρία που πάνε για ανακύκλωση ιδεών και τα υπόλοιπα στο καλάθι.

 

Λέω να κυνηγήσω ένα σίκουελ του Γυαλιού εντός του 2022. Εννοείται πως ανανεώνονται οι στόχοι για το 2020, ώστε να καταφέρουμε τουλάχιστον άλλες πέντε διορθώσεις, και γιατί όχι κι ένα τουλάχιστον νέο διήγημα από τις ανακυκλωμένες ιδέες.

 

Το αραβικό πάει αργά, αλλά πάει, το ρημάδι. Υπάρχει μια μικροσκοπική πιθανότητα να ολοκληρώσω τις διορθώσεις του εντός του έτους...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ τα δικά μου ανά κατηγορία

 

  • Dungeon Keeper -> 100% [ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ], 55.000 λέξεις, αλλά δεν το έκδωσα ακόμη. Μάλλον μετά τις Αμερικανικές εκλογές θα το βγάλω.

 

  • Succubus 1.5 -> 100% [ΕΚΔΟΘΗΚΕ], 7.000 λέξεις (στην ιστοσελίδα μου δωρεάν).
  • Succubus 4 -> 100% [ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ], 22.000 λέξεις είναι υπό διορθώσεις, θα το βγάλω μέσα στο μήνα λέω. Κοντεύω να το τελειώσω το editing.
  • Succubus 5 (και τελευταίο στη σειρά) -> 0%

 

  • Vampire Sorcerer-> 100% [ΕΚΔΟΘΗΚΕ] και ήταν το φετινό μου best seller με περίπου 1300 αναγνώστες μέχρι τώρα.
  • Vampire Sorcerer Νουβέλα  -> 100% [ΕΚΔΟΘΗΚΕ]
  • Vampire Sorcerer 2 -> 70% -> αυτό τον μήνα το τελειώνω

 

  • Paladin 1 -> 100% [ΕΚΔΟΘΗΚΕ].
  • Paladin 2 -> 100% [ΕΚΔΟΘΗΚΕ].
  •  Paladin 3 -> 100[ΕΚΔΟΘΗΚΕ].

Τα Paladin ήταν χάλια τόσο εισπρακτικά, όσο και ως περιεχόμενο και τα αφαίρεσα. Ντρέπομαι που τα έγραψα 😛 

 

Demon Mage 2 -> 0% [ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ] -> Αποφάσισα να το ακυρώσω επειδή δεν τα πήγα καλά στο πρώτο. Θα κάνω relaunch την σειρά σε serialized novels.

 

Διηγήματα:

  • Fire Knight -> 6.000 λέξεις [ΕΚΔΟΘΗΚΕ]
  • White Knight -> 6.000 λέξεις [ΕΚΔΟΘΗΚΕ]
  • Red Knight -> 6.000 λέξεις [ΕΚΔΟΘΗΚΕ]
  • Black Knight -> 0% [ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ] -> Θα το ξαναγράψω, δεν μου άρεσε
  • Bone Knight -> 0%  [ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ], θα το εκδώσω μέχρι τέλος του έτους
  • Golden Knight -> 0% Έγινε το outline
  • Flesh Tree -> 100% [ΕΚΔΟΘΗΚΕ] σε συλλογή
  • Insect Queen -> 0% [ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ] θα γίνει μέρος του demon mage.

Έγραψα μία ελληνική νουβέλα και την έστειλα σε εκδοτικούς

  • Μυστήριο στο Άλυκο -> [ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ], αναμένω απαντήσεις από εκδοτικούς.

Μεταφράσεις

Έγιναν σε διάφορες χώρες, έγιναν αρκετές πωλήσεις, αλλά δεν έβγαλα φράγκο. Δεν αξίζει η ενασχόληση, το πολύ να βγάζω εκεί τα best sellers μου.

Μετατροπή σε ηχοβιβλία

Βρήκα άντρα αφηγητή για τα succubus, αλλά τελικά το ακύρωσε επειδή δεν προλάβαινε.

Για το Vampire Sorcerer έκλεισα συμβόλαιο με μεγάλο εκδοτικό ηχοβιβλίων και θα κοιτάξω να κάνω και το succubus εκεί.

Βρήκα γυναίκα αφηγητή, αλλά μου έκανε χάλια narration και την ακύρωσα.

Στόχοι

Στόχος μου για το υπόλοιπο του έτους θα ειναι να τελειώσω την σειρά διηγημάτων με τους ιππότες και το succubus, καθώς επίσης και το vampire sorcerer 2.

Αν προλάβω θέλω να γράψω και μία διλογία με ζόμπι. Μάλλον το ένα από τα δύο το κόβω να προλαβαίνω.

Edited by hidedora
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Τρεις στόχους βάζω μόνο, ώστε να τους πετύχω πιο εύκολα.

1. Να καταστήσω πιο αναλυτικό το τέλος από ένα μυθιστόρημα που έχω γράψει, ώστε να μην είναι απότομο.

2. Να αλλάξω τα φώτα σε ένα διήγημα που έχω γράψει.

3. Να γράψω ένα καινούργιο διήγημα που βασίζεται σε αληθινή μαρτυρία ενός φίλου.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2020 at 2:52 AM, Solonor said:

1. Να πάρω πράσσσσσινο φως για το επόμενο μυθιστόρημα
2. Να γράψω 4-5 διηγήματα δίχως φ 

3. Να γράψω 4-5 διηγήματα με φ

4. Να πάρω παραπάνω από 1 σεντ/λέξη για κάποιο από αυτά

 

1. Αναμονή

2. Έγραψα καμιά δεκαριά (edit: δώδεκα λέω στο προηγούμενο post, μάλλον αλήθεια θα λέω). Nα δω τι θα τα κάνω.

3. Ναι

4. Ελάχιστα πάνω, αλλά ναι.

Edited by Solonor
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Χμ, δεν πρέπει να είχα θέσει στόχους αυτή τη χρονιά αλλά τέσπα, ποτέ δεν είναι αργά. Από αρχές Γενάρη μέχρι και αρχές Οκτωβρίου διόρθωνα το δεύτερο μέρος της Εποχής, που πήρε πράσινο φως για έκδοση, και αυτή τη στιγμή βρίσκεται στα χέρια της επιμελήτριας. 

Οι στόχοι για τους εναπομείναντες μήνες είναι οι εξής:

α) Να ξεκουραστώ και λίγο βρε αδερφέ.

β) Να γράψω ένα διήγημα τρόμου για τη Λεφαλοκ.

γ) Να δουλέψω τον χάρτη του βιβλίου και να χτενίσω ξανά το επιμελημένο κείμενο του 2ου μέρους, όταν με το καλό αυτό έρθει στα χέρια μου. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Solonor said:

4. Ελάχιστα πάνω, αλλά ναι.

Πως τα κατάφερες; Σε έκδοση διηγήματος αναφέρεσαι ή σε μυθιστόρημα;

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, hidedora said:

Πως τα κατάφερες; Σε έκδοση διηγήματος αναφέρεσαι ή σε μυθιστόρημα;

Σε διήγημα, πώληση σε περιοδικό.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, hidedora said:

Αγγλόφωνο ή ελληνικό;

Έπρεπε να το διευκρινίσω, έχεις δίκιο. Αγγλόφωνο. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπήκαμε στην τελική ευθεία, 30 μέρες και τέλος. Τι κάνετε με τα συγγραφικά σας σχέδια; Τα ολοκληρώσατε; Τα αλλάξατε; Τα προχωράτε;

Στα δικά μου/;

1. Πολικός Σταθμός 44, μια γρήγορη περιπέτεια στον πολικό κύκλο, (ολοκληρώθηκε)
2. Polar Station 44, η μετάφραση του από πάνω στα Αγγλικά, (ολοκληρώθηκε)
3. Ένα αστυνομικό σε συνέχειες με την σκέψη να γίνει μια σειρά, (υπάρχει μια σκέψη για φαντασίας αντί αυτού) θα γίνει και φαντασίας ή οποία θα προηγηθεί , το αστυνομικό μετά  (σχεδιάζεται το φαντασίας). Αντί της αστυνομικής σειράς θα έχουμε μια σειρά με αποστολές διάσωσης. Γράφεται.

4. Μετάφραση του τρία στα Αγγλικά για δοκιμή στο Άμαζον.(ως άνω)
5. Ένα ιστορικό δοκίμιο πάνω σε καμπές όπου θα μπορούσε να είχε αλλάξει η ιστορία. - ολοκληρώθηκε
6. Ένα διήγημα φαντασίας - ολοκληρώθηκε
7. Έναν αριθμό ποιητικών έργων (γράφηκαν περισσότερα από ότι υπολόγιζα)

8. Μια συνεργασία με άλλους συγγραφείς σε μια ανθολογία. (καταπώς φαίνεται ακυρώθηκε)

9. Μετατροπή καταλλήλως στο Δάκρυ για να πάει στο Άμαζον θα γίνει δύο βιβλία και θα ακολουθήσουν και τα υπόλοιπα και μετά το φαντασίας που αναφέρθηκε στο 3. Γράφω ένα ακόμα στη σειρά.

10. Μετάφραση του πρώτου βιβλίου στα Αγγλικά (ολοκληρώθηκε και ξεκινώ την επιμέλεια)

11. Συγγραφή ενός σεναρίου με δικαστική υπόθεση (ολοκληρώθηκε)

12. Μετάφραση αυτού στα Αγγλικά (ολοκληρώθηκε)

13. Μια μελέτη πάνω στον τύπο των ιδιωτικών συμφωνητικών - ολοκληρώθηκε

14. Ένα αστυνομικό διήγημα (ολοκληρώθηκε)

15. Επιμελούμαι ένα δράσης για να εκδοθεί στο smashwords  (το έχω έτοιμο αλλά με έχει πιάσει κάτι και διστάζω να προχωρήσω στη δημοσίευση)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω ακόμη τι πέτυχα στο 2020, θα καθίσω τέλος του μήνα να κάνω a year in review, πάντως για το 2021 έχω ήδη ετομάσει τους επόμενους στοχους!

 

Edited by hidedora
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για να δούμε πώς πήγε και φέτο.

α) Πρώτος και κυριότερος στόχος, να διορθωθεί το ψευδοαραβικό μου. Με πολύ αισιοδοξία, το Πάσχα θα αποσταλεί στους beta-readers.

Καλά τα πήγαμε εδώ, όχι όσο έπρεπε, αλλά καλά. Έχω μόνο ένα από τα εννέα κεφάλαια μπροστά μου, οι περισσότεροι από τους beta-readers μου το έπαιρναν κεφάλαιο-κεφάλαιο, οπότε πιθανόν να το έχω ετούτο το Πάσχα έτοιμο να κάνει τις γύρες του για έκδοση. Το πιο καλό απ’ όλα είναι ότι μου αρέσει. Δε νομίζω ότι είναι εντελώς για πέταμα, όπως μου συμβαίνει συνήθως…

 

β) Να ολοκληρώσω τις διορθώσεις στο πρώτο από τα Ξέφτια της Πλέξης.

Δε συνέβη και θ’ αργήσει να συμβεί. Δε μου αρέσει καθόλου αυτό, αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο όπως έχουν τα πράγματα αυτή τη στιγμή.

 

γ) Να γράψω ένα διήγημα για μια ανθολογία στην οποία με κάλεσαν.

Η ανθολογία είναι το Με Όλες τους Τις Δυνάμεις, κυκλοφόρησε στις 21/12 και θα βρείτε λεπτομέρειες εδώ. Το διήγημά μου λέγεται «Όταν Ανάβει η Κουβέντα – μια ιστορία της Πικρής Στροφής» (6000 λέξεις) κι είναι κι αυτό ένα κείμενο που το χάρηκα πολύ όταν το έγραφα.

 

δ) υπάρχουν ένα σωρό ιδέες για μια μικρή σπονδυλωτή αφήγηση τρόμου, στον πραγματικό κόσμο, στην Ελλάδα, ανά τους αιώνες

Σαν ιδέα δεν ήταν κακή, μάλιστα κατάφερα να διορθώσω ένα διήγημα με τίτλο «Η τελευταία επωδός», να ολοκληρώσω ένα δεύτερο με τίτλο «Αποδοχή κληρονομιάς» και να φτάσω λίγο πριν την κορύφωση σε ένα τρίτο, με τίτλο «Περούκα Χουρμαδιάς». Υπήρχαν σχέδια για μερικά ακόμα, των οποίων οι τίτλοι είναι πολύ χαριτωμένοι (πχ, Another Shaw Production, Οι Καλές Σκυλοκροκέτες, Μελισσοφάγος Μετανάστης, Τα Γιουβαρλάκια σου, Εκδρομή με το Κορίτσια), αλλά η πλειοψηφία τους παραμένει αυτό ακριβώς, τίτλοι και μόνο. Λογικά θα το δουλέψω παράλληλα με το σίκουελ του Γυαλιού.

 

ε) Έναν Κόμπες ακόμα ή τους πρώτους τρεις από εκδότη, κανονικά και με τον νόμο.

Ούτε κατά διάνοια δεν πλησίασα σε Κόμπες φέτος. Ίσως να μου χρειαζόταν λίγη ωμή καφρίλα, λόγω των καιρών, αλλά δεν είχα το κουράγιο.

 

στ) υπάρχουν πολλά ακόμα project που μείνανε στη μέση

…και θα εξακολουθήσουν για λίγο καιρό ακόμα να μένουν μισά.

 

 

Με την καραντίνα και όλα αυτά, μπόρεσα να βρω χρόνο και διάθεση να γράψω και να διορθώσω μερικά πραγματάκια ακόμα:

α) ένα διήγημα urban fantasy (στα ελληνικά) για το writing challenge της Nyctophilia. Τίτλος "Για Δέσιμο" (2000 λέξεις). Βγήκε το e-book, δωρεάν, κατεβάζετε από εδώ.

β) ένα διήγημα τρόμου (στα αγγλικά), τίτλος "Doctor's Orders", για διαγωνισμό εκτός Ελλάδος (5500 λέξεις). Δεν κατάφερε τίποτε.

γ) ένα διήγημα fantasy (στα ελληνικά) για το Game Nostalgic. Τίτλος Η Θήρα της Άνοιξης (3300 λέξεις)

δ) ένα ακόμη διήγημα fantasy (στα αγγλικά),  τίτλοw "Through lichen-ridden boulders", για διαγωνισμό εκτός Ελλάδος (8000 λέξεις). Επίσης δεν κατάφερε τίποτε.

ε) μέσα στο καλοκαίρι μάζεψα κάποιες πολύυυυ παλιές αμαρτίες και τις τσεκάρω μία-μία αν σώζεται τίποτε. Προς το παρόν, έχουμε τέσσερα-πέντε που σηκώνουν διορθώσεις και εκμοντερνισμό (και έχουν ήδη περαστεί ένα χέρι) (χαρακτηριστικοί τίτλοι: Άφρα, Για την Αμόλυντη Κυρά, Όσο ν’ Αλλάξει τον Σκοπό, Μια Πέτρα σα Σκυλί) και τρία που πάνε για ανακύκλωση ιδεών και τα υπόλοιπα στο καλάθι. Η λογική είναι να γίνει σίκουελ του Γυαλιού εντός του 2022.

στ) το διήγημά μου στις Πολεμικές Ιαχές, με τίτλο Λόγχη από Κόκαλο, Λόγχη από Κεντρί", δεν το μετράω στους στόχους του 2020, γιατί το ολοκλήρωσα το 2019, παρά που τελικά εκδόθηκε το 2020.

 

Οπότε θεωρώ το 2020 για μένα μια συγγραφικά καλή χρονιά. Ελπίζω και το 2021 να πάει έτσι, γιατί έχω πολύ πράγμα μέσα μου και θα σκάσω, πρέπει να το μοιραστώ...

Edited by Naroualis
τυπο
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τέλος χρόνου! Τις κόλλες σας παρακαλώ. Για να δούμε τι κάναμε φέτος. Πως τα πήγαμε; Πόσα πετύχαμε; Πόσα αφήσαμε;

 

Ο δικός μου απολογισμός:

1. Πολικός Σταθμός 44, μια γρήγορη περιπέτεια στον πολικό κύκλο, (ολοκληρώθηκε)
2. Polar Station 44, η μετάφραση του από πάνω στα Αγγλικά, (ολοκληρώθηκε)
3. Ένα αστυνομικό σε συνέχειες με την σκέψη να γίνει μια σειρά, (υπάρχει μια σκέψη για φαντασίας αντί αυτού) θα γίνει και φαντασίας ή οποία θα προηγηθεί , το αστυνομικό μετά  (σχεδιάζεται το φαντασίας). Αντί της αστυνομικής σειράς θα έχουμε μια σειρά με αποστολές διάσωσης. Γράφεται.

4. Μετάφραση του τρία στα Αγγλικά για δοκιμή στο Άμαζον.(ως άνω)
5. Ένα ιστορικό δοκίμιο πάνω σε καμπές όπου θα μπορούσε να είχε αλλάξει η ιστορία. - ολοκληρώθηκε
6. Ένα διήγημα φαντασίας - ολοκληρώθηκε
7. Έναν αριθμό ποιητικών έργων (γράφηκαν περισσότερα από ότι υπολόγιζα)

8. Μια συνεργασία με άλλους συγγραφείς σε μια ανθολογία. (καταπώς φαίνεται ακυρώθηκε)

9. Μετατροπή καταλλήλως στο Δάκρυ για να πάει στο Άμαζον θα γίνει δύο βιβλία και θα ακολουθήσουν και τα υπόλοιπα και μετά το φαντασίας που αναφέρθηκε στο 3. Γράφω ένα ακόμα στη σειρά.

10. Μετάφραση του πρώτου βιβλίου στα Αγγλικά (ολοκληρώθηκε και το επιμελούμαι τώρα)

11. Συγγραφή ενός σεναρίου με δικαστική υπόθεση (ολοκληρώθηκε)

12. Μετάφραση αυτού στα Αγγλικά (ολοκληρώθηκε)

13. Μια μελέτη πάνω στον τύπο των ιδιωτικών συμφωνητικών - ολοκληρώθηκε

14. Ένα αστυνομικό διήγημα (ολοκληρώθηκε)

15. Επιμελούμαι ένα δράσης για να εκδοθεί στο smashwords  (το έχω έτοιμο αλλά με έχει πιάσει κάτι και διστάζω να προχωρήσω στη δημοσίευση)

 

Γίνανε αν και δεν ήταν στο πρόγραμμα:

16. Μια μελέτη για τα νομίσματα

17. Μια μελέτη για το στρατηγικό ισοζύγιο Ελλάδας Τουρκίας.

18. Η επιμέλεια του δεύτερου βιβλίου των Χρονικών της Έρεμορ

19. Ένα διήγημα για το Πάσχα

20. Ένα Χριστουγεννιάτικο διήγημα

 

Για πείτε μας τα νέα σας; Τι κάνατε;

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ τα δικά μου και τι έκανα το 2020!

 

Ολοκληρώθηκαν και εκδόθηκαν:

  1. Vampire Sorcerer -> 120.000 λέξεις

  2. Vampire Sorcerer 1.5 Broken Blade (νουβέλα)

  3. Demon Mage -> 120.000 λέξεις.

  4. Succubus 1 (νουβέλα)

  5. Succubus 1.5 (σύντομη ιστορία)

  6. Succubus 2 (νουβέλα)

  7. Succubus 3 (νουβέλα)

  8. Fire Knight -> (σύντομη ιστορία)

  9. White Knight -> (σύντομη ιστορία)

  10. Red Knight -> (σύντομη ιστορία)

  11. Flesh Tree -> σύντομη ιστορία η οποία εκδόθηκε στη συλλογή Save & Rescue 2

  12. Έξω από το παιχνίδι -> Σύντομη ιστορία στη συλλογή Η μηχανή που εκλαιγε

  13. Διήγημα | "Ο μισθοφόρος βασιλιάς" -> Σύντομη ιστορία η οποία εκδόθηκε στη ΛΕΦΑΛΟΚ

    Αφαίρεσα από το προφίλ μου στο αμαζον τα παρακάτω επειδή ήταν χάλια:

  1. Paladin 1 (νουβέλα)

  2. Paladin 2 (νουβέλα)

  3. Paladin 3 (νουβέλα)

 

Ολοκληρώθηκαν τα παρακάτω αλλά δεν εκδόθηκαν...

    λόγω βαρεμάρας και βλακείας:

  1. Dungeon Keeper -> 55.000 λέξεις

  2. Succubus 4 -> 22.000 λέξεις

  3. Black Knight -> ολοκληρώθηκε, αλλά θα το ξαναγράψω επειδή δεν μου άρεσε

  4. Bone Knight ->  ολοκληρώθηκε, να δούμε πότε θα το εκδώσω

λόγω Αμερικανικών εκλογών:

  1. Vampire Sorcerer 2 - 126.000 λέξεις.

    επειδή δεν έγινε δεκτό:

  1. Διήγημα που στάλθηκε στις Πολεμικές Ιαχές

επειδή θα εκδοθούν από τον Εκδοτικό Οίκο μέσα στο 2021

  1. Μυστήριο στο Άλυκο: Λυκόφως

  2. Μυστήριο στο Άλυκο 2 (είναι ακόμη draft)

 

Ακυρώθηκαν ή θα πάνε για το 2021 ή 2022:

  1. Demon Mage 2 -> Υπάρχει σοβαρή σκέψη επειδή το Demon Mage ήταν μια παπαριά, να ξαναγραφτεί σε τριλογία από την αρχή, θα του αλλάξω τα φώτα.

  2. Succubus 5 (και τελευταίο στη σειρά) -> Δεν έχω σκεφτεί το τέλος. Είναι από τις αγαπημένες μου σειρές μέχρι τώρα.

  3. Golden Knight (σύντομη ιστορία)

  4. Insect Queen ->ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ, θα γίνει μέρος του demon mage.

 

Έμειναν στην μέση:

  1. Dino Wars 1 -> 35.000 λέξεις

  2. Vampire Sorcerer 3-> 60.000 λέξεις

 

Συμπληρωματικά αναφέρω πως:

  • αρκετές από τις σύντομες ιστορίες μεταφράστηκαν σε άλλες γλώσσες.

  • έκλεισα συμβόλαιο με την podium publishing για να γίνουν τα vampire sorcerer ηχοιστορίες.

  • έκλεισα συμβόλαιο με την spectrum για να γίνουν τα succubus ηχοιστορίες.

  • πέτυχα τόσο τους οικονομικούς όσο και συγγραφικούς στόχους με το παραπάνω.

  • Σε σε αυτό το διάστημα έκανα ηχογράφηση διάφορες  ιστορίες από άλλους και έγραψα γύρω στα 80 άρθρα στο sff και lefalok.

Edited by hidedora
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2020 at 2:52 AM, Solonor said:

1. Να πάρω πράσσσσσινο φως για το επόμενο μυθιστόρημα
2. Να γράψω 4-5 διηγήματα δίχως φ 

3. Να γράψω 4-5 διηγήματα με φ

4. Να πάρω παραπάνω από 1 σεντ/λέξη για κάποιο από αυτά

 

1. Πορτοκαλί, μου ζήτησαν διορθώσεις με τις οποίες συμφωνώ.

2.  Στα ελληνικά: Μια συλλογή επτά ιστοριών που συνδέονται. Πέντε ακόμα άσχετες, άρα ναι.

3. Τέσσερις στα αγγλικά και μία στα ελληνικά. Άρα ναι.

4. Από τα τρία μου, πήγα στα 3σεντ οπότε είμαι ευχαριστημένος.

Από δημοσιεύσεις στα ελληνικά πήγε σχετικά καλά η χρονιά, είχα 5 διηγήματα, 1 άρθρο και 7 κριτικές εδώ κι εκεί, με καλύτερη στιγμή μια ιστορία στο Έθνος για το Πάσχα στην καραντίνα. Στα αγγλικά μόνο μία ιστορία μου κυκλοφόρησε τον Φεβρουάριο, στο Metaphorosis, ενώ είναι προγραμματισμένες μερικές ακόμη για το '21.

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2020 at 6:55 PM, Cassandra Gotha said:

Καλή χρονιά, σφφ!

1. Να φτιάξω, σουλουπώσω, διορθώσω, στείλω κάπου το καινούργιο μου βιβλίο. Πολλή δουλειά, αλλά μέχρι το καλοκαίρι θέλω να την έχω βγάλει.

2. Να βάλω κάτω μια απ' όλες τις ιδέες μου και να ξεκινήσω κάτι καινούργιο. Το φθινόπωρο να έχω ξεκινήσει.

3. Να γράψω άλλα δύο, τουλάχιστον, διηγήματα. Μέσα στη χρονιά να είναι.

1. Είπαμε, αυτό έπεσε σε παύση λόγω ανωτέρας βίας. Έχει μπει στο κουτί του "όποτε", δυστυχώς.

2. Ναι, και καταγούσταρα, και συνεχίζει να μου αρέσει πολύ, αλλά δεν έχει τελειώσει ακόμη. (Δεν είχα πει "να τελειώσει", είχα πει "να ξεκινήσει", έτσι; ;-) )

3. Έμεινα στα δύο, ένα φλασάκι δηλαδή, κι ένα πιο χορταστικό διήγημα. Ήθελα πιο πολλά, αλλά τουλάχιστον δεν έπεσα κάτω απ' το όριο που είχα βάλει.

Πιο πολύ γράψιμο στο '21, θέλω πιο πολύ.

:hi:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..