Jump to content
Ιρμάντα

Συγγραφικοί στόχοι 2020

Recommended Posts

WILLIAM

Φτάσαμε πλέον στα δύο τρίτα του έτους, πως τα πάτε με τους στόχους σας;

Τα δικά μου νέα έχουν ως εξής:

1. Πολικός Σταθμός 44, μια γρήγορη περιπέτεια στον πολικό κύκλο, (70%)
2. Polar Station 44, η μετάφραση του από πάνω στα Αγγλικά, (70%)
3. Ένα αστυνομικό σε συνέχειες με την σκέψη να γίνει μια σειρά, (υπάρχει μια σκέψη για φαντασίας αντί αυτού) θα γίνει και φαντασίας ή οποία θα προηγηθεί , το αστυνομικό μετά  (σχεδιάζεται το φαντασίας) 
4. Μετάφραση του τρία στα Αγγλικά για δοκιμή στο Άμαζον.(ως άνω)
5. Ένα ιστορικό δοκίμιο πάνω σε καμπές όπου θα μπορούσε να είχε αλλάξει η ιστορία. - ολοκληρώθηκε
6. Ένα διήγημα φαντασίας - ολοκληρώθηκε
7. Έναν αριθμό ποιητικών έργων (γράφηκαν περισσότερα από ότι υπολόγιζα)

8. Μια συνεργασία με άλλους συγγραφείς σε μια ανθολογία. (καταπώς φαίνεται ακυρώθηκε)

9. Μετατροπή καταλλήλως στο Δάκρυ για να πάει στο Άμαζον θα γίνει δύο βιβλία και θα ακολουθήσουν και τα υπόλοιπα και μετά το φαντασίας που αναφέρθηκε στο 3. Το πρώτο βιβλίο εκδόθηκε και μεταφράζεται στα Αγγλικά. Επιμελούμαι το δεύτερο ενώ γράφω ακόμα ένα στη σειρά.

10. Μετάφραση του πρώτου βιβλίου στα Αγγλικά (75%)

11. Συγγραφή ενός σεναρίου με δικαστική υπόθεση (ολοκληρώθηκε)

12. Μετάφραση αυτού στα Αγγλικά (ολοκληρώθηκε)

13. Μια μελέτη πάνω στον τύπο των ιδιωτικών συμφωνητικών - ολοκληρώθηκε

14. Ένα αστυνομικό διήγημα (ολοκληρώθηκε)

15. Επιμελούμαι ένα δράσης για να εκδοθεί στο smashwords  (το έχω έτοιμο αλλά με έχει πιάσει κάτι και διστάζω να προχωρήσω στη δημοσίευση)

• Like 5

WILLIAM

Πως τα πάτε με τους στόχους σας; Γράφετε; Αλλάξατε στόχους; Μένει ακόμα το τελευταίο πέμπτο του χρόνου ακόμα (στο οποίο περιλαμβάνεται το νανο οπότε πολλά μπορούν να γίνουν) για να τους πετύχουμε. 

Τα δικά μου έχουν ως εξής:

1. Πολικός Σταθμός 44, μια γρήγορη περιπέτεια στον πολικό κύκλο, (ολοκληρώθηκε)
2. Polar Station 44, η μετάφραση του από πάνω στα Αγγλικά, (ολοκληρώθηκε)
3. Ένα αστυνομικό σε συνέχειες με την σκέψη να γίνει μια σειρά, (υπάρχει μια σκέψη για φαντασίας αντί αυτού) θα γίνει και φαντασίας ή οποία θα προηγηθεί , το αστυνομικό μετά  (σχεδιάζεται το φαντασίας). Αντί της αστυνομικής σειράς θα έχουμε μια σειρά με αποστολές διάσωσης.
4. Μετάφραση του τρία στα Αγγλικά για δοκιμή στο Άμαζον.(ως άνω)
5. Ένα ιστορικό δοκίμιο πάνω σε καμπές όπου θα μπορούσε να είχε αλλάξει η ιστορία. - ολοκληρώθηκε
6. Ένα διήγημα φαντασίας - ολοκληρώθηκε
7. Έναν αριθμό ποιητικών έργων (γράφηκαν περισσότερα από ότι υπολόγιζα)

8. Μια συνεργασία με άλλους συγγραφείς σε μια ανθολογία. (καταπώς φαίνεται ακυρώθηκε)

9. Μετατροπή καταλλήλως στο Δάκρυ για να πάει στο Άμαζον θα γίνει δύο βιβλία και θα ακολουθήσουν και τα υπόλοιπα και μετά το φαντασίας που αναφέρθηκε στο 3. Το πρώτο βιβλίο εκδόθηκε και μεταφράζεται στα Αγγλικά. Επιμελούμαι το δεύτερο ενώ γράφω ακόμα ένα στη σειρά.

10. Μετάφραση του πρώτου βιβλίου στα Αγγλικά (ολοκληρώθηκε και ξεκινώ την επιμέλεια)

11. Συγγραφή ενός σεναρίου με δικαστική υπόθεση (ολοκληρώθηκε)

12. Μετάφραση αυτού στα Αγγλικά (ολοκληρώθηκε)

13. Μια μελέτη πάνω στον τύπο των ιδιωτικών συμφωνητικών - ολοκληρώθηκε

14. Ένα αστυνομικό διήγημα (ολοκληρώθηκε)

15. Επιμελούμαι ένα δράσης για να εκδοθεί στο smashwords  (το έχω έτοιμο αλλά με έχει πιάσει κάτι και διστάζω να προχωρήσω στη δημοσίευση)

• Like 4

Naroualis
On 7/4/2020 at 6:44 PM, Naroualis said:

ε) Δευτερεύοντα σε προτεραιότητα project μπαίνουν όχι σε αναμονή, αλλά σε πάγο κανονικό, λόγω του ψευδοαραβικού.

Θυμάστε που τα έλεγα αυτά; Ε, μέσα στο καλοκαίρι μάζεψα κάποιες πολύυυυ παλιές αμαρτίες και τις τσεκάρω μία-μία αν σώζεται τίποτε. Προς το παρόν, έχουμε τέσσερα-πέντε που σηκώνουν διορθώσεις και εκμοντερνισμό (και έχουν ήδη περαστεί ένα χέρι) και τρία που πάνε για ανακύκλωση ιδεών και τα υπόλοιπα στο καλάθι.

Λέω να κυνηγήσω ένα σίκουελ του Γυαλιού εντός του 2022. Εννοείται πως ανανεώνονται οι στόχοι για το 2020, ώστε να καταφέρουμε τουλάχιστον άλλες πέντε διορθώσεις, και γιατί όχι κι ένα τουλάχιστον νέο διήγημα από τις ανακυκλωμένες ιδέες.

Το αραβικό πάει αργά, αλλά πάει, το ρημάδι. Υπάρχει μια μικροσκοπική πιθανότητα να ολοκληρώσω τις διορθώσεις του εντός του έτους...

• Like 3

hidedora

Να πω και εγώ τα δικά μου ανά κατηγορία

• Dungeon Keeper -> 100% [ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ], 55.000 λέξεις, αλλά δεν το έκδωσα ακόμη. Μάλλον μετά τις Αμερικανικές εκλογές θα το βγάλω.

• Succubus 1.5 -> 100% [ΕΚΔΟΘΗΚΕ], 7.000 λέξεις (στην ιστοσελίδα μου δωρεάν).
  • Succubus 4 -> 100% [ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ], 22.000 λέξεις είναι υπό διορθώσεις, θα το βγάλω μέσα στο μήνα λέω. Κοντεύω να το τελειώσω το editing.
  • Succubus 5 (και τελευταίο στη σειρά) -> 0%

• Vampire Sorcerer-> 100% [ΕΚΔΟΘΗΚΕ] και ήταν το φετινό μου best seller με περίπου 1300 αναγνώστες μέχρι τώρα.
  • Vampire Sorcerer Νουβέλα  -> 100% [ΕΚΔΟΘΗΚΕ]
  • Vampire Sorcerer 2 -> 70% -> αυτό τον μήνα το τελειώνω

• Paladin 1 -> 100% [ΕΚΔΟΘΗΚΕ].
  • Paladin 2 -> 100% [ΕΚΔΟΘΗΚΕ].
  •  Paladin 3 -> 100[ΕΚΔΟΘΗΚΕ].

Τα Paladin ήταν χάλια τόσο εισπρακτικά, όσο και ως περιεχόμενο και τα αφαίρεσα. Ντρέπομαι που τα έγραψα 😛 

Demon Mage 2 -> 0% [ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ] -> Αποφάσισα να το ακυρώσω επειδή δεν τα πήγα καλά στο πρώτο. Θα κάνω relaunch την σειρά σε serialized novels.

Διηγήματα:

• Fire Knight -> 6.000 λέξεις [ΕΚΔΟΘΗΚΕ]
  • White Knight -> 6.000 λέξεις [ΕΚΔΟΘΗΚΕ]
  • Red Knight -> 6.000 λέξεις [ΕΚΔΟΘΗΚΕ]
  • Black Knight -> 0% [ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ] -> Θα το ξαναγράψω, δεν μου άρεσε
  • Bone Knight -> 0%  [ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ], θα το εκδώσω μέχρι τέλος του έτους
  • Golden Knight -> 0% Έγινε το outline
  • Flesh Tree -> 100% [ΕΚΔΟΘΗΚΕ] σε συλλογή
  • Insect Queen -> 0% [ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ] θα γίνει μέρος του demon mage.

Έγραψα μία ελληνική νουβέλα και την έστειλα σε εκδοτικούς

• Μυστήριο στο Άλυκο -> [ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ], αναμένω απαντήσεις από εκδοτικούς.

Μεταφράσεις

Έγιναν σε διάφορες χώρες, έγιναν αρκετές πωλήσεις, αλλά δεν έβγαλα φράγκο. Δεν αξίζει η ενασχόληση, το πολύ να βγάζω εκεί τα best sellers μου.

Μετατροπή σε ηχοβιβλία

Βρήκα άντρα αφηγητή για τα succubus, αλλά τελικά το ακύρωσε επειδή δεν προλάβαινε.

Για το Vampire Sorcerer έκλεισα συμβόλαιο με μεγάλο εκδοτικό ηχοβιβλίων και θα κοιτάξω να κάνω και το succubus εκεί.

Βρήκα γυναίκα αφηγητή, αλλά μου έκανε χάλια narration και την ακύρωσα.

Στόχοι

Στόχος μου για το υπόλοιπο του έτους θα ειναι να τελειώσω την σειρά διηγημάτων με τους ιππότες και το succubus, καθώς επίσης και το vampire sorcerer 2.

Αν προλάβω θέλω να γράψω και μία διλογία με ζόμπι. Μάλλον το ένα από τα δύο το κόβω να προλαβαίνω.

Edited by hidedora
  • Like 5

AlienBill

Τρεις στόχους βάζω μόνο, ώστε να τους πετύχω πιο εύκολα.

1. Να καταστήσω πιο αναλυτικό το τέλος από ένα μυθιστόρημα που έχω γράψει, ώστε να μην είναι απότομο.

2. Να αλλάξω τα φώτα σε ένα διήγημα που έχω γράψει.

3. Να γράψω ένα καινούργιο διήγημα που βασίζεται σε αληθινή μαρτυρία ενός φίλου.

• Like 6

Solonor
On 1/4/2020 at 2:52 AM, Solonor said:

1. Να πάρω πράσσσσσινο φως για το επόμενο μυθιστόρημα
2. Να γράψω 4-5 διηγήματα δίχως φ 

3. Να γράψω 4-5 διηγήματα με φ

4. Να πάρω παραπάνω από 1 σεντ/λέξη για κάποιο από αυτά

1. Αναμονή

2. Έγραψα καμιά δεκαριά (edit: δώδεκα λέω στο προηγούμενο post, μάλλον αλήθεια θα λέω). Nα δω τι θα τα κάνω.

3. Ναι

4. Ελάχιστα πάνω, αλλά ναι.

Edited by Solonor
  • Like 5

Mournblade

Χμ, δεν πρέπει να είχα θέσει στόχους αυτή τη χρονιά αλλά τέσπα, ποτέ δεν είναι αργά. Από αρχές Γενάρη μέχρι και αρχές Οκτωβρίου διόρθωνα το δεύτερο μέρος της Εποχής, που πήρε πράσινο φως για έκδοση, και αυτή τη στιγμή βρίσκεται στα χέρια της επιμελήτριας. 

Οι στόχοι για τους εναπομείναντες μήνες είναι οι εξής:

α) Να ξεκουραστώ και λίγο βρε αδερφέ.

β) Να γράψω ένα διήγημα τρόμου για τη Λεφαλοκ.

γ) Να δουλέψω τον χάρτη του βιβλίου και να χτενίσω ξανά το επιμελημένο κείμενο του 2ου μέρους, όταν με το καλό αυτό έρθει στα χέρια μου. 

• Like 4

hidedora
6 hours ago, Solonor said:

4. Ελάχιστα πάνω, αλλά ναι.

Πως τα κατάφερες; Σε έκδοση διηγήματος αναφέρεσαι ή σε μυθιστόρημα;

Solonor
8 hours ago, hidedora said:

Πως τα κατάφερες; Σε έκδοση διηγήματος αναφέρεσαι ή σε μυθιστόρημα;

Σε διήγημα, πώληση σε περιοδικό.

hidedora
11 minutes ago, Solonor said:

Σε διήγημα, πώληση σε περιοδικό.

Αγγλόφωνο ή ελληνικό;

Solonor
10 hours ago, hidedora said:

Αγγλόφωνο ή ελληνικό;

Έπρεπε να το διευκρινίσω, έχεις δίκιο. Αγγλόφωνο. 

• Thanks 1