Jump to content

Αναγνωστικοί Στόχοι 2020


Cassandra Gotha
 Share

Recommended Posts

Καλή χρονιά!

Παλιά παίζαμε "Αναγνωστικούς Στόχους". Πώς παίζεται: Λέμε τι περίπου θέλουμε να διαβάσουμε μέσα στη χρονιά (πόσα βιβλία, ή πόσες σελίδες, ή τι βιβλία, πράσινα, άσπρα, κόκκινα, φαντασίας, ρομάντζα, επιστήμης, ποιους συγγραφείς, από ποιες χώρες, ξεκινάνε από Ν τα ονόματά τους; ) και στο τέλος της χρονιάς κάναμε απολογισμό.

Λέτε να ξαναπαίξουμε;

Ξεκινάω εγώ:

1) Φέτος δεν θέλω να πέσω κάτω από τα 40 βιβλία. Την περασμένη χρονιά ξεκουράστηκα, το είχα ανάγκη, διάβασα (ολόκληρα) 34 βιβλία, χαλαρά, χωρίς να βιάζομαι, αλλά φέτος θέλω πάνω από 40.

2) Θέλω να διαβάσω πολλούς συγγραφείς που δεν έχω ξαναδιαβάσει. Πολλούς, δεν βάζω όριο.

3) Θέλω να διαβάσω κάποια βιβλία που με περιμένουν υπομονετικά στη βιβλιοθήκη κάτι χρονάκια... Δεν είναι πολλά, αλλά είναι παραπονεμένα. Ας διαβάσω τέσσερα από αυτά, θα είμαι ευχαριστημένη.

4) Δύο θεατρικά.

5) Ένα ποίησης.

Ο επόμενος; Ρίχτα! :clover:

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ο επόμενος, εγώ! Καταρχήν να διαβάσω περισσότερα βιβλία σε σχέση με τα 59 της προηγούμενης χρονιάς. Και αν γίνεται σχετικά πρωτότυπα, όχι τα ίδια κι τα ίδια, ανακύκλωση ιστοριών. Τέλος να μειώσω τα αδιαβαστα που έχω, ο αριθμός τους έχει αυξηθεί επικίνδυνα, γύρω στα 300 μαζεύτηκαν, πρέπει να γίνω Λεωνίδας φέτος!!!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε:

1. Σίγουρα θα ήθελα να διαβάσω ξανά πάνω από 180 βιβλία, όπως τις προηγούμενες χρονιές. 
2. Να διαβάσω περισσότερη ελληνική λογοτεχνία, γιατί την έχω παραμελήσει. Και ειδικότερα κλασικούς συγγραφείς, όπως οι Καραγάτσης, Τσίρκας, Καζαντζάκης, Βενέζης, Ταχτσής, Μυριβήλης, Σωτηρίου, Αλεξάνδρου, Μίσσιος, Σαμαράκης κλπ κλπ...
3. Φυσικά, θα ήθελα να διαβάσω περισσότερους κλασικούς συγγραφείς ξένης λογοτεχνίας, από πολλές διαφορετικές χώρες του κόσμου. Ας πούμε δεν έχω διαβάσει ποτέ μου... Ντοστογιέφσκι, Τουργκένιεφ, Δουμά, Ζολά, Σταντάλ, Ουγκό...
4. Επίσης, φέτος θα ήθελα να διαβάσω περισσότερα βιβλία του Φανταστικού, γιατί τα τελευταία χρόνια έχω παραμελήσει πάρα μα πάρα πολύ το αγαπημένο αυτό λογοτεχνικό είδος. Ας πούμε ότι με 50 βιβλία του ευρύτερου Φανταστικού θα ήμουν ευχαριστημένος.
5. Τέλος, θα ήθελα να διαβάσω κάμποσα non-fiction βιβλία που ασχολούνται με διάφορα θέματα, όπως αληθινά εγκλήματα, ταξιδιωτικές και ιστορικές μαρτυρίες, γεγονότα που σημάδεψαν τον κόσμο, και πάει λέγοντας. Με 20 βιβλία σίγουρα θα ήμουν υπέρ του δέοντος ευχαριστημένος.

Αυτά προς το παρόν...

Edited by BladeRunner
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι οτι ειναι ωρα να ξεκινησω και να ολοκληρωσω μεσα στη χρονια τον Μαυρο Πυργο, του Κινγκ!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν είμαι γρήγορος αναγνώστης, κάθε χρονιά προσπαθώ να διαβάζω περισσότερα βιβλία από την προηγούμενη, κάτι που τα δύο τελευταία χρόνια το πετυχαίνω. Μέσα στο '19 διάβασα 37, οπότε με 40 βιβλία φέτος θα ήμουν ευχαριστημένος.

Πιο συγκεκριμένα, θα ήθελα να διαβάσω μερικά αδιάβαστα που έχω στο kindle μου, όλα εκ των οποίων τα πήρα όταν ήταν σε προσφορά για kindle έκδοση (το περισσότερο που έδωσα για ένα από αυτά τα βιβλία ήταν 3$). Μερικά εξ αυτών είναι το Bird Box του Josh Malerman, Song of Kali του Dan Simmons, Neverwhere του Neil Gaiman. 

Από κει και πέρα θα ήθελα να διαβάσω κάτι από Lovecraft μιας και στο kindle μου διαθέτω σε μία έκδοση τα άπαντά του.

Επίσης, θέλω να ξεκινήσω από καιρό τα βιβλία Chronicles of Narnia του C.S. Lewis και φέτος είναι μια καλή ευκαιρία να κάνω την αρχή.

Το γενικό μοτίβο παραμένει ίδιο, δηλαδή κυρίως βιβλία fantasy/horror. Α, και θα ήθελα να διαβάσω και ένα βιβλίο από Umberto Eco.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Να ξεκολλήσω επιτέλους από το αναγνωστικό κόλλημα που έχω φάει εδώ και 15 μήνες περίπου. Οκ, ας μην πιάσω τα 70 μ.ο. που έπιανα πριν, αλλά με 40-50 θα είμαι ικανοποιημένος.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

50 φυσικά ο στόχος. ..να μην αγοράσω φέτος πάνω από 15 Βιβλία. ..Δεν χωράνε πια...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φέτος
~θα διαβάσω όσα περισσότερα αγγλόφωνα βιβλία μπορώ (γιατί τα έχω στη βιβλιοθήκη και με κοιτάνε υποτιμητικά),
~θα κάνω ένα challenge με τα βιβλία που αναφέρονται στα τρία Ανθολόγια του Δημοτικού. Λεπτομέρειες εδώ.
~θα ασχοληθώ λίγο με τα πέτρινα χρόνια του ελληνικού φανταστικού (1970-2005).

Από λοιπό ελληνικό φανταστικό (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων)
~ΔΕΝ θα διαβάσω YA,
~ΔΕΝ θα διαβάσω paranormal romance και
~ΔΕΝ θα ανεχτώ υποδείξεις πάνω στο τι μου άρεσε και τι όχι, ούτε καν από τους ίδιους τους συγγραφείς.

Καλή Αναγνωστική Χρονιά, παλικάρια μου.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Περισσότερα audiobooks. Γιατί δεν ακούω περισσότερα audiobooks?

Περισσότερα ξενόγλωσσα βιβλία, τώρα που έχω γίνει κάπως καλύτερη και δεν με παίρνει δέκα μήνες το βιβλίο.

Αυτά φτάνουν.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Να μειώσω και άλλο τα αδιάβαστα βιβλία που έχω στην βιβλιοθήκη. Πέρυσι από τα εκατό βιβλία που διάβασα μόνο τα πενήντα ήταν καινούργια όποτε αν συνεχίσω και φέτος σε αυτό το ρυθμό δεν θα μου μείνουν καθόλου αδιάβαστα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να μετρήσω για πρώτη φορά στη ζωή μου πόσα βιβλία θα διαβάσω μέσα σε μια χρονιά. Ελπίζω στο τέλος του 2020 να είναι 50! 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2020 at 12:44 AM, BladeRunner said:

Για να δούμε:

1. Σίγουρα θα ήθελα να διαβάσω ξανά πάνω από 180 βιβλία, όπως τις προηγούμενες χρονιές. 
2. Να διαβάσω περισσότερη ελληνική λογοτεχνία, γιατί την έχω παραμελήσει. Και ειδικότερα κλασικούς συγγραφείς, όπως οι Καραγάτσης, Τσίρκας, Καζαντζάκης, Βενέζης, Ταχτσής, Μυριβήλης, Σωτηρίου, Αλεξάνδρου, Μίσσιος, Σαμαράκης κλπ κλπ...
3. Φυσικά, θα ήθελα να διαβάσω περισσότερους κλασικούς συγγραφείς ξένης λογοτεχνίας, από πολλές διαφορετικές χώρες του κόσμου. Ας πούμε δεν έχω διαβάσει ποτέ μου... Ντοστογιέφσκι, Τουργκένιεφ, Δουμά, Ζολά, Σταντάλ, Ουγκό...
4. Επίσης, φέτος θα ήθελα να διαβάσω περισσότερα βιβλία του Φανταστικού, γιατί τα τελευταία χρόνια έχω παραμελήσει πάρα μα πάρα πολύ το αγαπημένο αυτό λογοτεχνικό είδος. Ας πούμε ότι με 50 βιβλία του ευρύτερου Φανταστικού θα ήμουν ευχαριστημένος.
5. Τέλος, θα ήθελα να διαβάσω κάμποσα non-fiction βιβλία που ασχολούνται με διάφορα θέματα, όπως αληθινά εγκλήματα, ταξιδιωτικές και ιστορικές μαρτυρίες, γεγονότα που σημάδεψαν τον κόσμο, και πάει λέγοντας. Με 20 βιβλία σίγουρα θα ήμουν υπέρ του δέοντος ευχαριστημένος.

Αυτά προς το παρόν...

Έχω να προσθέσω έναν ακόμα αναγνωστικό στόχο, αν και μάλλον θα έπρεπε να είναι αυτονόητος κάθε χρόνο: Θα ήθελα να διαβάσω πάνω από 30 βιβλία γραμμένα από γυναίκες συγγραφείς. Δεν τις σνομπάρω καθόλου (λατρεύω Ούρσουλα Λε Γκεν, Πατρίσια Χάισμιθ, Άγκαθα Κρίστι κλπ), όμως τυχαίνει να μην διαβάζω όσες... "πρέπει". Και είναι κρίμα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1. Να φτάσω επιτέλους τα 50, κάτι με το οποίο έχω φλερτάρει μερικές χρονιές, αλλά δεν το έχω πετύχει ακόμα.
2. Να διαβάσω ολόκληρο/αποφασίσω ότι δεν μου αρέσει αρκετά ώστε να ασχοληθώ το Dark Tower του King.
3. Τουλάχιστον 10 βιβλία που η αρχική τους γλώσσα δεν είναι τα Αγγλικά (οπωσδήποτε μερικά να είναι ελληνικά, γιατί τα έχω αμελήσει τρομερά πολύ).
4. Τουλάχιστον 10 βιβλία από γυναίκες συγγραφείς.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βλέπω πως αρκετοί διαβάζετε ξενόγλωσσα βιβλία ειδικά αυτά που είναι γραμμένα στην αγγλική γλώσσα.Εγώ μέχρις στιγμής έχω προτίμηση σε αυτά που είναι γραμμένα στα ελληνικά γιατί δυσκολεύομαι να κατανοήσω όπως θέλω τα βιβλία που είναι στα αγγλικά αλλά ίσως το προσπαθήσω στο επόμενο διάστημα.

Edited by Blood Prince
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Blood Prince said:

Βλέπω πως αρκετοί διαβάζετε ξενόγλωσσα βιβλία ειδικά αυτά που είναι γραμμένα στην αγγλική γλώσσα.Εγώ μέχρις στιγμής έχω προτίμηση σε αυτά που είναι γραμμένα στα ελληνικά γιατί δυσκολεύομαι να κατανοήσω όπως θέλω τα βιβλία που είναι στα αγγλικά αλλά ίσως το προσπαθήσω στο επόμενο διάστημα.

 Μία από τα ίδια. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Λοιπόν...

Η χρονιά φτάνει στο τέλος της και λέω να κάνω τον απολογισμό μου. Έτσι κι αλλιώς, το βιβλίο που διαβάζω είναι ένα κλασικό τούβλο και μ' αυτό θα βγάλω τη χρονιά.

Λοιπόν, είχα πει:

Quote

1) Φέτος δεν θέλω να πέσω κάτω από τα 40 βιβλία.

54 βιβλία είναι πολύ καλά, για τη χρονιά που μας βρήκε (όχι, δεν διάβασα περισσότερο λόγω καραντίνας).

 

Quote

2) Θέλω να διαβάσω πολλούς συγγραφείς που δεν έχω ξαναδιαβάσει.

Πάνω από 20, είμαι ευχαριστημένη (καμιά 25αριά από τα 54 βιβλία). Έκανα και πολλά ξαναδιαβάσματα φέτος. Οι δύο μεγάλες μου αποκαλύψεις ήταν ο Χανς Φάλαντα και ο Αντόνιο Ταμπούκι. Τι χαρά να ανακαλύπτεις συγγραφείς που θέλεις να τους ξεψαχνίσεις.

 

Quote

3) Θέλω να διαβάσω κάποια βιβλία που με περιμένουν υπομονετικά στη βιβλιοθήκη κάτι χρονάκια... Δεν είναι πολλά, αλλά είναι παραπονεμένα. Ας διαβάσω τέσσερα από αυτά, θα είμαι ευχαριστημένη.

Κάποια. Όχι αυτά που ήθελα, αλλά τέλος πάντων, ναι.

 

Quote

4) Δύο θεατρικά.

Ναι. Πιο πολλά, στο εξής. Το ένα ήταν το καταπληκτικό "Θάψτε τους νεκρούς", του Ίρβιν Σόοου. Το άλλο ήταν το ημιτελές "Βόυτσεκ" του Γκέοργκ Μπύχνερ (το οποίο δεν μου άρεσε, αλλά ντάξ).

 

Quote

5) Ένα ποίησης.

Ναι. Και θα δούμε.

 

Σεις, πώς τα πήγατε; :mf_bookread:

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

Quote

1. Να φτάσω επιτέλους τα 50, κάτι με το οποίο έχω φλερτάρει μερικές χρονιές, αλλά δεν το έχω πετύχει ακόμα.

Είμαι στα 44 και (μιας και ξεκίνησα κι εγώ τούβλο πρόσφατα) δεν θα φτάσω με τίποτα τα 50.

 

Quote

2. Να διαβάσω ολόκληρο/αποφασίσω ότι δεν μου αρέσει αρκετά ώστε να ασχοληθώ το Dark Tower του King.

Αποφάσισα (νωρίς, από το δεύτερο βιβλίο) ότι δεν μου κάνει, οπότε το παράτησα. Επομένως ας πούμε ότι έγινε.

 

Quote

3. Τουλάχιστον 10 βιβλία που η αρχική τους γλώσσα δεν είναι τα Αγγλικά (οπωσδήποτε μερικά να είναι ελληνικά, γιατί τα έχω αμελήσει τρομερά πολύ).

Μόνο 3 που δεν ήταν αρχικά γραμμένα στα Αγγλικά και κανένα ελληνικό. Παταγώδης αποτυχία σε αυτόν τον στόχο.

 

Quote

4. Τουλάχιστον 10 βιβλία από γυναίκες συγγραφείς.

Μόνο 6.5 (το μισό είναι βιβλίο γραμμένο από δύο άτομα, έναν άντρα και μία γυναίκα). Και εδώ άσχημα τα πήγαμε.


Γενικά καθόλου καλά. Ελπίζω του χρόνου να πάει καλύτερα. Το "αστείο" της υπόθεσης είναι ότι μέχρι περίπου τα μέσα Οκτώβρη φαινόταν ότι ίσως καταφέρω σχεδόν όλους τους στόχους, αλλά αυτούς τους τελευταίου μήνες έχω διαβάσει ελάχιστα σε σχέση με το τι συνηθίζω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε τι κάναμε:

Quote

1. Σίγουρα θα ήθελα να διαβάσω ξανά πάνω από 180 βιβλία, όπως τις προηγούμενες χρονιές. 

Είμαι στα 182 και λογικά θα φτάσω τα 183, αφού σίγουρα θα τελειώσω αύριο-μεθαύριο το βιβλίο που διαβάζω τώρα. Οπότε στόχος επετεύχθη. 

Quote

2. Να διαβάσω περισσότερη ελληνική λογοτεχνία, γιατί την έχω παραμελήσει. Και ειδικότερα κλασικούς συγγραφείς, όπως οι Καραγάτσης, Τσίρκας, Καζαντζάκης, Βενέζης, Ταχτσής, Μυριβήλης, Σωτηρίου, Αλεξάνδρου, Μίσσιος, Σαμαράκης κλπ κλπ...

Διάβασα συνολικά 23 βιβλία Ελλήνων συγγραφέων (από 21 διαφορετικούς συγγραφείς), αλλά από κλασικούς ψόφια τα πράγματα, μόνο έναν Καραγάτση, έναν Θεοτοκά και έναν Καχτίτση...

Quote

3. Φυσικά, θα ήθελα να διαβάσω περισσότερους κλασικούς συγγραφείς ξένης λογοτεχνίας, από πολλές διαφορετικές χώρες του κόσμου. Ας πούμε δεν έχω διαβάσει ποτέ μου... Ντοστογιέφσκι, Τουργκένιεφ, Δουμά, Ζολά, Σταντάλ, Ουγκό...

Δεν διάβασα κανέναν από αυτούς που ανέφερα, και ούτε μπορώ να πω ότι διάβασα πολλούς κλασικούς. Πάντως διάβασα συγγραφείς από τουλάχιστον 21 διαφορετικές χώρες (η πλειοψηφία σαφώς από ΗΠΑ, Αγγλία και Ελλάδα).

Quote

4. Επίσης, φέτος θα ήθελα να διαβάσω περισσότερα βιβλία του Φανταστικού, γιατί τα τελευταία χρόνια έχω παραμελήσει πάρα μα πάρα πολύ το αγαπημένο αυτό λογοτεχνικό είδος. Ας πούμε ότι με 50 βιβλία του ευρύτερου Φανταστικού θα ήμουν ευχαριστημένος.

Με αυτό που διαβάζω τώρα φτάνω τα 50, αν μετράει για Φανταστικό το "Μπ όπως Μπύρα" του Τομ Ρόμπινς που διάβασα πριν κάτι μήνες. Αν όχι, θα είμαι στα 49. Τι λέτε, να το μετρήσουμε; 😛 

Quote

5. Τέλος, θα ήθελα να διαβάσω κάμποσα non-fiction βιβλία που ασχολούνται με διάφορα θέματα, όπως αληθινά εγκλήματα, ταξιδιωτικές και ιστορικές μαρτυρίες, γεγονότα που σημάδεψαν τον κόσμο, και πάει λέγοντας. Με 20 βιβλία σίγουρα θα ήμουν υπέρ του δέοντος ευχαριστημένος.

Δεν τα πήγα και τόσο καλά, μόνο 13 στα 20. Τέλος πάντων!

Quote

6. Θα ήθελα να διαβάσω πάνω από 30 βιβλία γραμμένα από γυναίκες συγγραφείς. Δεν τις σνομπάρω καθόλου (λατρεύω Ούρσουλα Λε Γκεν, Πατρίσια Χάισμιθ, Άγκαθα Κρίστι κλπ), όμως τυχαίνει να μην διαβάζω όσες... "πρέπει". Και είναι κρίμα.

Ναι, τα κατάφερα! Διάβασα 31 βιβλία γραμμένα από 31 διαφορετικές συγγραφείς. Τέλεια!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 1/7/2020 at 5:05 PM, KELAINO said:

Περισσότερα audiobooks. Γιατί δεν ακούω περισσότερα audiobooks?

Περισσότερα ξενόγλωσσα βιβλία, τώρα που έχω γίνει κάπως καλύτερη και δεν με παίρνει δέκα μήνες το βιβλίο.

Αυτά φτάνουν.

Τα έκανα και τα δύο. Και επίσης ένας τρίτος στόχος, που δεν τον έγραψα εδώ, αλλά υπήρχε: περισσότερη αντιπροσώπευση. Πάμε για ακόμα περισσότερη του χρόνου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2020 at 8:59 PM, Spyrex said:

Μιας και δεν είμαι γρήγορος αναγνώστης, κάθε χρονιά προσπαθώ να διαβάζω περισσότερα βιβλία από την προηγούμενη, κάτι που τα δύο τελευταία χρόνια το πετυχαίνω. Μέσα στο '19 διάβασα 37, οπότε με 40 βιβλία φέτος θα ήμουν ευχαριστημένος.

Μέχρι να αλλάξει ο χρόνος θα είμαι στα 47 βιβλία για φέτος.

On 1/3/2020 at 8:59 PM, Spyrex said:

Πιο συγκεκριμένα, θα ήθελα να διαβάσω μερικά αδιάβαστα που έχω στο kindle μου, όλα εκ των οποίων τα πήρα όταν ήταν σε προσφορά για kindle έκδοση (το περισσότερο που έδωσα για ένα από αυτά τα βιβλία ήταν 3$). Μερικά εξ αυτών είναι το Bird Box του Josh Malerman, Song of Kali του Dan Simmons, Neverwhere του Neil Gaiman. 

Τα διάβασα και τα τρία αυτά.

On 1/3/2020 at 8:59 PM, Spyrex said:

Από κει και πέρα θα ήθελα να διαβάσω κάτι από Lovecraft μιας και στο kindle μου διαθέτω σε μία έκδοση τα άπαντά του.

Δύο μικρές ιστορίες του διάβασα, το "The Festival" και "The Color Out of Space".

On 1/3/2020 at 8:59 PM, Spyrex said:

Επίσης, θέλω να ξεκινήσω από καιρό τα βιβλία Chronicles of Narnia του C.S. Lewis και φέτος είναι μια καλή ευκαιρία να κάνω την αρχή.

Πήγα να ξεκινήσω με το πρώτο και το παράτησα γρήγορα. Ίσως ξαναπροσπαθήσω κάποια στιγμή.

On 1/3/2020 at 8:59 PM, Spyrex said:

Το γενικό μοτίβο παραμένει ίδιο, δηλαδή κυρίως βιβλία fantasy/horror. Α, και θα ήθελα να διαβάσω και ένα βιβλίο από Umberto Eco.

Ξεκίνησα το "Όνομα του Ρόδου" και το παράτησα. Αυτό δεν θα το ξαναπροσπαθήσω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

~θα διαβάσω όσα περισσότερα αγγλόφωνα βιβλία μπορώ (γιατί τα έχω στη βιβλιοθήκη και με κοιτάνε υποτιμητικά),

Κάτι έγινε. Όχι πολλά πράγματα, αλλά κάτι έγινε.


~θα κάνω ένα challenge με τα βιβλία που αναφέρονται στα τρία Ανθολόγια του Δημοτικού. Λεπτομέρειες εδώ.

Δεν είχα υπολογίσει ότι όοοολα αυτά τα βιβλία είναι παιδοεφηβικά... πράγμα που τα κάνει πολύ-πολύ-πολύ λιγότερο θελκτικά τελικά. :(


~θα ασχοληθώ λίγο με τα πέτρινα χρόνια του ελληνικού φανταστικού (1970-2005).

Ούτε με αυτό τα κατάφερα. Δε βαριέσαι.

Από λοιπό ελληνικό φανταστικό (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων)
~ΔΕΝ θα διαβάσω YA, γιες! αυτό το κατάφερα!
~ΔΕΝ θα διαβάσω paranormal romance και νομίζω πως και αυτό το κατάφερα, κι αν έπιασα κάτι σχετικά το παράτησα γρήγορα, εκτός από ένα που άξιζε τον κόπο (πάει να πει δεν πρόσβαλε τη νοημοσύνη μου)
~ΔΕΝ θα ανεχτώ υποδείξεις πάνω στο τι μου άρεσε και τι όχι, ούτε καν από τους ίδιους τους συγγραφείς. Μεγάλο κατόρθωμα, και μπορώ να το αποδείξω.

Το καλό είναι ότι κατάφερα να διαβάσω κι ένα σωρό παιδικά μου απωθημένα ξανά (Αστερίξ, Μαφάλντα) και να πάρω την απόφαση να παρατήσω βιβλία που νομίζω πιο πολύ με μαστίγωναν παρά τα διάβαζα. Μπορούσα να τα πάω και καλύτερα, αλλά και τόσο, καλά ήταν.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 1/7/2020 at 7:12 PM, vaggelis said:

Να μειώσω και άλλο τα αδιάβαστα βιβλία που έχω στην βιβλιοθήκη. Πέρυσι από τα εκατό βιβλία που διάβασα μόνο τα πενήντα ήταν καινούργια όποτε αν συνεχίσω και φέτος σε αυτό το ρυθμό δεν θα μου μείνουν καθόλου αδιάβαστα.

Μιλάμε για πλήρη επίτευξη του στόχου μου μιας και δεν υπάρχει ούτε ένα αγορασμένο βιβλίο που δεν το έχω διαβάσει. Άλλα βιβλία τα διάβασα αμέσως, άλλα μετά από 1 χρόνο, άλλα μετά από 5 χρόνια, άλλα μετά από 10 και άλλα μετά από 20 χρόνια , αλλά τελικά τα κατάφερα και όλα πήγαν στα ράφια με τα διαβασμένα. Το μειονέκτημα φυσικά στο να μην έχεις αδιάβαστα βιβλία είναι ότι πρέπει να ξοδευτείς για να αγοράσεις καινούργια, αλλά τι να κάνεις, αυτά έχει η επιτυχία.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2020 at 11:48 PM, Mictantecutli said:

Να ξεκολλήσω επιτέλους από το αναγνωστικό κόλλημα που έχω φάει εδώ και 15 μήνες περίπου. Οκ, ας μην πιάσω τα 70 μ.ο. που έπιανα πριν, αλλά με 40-50 θα είμαι ικανοποιημένος.

Done. Το αναγνωστικό κόλλημα δεν έφυγε τελείως, μιας και είχα και πάλι, αρκετά κενά, αλλά και αδίκησα βιβλία που θεωρώ ότι θα μου άρεσαν περισσότερο αν τα διάβαζα πιο συγκεντρωμένος.
Έφτασα τα 48 βιβλία. Στα συν, το ότι διάβασα και 8 graphic novels, που τόσα δεν είχα διαβάσει τα προηγούμενα 3-4 χρόνια αθροιστικά. Επίσης, διάβασα κάποια βιβλία στα Αγγλικά, εκ των οποίων κάποιες βιογραφίες που εδώ και χρόνια με κοίταγαν από τα ράφια και περίμεναν. 
Και φέτος, διάβασα 2 από τα καλύτερα βιβλία πυο έχω διαβάσει στην ζωή μου. Το Swan song του McCammon, που είναι μακράν το καλύτερο post-apocalyptic/δυστοπικό βιβλίο που έχω διαβάσει. Και τον Κόμη Μοντεχρίστο. Έκαστο στο είδος του.

Edited by Mictantecutli
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..