Jump to content

Αναγνωστικοί Στόχοι 2020

Recommended Posts

Cassandra Gotha

Καλή χρονιά!

Παλιά παίζαμε "Αναγνωστικούς Στόχους". Πώς παίζεται: Λέμε τι περίπου θέλουμε να διαβάσουμε μέσα στη χρονιά (πόσα βιβλία, ή πόσες σελίδες, ή τι βιβλία, πράσινα, άσπρα, κόκκινα, φαντασίας, ρομάντζα, επιστήμης, ποιους συγγραφείς, από ποιες χώρες, ξεκινάνε από Ν τα ονόματά τους; ) και στο τέλος της χρονιάς κάναμε απολογισμό.

Λέτε να ξαναπαίξουμε;

Ξεκινάω εγώ:

1) Φέτος δεν θέλω να πέσω κάτω από τα 40 βιβλία. Την περασμένη χρονιά ξεκουράστηκα, το είχα ανάγκη, διάβασα (ολόκληρα) 34 βιβλία, χαλαρά, χωρίς να βιάζομαι, αλλά φέτος θέλω πάνω από 40.

2) Θέλω να διαβάσω πολλούς συγγραφείς που δεν έχω ξαναδιαβάσει. Πολλούς, δεν βάζω όριο.

3) Θέλω να διαβάσω κάποια βιβλία που με περιμένουν υπομονετικά στη βιβλιοθήκη κάτι χρονάκια... Δεν είναι πολλά, αλλά είναι παραπονεμένα. Ας διαβάσω τέσσερα από αυτά, θα είμαι ευχαριστημένη.

4) Δύο θεατρικά.

5) Ένα ποίησης.

Ο επόμενος; Ρίχτα! :clover:

• Like 7
yanni

Ο επόμενος, εγώ! Καταρχήν να διαβάσω περισσότερα βιβλία σε σχέση με τα 59 της προηγούμενης χρονιάς. Και αν γίνεται σχετικά πρωτότυπα, όχι τα ίδια κι τα ίδια, ανακύκλωση ιστοριών. Τέλος να μειώσω τα αδιαβαστα που έχω, ο αριθμός τους έχει αυξηθεί επικίνδυνα, γύρω στα 300 μαζεύτηκαν, πρέπει να γίνω Λεωνίδας φέτος!!!

• Like 4
BladeRunner

Για να δούμε:

1. Σίγουρα θα ήθελα να διαβάσω ξανά πάνω από 180 βιβλία, όπως τις προηγούμενες χρονιές. 
2. Να διαβάσω περισσότερη ελληνική λογοτεχνία, γιατί την έχω παραμελήσει. Και ειδικότερα κλασικούς συγγραφείς, όπως οι Καραγάτσης, Τσίρκας, Καζαντζάκης, Βενέζης, Ταχτσής, Μυριβήλης, Σωτηρίου, Αλεξάνδρου, Μίσσιος, Σαμαράκης κλπ κλπ...
3. Φυσικά, θα ήθελα να διαβάσω περισσότερους κλασικούς συγγραφείς ξένης λογοτεχνίας, από πολλές διαφορετικές χώρες του κόσμου. Ας πούμε δεν έχω διαβάσει ποτέ μου... Ντοστογιέφσκι, Τουργκένιεφ, Δουμά, Ζολά, Σταντάλ, Ουγκό...
4. Επίσης, φέτος θα ήθελα να διαβάσω περισσότερα βιβλία του Φανταστικού, γιατί τα τελευταία χρόνια έχω παραμελήσει πάρα μα πάρα πολύ το αγαπημένο αυτό λογοτεχνικό είδος. Ας πούμε ότι με 50 βιβλία του ευρύτερου Φανταστικού θα ήμουν ευχαριστημένος.
5. Τέλος, θα ήθελα να διαβάσω κάμποσα non-fiction βιβλία που ασχολούνται με διάφορα θέματα, όπως αληθινά εγκλήματα, ταξιδιωτικές και ιστορικές μαρτυρίες, γεγονότα που σημάδεψαν τον κόσμο, και πάει λέγοντας. Με 20 βιβλία σίγουρα θα ήμουν υπέρ του δέοντος ευχαριστημένος.

Αυτά προς το παρόν...

Edited by BladeRunner
  • Like 4
gregacm

Σκεφτομαι οτι ειναι ωρα να ξεκινησω και να ολοκληρωσω μεσα στη χρονια τον Μαυρο Πυργο, του Κινγκ!

• Like 6
Spyrex

Μιας και δεν είμαι γρήγορος αναγνώστης, κάθε χρονιά προσπαθώ να διαβάζω περισσότερα βιβλία από την προηγούμενη, κάτι που τα δύο τελευταία χρόνια το πετυχαίνω. Μέσα στο '19 διάβασα 37, οπότε με 40 βιβλία φέτος θα ήμουν ευχαριστημένος.

Πιο συγκεκριμένα, θα ήθελα να διαβάσω μερικά αδιάβαστα που έχω στο kindle μου, όλα εκ των οποίων τα πήρα όταν ήταν σε προσφορά για kindle έκδοση (το περισσότερο που έδωσα για ένα από αυτά τα βιβλία ήταν 3$). Μερικά εξ αυτών είναι το Bird Box του Josh Malerman, Song of Kali του Dan Simmons, Neverwhere του Neil Gaiman. 

Από κει και πέρα θα ήθελα να διαβάσω κάτι από Lovecraft μιας και στο kindle μου διαθέτω σε μία έκδοση τα άπαντά του.

Επίσης, θέλω να ξεκινήσω από καιρό τα βιβλία Chronicles of Narnia του C.S. Lewis και φέτος είναι μια καλή ευκαιρία να κάνω την αρχή.

Το γενικό μοτίβο παραμένει ίδιο, δηλαδή κυρίως βιβλία fantasy/horror. Α, και θα ήθελα να διαβάσω και ένα βιβλίο από Umberto Eco.

• Like 6
Mictantecutli

Να ξεκολλήσω επιτέλους από το αναγνωστικό κόλλημα που έχω φάει εδώ και 15 μήνες περίπου. Οκ, ας μην πιάσω τα 70 μ.ο. που έπιανα πριν, αλλά με 40-50 θα είμαι ικανοποιημένος.

• Like 3
Nihilio

Να μειώσω τα αδιάβαστα...

• Like 5
alanon

50 φυσικά ο στόχος. ..να μην αγοράσω φέτος πάνω από 15 Βιβλία. ..Δεν χωράνε πια...

• Like 3
Naroualis

Φέτος
~θα διαβάσω όσα περισσότερα αγγλόφωνα βιβλία μπορώ (γιατί τα έχω στη βιβλιοθήκη και με κοιτάνε υποτιμητικά),
~θα κάνω ένα challenge με τα βιβλία που αναφέρονται στα τρία Ανθολόγια του Δημοτικού. Λεπτομέρειες εδώ.
~θα ασχοληθώ λίγο με τα πέτρινα χρόνια του ελληνικού φανταστικού (1970-2005).

Από λοιπό ελληνικό φανταστικό (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων)
~ΔΕΝ θα διαβάσω YA,
~ΔΕΝ θα διαβάσω paranormal romance και
~ΔΕΝ θα ανεχτώ υποδείξεις πάνω στο τι μου άρεσε και τι όχι, ούτε καν από τους ίδιους τους συγγραφείς.

Καλή Αναγνωστική Χρονιά, παλικάρια μου.

• Like 5
KELAINO

Περισσότερα audiobooks. Γιατί δεν ακούω περισσότερα audiobooks?

Περισσότερα ξενόγλωσσα βιβλία, τώρα που έχω γίνει κάπως καλύτερη και δεν με παίρνει δέκα μήνες το βιβλίο.

Αυτά φτάνουν.

• Like 4
vaggelis

Να μειώσω και άλλο τα αδιάβαστα βιβλία που έχω στην βιβλιοθήκη. Πέρυσι από τα εκατό βιβλία που διάβασα μόνο τα πενήντα ήταν καινούργια όποτε αν συνεχίσω και φέτος σε αυτό το ρυθμό δεν θα μου μείνουν καθόλου αδιάβαστα.

• Like 3
  • 2 weeks later...
the last wave

Να μετρήσω για πρώτη φορά στη ζωή μου πόσα βιβλία θα διαβάσω μέσα σε μια χρονιά. Ελπίζω στο τέλος του 2020 να είναι 50! 

• Like 5
BladeRunner
On 1/3/2020 at 12:44 AM, BladeRunner said:

Για να δούμε:

1. Σίγουρα θα ήθελα να διαβάσω ξανά πάνω από 180 βιβλία, όπως τις προηγούμενες χρονιές. 
2. Να διαβάσω περισσότερη ελληνική λογοτεχνία, γιατί την έχω παραμελήσει. Και ειδικότερα κλασικούς συγγραφείς, όπως οι Καραγάτσης, Τσίρκας, Καζαντζάκης, Βενέζης, Ταχτσής, Μυριβήλης, Σωτηρίου, Αλεξάνδρου, Μίσσιος, Σαμαράκης κλπ κλπ...
3. Φυσικά, θα ήθελα να διαβάσω περισσότερους κλασικούς συγγραφείς ξένης λογοτεχνίας, από πολλές διαφορετικές χώρες του κόσμου. Ας πούμε δεν έχω διαβάσει ποτέ μου... Ντοστογιέφσκι, Τουργκένιεφ, Δουμά, Ζολά, Σταντάλ, Ουγκό...
4. Επίσης, φέτος θα ήθελα να διαβάσω περισσότερα βιβλία του Φανταστικού, γιατί τα τελευταία χρόνια έχω παραμελήσει πάρα μα πάρα πολύ το αγαπημένο αυτό λογοτεχνικό είδος. Ας πούμε ότι με 50 βιβλία του ευρύτερου Φανταστικού θα ήμουν ευχαριστημένος.
5. Τέλος, θα ήθελα να διαβάσω κάμποσα non-fiction βιβλία που ασχολούνται με διάφορα θέματα, όπως αληθινά εγκλήματα, ταξιδιωτικές και ιστορικές μαρτυρίες, γεγονότα που σημάδεψαν τον κόσμο, και πάει λέγοντας. Με 20 βιβλία σίγουρα θα ήμουν υπέρ του δέοντος ευχαριστημένος.

Αυτά προς το παρόν...

Έχω να προσθέσω έναν ακόμα αναγνωστικό στόχο, αν και μάλλον θα έπρεπε να είναι αυτονόητος κάθε χρόνο: Θα ήθελα να διαβάσω πάνω από 30 βιβλία γραμμένα από γυναίκες συγγραφείς. Δεν τις σνομπάρω καθόλου (λατρεύω Ούρσουλα Λε Γκεν, Πατρίσια Χάισμιθ, Άγκαθα Κρίστι κλπ), όμως τυχαίνει να μην διαβάζω όσες... "πρέπει". Και είναι κρίμα.

• Like 3
Steel Guardian

1. Να φτάσω επιτέλους τα 50, κάτι με το οποίο έχω φλερτάρει μερικές χρονιές, αλλά δεν το έχω πετύχει ακόμα.
2. Να διαβάσω ολόκληρο/αποφασίσω ότι δεν μου αρέσει αρκετά ώστε να ασχοληθώ το Dark Tower του King.
3. Τουλάχιστον 10 βιβλία που η αρχική τους γλώσσα δεν είναι τα Αγγλικά (οπωσδήποτε μερικά να είναι ελληνικά, γιατί τα έχω αμελήσει τρομερά πολύ).
4. Τουλάχιστον 10 βιβλία από γυναίκες συγγραφείς.

• Like 3
  • 3 weeks later...
Blood Prince

Βλέπω πως αρκετοί διαβάζετε ξενόγλωσσα βιβλία ειδικά αυτά που είναι γραμμένα στην αγγλική γλώσσα.Εγώ μέχρις στιγμής έχω προτίμηση σε αυτά που είναι γραμμένα στα ελληνικά γιατί δυσκολεύομαι να κατανοήσω όπως θέλω τα βιβλία που είναι στα αγγλικά αλλά ίσως το προσπαθήσω στο επόμενο διάστημα.

Edited by Blood Prince
  • Like 3
Δημήτρης
20 minutes ago, Blood Prince said:

Βλέπω πως αρκετοί διαβάζετε ξενόγλωσσα βιβλία ειδικά αυτά που είναι γραμμένα στην αγγλική γλώσσα.Εγώ μέχρις στιγμής έχω προτίμηση σε αυτά που είναι γραμμένα στα ελληνικά γιατί δυσκολεύομαι να κατανοήσω όπως θέλω τα βιβλία που είναι στα αγγλικά αλλά ίσως το προσπαθήσω στο επόμενο διάστημα.

Μία από τα ίδια. 

• Like 2