Jump to content

Τα παρατημένα του 2020


Cassandra Gotha
 Share

Recommended Posts

Συνεχίζουμε και φέτος αυτή τη λυτρωτική συνήθεια: να παρατάμε ένα βιβλίο που δεν πάει, για οποιονδήποτε λόγο. Λέμε εδώ γιατί το παρατήσαμε. Σεβόμαστε ο ένας τη γνώμη του άλλου. 

Εγώ είμαι έτοιμη να παρατήσω ένα ακόμη διάσημο βιβλίο φαντασίας, αλλά επειδή το έφτασα ως τα 2/3, λέω να του δώσω μια ευκαιρία ακόμη, να δω πόσο θα την παλέψω μαζί του. Έρχεται κράξιμο σε λίγες μέρες, θα δούμε, ή εδώ ή στα διαβασμένα.

Η πίστα δική σας, προς το παρόν. :aa_keyboard:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1. Bill, the Galactic Hero/Μπιλ, ο Ήρωας του Γαλαξία - Harry Harrison (Εκδόσεις Μέδουσα): Το παράτησα στη σελίδα 86/205. Είναι μια σατυρική, στρατιωτική ιστορία επιστιμονικής φαναντασίας, αλλά σαν επιστιμονική φαντασία είναι εντελώς αδιάφορο και σαν σάτυρα δεν είναι ούτε αστείο, ούτε έχει κάτι το ουσιαστικό να πει. Δεν είναι κακό, αλλά δεν βρήσκω και κανέναν λόγο για να συνεχίσω να το διαβάζω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η τελευταία παγίδα - Jean Bernard Pouy

Πρώτο παρατημένο βιβλίο της χρονιάς και το άξιζε. Το βιβλίο το παράτησα αν θυμάμαι καλά περίπου στη σελίδα 120 σε σύνολο 199. Δεν είναι τόσο κακό βιβλίο, υπήρχαν στιγμές που περνούσα καλά διαβάζοντάς το. Μερικές φορές, βέβαια, στους διαλόγους δεν καταλάβαινα ποιος έλεγε τι (γιατί δεν αναφερόταν ποτέ από τον συγγραφέα), αλλά αυτό δεν ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι. Η απόφασή μου να το παρατήσω οφείλεται στο γεγονός πως κάπου στη σελίδα 120 έχασα τη μπάλα σχετικά με την εξέλιξη και τη ροή της ιστορίας. Βασικά, η ροή της ιστορίας έπαψε να βγάζει νόημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

1. Bill, the Galactic Hero/Μπιλ, ο Ήρωας του Γαλαξία - Harry Harrison (Εκδόσεις Μέδουσα): Το παράτησα στη σελίδα 86/205. Είναι μια σατυρική, στρατιωτική ιστορία επιστιμονικής φαναντασίας, αλλά σαν επιστιμονική φαντασία είναι εντελώς αδιάφορο και σαν σάτυρα δεν είναι ούτε αστείο, ούτε έχει κάτι το ουσιαστικό να πει. Δεν είναι κακό, αλλά δεν βρήσκω και κανέναν λόγο για να συνεχίσω να το διαβάζω.

2. The Dark Tower 02: The Calling of the Three/Το Κάλεσμα των Τριών (Εκδόσεις Bell): Το παράτησα στη σελίδα 50 απ' τις περίπου 500 (δεν θυμάμαι ακριβώς). Είχα μαζί του τα ίδια προβλήματα που είχα και με το πρώτο βιβλίο της σειράς. Μια πολύ έντονη ασάφεια στο ύφος, μια αποστασιοποίηση στον τρόπο γραφής, κανένα ενδιαφέρον για τους χαρακτήρες, και μια σχετική βαρεμάρα. Και τα τεσσάρα είναι πράγματα που στα άλλα έργα του King δεν τα έχω συναντήσει (σε αξιοσημείωτο βαθμό τουλάχιστον). Υποθέτω ότι απλά δεν είναι του γούστου ο τρόπος που προσεγγίζει μια fantasy ιστορία, γιατί γενικά μου αρέσει σαν συγγραφέας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Quote

1. Bill, the Galactic Hero/Μπιλ, ο Ήρωας του Γαλαξία - Harry Harrison (Εκδόσεις Μέδουσα): Το παράτησα στη σελίδα 86/205. Είναι μια σατυρική, στρατιωτική ιστορία επιστιμονικής φαναντασίας, αλλά σαν επιστιμονική φαντασία είναι εντελώς αδιάφορο και σαν σάτυρα δεν είναι ούτε αστείο, ούτε έχει κάτι το ουσιαστικό να πει. Δεν είναι κακό, αλλά δεν βρήσκω και κανέναν λόγο για να συνεχίσω να το διαβάζω.

2. The Dark Tower 02: The Calling of the Three/Το Κάλεσμα των Τριών (Εκδόσεις Bell): Το παράτησα στη σελίδα 50 απ' τις περίπου 500 (δεν θυμάμαι ακριβώς). Είχα μαζί του τα ίδια προβλήματα που είχα και με το πρώτο βιβλίο της σειράς. Μια πολύ έντονη ασάφεια στο ύφος, μια αποστασιοποίηση στον τρόπο γραφής, κανένα ενδιαφέρον για τους χαρακτήρες, και μια σχετική βαρεμάρα. Και τα τεσσάρα είναι πράγματα που στα άλλα έργα του King δεν τα έχω συναντήσει (σε αξιοσημείωτο βαθμό τουλάχιστον). Υποθέτω ότι απλά δεν είναι του γούστου ο τρόπος που προσεγγίζει μια fantasy ιστορία, γιατί γενικά μου αρέσει σαν συγγραφέας.

3. Benito Cereno/Μπενίτο Σερένο - Herman Melville (Εκδόσεις Άγρα): Το άφησα στη σελίδα 50/172. Το βαριόμουν αφόρητα. Αν και πρόζα ήταν πολύ ωραία η ροή του κειμένου ήταν ληθαργική και ο τρόπος που μεταδιδόταν η πληροφορία στον αναγνώστη τελείως άνευρος και στερούμενος οποιουδήποτε συναισθήματος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάνε μερικές εβδομάδες που έχω παρατήσει το Gone Girl της Gillian Flynn. Δίστασα να το δημοσιεύσω εδώ, γιατί σκεφτόμουν ότι ίσως το ξαναπροσπαθήσω κάποια άλλη φορά, κάτι που μάλλον τελικά δεν θα κάνω. Το παράτησα στην σελίδα 12 σε σύνολο 415. Το γράψιμο δεν μου άρεσε ιδιαίτερα και οι σελίδες που διάβασα έχουν αρκετή φλυαρία για τη σχέση που έχει ένα παντρεμένο ζευγάρι και τι ενοχλεί τον έναν που κάνει ο άλλος. Δεν ήταν αυτό ακριβώς που περίμενα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Small Gods - Terry Pratchett

Είχα πιάσει κάποτε και το πρώτο βιβλίο της σειράς Discworld το οποίο επίσης είχα αφήσει. Ο Pratchett προφανώς έχει αρκετό χιούμορ και δεν ήταν λίγες οι φορές που γέλασα διαβάζοντάς το, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να ευχαριστηθώ την ανάγνωση του βιβλίου. Δυσκολευόμουν κατά διαστήματα να ακολουθήσω το γράψιμό του. Το παράτησα στην σελίδα 70 σε σύνολο 380.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παράτησα κι εγώ ένα βιβλίο, το "Νόβα" του S.R.Delany. Δεν τον ξέρω καν αυτόν τον συγγραφέα, αλλά το συγκεκριμένο βιβλίο μου φάνηκε πως είναι ό,τι ακριβώς φοβόμουν: το brainstorming ενός (ίσως μαστουρωμένου, αλλά δεν θέλω να με δει να το γράφω και μου κάνει μήνυση για συκοφαντία :p γι' αυτό έβαλα το "ίσως" ) brainiac.

Απλά, όχι.

Link to comment
Share on other sites

The Poppy War της R. F. Kuang

Ο δεύτερος λόγος που το παράτησα εκεί γύρω στο 51% είναι ότι άρχισε να προμηνύεται ερωτικό τρίγωνο στον ορίζοντα, και αυτό ποτέ δεν είναι καλό στα young adult βιβλία.

Τώρα για τον πρώτο λόγο. Το συγκεκριμένο βιβλίο είναι fantasy, βασισμένο στον 2ο Σινοϊαπωνικό πόλεμο. Βασικά μόνο τα ονόματα έχει αλλάξει, αλλά δεν είναι αυτό που με ενόχλησε. Η ηρωίδα μας γίνεται δεκτή στην ανώτατη σχολή αξιωματικών του στρατού ή/και ανώτατων δημοσίων υπαλλήλων. Το μεγαλύτερο βάρος σ' αυτήν τη σχολή το δίνουνε στη μάχη σώμα με σώμα. Οι σκηνές εκπαίδευσης και μάχης δεν είναι και οι πιο πρωτότυπες, αλλά αυτό που με ενοχλεί είναι ότι κανείς από τους φοιτητές σου δεν πρόκειται να πολεμήσει σώμα με σώμα τον έχθρό! Όλοι βολεμένοι στα επιτελεία στα μετώπισθεν θα είναι. Τον εχθρό μόνο σε μικρογραφία στην μακέτα θα τον συναντήσουν. Επίσης η άλλη πλευρά έχει κανόνια, βαρύ πυροβολικό δηλαδή. Σε κανένα σημείο όμως, στις 200 και κάτι σελίδες που διάβασα τουλάχιστον, κανείς δεν το αναφέρει καλή ιδέα να αποκτήσουν κι αυτοί κανένα κανονάκι. Και έχουν και κύριο μάθημα τη στρατηγική.

Μην πω και ότι το βιβλίο αντιγράφει σε ανησυχητικό βαθμό το Όνομα του Ανέμου του Rothfuss. (το είπα όμως 😛)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Quote

1. Bill, the Galactic Hero/Μπιλ, ο Ήρωας του Γαλαξία - Harry Harrison (Εκδόσεις Μέδουσα): Το παράτησα στη σελίδα 86/205. Είναι μια σατυρική, στρατιωτική ιστορία επιστιμονικής φαναντασίας, αλλά σαν επιστιμονική φαντασία είναι εντελώς αδιάφορο και σαν σάτυρα δεν είναι ούτε αστείο, ούτε έχει κάτι το ουσιαστικό να πει. Δεν είναι κακό, αλλά δεν βρήσκω και κανέναν λόγο για να συνεχίσω να το διαβάζω.

2. The Dark Tower 02: The Calling of the Three/Το Κάλεσμα των Τριών (Εκδόσεις Bell): Το παράτησα στη σελίδα 50 απ' τις περίπου 500 (δεν θυμάμαι ακριβώς). Είχα μαζί του τα ίδια προβλήματα που είχα και με το πρώτο βιβλίο της σειράς. Μια πολύ έντονη ασάφεια στο ύφος, μια αποστασιοποίηση στον τρόπο γραφής, κανένα ενδιαφέρον για τους χαρακτήρες, και μια σχετική βαρεμάρα. Και τα τεσσάρα είναι πράγματα που στα άλλα έργα του King δεν τα έχω συναντήσει (σε αξιοσημείωτο βαθμό τουλάχιστον). Υποθέτω ότι απλά δεν είναι του γούστου ο τρόπος που προσεγγίζει μια fantasy ιστορία, γιατί γενικά μου αρέσει σαν συγγραφέας.

3. Benito Cereno/Μπενίτο Σερένο - Herman Melville (Εκδόσεις Άγρα): Το άφησα στη σελίδα 50/172. Το βαριόμουν αφόρητα. Αν και πρόζα ήταν πολύ ωραία η ροή του κειμένου ήταν ληθαργική και ο τρόπος που μεταδιδόταν η πληροφορία στον αναγνώστη τελείως άνευρος και στερούμενος οποιουδήποτε συναισθήματος.

4. Burning Chrome & Other Stories/Μνημονικός Τζόνι & Άλλα Διηγήματα - William Gibson (Εκδόσεις Αίολος): Διάβασα τις πρώτες 100/220 σελίδες, που είναι και τα πρώτα 5 απ' τα συνολικά 10 διηγήματα. Με εξαίρεση το πρώτο διήγημα δεν με κέρδισαν καθόλου και ανά φάσεις είχα μια δυσκολία στο να παρακολουθήσω τι γίνεται.
Σε κάθε περίπτωση πάντως η γραφή του Gibson είναι πολύ καλή και γεμάτη στυλ και προσωπικότητα, ενώ υπάρχουν και διαφορές καλές ιδέες διάσπαρτες.
Δεν ξέρω αν ήταν η αλλαγή στη φόρμα που δεν μου έκανε (μιας και πριν μερικά χρόνια είχα λατρέψει το Neuromancer) ή αν δεν ήμουν στο σωστό mood. Ίσως κάποια στιγμή το ξαναπροσπαθήσω, αλλά δεν ξέρω σίγουρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Catch-22

Έφτασα μέχρι 57 σε σύνολο 530. Είχα ακούσει καλά λόγια, γι' αυτό και το έπιασα, αλλά πρόκειται απλά για ιστορίες κατά το Β' Παγκόσμιο Πόλεμο που βιώνει ένας στρατιωτικός. Δεν υπάρχει κεντρική ενδιαφέρουσα παράλληλη ιστορία που να με κράτησε. Επίσης, πολύ φλυαρία και μακροσκελείς προτάσεις σε σημείο να μην καταλαβαίνω τι διαβάζω. Καταλαβαίνω ότι έχει αρκετό χιούμορ, γέλασα μερικές φορές, αλλά αυτό δεν αρκούσε για να το συνεχίσω. Με παίδευε πολύ, ειδικά αυτές οι προτάσεις που δεν είχαν τελειωμό σε σημείο να μην καταλαβαίνω τι διαβάζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κυνηγώντας τις καταιγίδες- Νικόλαος Παναγιωτίδης

Μέχρι την 15η σελίδα άντεξα. Το συγκεκριμένο βιβλίο όχι απλά έχει πολλά επίθετα... Πιστεύω πως αν μπορούσε ο συγγραφέας, θα κόλλαγε επίθετο μέχρι και στο "και".. Με κούρασε πολύ γρήγορα. Σα να έκανε επίδειξη επιθέτων ενα πραμα.

Edited by Mictantecutli
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..