Jump to content

Recommended Posts

Starbuck

Όνομα Συγγραφέα: Εβελίνα Σερέτη
Είδος: επιστημονική φαντασία
Βία; Όχι
Σεξ; Όχι
Αριθμός Λέξεων: 1334
Αυτοτελής; Οχι, αλλά δεν ξέρω ποιο μέρος θα είναι αυτό. Ας πούμε ότι θα είναι το 1ο.
Σχόλια: Μου άρεσε πολύ ο κόσμος που έφτιαξα και νομίζω θα τον αποκαλύπτω σιγά σιγά όλο και περισσότερο μέσα από τις μικρές αφηγήσεις των ηρώων και ηρωίδων μου υπό την μορφή διηγημάτων, αντίστοιχων με αυτό που ανεβάζω. 
Γραμμένο για το #Μένουμε Σπίτι - Flash Fiction (αν και δεν ξέρω αν είμαι εντελώς εντός του θέματος)  

Αρχείο

Η τελευταία πόλη.docx

Η τελευταία πόλη.pdf

• Like 7
WILLIAM

Ωραία ιστορία, πολύ θα ήθελα να ήξερα τι συνέβη και κατάντησε έτσι η ανθρωπότητα αλλά το μέγεθος δεν το επέτρεπε, το κατανοώ.

Φυσικά ήταν εντός θέματος.

• Thanks 1
Mesmer

Ωραία εισαγωγή για μια μεγαλύτερη ιστορία, μιας και είναι εμφανές ότι η πλοκή μπορεί να δώσει πάρα πολλά για το παρελθόν, το παρόν και το μέλλον της ιστορίας. Μου άρεσε που στην αρχή είσαι εντός θέματος και στο τέλος είσαι πάλι εντός θέματος, αλλά από την ανάποδη. Δηλαδή, στην αρχή οι μολυσμένοι πρέπει να μείνουν κλεισμένοι στα δωμάτιά τους για το καλό της πόλης και στο τέλος πρέπει να μείνουν «κλεισμένοι» έξω από την πόλη, για το καλό της πόλης.

Θα ήθελα λίγο καλύτερη μορφοποίηση στα κομμάτια της αφήγησης. Παράγραφοι και τα λοιπά. Η γλώσσα είναι ωραία, έχει έναν ρομαντισμό, και θα ήθελα πολύ να δω πώς θα συνδυαστεί αυτό στην περίπτωση που σκληρύνουν πολύ οι καταστάσεις.

Εμπρού, όπως λέμε και εμπριμέ δηλαδή; Ενδιαφέρον.

Ελπίζω να την μεγαλώσεις κι άλλο την ιστορία σου.

• Thanks 1
Old man & SiFi

Καλημέρα,

Πολύ καλή η ιδέα σου, όμορφα γραμμένη, καλός ο τίτλος και το “Εμπρού”. Πολύς χώρος για ανάπτυξη. Σου έχουν ήδη πει ότι θα χρειαστεί χτίσιμο προς τα πίσω της κοσμοπλασίας σου, εκτός κι αν αυτό δεν είναι το πρώτο, αλλά το τελευταίο κομμάτι. Είναι πολύ καλό το τέλος της ηρωίδας σου και η λαχτάρα της να νοιώσει ξεχασμένα πράγματα. Δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου. Με αυτά που σκέφτομαι εγώ, θα το έβαζα στο τέλος. Προχώρα!

Κάποιες άλλες παρατηρήσεις τώρα:

Συμφωνώ με τον Mesmer για τα περί μορφοποίησης. Αυτές (για τα γούστα μου) θα έπρεπε να περιλαμβάνουν και το αρχικό κειμενάκι-γκραφίτι που θα προτιμούσα να ήταν στοιχισμένο. Μήπως να σκεφτείς να αλλάξεις και τον χρόνο; Όπως είναι (Υπερσυντέλικος), μοιάζει περισσότερο με απόσπασμα βιβλίου ή ποιήματος παρά σαν σύνθημα που θα έγραφε κάποιος σ’ έναν τοίχο.

Θα συμφωνήσω και για τα περί γραφής με τον προλαλήσαντα. Δηλαδή, θα ήθελα λιγότερο ρομαντική γραφή σε κάποιες σκληρές σκηνές. Σε κάποιες το κάνεις πολύ καλά. Το μακάβριο “χαρούμενο, βαλσαμωμένο παιδί” και “η σιωπή του διαστήματος που δεν άντεχα ν’ ακούω ” είναι τέλεια. Από την άλλη, το “ η ορμητική αέρινη δίνη, σαν τα λουλούδια των παλιών καιρών που αναδύονταν απ’ το χώμα και άνθιζαν” δεν μου δουλεύουν σαν περιγραφή τυφώνα.

• Thanks 1
Roubiliana

Το καλύτερο σου ως τώρα με διαφορά. Το μεγάλο θετικό : κατάφερα, σε λίγες λέξεις, να μπω στη θέση της ηρωίδας κ να αισθανθώ αυτό που αισθάνεται. Μου άρεσε η γλώσσα κ αφού με έβαλε στη θέση της ηρωίδας, εγώ θεωρώ πως πέτυχε το σκοπό της. Φοβερό το τέλος, κι εγώ αυτό θα επέλεγα αν ήμουν η ηρωίδα. Συγχαρητήρια από μένα. 

• Thanks 1
Starbuck

Καλησπέρα :) 

Spoiler

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο και για τα σχόλιά σας. Με βοηθούν πάντοτε πολύ στο επόμενο βήμα, μου δίνουν κίνητρο και με πεισμώνουν. Αυτή τη φορά, μαθαίνοντας το μάθημά μου από τις προηγούμενες, δούλεψα πολύ διαφορετικά. Να πω την αλήθεια, δεν ξέρω ακόμα πολλά πράγματα για το πού θα πάει αυτή η ιστορία ή από πού ήρθε. Μέσα στον ίδιο κόσμο, δουλεύω ήδη έναν δεύτερο χαρακτήρα που μπορεί και να μην έχει άμεση σχέση με την ίδια την Εμπρού. (δεν είχα συνδυάσει ποτέ το όνομα με το εμπριμέ! αλλά σχεδόν σίγουρα προέρχεται από εκεί! πολύ καλή η παρατήρηση). Θα μελετήσω αρχικά τον κόσμο μου με τέτοια διηγηματάκια για να δω τι θα προκύψει. Μπορώ να πω ότι το αντιμετωπίζω και σαν ένα προσωπικό πείραμα και στοίχημα, να χτίσω ανθρώπους που δεν μου μοιάζουν αλλά και ένα κόσμο που να στέκεται καλά, στο σύνολό της, δηλαδή, μια ιστορία που να έχει νόημα.
Το γιατί κατάντησε η ανθρωπότητα έτσι είναι ένα ερώτημα το οποίο έχω απαντήσει αλλά δεν θα αποκαλύψω ακόμα, προφανώς. :flirt:  
Ειλικρινά, ευχαριστώ πολύ και πάλι. 
Ελπίζω και εύχομαι να είμαστε όλοι και όλες καλά, τόσο εμείς όσο και οι δικοί μας, σ' αυτήν την περίεργη και δύσκολη περίοδο για την ανθρωπότητα. 
Όσο για μένα, θα επιστρέψω σύντομα με νέο υλικό :)

• Like 1
  • 3 weeks later...
DinoHajiyorgi

Αγαπητή Εβελίνα. Μου άρεσε η ιστορία σου, το συναίσθημα της με άγγιξε και το φινάλε ήταν έξοχο.

Σαφώς να δουλέψεις την φαντασία σου και να δώσεις στο κοινό σου περισσότερα, μιας και αυτό περιμένουν. Επειδή εγώ είμαι άλλης φιλοσοφίας, για μένα αυτό το φλασάκι ήταν ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ.

Εκατό συγγραφείς έχουν γράψει εκατό μυθιστορήματα επιστημονικής φαντασίας που περιγράφουν εκατό πορείες προς μια post-apocalyptic πραγματικότητα. Έχετε ανάγκη από μια 101η εκδοχή; Θα σας τη δώσει η Εβελίνα. Εγώ δεν την χρειάζομαι. Η φαντασία μου υποψιάζεται όσα προηγήθηκαν και αν δεν είναι έτσι ακριβώς (τι στο καλό, έχω να διαλέξω από 100 άλλα παραδείγματα) δεν πειράζει. I'm good.

Edited by DinoHajiyorgi
  • Thanks 1
Starbuck
2 hours ago, DinoHajiyorgi said:

Αγαπητή Εβελίνα. Μου άρεσε η ιστορία σου, το συναίσθημα της με άγγιξε και το φινάλε ήταν έξοχο.

Σαφώς να δουλέψεις την φαντασία σου και να δώσεις στο κοινό σου περισσότερα, μιας και αυτό περιμένουν. Επειδή εγώ είμαι άλλης φιλοσοφίας, για μένα αυτό το φλασάκι ήταν ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ.

Εκατό συγγραφείς έχουν γράψει εκατό μυθιστορήματα επιστημονικής φαντασίας που περιγράφουν εκατό πορείες προς μια post-apocalyptic πραγματικότητα. Έχετε ανάγκη από μια 101η εκδοχή; Θα σας τη δώσει η Εβελίνα. Εγώ δεν την χρειάζομαι. Η φαντασία μου υποψιάζεται όσα προηγήθηκαν και αν δεν είναι έτσι ακριβώς (τι στο καλό, έχω να διαλέξω από 100 άλλα παραδείγματα) δεν πειράζει. I'm good.

την έχω ανάγκη κι εγώ την συνέχεια! κι άμα χρειαστεί θα προσπαθήσω να ξεχωρίσω ανάμεσα στα 100 άλλα παραδείγματα! γι' αυτό είμαι εδώ! :paladin:

• Like 1
Feynman_64

Το τέλος με τον γυμνο χαρακτηρα μου άρεσε πολύ. Στο πνεύμα των ημερών να προσθέσω οι ιστορίες :)
Την ιδεα για γυμνο χαρακτήρα και θάνατο την εχω πολύ καιρό στο μυαλό μου αλλά να πέφτω προς τον Ηλιο. Το Sunshine το έχει υλοποιήσει με καλλιτεχνικό τρόπο.

• Thanks 1
  • 6 months later...