Jump to content

Θα κάνατε ghost writing?


Alexz
 Share

Recommended Posts

Ένας φίλος μου του πρότειναν να αγοράσουν μια τριλογία για ένα δεκάρικο, συγκεκριμένα:

Βιβλίο 1: 4.000$

Βιβλίο 2: 3.000$

Βιβλίο 3: 3.000$

Αυτή τη στιγμή από το κάθε πρώτο βιβλίο όταν αυτοεκδίδει, βγάζει αυτό το ποσό περίπου, αλλά στα επόμενα βγάζει γυρω στο χιλιάρικο. Είναι η βασική του δουλειά. Εσείς θα το κάνατε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα την κοστολόγηση. Θα το έκανα πιστεύω, έχω κάνει κάτι αντίστοιχο αλλά για τελείως άλλη τιμή. Δλδ τι έκανε ο φίλος σου ακριβώς; Εγώ πιο πολύ ένα είδος δημιουργικής διόρθωσης είχα κάνει σε ένα έργο που δεν θα διαβαζόταν διαφορετικά. Εντελώς άλλου είδους και που το όνομά μου δεν φαίνεται πουθενά, ούτε εγώ ήθελα να φαίνεται ούτε η κυρία. Αλλά η τιμή; Δεν το συζητώ. Άλλο editing βέβαια και άλλο ghost writing....

Link to comment
Share on other sites

αυτός ο φίλος μου έχει γράψει μία τριλογία και κάποιος τρίτος συγγραφέας εκδήλωσε το ενδιαφέρον να το αγοράσει και να βάλει το δικό του όνομα. Ο φίλος μου δεν θα φαίνεται πουθενά. αν κλείσει η συμφωνία θα πάρει συνολικά για όλη την τριλογία 10 χιλιάρικα. Το κάθε βιβλίο είναι περίπου 120.000 λέξεις. ο αγοραστής του δίνει τέσσερα χιλιάρικα για το πρώτο βιβλίο και τρία χιλιάρικα για το δεύτερο και άλλα τρία για το τρίτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να τονίσω πως και ο ίδιος όταν κάνει αυτοέκδοση, συνήθως βγάζει από το πρώτο βιβλίο γύρω στα τέσσερα χιλιάρικα ενώ από τα επόμενα γύρω στα 1.000 με 1.500 δολάρια. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, hidedora said:

αυτός ο φίλος μου έχει γράψει μία τριλογία και κάποιος τρίτος συγγραφέας εκδήλωσε το ενδιαφέρον να το αγοράσει και να βάλει το δικό του όνομα. Ο φίλος μου δεν θα φαίνεται πουθενά. αν κλείσει η συμφωνία θα πάρει συνολικά για όλη την τριλογία 10 χιλιάρικα. Το κάθε βιβλίο είναι περίπου 120.000 λέξεις. ο αγοραστής του δίνει τέσσερα χιλιάρικα για το πρώτο βιβλίο και τρία χιλιάρικα για το δεύτερο και άλλα τρία για το τρίτο.

Αν πρώτα έγραψε την τριλογία και μετά εκδήλωσε το ενδιαφέρον ο αγοραστής δεν ξέρω καν αν λέγεται ghost writing. Είχα την εντύπωση ότι ghost writing είναι το γράψιμο κατά παραγγελία. Έρχεται ο τάδε διάσημος Θύμιος Απιθανόπουλος και βάζει εμένα, εσένα, κάποιον, να του γράψουμε ένα βιβλίο με το τάδε θέμα, τη ζωή του ή κάποια ιδέα που είχε για μυθιστόρημα και που ο ίδιος δεν μπορεί να γράψει επειδή η δουλειά του και η κλίση του είναι άλλες. 

Όχι, δεν θα πουλούσα βιβλίο που έχω ήδη γράψει νομίζω. Θα πουλούσα δικαιώματα, θα έκανα editing όπως και έχω κάνει, θα έκανα ghost writing με τον τρόπο που περιέγραψα. Αλλά αυτό που περιγράφεις για το φίλο σου νομίζω είναι άλλης κατηγορίας συμφωνία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μένα η απάντηση είναι "εξαρτάται". Εγώ πχ. γράφω μόνο για χόμπυ και όχι ως επάγγελμα, οπότε αν κατάφερνα να τελειώσω τριλογία, σιγά μη την πουλούσα.

Από κει και πέρα, αν ο φίλος σου έχει γράψει ήδη μια δεκαπενταριά βιβλία και απλά βγάζει άλλη μία τριλογία που έγραψε μόνο για να εξασφαλίσει τα προς το ζην, τότε οκ ίσως έχει νόημα.

Αν όμως έχει γράψει λίγα βιβλία, καλύτερο θα ήταν να ενισχύσει το προσωπικό του brand.

Επίσης, όλα εξαρτώνται και από το συνολικό του εισόδημα. Αν πχ, ζει αρκετά άνετα με τα χρήματα που βγάζει τώρα, αξίζει να πουλήσει το βιβλίο του για 3 ή 4 παραπάνω χιλιάρικα? Αν όμως το μοναδικό του εισόδημα για τη χρονιά είναι τα 6-7 χιλιάρικα που περιμένει να βγάλει από την τριλογία, το καταλαβαίνω ότι είναι πειρασμός.

Edited by Silvertooth
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, hidedora said:

αυτός ο φίλος μου έχει γράψει μία τριλογία και κάποιος τρίτος συγγραφέας εκδήλωσε το ενδιαφέρον να το αγοράσει και να βάλει το δικό του όνομα. Ο φίλος μου δεν θα φαίνεται πουθενά. αν κλείσει η συμφωνία θα πάρει συνολικά για όλη την τριλογία 10 χιλιάρικα. Το κάθε βιβλίο είναι περίπου 120.000 λέξεις. ο αγοραστής του δίνει τέσσερα χιλιάρικα για το πρώτο βιβλίο και τρία χιλιάρικα για το δεύτερο και άλλα τρία για το τρίτο.

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω το είδος του ανθρώπου που είναι ο "τρίτος συγγραφέας". Δηλαδή, μηδέν αυτοεκτίμηση; Άλλο να έχω μια ιδέα για βιβλίο, αλλά επειδή βαριέμαι ή δεν ξέρω πως γράφεται μια ιστορία, την εξιστορώ σε ghost writer για να τη γράψει, κι άλλο να συναντήσω τελειωμένη τριλογία που τη θεωρώ άξια και να θέλω να την καπηλευτώ ως δική μου! Γιατί ειδικά αν γίνει μεγάλη επιτυχία και με κάνει διάσημο, η σκιά της ξεφτίλας θα είναι πάντα πάνω μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Ιρμάντα said:

Αν πρώτα έγραψε την τριλογία και μετά εκδήλωσε το ενδιαφέρον ο αγοραστής δεν ξέρω καν αν λέγεται ghost writing. Είχα την εντύπωση ότι ghost writing είναι το γράψιμο κατά παραγγελία. Έρχεται ο τάδε διάσημος Θύμιος Απιθανόπουλος και βάζει εμένα, εσένα, κάποιον, να του γράψουμε ένα βιβλίο με το τάδε θέμα, τη ζωή του ή κάποια ιδέα που είχε για μυθιστόρημα και που ο ίδιος δεν μπορεί να γράψει επειδή η δουλειά του και η κλίση του είναι άλλες. 

Όχι, δεν θα πουλούσα βιβλίο που έχω ήδη γράψει νομίζω. Θα πουλούσα δικαιώματα, θα έκανα editing όπως και έχω κάνει, θα έκανα ghost writing με τον τρόπο που περιέγραψα. Αλλά αυτό που περιγράφεις για το φίλο σου νομίζω είναι άλλης κατηγορίας συμφωνία. 

Το ghost writing περιλαμβάνει και την δημιουργία περιεχομένου κατά παραγγελία αλλά και την αγορά έτοιμων βιβλίων. Ιδιαίτερα στην συγκεκριμένη κατηγορία που γράφω, είναι σχετικά τα βιβλία, οπότε δεν υπάρχει θέμα.

 

6 hours ago, Silvertooth said:

Για μένα η απάντηση είναι "εξαρτάται". Εγώ πχ. γράφω μόνο για χόμπυ και όχι ως επάγγελμα, οπότε αν κατάφερνα να τελειώσω τριλογία, σιγά μη την πουλούσα.

Από κει και πέρα, αν ο φίλος σου έχει γράψει ήδη μια δεκαπενταριά βιβλία και απλά βγάζει άλλη μία τριλογία που έγραψε μόνο για να εξασφαλίσει τα προς το ζην, τότε οκ ίσως έχει νόημα.

Αν όμως έχει γράψει λίγα βιβλία, καλύτερο θα ήταν να ενισχύσει το προσωπικό του brand.

Επίσης, όλα εξαρτώνται και από το συνολικό του εισόδημα. Αν πχ, ζει αρκετά άνετα με τα χρήματα που βγάζει τώρα, αξίζει να πουλήσει το βιβλίο του για 3 ή 4 παραπάνω χιλιάρικα? Αν όμως το μοναδικό του εισόδημα για τη χρονιά είναι τα 6-7 χιλιάρικα που περιμένει να βγάλει από την τριλογία, το καταλαβαίνω ότι είναι πειρασμός.

Έχει γράψει αρκετά βιβλία, καμιά 15αριά τουλάχιστον και αυτό το κάνει βιοποριστικά. 

Βγάζει περίπου 35-40 χιλιάρικα το έτος από τα βιβλία του, αλλά για φορολογικούς λόγους, παίρνει το 55 τοις εκατό. Επίσης σε αυτά τα έσοδα, είναι και τα έξοδα αυτοεκδοσης .

 

1 hour ago, DinoHajiyorgi said:

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω το είδος του ανθρώπου που είναι ο "τρίτος συγγραφέας". Δηλαδή, μηδέν αυτοεκτίμηση; Άλλο να έχω μια ιδέα για βιβλίο, αλλά επειδή βαριέμαι ή δεν ξέρω πως γράφεται μια ιστορία, την εξιστορώ σε ghost writer για να τη γράψει, κι άλλο να συναντήσω τελειωμένη τριλογία που τη θεωρώ άξια και να θέλω να την καπηλευτώ ως δική μου! Γιατί ειδικά αν γίνει μεγάλη επιτυχία και με κάνει διάσημο, η σκιά της ξεφτίλας θα είναι πάντα πάνω μου.

Δεν έχει να κάνει με αυτό εκτίμηση έχει να κάνει με έσοδα. ο συγκεκριμένος συγγραφέας είναι αρκετά καταξιωμένος στην κατηγορία του και γράφει περίπου τρία βιβλία τον μήνα. Το πρόβλημά του είναι ότι έχουν μπει άλλοι εκδοτικοί οίκοι στον χώρο με pen names ή άλλοι συγγραφείς που παίρνουν βιβλία από άλλους συγγραφείς και τα διανέμουν ως δικά τους. Με λίγα λόγια θέλει από τα τρία βιβλία που εκδίδει τον μήνα, να βγάζει 4 για να μπορεί να τους ανταγωνιστεί. 

Σχετικά τώρα με μεγάλη επιτυχία, δεν το νομίζω ότι θα κατάφερε να πάρει πάνω από 10 με 20 χιλιάρικα στην καλύτερη περίπτωση. Όλοι όσοι ασχολούνται με το indie publishing και χτυπάνε γύρω στα 10 χιλιάρικα το χρόνο βγάζουν περίπου 10 με 15 βιβλια ετήσια . 

Η λογική βγάζω ένα βιβλίο και γίνομαι πλούσιος αποτελεί εξαίρεση. Ίσως πιο πιθανό είναι να κερδίσεις το τζόκερ.

57 minutes ago, Sigma said:

Εμένα όλα τα βιβλία μου είναι «φαντάσματα», δεν ξέρω αν εννοείς αυτό.

Μου θυμίζει το 

-πως μπορώ να γίνω ghost writer?

-πρεπει να πεθάνεις πρώτα ...

Edited by hidedora
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, hidedora said:

Δεν έχει να κάνει με αυτό εκτίμηση έχει να κάνει με έσοδα. ο συγκεκριμένος συγγραφέας είναι αρκετά καταξιωμένος στην κατηγορία του και γράφει περίπου τρία βιβλία τον μήνα.

Φίλε Αλέξανδρε, δεν είναι επί του παρόντος τόπικ, και δεν ξέρω αν το έχεις ξεκαθαρίσει εδώ στο sff νωρίτερα, αλλά αναφέρεσαι σε ένα τελείως διαφορετικό "είδος" από αυτό που μάλλον καταλαβαίνουν οι περισσότεροι εδώ. Νομίζω. Με προσωπικές μας συζητήσεις κάτι κατάλαβα, δεν ξέρω αν το έχουν καταλάβει και οι υπόλοιποι. Πχ (τι εννοώ): Όλοι ξέρουμε το κλισέ του συγγραφέα που απομονώνεται σε νησί ή βουνό να γράψει το επόμενο του μυθιστόρημα. Μια διαδικασία μηνών. Οι συγγραφείς που ξέρουμε (Κινγκ, Γκάιμαν κλπ) βγάζουν ένα βιβλίο κάθε δύο ή τρία χρόνια. Όταν όμως κάποιος λέει "δεν ήμουν παραγωγικός αυτόν τον μήνα, έβγαλα μόνο τέσσερα βιβλία" αν δεν ξέρεις, μένεις παγωτό με μια τέτοια δήλωση. Το λέω αυτό γιατί δεν ξέρω αν έχεις εξηγήσει εδώ στο sff αυτού του είδους τις εκδόσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

@DinoHajiyorgi

Σε κάποια άρθρα μου το έχω εξηγήσει νομίζω. Γνωρίζω αρκετούς συγγραφείς που γράφουν 10.000 λέξεις την ημέρα, έπειτα αναλαμβάνει από πίσω ο editor/proofreader να το τελειώσει. Ο χώρος της αυτοέκδοσης στο amazon καπως έτσι πάει. Από εκεί και πέρα, η παραδοσιακή έκδοση και το indie publishing είναι διαφορετικοί σε αυτό το θέμα. Με αυτό θέλω να πω πως οι παραδοσιακοί εκδοτικοί ψάχνουν Authors, ενώ οι indie publishers είναι writers. Το κοινό είναι όμως ότι οι περισσότεροι για να επιβιώσουν από την συγγραφή, μπορεί να γράφουν 5-6 βιβλία το έτος με διαφορετικά ονόματα. Για παράδειγμα η βιβλιογραφία του μούρκοκ είναι 550 έργα (μέσα σε αυτά και κομικ), αλλά αναγκαζόταν να γράφει κάτω από 4-5 pen names. Η περίπτωση / παράδειγμα του μούρκοκ ήταν και είναι η πλειοψηφία των συγγραφέων που εκδίδονται παραδοσιακά: Δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλεις ένα βιβλίο το έτος και να βιοπορήσεις, αυτή είναι η πραγματικότητα. Τώρα το ότι υπάρχουν και 10-100 νοματαίοι που με ένα βιβλίο την διετία παίρνουν πακέτο, δεν εκφράζει την πλειοψηφία σε καμία περίπτωση. Είναι σαν να κερδίζεις στο τζόκερ.

Και σε αυτό να αναφέρω πως (δυστυχώς) έχει επηρεαστεί όλη η ελληνική κοινότητα συγγραφέων. Οι περισσότεροι νομίζουν ότι με ένα βιβλίο θα γίνουν πλούσιοι. Συνήθως πρέπει να γράφεις 5-10 βιβλία το έτος για να βγάζεις 100.000 δολάρια.

Edited by hidedora
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα απαντήσω  στην ερώτηση από οικονομικής απόψεως. Αν του δίνει 10000 για τα βιβλία εκτιμά προφανώς ότι πιάνουν πολλά περισσότερα. Γιατί να τα πουλήσει λοιπόν;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αυτό που πουλάει πολλές φορές είναι  το όνομα και όχι απαραίτητα αυτό που γράφεις. 

 

Επίσης θα κανει διαφήμιση αρκετών χιλιάδων ευρώ που ο αλλος δεν μπορεί να το κάνει

Edited by hidedora
Link to comment
Share on other sites

και κάτι άλλο, δεν είναι ότι αυτός του τα ζητάει τόσο, ο φίλος μου του τα πουλάει σε αυτή την τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Φτηνά πουλάει νομίζω. 

συμφωνώ με τον κύριο Χατζηγιώργη πάντως, πόση αυτοεκτίμηση έχει κάποιος αν κάνει αυτό το πράγμα; Για να μην πω ότι αν κάνει επιτυχία και τον ρωτάνε πως έγινε κλπ τι θα λέει; Α τη βρήκα και την αγόρασα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν πάνε όλα με την "υπερηφάνια". Κάποιες φορές απλά θες να κάνεις μία συμφέρουσα αγοροπωλησία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφερόμουν στον πωλητή, που στο κάτω καάτω θα βγάλει τα λεφτά με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο. Λέω για αυτόν που θα λανσάρει τα βιβλία χωρίς να είναι δικά του.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως και αυτός που θα τα εκδώσει δεν τα βγάζει με το κανονικό του όνομα αλλά με pen name. Κανείς δεν ξέρει ποιος είναι πραγματικά. Οι περισσότεροι έχουν δύο τρία ονόματα. Από εκεί και πέρα το πόσο θα βγάλει είναι περίπου fix για το συγκεκριμένο κοινό που στοχεύει. δεν πρόκειται δηλαδή να πουλήσει εκατομμύρια αλλά μερικές χιλιάδες αντίτυπα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
On 10/9/2020 at 3:02 PM, Alexz said:

αυτός ο φίλος μου έχει γράψει μία τριλογία και κάποιος τρίτος συγγραφέας εκδήλωσε το ενδιαφέρον να το αγοράσει και να βάλει το δικό του όνομα. Ο φίλος μου δεν θα φαίνεται πουθενά. αν κλείσει η συμφωνία θα πάρει συνολικά για όλη την τριλογία 10 χιλιάρικα. Το κάθε βιβλίο είναι περίπου 120.000 λέξεις. ο αγοραστής του δίνει τέσσερα χιλιάρικα για το πρώτο βιβλίο και τρία χιλιάρικα για το δεύτερο και άλλα τρία για το τρίτο.

Εγώ όχι, δε θα πουλούσα την ψυχή μου. Ούτε για 1 δις. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..