Jump to content

Write off #93 (Sigma Ori vs John Ernst - Ο συγγραφέας Sigma Ori ζήτησε να αφαιρεθεί το διήγημά του)


Nick V.
 Share

Write-off #83  

3 members have voted

  1. 1. Ποια ιστορία σάς άρεσε περισσότερο;

    • Εκδίκηση - John Ernst
      0
    • Ποτάμι - Sigma Ori
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Γυαλίστε μπότες και τσεκάρετε σπιρούνια. Φορέστε καπέλα και καμπαρντίνες.
Ζωστείτε τα εξάσφαιρά σας και πάρτε τα μαγικά σας φίλτρα ανά χείρας.
Μια ακόμα μονομαχία στο Ελ Σουφουφού είναι γεγονός (είδος: Fantasy Western).

Ο μπάρμαν σέρβιρε μια εισαγωγή στα γρήγορα, και στα μουλωχτά, κι έτρεξε να κρυφτεί κάτω απ' το μπαρ του.
Είχε την αναίδεια να θέσει και όρους:

  1. μέχρι 4750 δολάρια (ε, λέξεις) δικά σας
  2. η διορία για να παραδώσετε κόλλες τελειώνει το Σάββατο 24/10 στις 23:59:59...
  3. αν είναι εύκολο, μην πυροβολείτε τον μπάρμαν που σέρβιρε την εισαγωγή.

Bounty hunters που δήλωσαν ετοιμοπόλεμοι: Silvertooth, Sigma Ori, John Ernst

Εισαγωγή:
(Είναι στις 289 λέξεις. Το φανταστικό στοιχείο υπάρχει αλλά δεν είναι δεσμευτικό. Μπορείτε να προσθέσετε ό,τι επιπλέον θέλετε).

Spoiler

Κρατώντας με τα δύο της δάκτυλα το αναμμένο σπίρτο, ανακάθισε ελαφρά στην καρέκλα της και έσκυψε για να ανάψει το πουρό που βρισκόταν στα χείλη της. Οι τρεις άνδρες, που κάθονταν μαζί της στο ίδιο τραπέζι, την κοίταζαν λες και ήθελαν να της αποσπάσουν και την πιο παραμικρή κίνηση που θα πρόδιδε κάτι απ’ τις προθέσεις της. 

Είχε ακουμπήσει τα χαρτιά της επάνω στο τραπέζι. Τα μάτια της ήταν καρφωμένα επάνω στο πούρο που άναβε. Πήρε μια βαθιά ρουφηξιά και στην συνέχεια άφησε την ανάσα της να βγει έξω ελευθερώνοντας μαζί κι ένα μικρό σύννεφο καπνού. Κοίταξε αργά-αργα και έναν-έναν τους τρείς άνδρες παίρνοντας κάθε φορά από μια ακόμα ρουφηξιά.

Στον επάνω όροφο βρισκόταν το κέντρο του ενδιαφέροντός της. Αυτός που έλειπε από τη θέση του. Ο αρχηγός τους. Γρήγορος, αδίστακτος και πανέξυπνος. Είχε όμως ένα ελάττωμα. Δεν έχανε ποτέ του την ευκαιρία να ανεβαίνει στον επάνω όροφο. Πολύ περισσότερο αν η ευκαιρία ήταν ξανθιά και παχουλή.

Είχε φροντίσει να έχει άσους στα μανίκια της. Και όταν δεν θα έφταναν οι άσοι, είχε φροντίσει να έχει γεμάτα τα ρεβόλβερ της. Κι αν δεν έφταναν κι αυτά είχε τις σφιγμένες γροθιές της κι ένα κόκκινο μπουκαλάκι μαγικό φίλτρο. Η γριά που της το πούλησε, της είπε πως στην ανάγκη ανασταίνει ακόμα και νεκρούς. Μ' αυτά που είχε δει μέσα στο λημέρι της δεν είχε κανένα λόγο να μην την πιστέψει.

Είχε προσπαθήσει πολύ για να πετύχει κάπου αυτή τη συμμορία σε πλήρη απαρτία. Δεν υπήρχε περίπτωση να αφήσει τη δική της ευκαιρία να πάει χαμένη. Τα εικοσιπέντε χιλιάρικα ήταν δικά της. Δεκαπέντε απλωμένα γύρω της πάνω στο τραπέζι και δέκα να τρίζουν ρυθμικά στο ξύλινο δάπεδο του επάνω ορόφου.

Ήξερε ότι έπρεπε να σχεδιάσει τις επόμενες κινήσεις της πολύ προσεχτικά.


 

Edited by Mesmer
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1858 και συνεχίζω. η αλήθεια είναι ότι είναι δύσκολο μέσα σε τόσο λίγο χρόνο να γράψουμε 4750 λέξεις

ΥΓ πραγματικά @Nick V. πολύ ωραία η εισαγωγή σου και δίνεις και σε εμένα την ευκαιρία να γράψω για πρώτη φορά αυτό το είδος

Edited by John Ernst
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  

8 hours ago, John Ernst said:

η αλήθεια είναι ότι είναι δύσκολο μέσα σε τόσο λίγο χρόνο να γράψουμε 4750 λέξεις

Εντάξει, σκεφτόμουν σε δολάρια και είπα να βάλω μπόλικα... Απ' ό,τι έχω καταλάβει πάντως οι κανόνες στο write-off είναι λίγο πιο χαλαροί.
Αν ο χρόνος είναι περιοριστικός και συμφωνείτε όλοι ότι θα θέλετε να δώσετε το κάτι παραπάνω, θα πρότεινα να μπει μια μικρή (ή και μεγάλη) παράταση.

Edited by Nick V.
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Nick V. said:

θα πρότεινα να μπει μια μικρή (ή και μεγάλη) παράταση.

Αν και δε μου αρεσουν οι παρατασεις, να εξαρτηθει απο τις συμμετοχες... αλήθεια, γράφει κανείς άλλος?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ξεκινήσει ακόμα.

SoOOoOoon!

Αν πάντως παρουμε παράταση θα μπορούσε να είναι η Κυριακή μόνο - έτσι κι αλλιώς καθημερινές δεν υπάρχει πολύς χρόνος. Αλλά ας δούμε πρώτα τι θα έχουμε κάνει μέχρι το Σάββατο και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δε θα καταφέρω να υποβάλλω το διήγημα :bag:. Η εισαγωγή όμως @Nick V. είναι πάρα πολύ ωραία, και ευχαριστούμε πολύ!

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Silvertooth said:

Δε θα καταφέρω να υποβάλλω το διήγημα

Αν είναι θέμα χρόνου, θα έλεγα (χωρίς να θέλω να πιέσω) να δώσουμε μια παράταση.
Η αλήθεια είναι ότι βιάστηκα κι εγώ λίγο να δώσω την εισαγωγή χωρίς να επιβεβαιώσω πρώτα τη διαθεσιμότητά σας.

@Sigma Ori ,

θα προλάβεις να ανεβάσεις τη δική σου συμμετοχή; Μήπως θα ήθελες να δώσουμε μια παράταση;

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Nick V. said:

 

@Sigma Ori ,

θα προλάβεις να ανεβάσεις τη δική σου συμμετοχή; Μήπως θα ήθελες να δώσουμε μια παράταση;

Ομολογώ ότι διάβασα λίγο διαγώνια το thread και νόμισα ότι η παράταση για αύριο είχε ήδη συμφωνηθεί από εσάς τους τρεις. Οπότε έκανα λάθος planning και δεν το έχω έτοιμο σήμερα, δυστυχώς, αλλά ευελπιστώ να το έχω αύριο.

1 hour ago, Silvertooth said:

Καλησπέρα! Δε θα καταφέρω να υποβάλλω το διήγημα :bag:. Η εισαγωγή όμως @Nick V. είναι πάρα πολύ ωραία, και ευχαριστούμε πολύ!

Εγώ προσωπικά θα ήθελα να διαβάσω το διήγημα σου, @Silvertooth. Αν η παραίτησή σου είναι μόνο θέμα χρόνου, θα πρότεινα να δοθεί μεγαλύτερη παράταση γενικά, ώστε να μπορέσεις να υποβάλεις ιστορία, εφόσον συμφωνεί και ο @John Ernst. Στο κάτω-κάτω, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τον επιπλέον χρόνο για editing.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Sigma Ori said:

Στη χειρότερη περίπτωση, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τον επιπλέον χρόνο για editing.

Ναι, θα μπορουσα να κάνω editing από Δευτέρα, αν προλάβω

Link to comment
Share on other sites

Κρίνοντας από το πόσο άσχημα πήγε συγγραφικά η βδομάδα που πέρασε και δεδομένου ότι την επόμενη εβδομάδα θα έχω λιγότερο χρόνο, δε νομίζω να μου βγει κάτι που να διαβάζεται ακόμα και με παράταση μιας εβδομάδας.

Συν το ότι υπάρχει και ο διαγωνισμός που τρέχει και τελειώνει στις 3/11 και καλό είναι να μην συμπίπτουν οι περίοδοι ανάγνωσης.

Θα σας διαβάσω πάντως - αυτό είναι το μόνο σίγουρο!

Link to comment
Share on other sites

5034 λέξεις (289 εισαγωγή, περίπου 4745 δικές μου και οι υπόλοιπες φιλοδώρημα στο μπάρμαν)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

@John Ernst , @Sigma Ori 

Λοιπόν, διάβασα λαίμαργα και τις δύο ιστορίες και τώρα που το σκέφτομαι νομίζω πως θα έπρεπε να σας είχα βάλει να γράψετε 47.500 λέξεις.

Ελπίζω να διαβαστούν και να πέσουν πολλά σχόλια και στις δύο (βασικά έχω μια ντουντούκα κι έλεγα να την επιστρατεύσω για να φωνάξω μέσα στο σφφ «εδώ το καλό write-off #93, για περάστε και διαβάστε κι όπως πρέπει σχολιάστε», αλλά μάλλον θα με πάρετε με τις πέτρες).

Αλήθεια, τι κάνουμε με το poll; Έχω πλήρη μεσάνυχτα. Θα βοηθήσει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Το poll λογικά θα το προσθέσει κάποιος μοδεράτορας. @Mesmer οι μονομάχοι σε καλούν.

(επί της ευκαιρίας, ας αφαιρέσει κάποιος και το silvertooth από τον τίτλο του thread)

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Nick V. said:

Λοιπόν, διάβασα λαίμαργα και τις δύο ιστορίες και τώρα που το σκέφτομαι νομίζω πως θα έπρεπε να σας είχα βάλει να γράψετε 47.500 λέξεις.

Κοίτα... Ξεκινάει NaNoWriMo την Κυριακή. 👀

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να πιστόλιασα στο γράψιμο, αλλά τελικώς σας διάβασα!

Η μονομαχία ήταν μόνο της μίας εβδομάδας, αλλά αποδώσατε εν τέλη.

Εύγε για τις ιστορίες σας 🥳

6d3298591087a3aa70b1f0d8b4e04422.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #93 (Sigma Ori vs John Ernst - Ο συγγραφέας Sigma Ori ζήτησε να αφαιρεθεί το διήγημά του)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..