Jump to content

Recommended Posts

Roubiliana

Συγγραφέας : Κανάρη Βιβή

Λέξεις 3073

Σεξ : όχι

Βία : λίγη

Σχόλια : για τον 53ο διαγωνισμό διηγήματος με θέμα  "Λαβύρινθος". 

λαβύρινθος.odt

• Thanks 3
  • Mesmer locked this topic
  • Mesmer unlocked this topic
John Ernst

Καλή επιτυχία στο διαγωνισμό. 

Spoiler

Σε γενικές γραμμές η ιστορία σου ήταν συμπαθητική. Μου άρεσε πολύ η κοσμοπλασία σου, το χρώμα Αρχαίας Ελλάδας που έδωσες. Προετοιμάζεις όμορφα τον αναγνώστη με το τελετουργικό που προηγείται του λαβύρινθου, δίνεις και το στοιχείο του γρίφου που τόσο χρησιμοποιείται στη λογοτεχνία. 

Όσον αφορά στη βασική σου ανησυχία για το διήγημα, η ανατροπή σου σε εμένα δεν πέτυχε, ήδη από τη 2η σελίδα είχα καταλάβει το ρόλο της πρωταγωνίστριας στην ιστορία. 

• Thanks 1
Nick V.

Καλή επιτυχία και από εμένα.

Spoiler

Η ιστορία σου είναι πολύ κοντά σ' αυτά που θέλω να διαβάζω όταν παίρνουν τα μυαλά μου αέρα και νομίζω ότι γράφω καλά.
Το κείμενο είναι στρωτό και διαβάζεται με ευκολία. Περιγράφεις ωραία τους ήρωές σου και τα συναισθήματά τους.
Στο τέλος βγάζεις αρκετό συναίσθημα και συγκινείς τους αναγνώστες σου (εντάξει, αν τώρα σου πούνε «μα τι διάβασε τέλος πάντων και συγκινήθηκε;», ε, πες πως είμαι εγώ ευσυγκίνητος).

Πλοκή:
Κλασσικός λαβύρινθος. Ο θηλυκός Μινώταυρος με ξάφνιασε (ιδιαίτερα η αντίθεση του μέσα με το έξω της). Τώρα που βγήκε από τον λαβύρινθο δεν ξέρω μόνο τι θα τρώει. Ελπίζω να το γυρίσει σε χορτοφάγος.

Χαρακτήρες:
Ενδιαφέροντες και διακριτοί.

Γλώσσα:
Πολύ καλή.

Κοσμοπλασία:
Για τα δικά μου γούστα, εξαιρετική.

Συνολικά:
Δε με χάλασε τίποτα. Μου άρεσε από την αρχή μέχρι το τέλος.

• Thanks 1
Starbuck

Καλησπέρα Παρασκευή, 

Spoiler

Η ιστορία σου είχε ένα πολύ δυνατό όπλο. Και δεν το χρησιμοποίησες. Αυτό είναι η έντονη αντίθεση του μέσα και του έξω. Θα ήθελα να βιώσω αυτήν την διαφορά, να νιώσω κλειστοφοβία, να νιώσω αγαλλίαση με την σκέψη του έξω, ή όταν επιτέλους βγαίνω έξω μαζί με την Αρσινόη. Η ιστορία επικεντρώθηκε στις περιγραφές του πώς μπαίνω και πώς βγαίνω, αντί να επικεντρωθεί στις αισθήσεις και τα συναισθήματα. Ο ίδιος ο λαβύρινθος, λίγο εώς καθόλου, δεν βοηθήθηκε στο να εντείνει τα τελευταία. Δεν χάθηκε κανείς. Δεν υπήρξε πουθενά η αγωνία τού να βρεθεί. Οι αναμνήσεις πχ της Αρσινόης, (που είναι από τα αγαπημένα μου σημεία), θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν πολύ καλύτερα, ώστε δια της αντίθεσης, να ζήσουμε μαζί της την φυλακή και την απελπισία. Και τελικά, την απελευθέρωση. Τα ποτάμια σοκολάτας υπήρξαν από τις αγαπημένες μου ιστορίες που έχεις γράψει, και ίσως από τις πιο όμορφες που έχω διαβάσει εδώ μέσα, γιατί με έναν μικροπριγκηπικό τρόπο, πετύχαινες ακριβώς αυτό: να ταυτιστώ με τους χαρακτήρες. Εδώ, αυτό συμβαίνει ελάχιστα και σημειακά. Η ιστορία κυλάει, στο μεγαλύτερο τμήμα της, σχεδόν διεκπεραιωτικά. Σαν να υπάρχει ένας δισταγμός στο να νιώσουμε. 

Συγχαρητήρια και καλή επιτυχία! 

• Thanks 1