Jump to content

Ολέρνικα_Η Μεγάλη Νύχτα

Recommended Posts

Starbuck

Όνομα Συγγραφέα: Εβελίνα Σερέτη
Είδος: επιστημονική φαντασία (όπως πάντα) 
Βία; Ναι
Σεξ; Όχι
Αριθμός Λέξεων: 3850 (οριακά, δεν άφησα τίποτα να πάει χαμένο)
Αυτοτελής; Ναι
Σχόλια: για τον 53ο διαγωνισμό διηγήματος με θέμα: Λαβύρινθος 
Αρχείο

Ολέρνικα_Η Μεγάλη Νύχτα_Εβελίνα Σερέτη.pdf

• Like 2
  • Thanks 1
  • Mesmer locked this topic
  • Mesmer unlocked this topic
  • 2 weeks later...
Nick V.

Τα σχόλιά μου (καλοπροαίρετα πάντα). Καλή επιτυχία στον διαγωνισμό.

Spoiler

Η περίπτωσή σου με προβλημάτισε πολύ. Όταν είχα διαβάσει την ιστορία που είχες υποβάλλει στον προηγούμενο διαγωνισμό είχα γράψει ένα σεντόνι με παρατηρήσεις (που σβήνοντάς τες λέξη προς λέξη κατέληξα σε μια λευκή σελίδα).

Διαβάζοντας αυτή σου την ιστορία έκατσα και έγραψα ξανά ένα σεντόνι με παρατηρήσεις αλλά τελικά τις έσβησα πάλι όλες γιατί διαφορετικά θα έβγαινα εκτός θέματος.

Θα αρκεστώ, λοιπόν, στα παρακάτω:

Πλοκή:
Δυστοπία, καταναγκασμός, απαγορευμένες ερωτήσεις, εξορία, θάνατος, θλίψη, συμβολισμός. Δε με χάλασε (ίσως να με εκνεύρισε μόνο λιγουλάκι).

Χαρακτήρες:
Νομίζω πως σκοτώνεις (ή βγάζεις από το πλάνο) σε χρόνο dt τους χαρακτήρες (π.χ. Αδάρτ) που ανεβάζουν λίγο τους αναγνώστες σου. Βέβαια, στα πλαίσια της ιστορίας που θέλεις να πεις, καταλαβαίνω ότι έχεις συγκεκριμένο λόγο που το κάνεις. Ρέβελη: ξεκάθαρος χαρακτήρας. Οι αντιδράσεις της μου φάνηκαν λογικές για τα πλαίσια του κόσμου που μεγάλωσε, ζει και που καλείται να επιβιώσει.

Γλώσσα:
Μια χαρά. Το κείμενο ήταν στρωτό και διαβαζόταν με ευκολία.

Κοσμοπλασία:
Εύστοχη και συνεπής με αυτό που ήθελες τελικά να πεις. Νομίζω ότι έχεις ένα ταλέντο στο να δημιουργείς εκνευριστικούς κόσμους (με την καλή και με την κακή έννοια).

Συνολικά:
Θα μπορούσες καλύτερα; Νομίζω πως ναι. Λαμβάνοντας υπόψη και την ιστορία σου «Η τελευταία πόλη», θα έλεγα σίγουρα ναι. Σε κάθε περίπτωση, αυτή η ιστορία σου ήταν για μένα αρκετά πιο στρωτή και ισορροπημένη από την προηγούμενη (52ος διαγωνισμός).

Η τελευταία σκηνή σου με προβλημάτισε. Είναι νομίζω δύσκολο να πείσεις τους ανθρώπους με συμβολισμό (ωραία θα ήταν αλλά νομίζω ότι είναι δύσκολο. Το πιο πιθανό θα ήταν να κάνουν ζάπινγκ και να αλλάξουν κανάλι π.χ.: «τι παίζει σήμερα ή τηλεόραση; Έχει μήπως τους κόκκινους καταρράκτες με τα τιτιβίζοντα καναρινί κοτσύφια;», «Μπα, ψόφια πράγματα. Η Ρέβελη δυο μέρες τώρα έχει κάνει τον λαβύρινθο του Αδάρτ φλιπεράκι». Προφανώς, μπορεί και να κάνω λάθος όμως).

Στον προηγούμενο διαγωνισμό η Ιρμάντα σου είχε γράψει ότι η ιστορία σου ήταν, μάλλον, εγγενώς καταθλιπτική. Σε γενικές γραμμές συμφωνώ και νομίζω πως αυτή η διαπίστωση ισχύει σε ένα βαθμό και γι' αυτή σου την ιστορία. Σε ένα κείμενο 4Κ λέξεων δεν με πειράζει (ίσως γιατί κάποιες φορές γράφω κι εγώ κάτι αντίστοιχα κείμενα). Αν όμως κάτσεις και γράψεις 120Κ λέξεις στο ίδιο κλίμα πιθανώς και να χάσεις αναγνώστες που να ήθελαν να σε διαβάσουν μέχρι τέλους.

• Like 1
  • Thanks 1
John Ernst

Eβελίνα, καλή επιτυχία στο διαγωνισμό.

Spoiler

Μια πολλά υποσχόμενη ιστορία που όμως στην εκτέλεση μοιάζει περισσότερο με περιγραφή. Σε συμβουλεύω να διαλέγεις μικρότερη πλοκή

• Thanks 1
Roubiliana

Α, ρε Εβελίνα, με ψυχοπλακωσες. 

Spoiler

Τίτλος : ενδιαφέρον

Πλοκή : κλασική δυστοπία. Το περίμενα πως η ηρωίδα θα αντιστεκόταν. Επίσης μου φάνηκε λογικό από την αρχή πως ανώριμοι δε θα είναι μόνο άτομα με ειδικές ανάγκες αλλά και άτομα που σκέφτονται διαφορετικά, κάτι σαν ττην τριλογία του divergent. Αυτό που με εξέπληξε ήταν πως τελικά οι ανώριμοι επέλεξαν μία αναίμακτη επανάσταση.

Κοσμοπλασια : μου άρεσε ο πολύχρωμος/σκοτεινός κόσμος σου. Στην αρχή νόμιζα πως η βροχή ήταν δηλητηριασμένη ή κάτι παρόμοιο. Και το νερό το ίδιο. 

Χαρακτήρες : πειστικοι. Η ηρωίδα φαινόταν από την αρχή πως έχει τα χαρακτηριστικά ηγετικής φυσιογνωμίας και έτσι η εξέλιξη της ήταν πειστική. Η παρουσίαση της σχέσης γονέων παιδιού ήταν από τα δυνατά στοιχεία της ιστορίας.

Άλλα στοιχεία: μου άρεσε που η ηρωίδα ήθελε πρώτα να περπατήσει τους δρόμους του λαβύρινθου πριν βάλει την μπίλια στο κέντρο. Μία τόσο απλή φράση που όμως σε κάνει να σκεφτείς πολλά πράγματα, ακόμα και για την ίδια σου τη ζωή. Για μένα η πιο βαθιά φιλοσοφημένη φράση του κειμένου.

Καλή επιτυχία.

• Like 1
  • Thanks 1
  • 2 weeks later...
Ιρμάντα

Την καλησπέρα μου!

Spoiler

Πλοκή

Πολύ ωραία ιστορία, με κέρδισε. Βέβαια ήταν ιστορία για μυθιστόρημα, ή νουβέλα. Στις διαστάσεις διηγήματος πνιγόταν και πολλά από τα γεγονότα σου απλώς τα ανέφερες, χωρίς ανάπτυξη, δεν είχες χρόνο και λέξεις να τα κάνεις κάτι άλλο. Μου ήρθαν στο νου ιστορίες όπως Divergent, Hunger Games και τέτοια. Λίγο υπερβολική η δαιμονοποίηση της βροχής. Δεν με έπεισε η δικαιολογία που δίνεται για αυτό. Επίσης δεν μου φάνηκε λογικό δύο ημέρες αυτή να προσπαθήσει να λύσει το λαβύρινθο και α. να μην τον έχει μάθει από πριν, εφόσον προετοιμαζόταν, ώστε να τον λύσει πιο γρήγορα στον αέρα και β. να μην καταφέρουν να μπουν μέσα για να τη μαζέψουν.

Χαρακτήρες.

Η Ρέβελη ήταν μια χαρά, οι υπόλοιποι έμοιαζαν διεκπεραιωτικοί, εντάξει, δεν πειράζει και τόσο. Όμως ο Αδάρτ ήθελε περισσότερη δουλειά. Δεν είχες λέξεις, όπως ήδη είπαμε. Η ιδέα ήθελε εξ’ ολοκλήρου άλλο χειρισμό. Ήταν για νουβέλα. Να δούμε την προετοιμασία της επανάστασης, να νιώσουμε στο πετσί μας το σκεπτικό των επαναστατών από τη μία και των βολεμένων από την άλλη.

Γλώσσα

Αυτή που χρειαζόταν. Κατανοητή, στρωτή, μια χαρά.

Κοσμοπλασία

Οι απορίες μου περί του υπερβολικού της βροχής μάλλον εντάσσονται εδώ. Επίσης θα ήθελα λίγο πιο άρτια την τελετή ωρίμανσης. Δλδ να είναι κάτι περισσότερο από την τοποθέτηση μίας μπίλιας, δείχνει υπερβολικά απλοϊκό. Ενώ σαν συμβολισμός στέκει, θα έπρεπε νομίζω να είναι λίγο πιο δουλεμένο και σαν πρακτική διαδικασία. Ή το γιατί το νερό έπρεπε να έχει χρώμα, σώνει και ντε. Δεν βγάζει επαρκές νόημα. Γιατί το άχρωμο είναι άχαρο; Γιατί άχρωμα είναι τ δάκρυα και η βροχή θυμίζει δάκρυα; Λίγο τραβηγμένο. Θυμήθηκα κι εκείνη τη φράση από το V for Vendetta, έλεγε: God is in the rain.

Διεκπεραίωση

Έχει κάτι το καταθληπτικό το γράψιμό σου, είναι αλήθεια. Και κάτι που, δεν ξέρω αν το νιώθουν και άλλοι, μου μεταδίδει μια παθητικότητα, μια άχρωμη αδράνεια. Είναι το γενικό κλίμα αυτό. Αλλά αυτή η ιστορία ήταν πολύ καλύτερη από την προηγούμενη που είχα διαβάσει, οπότε μπράβο σου.

Καλή επιτυχία και ευχαριστούμε για την συμμετοχή σου!

• Thanks 1
Γιώργος77

Καλησπέρα κι από μένα, Εβελίνα!

Spoiler

Ωραίο όνομα το Ρέβελη. Για την ηρωΐδα της ιστορίας και τις πράξεις της.  

Πλοκή: Θα την χαρακτήριζα φιλόδοξη. Καλή, αλλά φιλόδοξη. Η ιστορία μιας κοινωνικής επανάστασης ενάντια στη δικτατορία της ευτυχίας θα απαιτούσε πολύ περισσότερο χώρο, πολύ περισσότερες λέξεις και χαρακτήρες.

Κοσμοπλασία: Η δικτατορία της ευτυχίας. Επιτυχημένος ο κόσμος και το μήνυμά του, αλλά και εδώ θα απαιτούσε μεγαλύτερη έκταση. Αλλά πώς να δημιουργηθεί ένας πιστευτός κόσμος σε 3800 λέξεις;

Γλώσσα: Ορθή επιλογή, φυσική και στρωτή.

Χαρακτήρες: Αναπτύσσεται σωστά η ηρωίδα, αλλά γρήγορα. Θα θέλαμε πιο πολλές λεπτομέρειες για εκείνη και τη ζωή της. Μήπως υπάρχει και σε άλλα γραπτά σου;

Διεκπεραίωση: Ριψοκίνδυνη εκτέλεση μιας φιλόδοξης ιστορίας με σημαντικά και σύνθετα μηνύματα. Νιώθω άβολα που το λέω, αλλά οι ιδέες του διηγήματος ήταν τόσο πολλές, βαθιές και σημαντικές που επηρέασαν αρνητικά την αρμονία της ιστορίας. Η πιο φιλοσοφικά σημαντική του διαγωνισμού.

Η πιο φιλοσοφικά σημαντική ιστορία του διαγωνισμού. Καλή επιτυχία!