Jump to content

Πως προωθείτε τα βιβλία σας;


Alexz
 Share

Recommended Posts

Για όσους έχουν κάνει αυτοέκδοση κυρίως, αλλά και για όσους δημοσιεύουν σε πλατφόρμες όπως το wattpad, ποιες ενέργειες κάνετε για την προώθηση των βιβλίων σας;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γράφεις για το amazon απ' ότι κατάλαβα; Εγώ για να πω την αλήθεια γράφω σε niches και δεν έχω δοκιμάσει να κάνω το πρώτο free. 

Έχεις παραδείγματα να μας δείξεις;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έπρεπε να το διευκρινίσω, μιλάω για αυτοέκδοση σε amazon, apple, kobo, b&n, GP κλπ. Γράφω κυρίως αγγλικά οπότε εκεί έχω βρει τον δρόμο μου. Βασικά, υπάρχουν δυο μονοπάτια αν μιλάμε για ψηφιακή αυτοέκδοση στα αγγλικά. 1. Kindle Unlimited και αποκλειστικότητα σε αμαζον. Λειτουργεί πολύ καλά για κάποια genre και niche αν ξοδέψεις χρήματα για διαφήμιση (FB, AMS  etc.) για να ξεχωρίσεις μέσα στο πλήθος 2. Wide distribution, δηλαδή ανεβάζεις τα βιβλία παντού, και κάνεις το πρώτο σε κάθε σειρά perma-free, μονίμως δωρεάν, και λειτουργεί σαν χωνί για τα υπόλοιπα βιβλία. Έχει καλύτερα αποτελέσματα όταν υπάρχει μεγάλο backlist.

Link to comment
Share on other sites

Σε τι niches γράφεις συνήθως;

Άσχετο, με τη δεύτερη μέθοδο το κάνεις υβρίδικα; Π.χ. βγάζεις το πρώτο free & wide και έπειτα τα άλλα είναι KU enrolled, ή έχεις όλη τη σειρα wide?

Edited by hidedora
Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφω ακριβώς niches, γράφω σε μεγάλες κατηγορίες, dystopian, post-apocalyptic, contemporary fantasy, urban and paranormal fantasy, supernatural suspense

Για το δεύτερο, προσωπικά πιστεύω ή όλα μέσα ή όλα έξω, όχι υβρίδια. Τώρα είμαι 100% wide, και χαίρομαι πολύ για την απόφαση, όχι μόνο διπλασιάστηκε το εισόδημά μου, αλλά δεν έχω και το άγχος των διαφημίσεων, να πρέπει διαρκώς να κάνω αλλαγές, να βλέπω τι λειτουργεί τι όχι, spreadsheets, αναλύσεις, budgeting etc. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν περίμενα να πω την αλήθεια ότι kobo, smash words κλπ θα μπορούσαν να δώσουν έσοδα.

Εγώ KU είμαι μέχρι στιγμής, αλλά δεν έχω αρκετές σειρές να παίξω. Ξεκίνησα Δεκέμβριο του 2019.

Ασχολείσαι χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

8 χρόνια, 3 συγγραφικά ψευδώνυμα

Όλα σχετικά είναι, γενικές παραμέτρους δίνω, εξαρτάται από το τι γράφεις, πόσο γράφεις, τι μάρκετιν είσαι διατεθειμένος να κάνεις κλπ. Το Kobo, ας πούμε, έχει μεγάλη αγορά σε Καναδά, Αυστραλία, Ν. Ζηλανδία και Νότια Αφρική κι έχει πολύ καλό εσωτερικό built-in promotion dashboard, οπότε η ερώτηση είναι αν διαβάζουν σε αυτές τις χώρες το niche που γράφεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σκεφτεί να στείλεις σε παραδοσιακό εκδοτικό οίκο ή σε indie punisher? Εγώ σκέφτομαι τη δεύτερη περίπτωση, προκειμένου να γλιτώσω την σκοτούρα του marketing (εξώφυλλο, διαφημιστική καμπάνια, κ.λπ). Όπως το έχω υπολογίσει καλύτερα να βγάλω και 40% λιγότερο από το να γλιτώσω χρόνο.

Τουλάχιστον είσαι σχεδόν από την αρχή του Amazon kindle, οπότε πρέπει να έχεις μαζέψει και κοινό. Από newsletter τι κάνεις; ασχολείσαι καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, hidedora said:

 punisher? 

Σε τιμωρεί για κάτι; 😛😛

Εγώ ετοιμάζομαι να εκδώσω για πρώτη φορά στα Αγγλικά. Να υποθέσω ότι η καλύτερή μου επιλογή είναι το άμαζον;

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, hidedora said:

Έχεις σκεφτεί να στείλεις σε παραδοσιακό εκδοτικό οίκο ή σε indie punisher? Εγώ σκέφτομαι τη δεύτερη περίπτωση, προκειμένου να γλιτώσω την σκοτούρα του marketing (εξώφυλλο, διαφημιστική καμπάνια, κ.λπ). Όπως το έχω υπολογίσει καλύτερα να βγάλω και 40% λιγότερο από το να γλιτώσω χρόνο.

Τουλάχιστον είσαι σχεδόν από την αρχή του Amazon kindle, οπότε πρέπει να έχεις μαζέψει και κοινό. Από newsletter τι κάνεις; ασχολείσαι καθόλου;

Ούτε σε indie punisher ούτε σε indie publisher σκοπεύω να στείλω ποτέ 😛 Το θεωρώ αδύνατο να δώσουν στο έργο μου την προσοχή που του δίνω εγώ, τόσο ως πακέτο όσο και μάρκετιν. Για παραδοσιακό εκδότη, μόνο αν γράψω literary ή thriller θα στείλω, γιατί αυτά τα είδη διαβάζονται ακόμα κυρίως σε χαρτί στην Αμερική. Το speculative fiction βασικά έχει περάσει στα χέρια των indie και στα ebook στην Αμερική που είναι η αγορά που με ενδιαφέρει. To newsletter είναι απαραίτητο, τώρα πλέον δεν δίνω δωρεάν βιβλία όμως για να προσελκύσω αναγνώστες, είναι χαμένος χρόνος αυτό νομίζω μακροπρόθεσμα. Καλύτερα να έχεις τους πραγματικούς fan σου παρά ένα κάρο τσαμπατζήδες.

Edited by StellaF
Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω σε indie publisher της πλάκας (που είναι αρκετοί δυστυχώς), αλλά κάποιοι όπως Aethon π.χ. πληρώνουν και 2-3k σε advances. Οι περισσότεροι ειναι για πέταμα όμως δυστυχώς. 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, hidedora said:

Δεν λέω σε indie publisher της πλάκας (που είναι αρκετοί δυστυχώς), αλλά κάποιοι όπως Aethon π.χ. πληρώνουν και 2-3k σε advances. Οι περισσότεροι ειναι για πέταμα όμως δυστυχώς. 

Προσωπικά, δεν θα παραχωρούσα τα δικαιώματά μου για 2 χιλιάρικα (τα βιβλία μου βγάζουν τόσα και περισσότερα τον πρώτο μήνα της κυκλοφορίας τους), αλλά καταλαβαίνω πως αν κάποιος δεν θέλει να ασχοληθεί με το εκδοτικό μέρος, θα ήταν μια καλή εναλλακτική λύση (και πάντως, τα ποσά αυτά δεν δίνονται σε πρωτόβγαλτους συγγραφείς από όσο ξέρω.)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όπως είπα advance παίρνεις και επειτα 30-50% επί των πωλήσεων. Κάπου εκεί βγάζουν και εμένα τα δικά μου, αλλά έχω το κόστος εξωφύλλου & editing, κ.λπ.

Βέβαια θα ήθελα για να πω την αλήθεια να βελτιώσω το γράψιμο μου και πιστεύω ένα εκδοτικός θα με βοηθούσε με έναν καλύτερο editor. μέχρι στιγμής έχω κλείσει 14 μήνες συγγραφικής καριέρας 😛 οπότε έχω δρόμο μπροστά μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρη πως θα τα πας μια χαρά ό,τι κι αν επιλέξεις γιατί πατάς γερά στην πραγματικότητα από όσο μπορώ να κρίνω 😀

Εμένα αυτό που μου αρέσει στο self-publishing είναι η ευελιξία. Μπορείς να αλλάξεις εξώφυλλο, να ξαναγράψεις τη σύνοψη, να παίξεις με τις τιμές, να κάνεις προσφορές, να προσθέσεις επίλογο, να ανανεώσεις το listing, να φτιάξεις συλλογές των βιβλίων σου, να δοκιμάσεις KU, να ξαναγράψεις ολόκληρο βιβλίο από την αρχή αν θέλεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, StellaF said:

Εμένα αυτό που μου αρέσει στο self-publishing είναι η ευελιξία. Μπορείς να αλλάξεις εξώφυλλο, να ξαναγράψεις τη σύνοψη, να παίξεις με τις τιμές, να κάνεις προσφορές, να προσθέσεις επίλογο, να ανανεώσεις το listing, να φτιάξεις συλλογές των βιβλίων σου, να δοκιμάσεις KU, να ξαναγράψεις ολόκληρο βιβλίο από την αρχή αν θέλεις.

Και εμένα αυτά μου αρέσουν, απλά επειδή δεν είνα να εμπιστευεσαι καμία συγκεκριμένη εταιρία (και δυστυχώς η amazon είναι μονοπώλειο στο self publishing), θα ήθελα να κάνω υβριδική έκδοση, με κάποια βιβλία σε εκδοτικούς και κάποια από μονος μου (που ούτως ή άλλως εκδοτικός δεν θα το δεχόταν).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να σου πάνε όλα όπως θέλεις! Εμένα στόχος μου είναι να περιορίσω το ποσοστό πωλήσεων σε Amazon κάτω από το 40%των συνολικών μου πωλήσεων (αυτή τη στιγμή είναι γύρω στο 50%) γιατί όντως δεν θέλω να εξαρτώμαι από μια εταιρεία. Και για εκδότη, θα το σκεφτώ όταν έχω έτοιμο κάποιο θρίλερ, έτσι, για να δω το βιβλίο σε αεροδρόμια, χαχαχα

Edited by StellaF
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..