Jump to content

Δημιουργία ιστοσελίδας για συγγραφείς


Alexz
 Share

Recommended Posts

Μιας και ετοιμάζω ένα course για το πως να κάνεις αυτοέκδοση, δοκίμασα διάφορες δωρεάν πλατφόρμες για να φτιάξω ιστοσελίδα γρήγορα και δωρεάν.

Η μία είναι το Google Sites και έφτιαξα δοκιμαστικά την παρακάτω ιστοσελίδα - https://sites.google.com/view/alexandros-itsios/

Η άλλη είναι με το microsoft sway και έφτιαξα αυτή την σελίδα  - https://sway.office.com/XDOdf4XcojCIdQpO

Ιδιαίτερα το sway είναι πολύ γρήγορο και εύχρηστο, σαν να φτιάχνεις powerpoint. Ποια από τις δύο εκδόσεις σας αρέσει περισσότερο και ποια θα χρησιμοποιούσατε;

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου αρέσει πιο πολύ αυτό που βλέπω στο Sway.
Το Google Sites μου φαίνεται λίγο πιο στατικό (είναι νομίζω πιο κοντά σε κλασικό στήσιμο σελίδας).
Προσωπικά θα επέλεγα όποιο είναι πιο εύχρηστο (νομίζω φαίνεται κι απ' το περιεχόμενο που ανέβασες ότι το Sway σε διευκόλυνε περισσότερο).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια το sway μου πήρε μόνο 30 λεπτά ενώ το google sites Με πήρε γύρω στις τρεις ώρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι η ουσία μιας τέτοιας ιστοσελίδας είναι το περιεχόμενο.
Προσωπικά δεν θα επέλεγα να χρησιμοποιήσω μια πολύπλοκη/χρονοβόρα λύση.

Δεν ξέρω όμως αν είναι απολύτως συγκρίσιμα τα δύο εργαλεία που δοκίμασες (π.χ. δες αυτό, η σύγκριση είναι μεταξύ Sway και Slides -όχι Sites- και απ' ό,τι καταλαβαίνω και τα δύο είναι περισσότερο εργαλεία για να φτιάχνεις παρουσιάσεις. Αυτό ίσως να ξενίσει κάποιους χρήστες που θα περίμεναν να δουν μια πιο κλασική ιστοσελίδα που να μην θυμίζει παρουσίαση. Μπορεί και να κάνω λάθος, βέβαια).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αντίστοιχα να χρησιμοποιήσεις powerpoint slides που είναι πολύ πιο δυνατό ως εργαλείο. Απλά θεωρώ πως το sway είναι περισσότερο για online παρουσιάσεις. Για την ακρίβεια το documentation λέει πως έχουν φτιαχτεί για newsletter / landing paged.

Βέβαια τώρα θα μου πεις και οι ιστοσελίδες online παρουσίαση είναι. Για αυτό που θέλω πάντως εμένα με καλύπτει ως συγγραφέα, δηλαδή μία παρουσίαση της δουλειάς μου. Και μέσα σε όλα αυτά δεν χρειάζεται να πληρώσω κιόλας, ούτε μπαίνουν εμβόλιμα διαφημίσεις μέσα (σε οποιαδήποτε από τις δύο λύσεις).

Πάντως θα βάλω στον οδηγό και τα δύο ως παραδείγματα. Πάντως το sway είναι τρομερά εύκολο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ το wordpress overkill έτσι όπως έχει γίνει. 

Απέκλεισα και τις δύο λύσεις βέβαια επειδή το google sites έχει τον ίδιο βαθμό απλότητας με το wix, αλλά είναι δωρεάν και μπορείς να χρησιμοποιήσεις custom domain. 

Με λίγα λόγια με 10 ευρώ το έτος μπορείς να έχεις domain + site. 

Το wordpress k wix πρέπει να πληρώσεις μηνιαία συνδρομή για να έχεις custom domain από ότι θυμάμαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έριξα πάλι τώρα μία ματιά στο wix και χρεώνουν 4.5 δολλάρια το μήνα για custom domain ενώ παράλληλα έχεις ads στο site σου. Ξεφτίλες... 😛:p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δουλέψει Google sites. Τα πρότεινα επειδή έχουν πολλά templates. Επίσης κατάλαβα ότι δεν απασχολεί το custom domain. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες, το custom domain για αρκετούς σίγουρα δεν θα είναι βασική προϋπόθεση μιας και τώρα ξεκινάνε. Απλά σε περίπτωση που αποφασίσουν να κάνουν την επένδυση των 10 ευρώ δεν θα χρειαστεί να πληρώσουν άλλα χρήματα. Επίσης βασικό είναι ο παράγοντας ευχρηστία και αυτές οι δύο πλατφόρμες, ιδιαίτερα το sway it's a child's play :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το τεχνικό κομμάτι πάντως, στο αρχικό ποστ εννοείς site συγγραφέα ή βιβλίου; 

Ρωτώ γιατί αρχικά είχα προβληματιστεί πολύ για το εάν χρειάζεται site νέος συγγραφέας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο δεν το προσδιορίζω.

Ουσιαστικά λίγο-πολύ αναφέρομαι και στα δύο. Και εξηγώ λίγο το σκεπτικό μου.

Ως νέος συγγραφέας θα έχεις ένα βιβλίο το πολύ, οπότε η αρχική παρουσίαση του προσωπικού στο site θα είναι για αυτό το ένα βιβλίο. Καθώς θα γράφεις επιπλέον βιβλία η παρουσίαση του site-βιβλιου θα εξελιχθεί σε παρουσίαση της συγγραφικής σου πλατφόρμας και των βιβλίων.

Για αγγλοφωνο site μου έκανα μία απλή ιστοσελίδα με blog στο blogger επειδή ήξερα ότι θα γράψω αρκετά βιβλία και ιστορίες. Μπορείς να το δεις εδώ - alexitsios.com

Επειδή πρόσφατα έλαβα το πράσινο φως για να εκδώσω μία τριλογία από νουβέλες, δεν ήξερα πώς να το διαχειριστώ μιας και δεν ξέρω αν θα γράψω άλλα ελληνικά βιβλία. Οπότε είπα να το κάνω τελικά σε sway ή google sites και στο πίσω μέρος του καθε βιβλίου μου να έχω και το link από το site gr.alexitsios.com και σταδιακά καθώς προσθέτω βιβλία να το εξελισσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και να απαντήσω και την ερώτησή σου για το αν ένας νεαρός συγγραφέας χρειάζεται site θεωρώ πως χρειάζεται περισσότερο από κάποιον παλιότερο. ο λόγος είναι ότι επειδή στην Ελλάδα μπορείς να τρέξεις εύκολα και με χαμηλό κόστος διαφήμιση κάτι που είναι σχεδόν απαγορευτικό στο αγγλοφωνο κοινό. Έτσι μπορείς να πουλήσεις και απευθείας τα βιβλία σου ή να αποκτήσεις με χαμηλό κόστος subscribers.

Έτρεξα ενα use case και με περίπου 50 ευρώ πήρα περίπου 220 συνδρομητές.

Edited by hidedora
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το είπα γιατί τα social ίσως καλύπτουν το κομμάτι του συγγραφέα (με ένα ή δύο βιβλία). Ένα site για βιβλίο μου φαίνεται πιο χρήσιμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το να φτιάξω μία FB page ήταν το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα, αλλά ούτε subs μπορείς να πάρεις ούτε πωλήσεις να κάνεις. Βέβαια εδώ θα μου πεις και θα έχεις δίκιο κατά πόσο θα ασχοληθεί κάποιος συγγραφέας με αυτό.

Ο κύριος λόγος που θα απέφευγα να κάνω facebook page τι είναι επειδή αν δεν συνηθίζεις να το ενημερώνεις (και πολλοι δεν συνηθίζουμε να ενημερώνουμε τις σελίδες μας στο fb), από ένα σημείο και μετά φαίνεται να είναι σαν παρατημένα. οπότε για αυτό θεωρώ πως είναι καλύτερο να φτιάξεις μία σελίδα αν δεν είσαι πολύ ενεργός γενικά.

Βάλε σε όλα τα παραπάνω ότι μπορείς να πάρεις subscribers ή να κάνεις πωλήσεις και για αυτό το λόγω θα προτιμούσα μια landing page.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, domaze said:

Δεν διαφωνώ απλά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς subscribers στο site.

Εννοώ ότι μπορούν να εγγραφούν στο newsletter σου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Σωστό αυτό από τη μία, ωστόσο αν αυτό που γράφεις στο newsletter το κάνεις και ποστ στη σελίδα (ή tweet ή όπως αλλιώς το λένε) πάλι θα φτάσει σε αυτόν που θέλει να σε παρακολουθήσει. Έτσι το έχω στον νου μου, χωρίς να το εχω δει πως παίζει στην πράξη το καθένα από αυτά.

Συμφωνώ με την αίσθηση εγκατάληψης που λες στο fb page -το διαπιστώνω από του δικού μου βιβλίου.

Και να σκεφτείς ότι υποστήριξα το fb page παρόλο που λογαριασμό στα social media έχω μόνο γι αυτό. Δεν εχω προσωπικό λογαριασμό...

Σίγουρα πάντως έχει νόημα σελίδα συγγραφέα όταν έχει κάποιος τουλάχιστον δυο τρία έργα να παρουσιάσει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τονίζω το newsletter γιατί είναι αυτό που έχει την πιο άμεση απόκριση.

Σκέψου για παράδειγμα ότι όταν δημοσιεύεις κάτι στη σελίδα σου στο facebook το βλέπει 3 με 7%. Όταν εννοώ ότι το βλέπει απλά σκρολαρει και το βρίσκει τον τοίχο του. Με λίγα λόγια πρέπει να έχεις χιλιάδες followers στη σελίδα σου και να έχεις την αλληλεπίδραση που θα είχες με ένα newsletter 100 ατόμων.

Δες ένα ενδεικτικό παράδειγμα πρόσφατο

 

Αυτό μέσα από τη σελίδα μου στο facebook θα ήταν απίθανο.

Εδώ το μόνο που έκανα ήταν να στείλω ένα μήνυμα και απευθείας πήρα 10 απαντήσεις μέσα στην ημέρα. Άσχετα με το ότι δεν έκανα πώληση (δεν το επιδίωξα κιόλας) το θέμα είναι ότι πήρα ανατροφοδότηση που είναι εξαιρετικά πολύτιμη και έφτιαξα σχετικά γρήγορα ένα μικρό street team.

Edited by hidedora
Link to comment
Share on other sites

με έχεις μπερδέψει λίγο

18 hours ago, hidedora said:

Έτρεξα ενα use case και με περίπου 50 ευρώ πήρα περίπου 220 συνδρομητές.

μιλάς για 220 πραγματικούς επισκέπτες της σελίδας που έκαναν subscribe το email τους στο newsletter;

1 hour ago, hidedora said:

Εδώ το μόνο που έκανα ήταν να στείλω ένα μήνυμα και απευθείας πήρα 10 απαντήσεις μέσα στην ημέρα.

εννοείς ότι από τους 220 σου απάντησαν οι 10;

Link to comment
Share on other sites

Επισκέφτηκαν περίπου 1.000 άτομα την σελίδα μου και από αυτούς έκανα εγγραφή στο newsletter 220.

Από αυτούς, 68 άτομα κατέβασαν το βιβλίο τελικά.

Μετά από περίπου δύο μήνες έστειλα σε αυτούς τους 68 και 10 άτομα μου έδωσαν ανατροφοδότηση για το βιβλίο μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..