Jump to content

Συγγραφικοί Στόχοι 2021


WILLIAM
 Share

Recommended Posts

Καλή χρονιά σε όλους.

Για τη χρονιά που μας έφυγε τα είπαμε, κάναμε τον απολογισμό μας και κλείσαμε το κεφάλαιο αυτό. Τι θα κάνουμε όμως φέτος; Σαφώς δεν θα μείνουμε άπρακτοι σωστά;

Προσωπικά οι στόχοι μου για το 2021 περιλαμβάνουν αυτά τα έργα:

1. Την επιμέλεια του δεύτερου βιβλίου των Χρονικών της Έρεμορ στα Ελληνικά για έκδοση.
2. Την επιμέλεια του πρώτου βιβλίου στα Αγγλικά για να το εκδώσω.
3. Τη συγγραφή του έβδομου βιβλίου.
4. Την ολοκλήρωση του πρώτου κύκλου των ιστοριών που ξεκίνησα με τις αποστολές διάσωσης και την έκδοση.
5. Την μετάφραση της ως άνω σειράς στα Αγγλικά και την έκδοση.
6. Μια μελέτη για τα Ελληνικά νομίσματα.
7. Την Επιχείρηση Προμηθέας, μια περιπέτεια επιστημονικής φαντασίας.
8. Μια σειρά ποιητικών έργων (κάθε χρονιά έχει από αυτά).
9. Μια δεύτερη σειρά, δράσης αυτή, στην οποία έχω ήδη κάποιες περιπέτειες.

 

Αυτά προς το παρόν κι σίγουρα θα προσθέσω κι άλλα!

ΥΓ: Σε πρόλαβα αγαπητή μου δασκάλα!
 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • Ιρμάντα pinned this topic

Και πολύ καλά έκανες, πρίγκιπα! Καλή χρονιά να έχουμε!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά!

 

1. Να ολοκληρώσω το δεύτερο και και το τρίτο draft στο μυθιστόρημα που γράφω. Ίσως και να το ολοκληρώσω, γιατί όχι;

2. Να γράψω 2-3 αξιοπρεπη διηγήματα.

3. Να ξεκινήσω ένα δεύτερο μυθιστόρημα που έχω στο μυαλό μου εδώ και καιρό ( ναι, τόσο αισιόδοξη).

4. Να γράψω δύο άρθρα πάνω στο φανταστικό.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη χρονιά πιστεύω που από αλλού θα ξεκινήσω και αλλού θα πάω. Θα είμαι συγκρατημένος επομένως.

Να εκδώσω αυτά που έχω γράψει και δεν έχω δημοσιεύσει στο άμαζον μέχρι τον Φεβρουάριο:

  1. Succubus 4
  2. Dungeon Keeper
  3. Vampire Sorcerer 2

Να ολοκληρώσω και να εκδώσω τα παρακάτω μυθιστορήματα μέχρι τέλος Ιουνίου:

  1. Vampire Sorcerer 3 (είναι στις 60.000) - Θα είναι μυθιστόρημα 120.000 λέξεων
  2. Vampire Sorcerer 4 - Θα είναι μυθιστόρημα 120.000 λέξεων
  3. Dino Wars 1 (είναι στο 50% - περίπου 30.000 λέξεις) - Θα είναι μυθιστόρημα 65.000 λέξεων
  4. Dino Wars 2 - Θα είναι μυθιστόρημα 65.000 λέξεων
  5. Dino Wars 3 - Θα είναι μυθιστόρημα 65.000 λέξεων

Για να τα πετύχω αυτά μέχρις εδώ, θα πρέπει να γράφω τουλάχιστον 2.600 λέξεις την ημέρα για 120 ημέρες. Είναι δύσκολος, αλλά εφικτός στόχος.

Μέσα στο έτος να:

  1. Γράψω 2 διηγήματα και να τα στείλω σε περιοδικά - Έχω ξεκινήσει ήδη το ένα.
  2. Να τελειώσω το succubus 5
  3. Demon Mage 1
  4. Demon Mage 2
  5. Demon Mage 3
  6. Vampire Academy

 Δεν υπολογίζω καν εδώ τι πρέπει να γίνει, θα τα δω μόλις τελειώσω τα υπόλοιπα.

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να ξεσαλώσω φέτος και να ζητήσω πολλά:

1. Θέλω να γράψω 12 ιστορίες στ' αγγλικά. Μία κάθε μήνα.

2. Να τελειώσω τις διορθώσεις στο μυθιστόρημά μου και να υπογράψω.

3. Να πάρω πράσσσσσσινο φως και για μια συλλογή διηγημάτων.

4. Να δημοσιεύσω 5 ιστορίες στ' αγγλικά.

5. Να πουλήσω κάποιο κείμενό μου για πάνω από 5σεντ/λέξη.

6. Να πουλήσω μια νουβέλα μου στ' αγγλικά.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Έτσι με στόχους αγαπητοί! Και με κέρδη στα εκδοτικά σας σχέδια.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά, σουφουφού!

Φέτος θέλω να γράΦΩ. Αυτό σημαίνει ότι θέλω, επιτέλους, να γράφω κάτι συνέχεια.

Και, φυσικά, πάμε συγκεκριμένους στόχους:

1. Να τελειώσω το πρώτο βιβλίο από τη σειρά αστικής φαντασίας που έχω ξεκινήσει, με θέμα τα Συνειδητά Όνειρα.

2. Να γράψω το δεύτερο (και να διορθώσω το πρώτο).

3. Διηγήματα. Για μένα, αλλά να έχω τον νου μου κι από δω κι από κει.

4. Να στείλω το πρώτο βιβλίο της σειράς σε εκδοτικούς.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Θα κοιτάξω φέτος να κάνω ενημέρωση κάθε μήνα για το που βρίσκομαι. Έφτιαξα και ένα gantt chart στο microsoft project για να ξέρω που βρίσκομαι.

image.thumb.png.28582dc171c27c110063a4425e9fc742.png

To VS3 ακόμη δεν ξέρω που να το στριμώξω και ήδη είμαι πίσω στη σύντομη ιστορία που είχα υπολογίσει χτες να την έχω ολοκληρώσει. Μάλλον θα χρειαστεί να γράφω 500-1000 λέξεις την ημέρα, οπότε θα την έχω έτοιμη αύριο ή μεθαύριο μαζί με το Άλυκο.

Το Πλάνο δείχνει ότι μαζί με τις διορθώσεις, θα καταφέρω να έχω ολοκληρώσει τα αρχικά βιβλία μέσα Ιουλίου 2021. 

Edited by hidedora
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ο πρώτος μήνας του χρόνου έφυγε, για να ρίξουμε μια ματιά στο τι κάναμε και τι δεν κάναμε!

Προσωπικά με τα ΦΠΑ και το κλείσιμο της χρονιάς δεν είχα το χρόνο που θα ήθελα αλλά μπορώ να πω ότι ο μήνας δεν πήγε και άσχημα. Έχουμε και λέμε:

1. Την επιμέλεια του δεύτερου βιβλίου των Χρονικών της Έρεμορ στα Ελληνικά για έκδοση. (35%)
2. Την επιμέλεια του πρώτου βιβλίου στα Αγγλικά για να το εκδώσω. (18%)
3. Τη συγγραφή του έβδομου βιβλίου. (40%)
4. Την ολοκλήρωση του πρώτου κύκλου των ιστοριών που ξεκίνησα με τις αποστολές διάσωσης και την έκδοση. (1ο επεισόδιο στο 75%, 2ο στο 10 % και το 3ο στο 50%)
5. Την μετάφραση της ως άνω σειράς στα Αγγλικά και την έκδοση. (σε αναμονή)
6. Μια μελέτη για τα Ελληνικά νομίσματα. (αυτό θα γίνει τον Ιούλιο)
7. Την Επιχείρηση Προμηθέας, μια περιπέτεια επιστημονικής φαντασίας. (στο 1% μόλις άρχισε)
8. Μια σειρά ποιητικών έργων (κάθε χρονιά έχει από αυτά). (ήδη έγινε ένα)
9. Μια δεύτερη σειρά, δράσης αυτή, στην οποία έχω ήδη κάποιες περιπέτειες. (η πρώτη είναι έτοιμη, απλά να την επιμεληθώ λίγο)

 

Εσείς; Τι κάνετε;

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πρίγκιπά μας, εγώ προσωπικά, ακόμα στόχους θέτω.

α) να τελειώσει επιτέλους το αραβικό μου. Ένα κεφάλαιο έμεινε και μ' έχει ρίξει τα πατώματα.

β) να διορθώσω μερικά διηγήματα, που μένουν στα αζήτητα από το 2000. Όχι πολλά, καμιά δεκαπενταριά.

γ) να αξιοποιήσω μερικές ιδέες, που επίσης έχουν μείνει στα αζήτητα από το 2000. Αυτές είναι 5-6 και ίσως να βγουν 2-3 διηγήματα, αν τις επεξεργαστώ όπως τους πρέπει.

δ) να τελειώσω δύο διηγήματα τρόμου που τα λιβανίζω δύο χρόνια τώρα. Κρίμα να μένουν έτσι μισοτελειωμένα.

ε) να πάρω μέρος στο ΝαΝο το Νοέμβρη με νέα ιδέα και να γράψω ένα νέο μυθιστόρημα ή, εναλλακτικά, να δοκιμάσω να τελειώσω ένα μυθιστόρημα που είχα ξεκινήσει πριν από 10 χρόνια κι έχει μείνει στις 10.000 λέξεις.

στ) αν καταφέρω να διορθώσω και τίποτε άλλο μέσα στο χρόνο, ακόμα καλύτερα.

Δεν θα προσπαθήσω για έκδοση φέτος, γιατί δεν έχω το ψυχικό σθένος. Αν προκύψει καμιά ανθολογία, ίσως το παλέψω με διήγημα, αλλά δικό μου πράγμα ολόκληρο, δεν το βλέπω να κυκλοφορεί.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πέρα απ'τους κλασικούς φλου στόχους της χρονιάς για το μπλογκ, φέτος υπάρχει και ένα juicy στοιχείο.

Δουλεύω με μια φίλη artist πάνω σε ένα βιβλίο για μια σειρά συνεντεύξεων που τρέχω στο μπλογκ τους τελευταίους μήνες και θα το κυκλοφορήσω σε δωρεάν PDF που θα διατεθεί μέσω του μπλογκ. Αν όλα πάνε καλά μέσα προς τέλη Μαρτίου θα βγει και θα ανανεώνεται σε βάθος χρόνου ανά δέκα εξτρά συνεντεύξεις που θα κυκλοφορούν.

Έγραψα/γράφω και κανά δυο αρθράκια για γκέημς (κλασικά) που ίσως γίνουν κάτι παραπάνω, θα δούμε. Ελπίζω να μάθω εδώ κοντά αν θα προχωρήσει η φάση.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Να εκδώσω αυτά που έχω γράψει και δεν έχω δημοσιεύσει στο άμαζον μέχρι τον Φεβρουάριο:

  1. Succubus 4 -> ολοκληρώθηκε είναι υπό διαδικασία έκδοσης
  2. Dungeon Keeper -> Ολοκληρώθηκε και εκδόθηκε στο webnovel
  3. Vampire Sorcerer 2 -> Εκδόθηκε, αλλά τα πάει χάλια

Να ολοκληρώσω και να εκδώσω τα παρακάτω μυθιστορήματα μέχρι τέλος Ιουνίου:

  1. Vampire Sorcerer 3 -> Έλαβα το χειρόγραφο από τον co-author και είναι πραγματικά χάλια. Νόμιζα ότι θα ξεμπερδέψω σε ένα δεκαήμερο, αλλά θα μου πάρει μήνα. Οπότε όλα πάνε πιο πίσω.
  2. Vampire Sorcerer 4 - Θα είναι μυθιστόρημα 120.000  90.000 λέξεων. Δεν τα πάει καλά το δεύτερο, οπότε ούτε και το τρίτο θα τα πάει, άρα δεν θα επενδύσω τόσο χρόνο.
  3. Dino Wars 1 (είναι στο 50% - περίπου 30.000 λέξεις) - Θα είναι μυθιστόρημα 65.000  85.000 λέξεων -> Θα ξεκινήσω διαδικασίες συγγραφής μέσα στον φεβ. Σκοπεύω τελικά να το στείλω σε εκδότη, με έχει κουράσει λίγο η όλη διαδικασία να κάνω εξώφυλλα, διαφημιση, κ.λπ. Θα κερδίσω λιγότερα, αλλά θα έχω χρόνο για περισσότερο γράψιμο και αυτό είναι που με απασχολεί επί του παρόντος. Αν βγει το πρώτο dino wars από εκδότη, τα επόμενα θα γίνουν και αυτά 85.000 λέξεις. εναλλακτικά, θα μείνουν ως έχουν.
  4. Dino Wars 2 - Θα είναι μυθιστόρημα 65.000 λέξεων.
  5. Dino Wars 3 - Θα είναι μυθιστόρημα 65.000 λέξεων.
  6. Μυστήριο στο Άλυκο 2 -> Έγινε το πρώτο draft 30.000, μέσα στον Φεβ θα έχω το τελικό.
  7. Μυστήριο στο Άλυκο 3 -> Θα είναι και αυτό νουβέλα 30.000 λέξεων περίπου.

Για να τα πετύχω αυτά μέχρις εδώ, θα πρέπει να γράφω τουλάχιστον 2.600 λέξεις την ημέρα για 120 ημέρες. Είναι δύσκολος, αλλά εφικτός στόχος. update! Επειδή θέλει πολλές διορθώσεις το VS3, σίγουρα θα βγω εκτός.

Μέσα στο έτος να:

  1. Γράψω 2 διηγήματα και να τα στείλω σε περιοδικά - Έχω ξεκινήσει ήδη το ένα. Το ξεκίνησα αλλά πήγε περίπατο και αυτό. Είναι η ιστορία που ανεβασα στο post nano, αλλά δεν ξέρω πως να την προχωρήσω, μου λείπουν αρκετά κομμάτια. Ίσως να την κάνω τελικά μυθιστόρημα και να ψάξω να βρω agent.
  2. Να τελειώσω το succubus 5 (νουβέλα).
  3. Demon Mage 1
  4. Demon Mage 2
  5. Demon Mage 3
  6. Vampire Academy -> Έγινε η πρώτη νουβέλα 25.000 λέξεις. Σκέφτομαι να είναι τριλογία. Το ονόμασα επίσης vampire wizard.

 Δεν υπολογίζω καν εδώ τι πρέπει να γίνει, θα τα δω μόλις τελειώσω τα υπόλοιπα.

Αποφάσισα τελικά να βγάλω μέχρι 6 αγγλικά μυθιστορήματα το έτος. Τα demon mage θα πάνε περίπατο όπως φαίνεται.

 

Edited by hidedora
Link to comment
Share on other sites

On 1/31/2021 at 10:22 PM, Zaratoth said:

Έγραψα/γράφω και κανά δυο αρθράκια για γκέημς (κλασικά) που ίσως γίνουν κάτι παραπάνω, θα δούμε. Ελπίζω να μάθω εδώ κοντά αν θα προχωρήσει η φάση.

Το πρώτο τελικά κυκλοφόρησε επίσημα σήμερα! Και παίζει να έρθει και δεύτερο στο εγγύς μέλλον, ακόμα δουλεύεται.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φτάσαμε στο ένα έκτο του χρόνου και πάμε τρέχοντας για το ένα πέμπτο. Πως πάνε οι συγγραφικές σας δραστηριότητες; Βοηθάει ο περιορισμός άλλων δραστηριοτήτων ή όχι;

Προσωπικά θα ήθελα περισσότερο γράψιμο αλλά έχω και τις επαγγελματικές δραστηριότητες (δόξα τω Θεώ είχα και εκεί μια καλή εξέλιξη οπότε δεν πρέπει να παραπονιέμαι).

Έχουμε και λέμε:

1. Την επιμέλεια του δεύτερου βιβλίου των Χρονικών της Έρεμορ στα Ελληνικά για έκδοση. (55%)
2. Την επιμέλεια του πρώτου βιβλίου στα Αγγλικά για να το εκδώσω. (25%)
3. Τη συγγραφή του έβδομου βιβλίου. (40%)
4. Την ολοκλήρωση του πρώτου κύκλου των ιστοριών που ξεκίνησα με τις αποστολές διάσωσης και την έκδοση. (1ο επεισόδιο στο 85%, 2ο στο 10 % και το 3ο στο 50%). Έχω αμφιβολίες αν θα πιάσει εκδοτικά. Το σκέφτομαι.
5. Την μετάφραση της ως άνω σειράς στα Αγγλικά και την έκδοση. (σε αναμονή λόγω της ως άνω αμφιβολίας)
6. Μια μελέτη για τα Ελληνικά νομίσματα. (αυτό θα γίνει τον Ιούλιο)
7. Την Επιχείρηση Προμηθέας, μια περιπέτεια επιστημονικής φαντασίας. (στο 15%)
8. Μια σειρά ποιητικών έργων (κάθε χρονιά έχει από αυτά). (ήδη γράφηκαν κάποια)
9. Μια δεύτερη σειρά, δράσης αυτή, στην οποία έχω ήδη κάποιες περιπέτειες. (την απλώνω ακόμα λίγο)

Προστέθηκαν ακόμα:

10. Μια αναθεώρηση στην μελέτη για το στρατιωτικό ισοζύγιο Ελλάδας Τουρκίας.

11. Μια περιπέτεια με φόντο την κατάρρευση του Μικρασιατικού Μετώπου το 1922 (πιθανώς το φετινό Νανο)

12. Μια σειρά φαντασίας που σκέφτομαι να αντικαταστήσει αυτή με τις διασώσεις.

13. Τη μετάφραση της ως άνω ιδέας.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Να ολοκληρώσω μετά από χρόνια τη συγγραφή και να αρχίσω τις διορθώσεις στο μυθιστόρημα που αποτελεί τη συνέχεια του "Για τον Θρόνο της Θερίνια". Νισάφι πια!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 1/31/2021 at 10:22 PM, Zaratoth said:

Δουλεύω με μια φίλη artist πάνω σε ένα βιβλίο για μια σειρά συνεντεύξεων που τρέχω στο μπλογκ τους τελευταίους μήνες και θα το κυκλοφορήσω σε δωρεάν PDF που θα διατεθεί μέσω του μπλογκ. Αν όλα πάνε καλά μέσα προς τέλη Μαρτίου θα βγει και θα ανανεώνεται σε βάθος χρόνου ανά δέκα εξτρά συνεντεύξεις που θα κυκλοφορούν.

Και επίσημα κυκλοφόρησε σήμερα! Το λινκ για όποιον/α ενδιαφέρεται.

https://indiegamepicks.wordpress.com/2021/03/20/into-the-indies-book/

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εκατό ημέρες μέσα στο έτος, ένας αριθμός σταθμός, τι κάναμε μέσα σε αυτές; Πράγματα και θάματα; Μήπως απλώς μας νίκησε η καθημερινότητα; 

Για να δούμε που βρισκόμαστε. Οι στόχοι έχουν ως εξής αυτή τη στιγμή: έχω κάνει:

 

1. Την επιμέλεια του δεύτερου βιβλίου των Χρονικών της Έρεμορ στα Ελληνικά για έκδοση. (100% αναμένω το εξώφυλλο για να εκδοθεί)
2. Την επιμέλεια του πρώτου βιβλίου στα Αγγλικά για να το εκδώσω. (35%)
3. Τη συγγραφή του έβδομου βιβλίου. (70%)
4. Την ολοκλήρωση του πρώτου κύκλου των ιστοριών που ξεκίνησα με τις αποστολές διάσωσης (100% αλλά αποφάσισα να ανέβουν στο ίντερνετ και όχι να τις εκδώσω.)
5. Την μετάφραση της ως άνω σειράς στα Αγγλικά (βλέπε ως άνω)
6. Μια μελέτη για τα Ελληνικά νομίσματα. (αυτό θα γίνει τον Ιούλιο)
7. Την Επιχείρηση Προμηθέας, μια περιπέτεια επιστημονικής φαντασίας. (στο 45%)
8. Μια σειρά ποιητικών έργων (κάθε χρονιά έχει από αυτά). (ήδη γράφηκαν κάποια)
9. Μια δεύτερη σειρά, δράσης αυτή, στην οποία έχω ήδη κάποιες περιπέτειες. (την απλώνω ακόμα λίγο)

10. Μια αναθεώρηση στην μελέτη για το στρατιωτικό ισοζύγιο Ελλάδας Τουρκίας. (100%)

11. Μια περιπέτεια με φόντο την κατάρρευση του Μικρασιατικού Μετώπου το 1922 (πιθανώς το φετινό Νανο)

12. Μια σειρά φαντασίας που σκέφτομαι να αντικαταστήσει αυτή με τις διασώσεις. (σχεδιάζεται)

13. Τη μετάφραση της ως άνω ιδέας.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Είναι αξιοθαύμαστο το ποσό παραγωγικός είσαι William! Σε ζηλεύω. Εγώ γράφω γενικά αργά, και αυτολογοκρίνομαι συνέχεια. 🙄

Edited by Hybrid Punk Queen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Και εγώ αργά γράφω αλλά δε σταματώ ποτέ.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Φτάσαμε στα μέσα Ιουνίου, πως τα πάτε με τους στόχους σας; Αναθεωρήσατε; Θέσατε νέους; Είναι μια κατάλληλη εποχή για να σκεφτείτε τα συγγραφικά σας μιας και εκτός του ότι τον Ιούνιο τον ακολουθεί ο Ιούλιος (που όλοι ξέρουμε ότι είναι μήνας του καλοκαιρινού ΝοWriMo) οι περισσότεροι έχουν πιο πολύ χρόνο ελεύθερο, δεν χρειάζεται να τον περάσετε όλο στη θάλασσα!

 

Προσωπικά η κατάσταση των στόχων μου διαμορφώνεται ως εξής:

1. Την επιμέλεια του δεύτερου βιβλίου των Χρονικών της Έρεμορ στα Ελληνικά για έκδοση. (εκδόθηκε)
2. Την επιμέλεια του πρώτου βιβλίου στα Αγγλικά για να το εκδώσω. (35%) 
3. Τη συγγραφή του έβδομου βιβλίου. (ολοκληρώθηκε)
4. Την ολοκλήρωση του πρώτου κύκλου των ιστοριών που ξεκίνησα με τις αποστολές διάσωσης (100% αλλά αποφάσισα να ανέβουν στο ίντερνετ και όχι να τις εκδώσω.)
5. Την μετάφραση της ως άνω σειράς στα Αγγλικά (βλέπε ως άνω)
6. Μια μελέτη για τα Ελληνικά νομίσματα. (αυτό θα γίνει τον Ιούλιο)
7. Την Επιχείρηση Προμηθέας, μια περιπέτεια επιστημονικής φαντασίας. (ολοκληρώθηκε)
8. Μια σειρά ποιητικών έργων (κάθε χρονιά έχει από αυτά και ήδη γράφηκαν κάποια)
9. Μια δεύτερη σειρά, δράσης αυτή, στην οποία έχω ήδη κάποιες περιπέτειες. (Η επιχείρηση Ιωνία μοντάρεται τώρα)

10. Μια αναθεώρηση στην μελέτη για το στρατιωτικό ισοζύγιο Ελλάδας Τουρκίας. (ολοκληρώθηκε)

11. Μια περιπέτεια με φόντο την κατάρρευση του Μικρασιατικού Μετώπου το 1922 (πιθανώς το φετινό Νανο αν και έχω αρνητικές γνώμες για το αν μπορεί να εκδοθεί, μια και είναι άλλο το στυλ των έργων που αφορούν την εποχή)

12. Μια σειρά φαντασίας που σκέφτομαι να αντικαταστήσει αυτή με τις διασώσεις. (Η Μπαλάντα Των Βασιλέων είναι ο τίτλος και επιχειρώ να αναπαράγω σε φαντασία αυτό που ίσχυε στον Μεσαίωνα, μια δύση με Ιπποσύνη και φεουδαρχικό σύστημα και μια ανατολή με μια ισχυρή κεντρική διοίκηση και άλλη δομή)

13. Τη μετάφραση της ως άνω ιδέας.

14. Μια αναθεώρηση του Απολυτικαρίου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..