Jump to content

Γρήγορη έκδοση βιβλίων


Alexz
 Share

Recommended Posts

Στο amazon είναι γνωστό πως η γρήγορη έκδοση βιβλίων σε ευνοεί, πιστεύετε ότι το ίδιο ισχύει και για τα ελληνικά βιβλία του φανταστικού;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες άμαζον, εννοείς αυτοέκδοση μέσω KDP; Αν ναι. οι αλγόριθμοι είναι όντως ευνοϊκοί για αυτό που λένε rapid releases, δηλαδή να μην υπάρχει κενό μεγαλύτερο των 90 ημερών από έκδοση σε έκδοση, και κάποιοι λένε πως 30 μέρες είναι ακόμα καλύτερα, αλλά εφ' όσον το KDP δεν υποστηρίζει την ελληνική γλώσσα, δεν ξέρω τι σχέση μπορεί να έχει το ένα με το άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

@Estel εκτός από αλγοριθμικό είναι και πρακτικό το θέμα στο amazon να βγάζεις γρήγορα τα βιβλία μιας σειράς: Επειδή σε ξεχνάνε, οπότε αν βγουν γρήγορα, έχεις περισσότερες πιθανότητες να τα πας καλά.

Πιστεύετε ότι το ίδιο ισχύει και στα ελληνικά; 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Alexz said:

@Estel εκτός από αλγοριθμικό είναι και πρακτικό το θέμα στο amazon να βγάζεις γρήγορα τα βιβλία μιας σειράς: Επειδή σε ξεχνάνε, οπότε αν βγουν γρήγορα, έχεις περισσότερες πιθανότητες να τα πας καλά.

Πιστεύετε ότι το ίδιο ισχύει και στα ελληνικά; 

Πιστεύω πως αυτό ισχύει για τα e-book, και μάλιστα στο KU, με χαμηλό ή και ανύπαρκτο κόστος για τους αναγνώστες, οπότε καταναλώνουν μεγάλες ποσότητες βιβλίων όπως βγαίνουν. Στην Ελλάδα όμως ο κόσμος διαβάζει ακόμα σε χαρτί και δεν νομίζω πως είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν 15 ευρώ το μήνα για να αποκτήσουν όλες τις νέες κυκλοφορίες των αγαπημένων τους συγγραφέων. Εικασίες κάνω βέβαια, δεν ξέρω τίποτα για την ελληνική αγορά βιβλίου.

Link to comment
Share on other sites

Στο amazon έχω δει στο reporting πως οταν αγοράζουν ένα βιβλίο μου, συνήθως αγοράζουν και τα υπόλοιπα στο καπάκι, για αυτό έχω την ίδια απορία και για το έντυπο.

Αυτό με το κόστος στα ελληνικά βιβλία είναι θέμα όντως. Σε ένα συγγραφικό γκρουπ που είμαι, μία γαλλίδα μου είπε πως τα paperbacks (400-500 σελίδων) κοστίζουν 7 ευρώ συνήθως και 15 τα hardcovers. Έτσι μπορεί ο άλλος να αγοράσει σε τακτά χρονικά διαστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Τα στατιστικά μου στοιχεία λένε πως τα έντυπα αποτελούν μόλις το 10 με 15% των πωλήσεών μου, με τις πωλήσεις τους να αυξάνονται σημαντικά την περίοδο των γιορτών. Μερικές φορές, κάποιος/-α θα αγοράσει όλα τα βιβλία σε μια σειρά μαζί, αλλά νομίζω πως αυτό συμβαίνει επειδή έχουν διαβάσει ήδη τα e-book και τους άρεσαν τόσο ώστε αποφάσισαν πως τα ήθελαν στα ράφια τους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβγαζα στην αρχή paperback, μετά που είδα ότι είναι σταγόνα στον ωκεανό, αποφάσισα να μην μπω καν στον κόπο να τα μετατρέπω, διότι έχανα χρόνο. το 60-70% των εσόδων μου είναι από KU.

Πάντως έχω αρχίσει να αναθεωρώ για τις σειρές βιβλίων. Σκέφτομαι από εδώ και πέρα να βγάζω από stand alone(s) μέχρι τριλογίες. Συγκεκριμένα, μόνο αν με δεχτεί ο εκδοτικός οίκος που έχω στο νου μου θα κάνω τριλογία ένα VR με δεινοσαυρους που γράφω, εναλλακτικά θα το κάνω διλογία και έπειτα ή θα γράψω ένα με ζόμπι ή θα τελειώσω ένα με βρικόλακες και μάγους.

Σκέφτομαι σοβαρά τέλος του έτους πάντως να ξεκινήσω μία σειρά sci fi με νουβέλες, ώστε να βγάζω  2 κάθε μήνα. Έχω δει έναν τύπο που το κάνει τα τελευταία τέσσερα χρόνια και παρότι ειχε χάλια βαθμολογίες στο πρώτο (και μέτριο γράψιμο) για να πω την αλήθεια, με κάθε νουβέλα 100 σελίδων πρέπει να χτυπάει δεκάρικο κάθε μήνα. Συνολικά έχει γράψει 180 σε 4 8 έτη! 

Edited by Alexz
Link to comment
Share on other sites

100 σελίδες γίνονται και με 30000 λέξεις, μπορείς να βγάζεις μια κάθε μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..