Jump to content

Χέρμαν Γουκ (Herman Wouk)


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

2036474191_HERMANWOUK.jpg.282a4fd6da399e86fa59bf2d19deeed5.jpg

Ο Αμερικανός συγγραφέας Χέρμαν Γουκ γεννήθηκε στο Μπρονξ της Νέας Υόρκης στις 27 Μαΐου του 1915 και πέθανε στο Παλμ Σπρινγκς της Καλιφόρνια στις 17 Μαΐου του 2019, σε ηλικία σχεδόν 104 ετών. Οι γονείς του ήταν Εβραίοι που μετανάστευσαν από τη Ρωσία στις Ηνωμένες Πολιτείες. Σπούδασε συγκριτική λογοτεχνία και φιλοσοφία στο πανεπιστήμιο Κολούμπια και στην περίοδο των σπουδών του εργάστηκε σαν συντάκτης περιοδικού. Στον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο ήταν στο Πολεμικό Ναυτικό με τον βαθμό του υποπλοιάρχου και πολέμησε στο Θέατρο του Ειρηνικού Ωκεανού, όπως για παράδειγμα στη Μάχη της Οκινάουα. Θεωρείται ως ένας από τους πιο σημαντικούς και ποιοτικούς Αμερικανούς συγγραφείς της γενιάς του, με πλούσιο συγγραφικό έργο. Είναι κυρίως γνωστός για τα βιβλία The Caine Mutiny (1951), Marjorie Morningstar (1955), The Winds of War (1971) και War and Remembrance (1978). Για το πρώτο από τα παραπάνω βιβλία που ανέφερα κατάφερε να κερδίσει το βραβείο Pulitzer πεζογραφίας, το 1952.

*Περισσότερες πληροφορίες για τη ζωή και το έργο του, στη Wikipedia.
*Δείτε τα βιβλία του και διαβάστε κριτικές γι' αυτά, στο Goodreads.

Ταινίες και τηλεοπτικές μίνι σειρές που βασίζονται σε βιβλία του:

(1949). Slattery's Hurricane
(1954). The Caine Mutiny
(1958). Marjorie Morningstar
(1964). Youngblood Hawke
(1983). The Winds of War
(1988-1989). War and Remembrance

Βιβλία του συγγραφέα που έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά:

1695877438_.jpg.522a74747e99bc9f44a1a1af71d5b5b9.jpg419052368_MARJORIEMORNINGSTAR.jpg.0c3a4f9da9d6e0e769f8efc1c751a02a.jpg1266419679_.jpg.708b1054d7a58624740ed5f3ab1b4fe8.jpg134703774_.jpg.02c08155559e0c1cada0fd8dfd87adfb.jpg

*The Caine Mutiny - Ανταρσία στο Κέην (Bell)
*Marjorie Morningstar - Marjorie Morningstar (Bell) Τόμοι Α+Β
*The Winds of War - Οι άνεμοι του πολέμου (Bell) Τόμοι Α+Β
*War and Remembrance - Πόλεμος και αναμνήσεις (Bell) Τόμοι Α+Β+Γ

Edited by BladeRunner
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

371519314_.jpg.ecaa5506e40ec1ef73449d3e177cbc69.jpg

Ανταρσία στο Κέην

Πρώτη επαφή με το έργο του Χέρμαν Γουκ και δεν μπορώ παρά να δηλώσω εξαιρετικά ικανοποιημένος, τόσο από την ιστορία και τη γενικότερη ατμόσφαιρα, όσο κυρίως από τη γραφή και τους χαρακτήρες. Το βιβλίο το βρήκα πριν κάμποσα χρόνια σε παλαιοβιβλιοπωλείο και μέχρι τώρα έπιανε σκόνη στη βιβλιοθήκη μου, αλλά αποφάσισα να το πάρω μαζί μου στις διακοπές και να το διαβάσω επιτέλους, ώστε μετά να δω και την ταινία που βασίζεται σ' αυτό. Η αλήθεια είναι ότι, ελέω των εξαιρετικών κριτικών και της φήμης που έχει σαν βιβλίο, είχα αρκετά υψηλές προσδοκίες πριν το πιάσω στα χέρια μου, και τελικά το βρήκα ακόμα καλύτερο απ' όσο περίμενα!

Πρόκειται για ένα ιδιαίτερα καλογραμμένο και οξυδερκές μυθιστόρημα, για μια πολύ ενδιαφέρουσα και ξεχωριστή ιστορία που διαδραματίζεται κατά τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο. Ειλικρινά σας λέω, δεν υπήρξε ούτε μια σελίδα, ούτε καν μια παράγραφος που να με κάνει να βαρεθώ ή να χάσω το ενδιαφέρον μου, ο συγγραφέας χάρη στη γραφή του και το βάθος στην πλοκή και τους χαρακτήρες του κατάφερε να με κρατήσει στην τσίτα από την πρώτη μέχρι κυριολεκτικά την τελευταία σελίδα. Και όταν έφτασα στο τέλος, πραγματικά στεναχωρήθηκα, γιατί τελείωσε μια τόσο ωραία ιστορία, γιατί δεν θα ξανασυναντήσω όλους αυτούς τους χαρακτήρες.

Βέβαια, οφείλω να πω ότι πρόκειται για ένα βραδυφλεγές πολεμικό δράμα, θέλει τον χρόνο του, θέλει υπομονή, δεν είναι μια πολεμική περιπέτεια γεμάτη εκρήξεις, κυνηγητά και τέτοια, σίγουρα έχει αρκετό μπλα μπλα (που εγώ, φυσικά, το απόλαυσα). Ο συγγραφέας σκαρφίστηκε ένα συγκεκριμένο σενάριο για να θίξει ορισμένα σημαντικά ζητήματα σχετικά με τον πόλεμο, το Ναυτικό και τον τρόπο λειτουργίας του, και πιστεύω ότι τα κατάφερε με απόλυτη επιτυχία. Η γραφή είναι πάρα πολύ καλή, άκρως λογοτεχνική και άξια βραβείων (δεν είναι τυχαίο ότι το βιβλίο κέρδισε το Πούλιτζερ πεζογραφίας), με γλαφυρές περιγραφές, ζωντανούς διαλόγους και οξυδερκείς παρατηρήσεις και σκέψεις.

Είναι οπωσδήποτε ένα από τα καλύτερα μυθιστορήματα που έχω διαβάσει σχετικά με τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο, αλλά εδώ που τα λέμε και ένα από τα καλύτερα μυθιστορήματα ανεξαρτήτως είδους και θεματολογίας. Στη συλλογή μου έχω το δίτομο "Οι άνεμοι του πολέμου" και το τρίτομο "Πόλεμος και αναμνήσεις", που φαίνονται ακόμα πιο δυνατά (αν αυτό είναι δυνατό), ενώ ψάχνω και το δίτομο "Marjorie Morningstar". Ωραία όλα αυτά, είναι πολυσέλιδα μυθιστορήματα που είμαι σίγουρος ότι θα μου χαρίσουν κάμποσες ώρες αναγνωστικής απόλαυσης, αλλά μακάρι να μεταφράζονταν και άλλα βιβλία του, όπως για παράδειγμα το "Don't Stop the Carnival" ή το "Youngblood Hawke" (ή οποιοδήποτε άλλο). Πολύ καλός συγγραφέας.

10/10

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Χέρμαν Γουκ (Herman Wouk)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..