Jump to content

Ποιος διαβάζει τα βιβλία σας μέχρι να φτάσουν στον εκδότη;


Keravnoulhs
 Share

Recommended Posts

Έχω δύο φίλους που εμπιστεύομαι. Ο ένας, που σιχαίνεται λίγο τη φαντασία, είναι έξυπνος και ικανός στο λόγο. Το έργο μου βρίσκεται στην αρχή οπότε έχω παραβλέψει κάποια συντακτικά και τυπογραφικά για να τα δω όλα μαζί στο τέλος (έτσι με βολεύει). Εκτιμώ τη γνώμη του αλλά με εκνευρίζει. Στη φάση που είναι με νοιάζει η γνώμη του για το τι πιστεύει για τους χαρακτήρες και την πλοκή και καταλήγουμε να διαβάζει λέξη λέξη α και εδώ θέλει κόμμα και εδώ έχεις ένα κενό και εδώ έχεις ένα ορθογραφικό. Προφανώς και μπορώ να δω και εγώ αν έχει παραπάνω κενό, θα το δω όταν το τελειώσω δεν είμαι στραβός. Και δε νομιζω ότι μπορεί κάποιος να προσέξει μια ιστορία αν έχει συνέχως το νου του σε αυτά.

 

Ο άλλος φίλος μου αγαπάει πολύ τη φαντασία, αλλά φοβάμαι πως ότι και να του έστελνα θα του άρεσε. Νιώθω λίγο χαμένος. Στη φάση που είμαι με νοιάζει απλά να γράψω την ιστορία μου και μετά προσεκτική ανάγνωση για λάθη. Πολλές φορές έχω απορρίψει σελίδες ολόκληρες, οπότε γιατί να τις τελειοποιώ πριν βεβαιωθώ ότι τις θέλω; Κάπως έτσι σκέφτομαι όταν γράφω. Και στο διδακτορικό μου έτσι δούλεψα και πήγε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Το διδακτορικό, η πτυχιακή και γενικά οι μελέτες είναι άλλο είδος και οι κανόνες δεν είναι ακριβώς οι ίδιοι πρέπει να πω.

Ωστόσο κάνεις το σωστό, και ο κύριος λόγος είναι ότι αν αρχίσεις από τώρα διορθώσεις και πισωγυρίσματα δεν θα τελειώσεις ποτέ και υπάρχει κίνδυνος να αποθαρρυνθείς κιόλας. Γράψε την ιστορία και μετά την βλέπεις πάλι και φυσικά κάνεις τις διορθώσεις.

Παρά τις δυσκολίες που σου προκαλεί, είναι χρήσιμο να έχεις ένα φίλο να βλέπει τι κάνεις και να δίνει τις συμβουλές του. Θα ήταν πιο καλό αν αγαπούσε και το είδος αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Κάνω και εγώ το ίδιο, έχω ένα φίλο που με διαβάζει και δίνει τη γνώμη του.

Πολλές φορές παίρνω και γνώμες των συναδέρφων εδώ, (μια μεγάλη χρησιμότητα του νανο ας πούμε).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, WILLIAM said:

Το διδακτορικό, η πτυχιακή και γενικά οι μελέτες είναι άλλο είδος και οι κανόνες δεν είναι ακριβώς οι ίδιοι πρέπει να πω.

Ωστόσο κάνεις το σωστό, και ο κύριος λόγος είναι ότι αν αρχίσεις από τώρα διορθώσεις και πισωγυρίσματα δεν θα τελειώσεις ποτέ και υπάρχει κίνδυνος να αποθαρρυνθείς κιόλας. Γράψε την ιστορία και μετά την βλέπεις πάλι και φυσικά κάνεις τις διορθώσεις.

Παρά τις δυσκολίες που σου προκαλεί, είναι χρήσιμο να έχεις ένα φίλο να βλέπει τι κάνεις και να δίνει τις συμβουλές του. Θα ήταν πιο καλό αν αγαπούσε και το είδος αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Κάνω και εγώ το ίδιο, έχω ένα φίλο που με διαβάζει και δίνει τη γνώμη του.

Πολλές φορές παίρνω και γνώμες των συναδέρφων εδώ, (μια μεγάλη χρησιμότητα του νανο ας πούμε).

Το καταλαβαίνω, απλά είναι ότι πιο κοντινό έχω. Έχω γράψει και κεφάλαια σε επιστημονικά βιβλία αλλά καμία σχέση. Ίσως είναι πιο κοντά (αλλά πολύ μικρά σε έκταση) είναι τα επιστημονικά άρθρα όπου παίρνω τα αποτελέσματά μου και φτιάχνω μια ιστορία που τα συνδέει (όμως με βάση τη διεθνή βιβλιογραφία αλλά και πάλι θέλει μια μορφή φαντασίας και δημιουργικότητας).

 

Ο "δυσκολος" φιλος μου δυστυχώς χάνεται σε λεπτομέρειες. Θεωρώ ότι για να μπεις στον κόσμο μιας ιστορίας πρέπει να περάσεις από έναν μικρό τοίχο. Αν όμως χάνεσαι λέξη λέξη ότι αυτό ήθελε εδώ ένα ν αυτό ήθελε να το πεις έτσι, απλά γραντζουνάς τον τοίχο. Είναι κρίμα γιατί με ενδιαφέρει η γνώμη του. Άμα ήταν θα του το έστελνα τελειωμένο και διορθωμένο. θέλω ενώ εξελίσσεται. Και μου λέει ότι του αρέσουν οι χαρακτήρες αλλά δεν έχει νιώσει την ιστορία όπως θα θελα.

Δεν είμαι συγγραφέας για να έχω κάποια τεχνική συγκεκριμένη, περισσότερο γράφω με τον τρόπο που θεωρώ ότι με βολεύει. Ο φίλος μου θεωρεί ότι πρέπει κάθε κομματάκι να είναι τέλειο πριν πας παρακάτω όμως διαφωνώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι αυτή η αντιμετώπιση του πρέπει να είναι τέλειο είναι για μετά, όταν θα διορθώνεις και θα επιμελείσαι.

Γιατί δεν την νιώθει; Αυτό πρέπει να δείτε, γιατί κάθε κομμάτι δεν είναι το ιδεατό κατ' αυτόν ή γιατί υπάρχουν πράγματα που θα ήθελε να δει, κάποιες σκέψεις, συναισθήματα, κάποια γεγονότα;

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, WILLIAM said:

Όχι αυτή η αντιμετώπιση του πρέπει να είναι τέλειο είναι για μετά, όταν θα διορθώνεις και θα επιμελείσαι.

Γιατί δεν την νιώθει; Αυτό πρέπει να δείτε, γιατί κάθε κομμάτι δεν είναι το ιδεατό κατ' αυτόν ή γιατί υπάρχουν πράγματα που θα ήθελε να δει, κάποιες σκέψεις, συναισθήματα, κάποια γεγονότα;

γιατι αμα το κειμενο εχει ατελειες δεν μπορει λεει. αλλα και εγω νιωθω χανω την ωρα μου να του στελνω το αρχειο και να διαβαζει δυνατα σειρα σδειρα και να σχολιάζει συντακτικά κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Beta readers, aka φίλοι και φίλες που έχουν διαβάσει πολλά και καλά πράγματα και ξέρω πως δεν θα διστάσουν να με τσεκουρώσουν αν χρειαστεί. Δεν θέλουμε ανθρώπους να μας λένε πως γράφουμε τέλεια σε αυτή τη φάση. Θέλουμε ανθρώπους να μας υπογραμμίσουν τα λάθη μας. Με κόκκινο στυλό που λένε. Επίσης δεν είναι απαραίτητο να είναι συγγραφείς τα πρόσωπα αυτά. Αρκεί να έχουν μία εμπειρία ως αναγνώστες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Ιρμάντα said:

Beta readers, aka φίλοι και φίλες που έχουν διαβάσει πολλά και καλά πράγματα και ξέρω πως δεν θα διστάσουν να με τσεκουρώσουν αν χρειαστεί. Δεν θέλουμε ανθρώπους να μας λένε πως γράφουμε τέλεια σε αυτή τη φάση. Θέλουμε ανθρώπους να μας υπογραμμίσουν τα λάθη μας. Με κόκκινο στυλό που λένε. Επίσης δεν είναι απαραίτητο να είναι συγγραφείς τα πρόσωπα αυτά. Αρκεί να έχουν μία εμπειρία ως αναγνώστες.

έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Εγώ σε αυτή τη φάση θέλω ένα feedback για το τι νιώθουν οι αναγνώστες για τους χαρακτήρες μου. Μου έχουν πει θετικά σχόλια ότι φαίνονται "ζωντανοί" και όχι μονόπλευροι αλλά θέλω πολύ περισσότερα σχόλια από αυτό. Επίσης δεν ξέρω αν είναι σύνηθες αλλά για το παρουσιαστικό των χαρακτήρων μου σκέφτομαι συγκεκριμένους ανθρώπους που ξέρω, ενώ για τον χαρακτήρα κατά μια έννοια, νιώθω ότι οι ήρωες από μόνοι τους έχουν χαρακτήρα και εγώ απλώς τον ανακαλύπτω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους!

Λοιπόν, έχω σκεφτεί πολύ πάνω σε αυτό το θέμα και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τους προβληματισμούς μου:

Δε νομίζετε κι εσείς ότι οι φίλοι μας, όσο και να προσπαθούν να είναι αντικειμενικοί και αυστηροί μαζί μας είναι αδύνατο να τα καταφέρουν;

Ένας φίλος, διαβάζοντας τα γραπτά σου, «βλέπει» μέσα σ’ αυτά εσένα, που σε ξέρει και σε αγαπάει. Αναγνωρίζει τον τρόπο που σκέφτεσαι, που μιλάς ίσως, ίσως ακόμα και οι καταστάσεις που περιγράφεις να του είναι κάπως οικείες, αφού πιθανών μοιάζουν με πράγματα που έχετε κάποτε μοιραστεί.

Έτσι είναι φυσικό  τα γραπτά σου να του αρέσουν. Δεν είναι ότι δε θέλει να σε δυσαρεστήσει, καταλαβαίνετε…

Δεν μπορώ να βρω ποιος θα μπορούσε να είναι αντικειμενικός beta reader, πραγματικά. Αλλά οι κοντινοί μου είναι φαν των μυθιστορημάτων μου κι αυτό με βάζει σε σκέψεις…

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ένιωθα άσχημα να αγκαρέψω τον οποιονδήποτε να διαβάσει γραπτό μου και να αγνοήσω μετά την άποψη του γιατί δεν συμφωνώ μαζί του. Οπότε, το έργο μου έχει όλη την δική μου προσοχή, μέχρι τη στιγμή που θα το παραδώσω στον κόσμο, αναλαμβάνοντας πλήρη ευθύνη της αποτυχίας ή επιτυχίας του.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ιφιγένεια, ο πιο στενός μου φίλος με ψέλνει κανονικά για όλα τα ατοπήματά μου.

Βέβαια κατά κύριο λόγο γράφω δράσης και φαντασίας οπότε οι ήρωες μπορεί να έχουν κάτι από εμένα αλλά οι καταστάσεις σίγουρα όχι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ κατέληξα ότι μαρέσει από τη μια να το δείχνω σε δύο φίλους μου έχω όμως το εξής θέμα. Μαρέσει να τους το στέλνω κεφάλαιο κεφάλαιο, σαν ιστορία σε τεύχη. Ο ενας μου ζητάει μόνος του να του στείλω. Απλά δεν είναι στην τελειότερη μορφή τους. Και κανά τυπογραφικό θα υπάρχει και αλλαγές θα γίνουν. Με ενδιαφέρει τι πιστεύον για την ιστορία καιτους χαρακτήρες. Το αν κάποια σημεία πρέπει να διορθωθούν δεν με απασχολεί γιατί θα το κάνωαφού τελειώσει το γράψιμο, σε δεύτερο επίπεδο. Και δεν μαρεσει ο άλλος να κολλάει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτή η βοήθεια χρειάζεται, το αυτόματο σύστημα δεν τα βλέπει όλα. Και υπάρχουν λάθη που δεν τα βλέπει, αν αντί για τείχη, γράψεις τοίχοι, είναι λάθος αλλά επειδή και η άλλη λέξη υφίσταται δεν θα στο διορθώσει. Οπότε ό,τι σου επισημαίνει καλό είναι ακόμα και αν είναι για αργότερα. Άσε που μερικά πράγματα καλύτερα να προλαμβάνονται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..