Jump to content

Οικογενειακός Χρόνος

Recommended Posts

KostisG

Όνομα Συγγραφέα: Κωστής Γωγιός
Είδος: τρόμος
Βία; Ναι
Σεξ; Όχι
Αριθμός Λέξεων: 1390
Αυτοτελής; Ναι
Σχόλια: Για τον 55ο γενικό διαγωνισμό διηγήματος με θέμα: Οικογένεια 

Οικογενειακός Χρόνος.docx Οικογενειακός Χρόνος.pdf

• Like 4
  • Thanks 2
  • Ghost locked this topic
  • Ghost unlocked this topic
gismofbi
Spoiler

Η ιστορία σου παρόλο το μικρό της μέγεθος ήταν αρκετά έντονη και σκληρή. Πολύ σκληρή ρε συ. Εντάξει, πατάει σε κλισέ αλλά αυτή η θεματολογία πάντα συγκλονίζει γιατί συμβαίνει συχνά, συμβαίνει γύρω μας και δεν είναι απίθανο να συμβεί και στα δικά μας σπίτια. Αρκετά καλογραμμένη, ευκολοδιάβαστη και σου δημιουργεί έντονα συναισθήματα. Μου άρεσε πολύ. Το μόνο που θα ήθελα κάπως αλλιώς ήταν η τελευταία παράγραφος. Μπορεί να ταίριαζε, μπορεί να πρόσθεσε παραπάνω φρίκη στην ιστορία αλλά μοιάζει λίγο ξέμπαρκη. Θα προτιμούσα να μας την έδινες με άλλο τρόπο, πιο ομαλό. 

Καλή επιτυχία!

• Like 1
Roubiliana
Spoiler

Έξυπνη ιστορία. Αν και ο τιτλος δεν είναι κατι διαίτερο, όταν καταλαβαίνουμε το νόημα, γίνεται εφιαλτικός. Αν κ η ιδέα αρχικά φαίνεται συνηθισμένη, όλοι έχουμε δει τη μέρα της μαρμότας, το τέλος είναι αυτό που το κάνει ξεχωριστό. Χαίρομαι όταν βλέπω φρέσκες εκδοχές πολυχρησιμοποιημενων ιδεών.

Καλή επιτυχία!

• Like 1
freyaO

Πιστεύω ότι η ιστορία σου είναι πολύ σημαντική και μπράβο για το θέμα,σε όλες τις ιστορίες εδώ έχουν γίνει αναφορές σε σημαντικές κοινωνικές παραμέτρους κτλ που είναι και μια πολύ σημαντική σχέση ίσως της λογοτεχνίας και άλλων παραμέτρων και της φανταστικής ίσως λογοτεχνίας ,ητεχνικη σου ήταν πολύ καλή μια καλογραμμενη ιστορία και όσον αφορά το περιεχόμενο το θέμα ήταν σημαντικό,το στοιχείο της επανάληψης ,και επίσης είναι ωραίο που μπορείς να το εξελίξεις ,καλή συνεχεια σε ότι κάνεις και καλή επιτυχία !

Edited by freyaO
  • Thanks 1
Nick V.
Spoiler

Η ιδέα της χρονοπαγίδας ήταν πολύ καλή. Η γραφή σου είναι προσεγμένη, αν και σε κάποια σημεία θα την ήθελα, ίσως, λίγο πιο απέριττη. Η κυνικότητα που βγάζεις μέσω των επαναλήψεων στη μέση του διηγήματος συμβάλει στο κλίμα που θες να περάσεις αλλά ίσως θα έπρεπε να γράψεις αυτά τα σημεία κάπως διαφορετικά μιας και δίνουν και μια μικρή (ελάχιστη) αίσθηση ότι η αφήγηση κάνει κοιλιά. Ωραίο τέλος. Ίσως να ήθελα λίγο πιο ομαλή τη μετάβαση από τις 23:36 στις 23:41. Εντός κλίματος και ο τίτλος. Η κεντρική ιδέα του διηγήματός σου μου προκαλεί φρίκη. Δεν ήταν καθόλου εύκολο ανάγνωσμα για μένα.

Καλή επιτυχία.

• Like 1
KostisG

Σας ευχαριστώ πολύ όλους! Μέσα στο ΣΚ θα διαβάσω όλες τις συμμετοχές, γιατί προς το παρόν συμμετέχω στον κάτωθι τρόμο:

Τίτλος: Εργασία 

Βία: Ναι

Σεξ: ΝΑΙ ΓΑΜΩ ΤΟ 

• Like 1
  • Haha 2
Nakraal
Spoiler

Έντονα συναισθήματα αποστροφής από το κείμενο σου – όπως θα έπρεπε από μια ιστορία τρόμου. Η ιδέα της “νύχτας της Μαρμότας” ή καλύτερα του “λεπτού της Μαρμότας” πολυπαιγμένη αλλά καλά σερβιρισμένη. Έχτισες πετυχημένα προοδευτική αποστροφή και τρόμο στις πρώτες παραγράφους: Στην αρχή υπάρχει η υπόνοια της οικογενιακής βίας, μετά η βεβαιότητα, και τέλος ακολουθεί η αποκάλυψη πως είναι ένα κοριτσάκι – το κοριτσάκι του. Πίστευα πως είναι η κακοποιημένη σύζηγος και η αποκάλυψη πως είναι το παιδί του με χτύπησε ακόμα περισσότερο. Το έκανες πολύ καλά και μου έβγαλες έντονα συναισθήματα μέχρι εκεί.

Από εκεί και μετά το “λεπτό της Μαρμότας” συντηρεί την ένταση (τα αισθήματα αποστροφής και τρόμου αντικαθιστούνται από αυτά της απόγνωσης), αλλά σε χαμηλώτερα επίπεδα.

Το κλείσιμο ήταν συνάμμα αναπάντεχο, τουλάχιστον για εμένα, αλλά εκ των υστέρων σκεπτόμενος η μόνη λογική κατάληξη – το ιδανικό δηλαδή.

Nitpick το παρακάτω. Ίσως η τελευταία παράγραφος, του ιατροδικαστή, να ήθελε διαχωριστικά• Είναι ξεκάθαρα αλλαγή σκηνής και τα διαχωριστικά θα βοήθαγαν στην μετάβαση για τον αναγνώστη.

Καλή επιτυχία!

• Like 1
  • 2 weeks later...
Ιρμάντα
Spoiler

Γλώσσα: Μου άρεσε πώς ήταν γραμμένο. Δυνατό και χωρίς πολλά περιττά.

Διάλογοι: Ανατριχιαστικοί και αποτελεσματικοί αν και ίσως λίγο τετριμμένοι. Όλοι οι βιαστές πατεράδες λένε που είναι το κοριτσάκι μου και ξέρεις τι θα τους κάνει ο μπαμπάς αν σε αγγίξουν. Βασικά, μπρρρ.

Χαρακτήρες: Νόμιζα ότι ο Γιάνναρος του @Nakraalμε είχε στείλει, αλλά ο Γιάνναρας ήταν προνήπιο μπροστά στο τέρας.

Κοσμοπλασία: Μία εφιαλτική μέρα της μαρμότας. Τα βασικά σου θέματα, η μέρα της μαρμότας και σεξουαλική κακοποίηση από μπεκρή πατέρα είναι πολυπαιγμένα στις οθόνες και πολλές φορές γραμμένα στα βιβλία. Αλλά ο συνδιασμός των δύο που κάνεις είναι και πρωτότυπος (από όσο γνωρίζω) και πετυχημένος.

Πλοκή: Δεν κατάλαβα καλά αν τον πατέρα τον σκότωσε το φάντασμα της μικρής. Έτσι πρέπει να έγινε καθώς το κορίτσι είχε πεθάνει πέντε λεπτά νωρίτερα. Θα ήθελα περισσότερη σαφήνεια στις δύο τελευταίες παραγράφους όπου πεθαίνει ο πα-τέρας και μετά με τον ιατροδικαστή για να γίνει πιο κατανοητό το πώς ε΄χουμε φτάσει εδώ.

Διεκπεραίωση: Οικογένεια, φρίκη και τρόμος, δεν έχει πιο οικογένεια, δεν έχει πιο φρίκη και τρόμος. Μπράβο σου!

Καλή επιτυχία και ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σου!

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1

Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια σας! Η δική μου σκέψη / προσπάθεια απόδοσης της σκέψης τέλος πάντων, ήταν ότι το κοριτσάκι πέθανε και βρίσκεται στο Καθαρτήριο. Είναι αναγκασμένη να βιώνει αυτό το συμβάν μέχρι να "ελευθερωθεί" και να προχωρήσει παρά κάτω. Επίτηδες όμως το άφησα χωρίς (σχεδόν καμία) επεξήγηση, ώστε να είναι ανοιχτό σε ερμηνείες. Ο βασικός τρόμος έρχεται από την ίδια την πράξη, η οποία δεν περιγράφεται ουτε στην πραγματικότητα ουτε στο κείμενο. Πρόθεση μου ήταν να υπάρχει στο τέλος αυτο το "ουφ, τον σκότωσε και ησυχασε ,αλλά...", σαν το Night of the living dead, που βλέπουν τον επιζησαντα που έχει περασει τα πανδεινα, νομίζουν ότι είναι ζόμπι και τον σκοτώνουν. Αν τον σκοτώνει το φάντασμα του παιδιου; Αυτό είχα στο μυαλό μου ή έστω κάτι παρομοιο. Ότι η τιμωρία του ήρθε, έστω με υπερφυσικό τρόπο. Ευχαριστώ για τα σχόλια και όσους διαβάσατε και αυτό το σεντόνι μου. 

Edited by KostisG
  • Like 1
57 minutes ago, KostisG said:

Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια σας! Η δική μου σκέψη / προσπάθεια απόδοσης της σκέψης τέλος πάντων, ήταν ότι το κοριτσάκι πέθανε και βρίσκεται στο Καθαρτήριο. Είναι αναγκασμένη να βιώνει αυτό το συμβάν μέχρι να "ελευθερωθεί" και να προχωρήσει παρά κάτω. Επίτηδες όμως το άφησα χωρίς (σχεδόν καμία) επεξήγηση, ώστε να είναι ανοιχτό σε ερμηνείες. Ο βασικός τρόμος έρχεται από την ίδια την πράξη, η οποία δεν περιγράφεται ουτε στην πραγματικότητα ουτε στο κείμενο. Πρόθεση μου ήταν να υπάρχει στο τέλος αυτο το "ουφ, τον σκότωσε και ησυχασε ,αλλά...", σαν το Night of the living dead, που βλέπουν τον επιζησαντα που έχει περασει τα πανδεινα, νομίζουν ότι είναι ζόμπι και τον σκοτώνουν. Αν τον σκοτώνει το φάντασμα του παιδιου; Αυτό είχα στο μυαλό μου ή έστω κάτι παρομοιο. Ότι η τιμωρία του ήρθε, έστω με υπερφυσικό τρόπο. Ευχαριστώ για τα σχόλια και όσους διαβάσατε και αυτό το σεντόνι μου. 

Ήθελα να κάνω κάτι παρόμοιο και με τη δική μου ιστορία,δηλαδή να δώσω κάποιες διευκρινίσεις αλλά δεν ήξερα αν μπορείς πριν το πέρας τουevent κτλ,επίσης πολύ καλά τα όσα είπες!!

On 11/22/2021 at 11:45 PM, Ιρμάντα said:

Δεν κατάλαβα καλά αν τον πατέρα τον σκότωσε το φάντασμα της μικρής. Έτσι πρέπει να έγινε καθώς το κορίτσι είχε πεθάνει πέντε λεπτά νωρίτερα. Θα ήθελα περισσότερη σαφήνεια στις δύο τελευταίες παραγράφους όπου πεθαίνει ο πα-τέρας και μετά με τον ιατροδικαστή για να γίνει πιο κατανοητό το πώς ε΄χουμε φτάσει εδώ.

Εγώ το έλαβα πως το κορίτσι μαχαίρωσε τον "πατέρα" όντας με βαριά τραύματα το ίδιο. Το κορίτσι έσβησε πρώτο και μερικά λεπτά μετά ο πατέρας.

12 minutes ago, freyaO said:

Ήθελα να κάνω κάτι παρόμοιο και με τη δική μου ιστορία,δηλαδή να δώσω κάποιες διευκρινίσεις αλλά δεν ήξερα αν μπορείς πριν το πέρας τουevent κτλ,επίσης πολύ καλά τα όσα είπες!!

Και εγώ, και όλοι μας φαντάζομαι :), αλλά βάση κανονισμών του διαγωνισμού είναι καλύτερα να περιμένουμε το πέρας του.

• Like 2