Jump to content

Εφαρμοσμένη Mυθομηχανική (sff.gr/press) - 10 χρόνια SFF.gr


RObiN-HoOD
 Share

Recommended Posts

Μόλις το τελείωσα και δε μπορώ παρά να διαπιστώσω ότι πρόκειται για κάτι σαφώς καλύτερο άλλες παρόμοιες ανθολογίες του φανταστικού. Με το χέρι στην καρδιά δηλαδή.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, έχω ένα παράπονο, για κάτι που μόλις διαπίστωσα. Έκανα βιβλιοπαρουσίαση της Μυθομηχανικής στο ΑΝ και καθώς έβλεπα σήμερα το τεύχος, το εξώφυλλο του βιβλίου - που κατέβασα από το εδώ πρώτο ποστ - έτσι μικρό όπως ήταν στη σελίδα, αδικούνταν. Φαινόταν μόνο η φιγούρα ενάντια σε σκούρο φόντο χωρίς να φαίνονται οι λεπτομέρειες. Ε, είπα, τι να κάνουμε. Μπαίνοντας όμως πριν λίγο στο sff, στην πρώτη γενική σελίδα, εκεί που διαφημίζεται το βιβλίο, το εξώφυλλο πρόσεξα ήταν πιο φωτεινό, με όλες τις λεπτομέρειες ζωντανές. Ξαφνιάστικα, και παίρνοντας το ίδιο το βιβλίο στα χέρια μου είδα ότι το τυπωμένο αντίτυπο είχε όντως σκούρο εξώφυλλο. Ή να το πω, αδικημένο εξώφυλλο. Βάσει τίτλου βιβλίου, νομίζω ότι εδώ σηκώνει μια διόρθωση σε μελλοντικές εκτυπώσεις.

 

post-1004-0-91321100-1415980952.jpgpost-1004-0-13928100-1415980990.jpg

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Ντίνο μου, η διαφορά που βλέπεις είναι φως στην οθόνη και μελάνι. Δεν υπάρχει εκτύπωση που να μπορεί να μιμηθεί το φως.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ντίνο μου, η διαφορά που βλέπεις είναι φως στην οθόνη και μελάνι. Δεν υπάρχει εκτύπωση που να μπορεί να μιμηθεί το φως.

 

Θα πρέπει να εννοείς είναι θέμα της πηγής που επιλέχθηκε για την εκτύπωση. Αλλιώς δεν νοείται να μην υπάρχουν πουθενά εκτυπωμένα σε χαρτί από μελάνι φωτεινά εξώφυλλα, έτσι δεν είναι;

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, παίρνω το θάρρος και θα κάνω το πρώτο review του βιβλίου! Όντας ένας εκ των τριών νικητών του διαγωνισμού (ευχαριστώ και πάλι Robin) το θεωρώ χρέος μου. Ας τα πάρουμε τα πράγματα από έξω προς τα μέσα.

 

Το εξώφυλλο είναι άκρως εντυπωσιακό και πρωτότυπο χωρίς να είναι κιτς. Μπράβο Κιάρα. Επίσης, το βιβλίο έχει 'αυτάκια', κάτι που εκτιμάμε όλοι εμείς οι βιβλιοφάγοι (χαλάει πιο δύσκολα, ντε!).

Η επιμέλεια κυμένεται σε σχετικά υψηλά επίπεδα. Νομίζω βρήκα μόνο μια λέξη να λείπει (ένα να, θα, κάτι τέτοιο). Αλλά, υπάρχουν περίπου 20+ λέξεις κομμένες, γραμμένες με παύλα ενδιάμεσα δηλαδή, προφανώς από λάθος σελιδοποίηση.

Ας περάσουμε τώρα στο ψητό. Από τα 22 διηγήματα, τα 10 άνετα στεκόντουσαν επάξια σε μια επαγγελματική ανθολογία. Πολύ άνετα, όμως. Μονάχα 2 βρήκα σχετικά κακά, με την έννοια του αδιάφορου, τόσο ως γραφή, όσο και σαν πλοκή. Τα υπόλοιπα ήταν καλογραμμένα σαφώς, αλλά τους έλειπε το κάτι παραπάνω που θα τα κάνει να λάμψουν (για τα δικά μου γούστα πάντα για να μην παρεξηγιόμαστε!)

Αγαπημένα: 'Ονειροψυχές' της Sonya, 'Long Hog' του DinMacXanthi και 'Συναίνεση' του Solonor.

Α, τώρα που το σκέφτομαι, θα ήθελα να υπάρχουν και τα nicks των συγγραφέων στο τέλος του βιογραφικού τους.

Αυτά τα ολίγα είχα να πω. Σίγουρα είναι η καλύτερα συλλογή διηγημάτων που έχω διαβάσει που αποτελείται και από ερασιτέχνες! Μπράβο σε όλους και να ζήσει το sff.gr!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αλλά, υπάρχουν περίπου 20+ λέξεις κομμένες, γραμμένες με παύλα ενδιάμεσα δηλαδή, προφανώς από λάθος σελιδοποίηση.

 

Αυτά, όπως είπα και πρόσφατα σε κάποιον άλλο, να μας τα λέτε μαλακά γιατί μπορεί να μην είμαστε σε επικίνδυνη ηλικία ακόμα μεν, αλλά ποτέ δεν ξέρεις πώς και γιατί χτυπάει ένα εγκεφαλικό :p Δεν θέλω να τις βρω και να τις μετρήσω τώρα, τυπώθηκε το βιβλιαράκι κι απλά θα στεναχωριέμαι. Αλλά αγοράστε το, αγοράστε το πολύ, εξαντλήστε το να βοηθήσετε και το Στεφ να ξεχρεώσει, και στη δεύτερη έκδοση δεσμέυομαι προσωπικά πως αυτά δεν θα υπάρχουν. Τώρα για αυτήν, το μόνο πράγμα που μπορώ να κάνω είναι να πάρω μπλάνκο και να μου φέρνετε ένας ένας το βιβλίο του να τα σβήνω με το χέρι :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Management

Το γράφει και στη κορυφή του forum αλλά ας το πω κι εδώ:

 

SAVE THE DATE: Nov 30, 2014, 20:00, Πολυχώρος Αίτιον

Παρουσίαση βιβλίου "Εφαρμοσμένη Μυθομηχανική" (fb event)

 

Σε περίπτωση που δεν καταλάβατε κάντε το share στο facebook ΠΑΝΤΟΥ λέμε... :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Management

Ορίστε και η πρόσκληση που μπορείτε να στείλετε και σε άλλους με email αν θέλετε...

 

πρόσκληση-e.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θυμίζουμε ότι σήμερα το φόρουμ γιορτάζει στο "Αίτιον" (Τζιραίων 8-10, σταθμός μετρό Ακρόπολη) στις 8 μ.μ.  :holiday:  

 

Σας περιμένουμε! :gossip:

Link to comment
Share on other sites

Θα σας παρακαλούσα να ποστάρετε φωτογραφίες από το event. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Στην παρουσίαση θα υπάρχει η δυνατότητα αγοράς αντιτύπων?

 

Μπορεί πχ να περάσει καποιος να αγοράσει 2-3 κόπιες?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Στην παρουσίαση θα υπάρχει η δυνατότητα αγοράς αντιτύπων?

 

Μπορεί πχ να περάσει καποιος να αγοράσει 2-3 κόπιες?

 

Αυτή είναι η ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Να πάει τέλεια και να περάσετε τέλεια και να μας κάνετε λεπτομερή αναμετάδοση γιατί ζηλεύουμε πολύ! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να περάσετε υπέροχα, και να ξέρετε οτι όλοι όσοι είμαστε εκτός Ελλάδος θα θέλαμε όσο τίποτα να είμαστε εκεί. :friends:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Management

Όλα πήγαν τέλεια, περάσαμε υπέροχα, ευχαριστούμε όλους όσους παρευρέθηκαν.  :mf_sonne:

 

Αναμένουμε ψηφιακό υλικό προς τέρψη...  :lol:

Link to comment
Share on other sites

Όντως, ήταν πολύ όμορφη παρουσίαση! Άντε, και στα επόμενα : ))

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες είναι του Σωτήρη Βλάχου.

 

 

Edited by RObiN-HoOD
gallery link fixed
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μωρ' τι ανθολογίες μού λέτε, τι φόρουμ και τι αυτόγραφα... Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΞΥΡΙΣΕ ΤΟ ΜΟΥΣΙ! :shock: Δεν περιγράφω άλλο.

Link to comment
Share on other sites

 

...Χτες το βράδυ, όπου και να γύριζα το κεφάλι μου μέσα στην αίθουσα, έβλεπα ανθρώπους που μπορούσε να σταθεί το βλέμμα μου πάνω τους με εμπιστοσύνη.

Κι αυτό ήταν για όλους μας πραγματικά τόσο όμορφο...

 

 

Αυτό, πάνω απ' όλα, Βάσω. Αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Εφαρμοσμένη Mυθομηχανική (sff.gr/press) - 10 χρόνια SFF.gr

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..