Jump to content

50 Βιβλία για το 2022


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

  • BladeRunner pinned this topic

Χρόνια Πολλά και καλή χρονιά σε όλο τον κόσμο. Με υγεία, να τελειώσει γρήγορα ο εφιάλτης που ζούμε. Ξεκινάω όπως πάντα με Ωρόρα:

1) Ωρόρα: Ιστορίες Ελληνικής φαντασίας 2 (σελ 224)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά!   Με όλα τα δεινά του κόσμου να συμβαίνουν δεν είχα ιδιαίτερη όρεξη για διάβασμα μέσα στο 2021.

Θα προσπαθήσω πάντως αυτή τη χρονιά να θέσω ένα όριο των 20-30 βιβλιών.

Η αρχή έγινε με το πιο πρόσφατα μεταφρασμένο βιβλίο του Paul Halter το οποίο αν και το διάβασα πολύ ευχάριστα στον τομέα των εξηγήσεων δεν με άφησε ιδιαίτερα ικανοποιημένο!

1. Penelope's Web - Paul Halter (7/10) 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Cassandra Gotha said:

Γγιάννη! Καλώς όρισες! 

Είμαι νέο μέλος, ευχαριστώ πολύ για την υποδοχή! 😁

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή αναγνωστική χρόνια, με υγεία και πολλά καλά βιβλία.

1. Χριστουγεννιάτικες ιστορίες - Fyodor Dostoevsky, σελ 75 (7/10)

4 ιστορίες με θέμα τα Χριστούγεννα. Ο μεγάλος αυτός συγγραφέας φωτίζει την εορταστική ατμόσφαιρα με ένα φως ολότελα δικό του.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά σε όλους με υγεία.

-Ιανουαριος

01. Σήμα κινδύνου - Lee Child (σελ 441) --->  9,5/10

Edited by Panagiotiss
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δον Κιχώτης. Επιτέλους, πήρα την απόφαση να διαβάσω το κλασικό αυτό αριστούργημα, που διάβασαν και αγάπησαν εκατομμύρια άνθρωποι ανά τους αιώνες, σε όλο τον κόσμο. Το ξεκίνησα μετά τα Χριστούγεννα και το τελείωσα χθες, προσπαθώντας όσο γινόταν να το διαβάσω με πιο αργούς ρυθμούς σε σχέση με αυτούς που είμαι συνηθισμένος, για μεγαλύτερη απόλαυση. Και πραγματικά το απόλαυσα στον απόλυτο βαθμό, ο Μιγκέλ ντε Θερβάντες κατάφερε με περισσή ευκολία να με μαγέψει με την ιστορία και τη γραφή του και να με μεταφέρει σε έναν άλλο κόσμο, μακριά από την πεζή καθημερινότητα και την παράνοια των ημερών μας. Είναι τόσες, μα τόσες πολλές οι απολαυστικές σκηνές και οι όμορφες εικόνες, τόσα πολλά και ποικίλα τα συναισθήματα που μου χάρισε ο συγγραφέας με τις περιγραφές, τους διαλόγους και τις σκέψεις των χαρακτήρων, που αρκούν για μια ολόκληρη αναγνωστική χρονιά (που λέει ο λόγος!). Είναι χαλαρά ένα από τα πιο καλογραμμένα, ψυχαγωγικά και απολαυστικά μυθιστορήματα που είχα την τύχη να διαβάσω μέχρι σήμερα, και πραγματικά τώρα που τελείωσα την ανάγνωσή του νιώθω ένα κενό μέσα μου, γιατί ήταν τόσο ωραία όταν διάβαζα τις τρελές περιπέτειες του Δον Κιχώτη και του Σάντσο Πάντσα, και τώρα θα μου λείψει αυτή η τρέλα, θα μου λείψουν αυτά τα τοπία και αυτές οι κωμικοτραγικές καταστάσεις, θα μου λείψουν φυσικά ο Δον Κιχώτης και ο ιπποκόμος του και όλοι αυτοί οι τρελοί και οι γνωστικοί που συνάντησαν οι δυο φοβεροί πρωταγωνιστές στις εξορμήσεις τους. Εννοείται πως κάποια στιγμή στο μέλλον θα ξαναδιαβάσω τους δυο τόμους, και είμαι σίγουρος ότι η αναγνωστική απόλαυση θα είναι ακριβώς η ίδια με την πρώτη φορά. Υ.Γ. Διάβασα τη μετάφραση του Δημήτρη Ρήσου από τις εκδόσεις Γράμματα, την οποία βρήκα εξαιρετική και ιδιαίτερα προσεγμένη. Επίσης πολύ όμορφες οι κάμποσες εικόνες που συνοδεύουν το κείμενο, δια χειρός Γκιστάβ Ντορέ (κλασική αξία, νομίζω!).

-Ιανουάριος

01. Μιγκέλ ντε Θερβάντες - Δον Κιχώτης (σελ. 1.254). 10/10

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, BladeRunner said:

Δον Κιχώτης. Επιτέλους, πήρα την απόφαση να διαβάσω το κλασικό αυτό αριστούργημα, που διάβασαν και αγάπησαν εκατομμύρια άνθρωποι ανά τους αιώνες, σε όλο τον κόσμο. Το ξεκίνησα μετά τα Χριστούγεννα και το τελείωσα χθες, προσπαθώντας όσο γινόταν να το διαβάσω με πιο αργούς ρυθμούς σε σχέση με αυτούς που είμαι συνηθισμένος, για μεγαλύτερη απόλαυση. Και πραγματικά το απόλαυσα στον απόλυτο βαθμό, ο Μιγκέλ ντε Θερβάντες κατάφερε με περισσή ευκολία να με μαγέψει με την ιστορία και τη γραφή του και να με μεταφέρει σε έναν άλλο κόσμο, μακριά από την πεζή καθημερινότητα και την παράνοια των ημερών μας. Είναι τόσες, μα τόσες πολλές οι απολαυστικές σκηνές και οι όμορφες εικόνες, τόσα πολλά και ποικίλα τα συναισθήματα που μου χάρισε ο συγγραφέας με τις περιγραφές, τους διαλόγους και τις σκέψεις των χαρακτήρων, που αρκούν για μια ολόκληρη αναγνωστική χρονιά (που λέει ο λόγος!). Είναι χαλαρά ένα από τα πιο καλογραμμένα, ψυχαγωγικά και απολαυστικά μυθιστορήματα που είχα την τύχη να διαβάσω μέχρι σήμερα, και πραγματικά τώρα που τελείωσα την ανάγνωσή του νιώθω ένα κενό μέσα μου, γιατί ήταν τόσο ωραία όταν διάβαζα τις τρελές περιπέτειες του Δον Κιχώτη και του Σάντσο Πάντσα, και τώρα θα μου λείψει αυτή η τρέλα, θα μου λείψουν αυτά τα τοπία και αυτές οι κωμικοτραγικές καταστάσεις, θα μου λείψουν φυσικά ο Δον Κιχώτης και ο ιπποκόμος του και όλοι αυτοί οι τρελοί και οι γνωστικοί που συνάντησαν οι δυο φοβεροί πρωταγωνιστές στις εξορμήσεις τους. Εννοείται πως κάποια στιγμή στο μέλλον θα ξαναδιαβάσω τους δυο τόμους, και είμαι σίγουρος ότι η αναγνωστική απόλαυση θα είναι ακριβώς η ίδια με την πρώτη φορά. Υ.Γ. Διάβασα τη μετάφραση του Δημήτρη Ρήσου από τις εκδόσεις Γράμματα, την οποία βρήκα εξαιρετική και ιδιαίτερα προσεγμένη. Επίσης πολύ όμορφες οι κάμποσες εικόνες που συνοδεύουν το κείμενο, δια χειρός Γκιστάβ Ντορέ (κλασική αξία, νομίζω!).

-Ιανουάριος

01. Μιγκέλ ντε Θερβάντες - Δον Κιχώτης (σελ. 1.254). 10/10

Προσωπικά το θεωρώ το καλύτερο μυθιστόρημα που έχω διαβάσει ποτέ. Παρότι έχουν περάσει τετρακόσια χρόνια από τότε που έχει γραφτεί δεν έχει χάσει καθόλου την φρεσκάδα του. Από τα βιβλία που πρέπει να διαβάσει κάποιος οπωσδήποτε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

-Ιανουαριος

01. Σήμα κινδύνου - Lee Child (σελ 441) --->  9,5/10

02. Μοιραία Έλξη - Sandra Brown (σελ 444) --->  8,5/10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ταξίδι στην Ινδία. Σχόλιο εδώ: Έντουαρντ Μόργκαν Φόρστερ (E. M. Forster)

-Ιανουάριος

01. Μιγκέλ ντε Θερβάντες - Δον Κιχώτης (σελ. 1.254). 10/10
02. Ε. Μ. Φόρστερ - Ταξίδι στην Ινδία (σελ. 339). 8/10

Edited by BladeRunner
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συναξάρι Αντρέα Σκορδοπάτη: Αμερική. Δεύτερο βιβλιαράκι του Θανάση Βαλτινού που διαβάζω, μετά το αρκετά καλό και ιδιαίτερο "Η κάθοδος των εννιά" που διάβασα τον Σεπτέμβριο του 2017, αυτή τη φορά όμως δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα, αντίθετα, παρά το μικρό μέγεθος του βιβλίου, βαρέθηκα και κουράστηκα ολίγον τι. Μέχρι ένα βαθμό είχε ενδιαφέρον το λιτό και περιεκτικό στιλ γραφής/αφήγησης, ενώ η αλήθεια είναι ότι ο συγγραφέας δεν με άφησε να πάρω μια ανάσα με τη... μεταναστευτική οδύσσεια του Αντρέα Σκορδοπάτη στο Αμέρικα, όμως από ένα σημείο και μετά έχασα κάθε ενδιαφέρον για την ιστορία και γενικά δεν ένιωσα τίποτα απολύτως για τον αφηγητή. Πάντως ήταν σαν να αφηγείται ο παππούς στο χωριό, με συνοδεία ίσως λίγου τσίπουρου, αυτά που πέρασε στα νιάτα του.

-Ιανουάριος

01. Μιγκέλ ντε Θερβάντες - Δον Κιχώτης (σελ. 1.254). 10/10
02. Ε. Μ. Φόρστερ - Ταξίδι στην Ινδία (σελ. 339). 8/10
03. Θανάσης Βαλτινός - Συναξάρι Αντρέα Σκορδοπάτη: Αμερική (σελ. 148). 5/10

Link to comment
Share on other sites

-Ιανουαριος

01. Σήμα κινδύνου - Lee Child (σελ 441) --->  9,5/10

02. Μοιραία Έλξη - Sandra Brown (σελ 444) --->  8,5/10

03. Το Εξπρές του μεσονυχτίου - Billy Hayes,William Hoffer (σελ 325) --->  9/10

 

Edited by Panagiotiss
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το χαμένο Στραντιβάριους. Δυο βιβλία του Τζον Μιντ Φόκνερ έχω στη συλλογή μου, αυτό καθώς και το πιο γνωστό του "Μούνφλιτ", και αποφάσισα να... γνωριστώ μαζί του με το συγκεκριμένο βιβλίο, που γράφτηκε πρώτο. Λοιπόν, από τη μια πέρασα καλά, ευχαριστήθηκα ατμόσφαιρα καθώς και αυτό το στιλ γραφής που συνήθιζαν να έχουν οι Άγγλοι συγγραφείς κατά τη Βικτωριανή εποχή και που τόσο πολύ απολαμβάνω αραιά και πού, από την άλλη όμως δεν ενθουσιάστηκα κιόλας, δεν διάβασα κάτι το φοβερό και το τρομερό που να με ανατριχιάσει ή, έστω, να με καθηλώσει. Η ελληνική έκδοση (πολύ καλή και προσεγμένη) περιέχει το μυθιστόρημα "Το Χαμένο στραντιβάριους", το οποίο ξεκίνησε πολύ καλά, έχτισε μια εξαιρετική ατμόσφαιρα, αλλά από ένα σημείο και μετά έχασε μάλλον τον στόχο του και τελείωσε κάπως ξαφνικά και αδιάφορα, καθώς και δυο διηγήματα έκτασης σχεδόν σαράντα σελίδων το καθένα, το καλό και ατμοσφαιρικό "Η γαμήλια νύχτα του μεσοκαλόκαιρου" και το μάλλον αδιάφορο "Χαραλαμπία". Γενικά, είναι ένα καλό και ψυχαγωγικό βιβλίο γοτθικού τρόμου, αρκετά παλιομοδίτικο και όχι πάντα ενδιαφέρον, σίγουρα οι λάτρεις του είδους όλο και κάτι ωραίο θα βρουν σε αυτό, έστω και αν σε καμία περίπτωση δεν φτάνει το επίπεδο γνωστών μυθιστορημάτων/ιστοριών του είδους. Ωραία πέρασα την ώρα μου, μέχρι εκεί όμως!

-Ιανουάριος

01. Μιγκέλ ντε Θερβάντες - Δον Κιχώτης (σελ. 1.254). 10/10
02. Ε. Μ. Φόρστερ - Ταξίδι στην Ινδία (σελ. 339). 8/10
03. Θανάσης Βαλτινός - Συναξάρι Αντρέα Σκορδοπάτη: Αμερική (σελ. 148). 5/10
04. Τζον Μιντ Φόκνερ - Το χαμένο Στραντιβάριους (σελ. 304). 7/10

Link to comment
Share on other sites

-Ιανουαριος

01. Σήμα κινδύνου - Lee Child (σελ 441) --->  9,5/10

02. Μοιραία Έλξη - Sandra Brown (σελ 444) --->  8,5/10

03. Το Εξπρές του μεσονυχτίου - Billy Hayes,William Hoffer (σελ 325) --->  9/10

04. Γενεσις 1:26 - Lucas Marmaduke (σελ 124) --->  3/10

Link to comment
Share on other sites

On 1/7/2022 at 12:18 PM, BladeRunner said:

Ταξίδι στην Ινδία. Τον Φεβρουάριο του 2015 διάβασα το μεγάλο διήγημα (ή μικρή νουβέλα) επιστημονικής φαντασίας "Η μηχανή σταματά", οπότε το "Ταξίδι στην Ινδία" αποτελεί τη δεύτερη επαφή μου με το έργο του Ε. Μ. Φόρστερ. Ήθελα εδώ και πολύ καιρό να διαβάσω το συγκεκριμένο βιβλίο, τόσο γιατί μου αρέσουν πολύ οι κλασικές ιστορίες που διαδραματίζονται σε μέρη μακρινά και εξωτικά και που αναδεικνύουν μια άλλη εποχή, όσο και γιατί ήθελα επιτέλους να δω και την ομότιτλη ταινία του Ντέιβιντ Λιν. Ε, τα πέτυχα και τα δυο την ίδια μέρα, μιας και χθες το μεσημέρι τελείωσα το βιβλίο και στο καπάκι το βράδυ είδα και την ταινία, που την έδειξε η ΕΡΤ 2. Μα τέτοια σύμπτωση πια; Λοιπόν, το βιβλίο μου άρεσε, ήταν όπως περίπου το περίμενα, αν και η αλήθεια είναι ότι είχε κάποια βαρετά σημεία εδώ κι εκεί, δεν μπορώ να πω δηλαδή ότι με συνεπήρε στον απόλυτο βαθμό όπως άλλα παρόμοια μυθιστορήματα. Όμως μου άρεσαν πολύ τα όλα σκηνικά της Ινδίας, η ατμόσφαιρα, καθώς επίσης και η ποιοτικότατη γραφή -με τις εξαιρετικά όμορφες περιγραφές τοπίων και καταστάσεων-, ενώ βέβαια πολύ ενδιαφέρον είχαν τα θέματα που άγγιξε ο συγγραφέας, που πιστεύω ότι λίγο έως πολύ μας απασχολούν ακόμα και στις μέρες μας. Όπως και να 'χει, είναι ένα ποιοτικό και γενικά απολαυστικό μυθιστόρημα, με αργούς ρυθμούς και χωρίς πολλές εξάρσεις, που θέλει τον χρόνο του αλλά και υπομονή εκ μέρους του αναγνώστη. Όσον αφορά την ταινία, οφείλω να πω ότι μου άρεσε λιγάκι παραπάνω από το βιβλίο, τη βρήκα πραγματικά εξαιρετική και πολύ όμορφη, με φοβερή φωτογραφία, ωραίο ρυθμό και ικανοποιητικότατες ερμηνείες. Είναι σίγουρα μια από τις καλύτερες ταινίες εποχής που έχω δει μέχρι στιγμής!

-Ιανουάριος

01. Μιγκέλ ντε Θερβάντες - Δον Κιχώτης (σελ. 1.254). 10/10
02. Ε. Μ. Φόρστερ - Ταξίδι στην Ινδία (σελ. 339). 8/10

Προσπάθησα κι εγώ να δω την ταινία εκείνη την ημέρα και παρόλο που μου άρεσε πολύ, δεν άντεξα και πήγα για ύπνο. Για να λες ότι το βιβλίο θέλει υπομονή, μάλλον απλά θα πάω κατευθείαν στην ταινία και θα προσπαθήσω να τη δω ολόκληρη αυτή τη φορά. Πραγματικά είχε πολύ ωραία σκηνικά και διαλόγους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Spyrex said:

Προσπάθησα κι εγώ να δω την ταινία εκείνη την ημέρα και παρόλο που μου άρεσε πολύ, δεν άντεξα και πήγα για ύπνο. Για να λες ότι το βιβλίο θέλει υπομονή, μάλλον απλά θα πάω κατευθείαν στην ταινία και θα προσπαθήσω να τη δω ολόκληρη αυτή τη φορά. Πραγματικά είχε πολύ ωραία σκηνικά και διαλόγους.

Ε, ναι, η αλήθεια είναι ότι δεν σου κρατάει πάντα το ενδιαφέρον το βιβλίο, πολυλογεί και λίγο, πάντως μου άρεσε η γραφή και σίγουρα η ατμόσφαιρα, γενικά το βρήκα καλό. Πρέπει να έχεις και την ανάλογη διάθεση, να μην περιμένεις ένα γρήγορο ανάγνωσμα δηλαδή. Η ταινία είναι κορυφαία, πολύ την απόλαυσα, και ευτυχώς η ποιότητα της κόπιας που χρησιμοποίησε η ΕΡΤ ήταν πολύ καλή (με την τηλεόραση πάντα φοβάμαι για το πόσο καλή θα είναι η εικόνα της ταινίας). Πραγματικά ούτε που κατάλαβα πότε πέρασαν δυόμιση και παραπάνω ώρες, μάλιστα μόλις τελείωσε είπα "Τι, αυτό ήταν;". Αν μη τι άλλο σε ταξιδεύει σε άλλη εποχή και έχει φοβερή φωτογραφία και ωραία σκηνικά. Και ο σκηνοθέτης αυτός έχει γυρίσει επικές ταινίες: "Η γέφυρα του ποταμού Κβάι", "Ο Λώρενς της Αραβίας", "Δόκτωρ Ζιβάγκο", "Η κόρη του Ράιαν", μεταξύ άλλων...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ιστορίες του χωροχρόνου. Σχόλιο εδώ: Herbert George Wells

-Ιανουάριος

01. Μιγκέλ ντε Θερβάντες - Δον Κιχώτης (σελ. 1.254). 10/10
02. Ε. Μ. Φόρστερ - Ταξίδι στην Ινδία (σελ. 339). 8/10
03. Θανάσης Βαλτινός - Συναξάρι Αντρέα Σκορδοπάτη: Αμερική (σελ. 148). 5/10
04. Τζον Μιντ Φόκνερ - Το χαμένο Στραντιβάριους (σελ. 304). 7/10
05. Χ. Τζ. Γουέλς - Ιστορίες του χωροχρόνου (σελ. 277). 8.5/10

Link to comment
Share on other sites

1) Ωρόρα: Ιστορίες Ελληνικής φαντασίας 2 (σελ 224)

2) Alexandre Dumas: Το σιδηρούν προσωπείο (σελ 717)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλή αναγνωστική χρόνια και από εμένα , λοιπόν ξεκινάμε 

1. Ο μεσσίας του DUNE - Frank Hebert

2. Metro 2033  - Dmitry Glukhovsky

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1. Ο μεσσίας του DUNE - Frank Hebert

2. Metro 2033  - Dmitry Glukhovsky

3.Του έρωτα και της σκιάς - Ιζαμπέλ Αλιέντε

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nomadland. Σχόλιο εδώ: Non-Fiction

-Ιανουάριος

01. Μιγκέλ ντε Θερβάντες - Δον Κιχώτης (σελ. 1.254). 10/10
02. Ε. Μ. Φόρστερ - Ταξίδι στην Ινδία (σελ. 339). 8/10
03. Θανάσης Βαλτινός - Συναξάρι Αντρέα Σκορδοπάτη: Αμερική (σελ. 148). 5/10
04. Τζον Μιντ Φόκνερ - Το χαμένο Στραντιβάριους (σελ. 304). 7/10
05. Χ. Τζ. Γουέλς - Ιστορίες του χωροχρόνου (σελ. 277). 8.5/10
06. Τζέσικα Μπρούντερ - Nomadland (σελ. 338). 9/10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • BladeRunner unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..