Jump to content

Συγγραφικοί Στόχοι 2022


WILLIAM
 Share

Recommended Posts

Καλή χρονιά! 

Πήγαμε σε ρεβεγιόν; Πήγαμε. Φάγαμε Βασιλόπιτα φάγαμε; Φάγαμε.

Για να δούμε τι θα κάνουμε φέτος στη συγγραφή. Από το ημερολόγιο συγγραφέα λοιπόν:

 

 

1. Μια περιπέτεια φαντασίας που θα μας μεταφέρει στην Έρεμορ και πάλι συνεχίζοντας τα Χρονικά και την οποία άρχισα ήδη.
2. Μια περιπέτεια δράσης που θέλω να δημοσιεύσω σε συνέχειες. 
3. Την μετάφραση της ως άνω ιδέας.
4. Μια δικαστική περιπέτεια που θα ξεκινήσει από μια αγωγή σεξουαλικής παρενόχλησης και θα εξελιχθεί σε αδυσώπητη μάχη.
5. Την επιμέλεια του τρίτου βιβλίου των Χρονικών για να πάει για έκδοση.
6. Την επιμέλεια της Επιχείρησης Ιωνία για να εκδοθεί, την έχω δώσει σε beta readers.
7. Την επιμέλεια του πρώτου βιβλίου των Χρονικών στα Αγγλικά.
8. Ένα ιστορικό μυθιστόρημα εποχής. Εδώ υπάρχει και η σκέψη για ένα μυθιστόρημα πάνω στην Μικρασιατική Καταστροφή ένεκα των 100 ετών αλλά μου λένε γενικά ότι δεν είναι κάτι που θα πιάσει.
9. Να δοκιμάσω κάτι καινούριο γράφοντας ένα βιβλιοπαιχνίδι.
10. Μια μελέτη για τα ευρώ, ένεκα των 20 ετών, και να ολοκληρώσω τα περί νομισμάτων.
11. Μερικά Ποιητικά Έργα

12. Τα Κείμενα του Ιστολογίου, κάτι που παρέλειπα άλλες χρονιές αλλά είναι δουλειά,, του 2021 ας πούμε είναι 15860 λέξεις.

 

Εσείς τι θα κάνετε το 2022;
 

 

Edited by WILLIAM
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά! Οι στόχοι μου λοιπόν:

1. 2ο κ 3ο ντραφτ στο μυθιστόρημα.

2. τέσσερα αξιοπρεπή διηγήματα.

3. Να εκδώσω κάτι, οτιδήποτε, και να πληρωθώ για αυτό, έστω και με ένα ευρώ. 

4. Να μεταφράσω τουλάχιστον ένα διήγημα στα αγγλικά και να το στείλω σε ξένο περιοδικό.

5. Να κάνω την αρχή δεύτερου μυθιστορήματος.

Δεν λέω πώς θα πετύχω όλους τους στόχους, αλλά είναι αρχή της χρονιάς. Επιτρέπεται να κάνουμε μεγάλα όνειρα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά στόχοι, εμπρός Ρούμπι, να τους πραγματοποιήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φέτος λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων δε σκοπεύω να γράψω πολύ. 

Έτσι λοιπόν, φέτος θα ήθελα:

1. Να γράψω τέσσερα διηγήματα.

2. Να πουλήσω άλλα τέσσερα.

3. Να πουλήσω κάποιο από αυτά για περισσότερα από 5σεντ/λέξη (περσινός στόχος)

4. Να πουλήσω μια νουβέλα μου στ' αγγλικά (επίσης περσινός στόχος).

5. Να δημοσιευτεί το τρίτο βιβλίο μου, όπως έχει προγραμματιστεί εξάλλου.

6. Να τελειώσουν οι διορθώσεις του τέταρτου.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1. Ανέβηκε στη Nychtophilia ένα διήγημα μου που σχεδόν είχα ξεχάσει από το καλοκαίρι του '21.

2. Η δημοσίευση ενός  διηγήματος στο moonlightales. 

3. Αναμένω τις διευκρινήσεις των beta readers για το πρώτο μυθιστόρημα μου, έτσι ώστε να προβώ στις τελικές διορθώσεις και να προχωρήσω σε εκδοτικούς.

4. Να ολοκληρώσω το δεύτερο μυθιστόρημα μου.

5. Να καταφέρω να γράψω κι αλλα διήγημα. 

Edited by Zithon
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φτάσαμε αισίως στο πρώτο πέμπτο της χρονιάς, να δούμε πως τα πάμε; 

Ανοίγουμε κιτάπια και έχουμε και λέμε:

 

1. Μια περιπέτεια φαντασίας που θα μας μεταφέρει στην Έρεμορ και πάλι συνεχίζοντας τα Χρονικά και την οποία άρχισα ήδη. (γράφεται, αισίως έφτασε στη μέση περίπου)
2. Μια περιπέτεια δράσης που θέλω να δημοσιεύσω σε συνέχειες.  (την σταμάτησε η Ουκρανία μιας και έχουμε επίκαιρα γεγονότα, μελετάται ωστόσο μια νέα περιπέτεια)
3. Την μετάφραση της ως άνω ιδέας. (βλέπε ως άνω)
4. Μια δικαστική περιπέτεια που θα ξεκινήσει από μια αγωγή σεξουαλικής παρενόχλησης και θα εξελιχθεί σε αδυσώπητη μάχη. (υπό σχεδιασμό)
5. Την επιμέλεια του τρίτου βιβλίου των Χρονικών για να πάει για έκδοση. (στο 30%)
6. Την επιμέλεια της Επιχείρησης Ιωνία για να εκδοθεί, την έχω δώσει σε beta readers. (έτοιμη, μόλις ετοιμαστεί το εξώφυλλο πάμε για έκδοση)
7. Την επιμέλεια του πρώτου βιβλίου των Χρονικών στα Αγγλικά. 
8. Ένα ιστορικό μυθιστόρημα εποχής. Εδώ υπάρχει και η σκέψη για ένα μυθιστόρημα πάνω στην Μικρασιατική Καταστροφή ένεκα των 100 ετών αλλά μου λένε γενικά ότι δεν είναι κάτι που θα πιάσει. (σχεδιάστηκε μια ιστορία για το 1922)
9. Να δοκιμάσω κάτι καινούριο γράφοντας ένα βιβλιοπαιχνίδι.
10. Μια μελέτη για τα ευρώ, ένεκα των 20 ετών, και να ολοκληρώσω τα περί νομισμάτων. (τον Ιούλιο)
11. Μερικά Ποιητικά Έργα (γράφτηκαν κάποια ήδη)

12. Τα Κείμενα του Ιστολογίου, κάτι που παρέλειπα άλλες χρονιές αλλά είναι δουλειά,, του 2021 ας πούμε είναι 15860 λέξεις. (γράφω και εκεί, ήδη έχουμε 1649 λέξεις)

 

Εσείς πως τα πάτε; Τι κάνετε με τα συγγραφικά σας έργα και τους στόχους;

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φάγαμε καλά το Πάσχα; Φάγαμε. Τσουγκρίσαμε αυγά; Τσουγκρίσαμε.

Η εορταστική περίοδος τελειώνει και μαζί της και το πρώτο τρίτο του έτους. Καιρός για μια εξέταση των στόχων, τι κάναμε λοιπόν;

 

1. Μια περιπέτεια φαντασίας που θα μας μεταφέρει στην Έρεμορ και πάλι συνεχίζοντας τα Χρονικά και την οποία άρχισα ήδη. (γράφεται, αισίως έφτασε στη μέση περίπου)
2. Μια περιπέτεια δράσης που θέλω να δημοσιεύσω σε συνέχειες.  Θα γραφεί μια συνέχεια της Επιχείρησης Ιωνία που θα έχει να κάνει και με την Ουκρανία.
3. Την μετάφραση της ως άνω ιδέας. (βλέπε ως άνω)
4. Μια δικαστική περιπέτεια που θα ξεκινήσει από μια αγωγή σεξουαλικής παρενόχλησης και θα εξελιχθεί σε αδυσώπητη μάχη. (υπό σχεδιασμό)
5. Την επιμέλεια του τρίτου βιβλίου των Χρονικών για να πάει για έκδοση. (έγινε, ετοιμάζεται το εξώφυλλο)
6. Την επιμέλεια της Επιχείρησης Ιωνία για να εκδοθεί, (εκδόθηκε)
7. Την επιμέλεια του πρώτου βιβλίου των Χρονικών στα Αγγλικά. 
8. Ένα ιστορικό μυθιστόρημα εποχής. Εδώ υπάρχει και η σκέψη για ένα μυθιστόρημα πάνω στην Μικρασιατική Καταστροφή ένεκα των 100 ετών αλλά μου λένε γενικά ότι δεν είναι κάτι που θα πιάσει. (σχεδιάστηκε μια ιστορία για το 1922)
9. Να δοκιμάσω κάτι καινούριο γράφοντας ένα βιβλιοπαιχνίδι.
10. Μια μελέτη για τα ευρώ, ένεκα των 20 ετών, και να ολοκληρώσω τα περί νομισμάτων. (τον Ιούλιο)
11. Μερικά Ποιητικά Έργα (γράφτηκαν κάποια ήδη)

12. Τα Κείμενα του Ιστολογίου, κάτι που παρέλειπα άλλες χρονιές αλλά είναι δουλειά,, του 2021 ας πούμε είναι 15860 λέξεις. (γράφω και εκεί, ήδη έχουμε 2787 λέξεις)

 

Εσείς πως τα πάτε; Τι κάνετε με τα συγγραφικά σας έργα και τους στόχους; Για πείτε μας!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

On 1/7/2022 at 7:29 AM, Roubiliana said:

Καλή χρονιά! Οι στόχοι μου λοιπόν:

1. 2ο κ 3ο ντραφτ στο μυθιστόρημα.

2. τέσσερα αξιοπρεπή διηγήματα.

3. Να εκδώσω κάτι, οτιδήποτε, και να πληρωθώ για αυτό, έστω και με ένα ευρώ. 

4. Να μεταφράσω τουλάχιστον ένα διήγημα στα αγγλικά και να το στείλω σε ξένο περιοδικό.

5. Να κάνω την αρχή δεύτερου μυθιστορήματος.

Δεν λέω πώς θα πετύχω όλους τους στόχους, αλλά είναι αρχή της χρονιάς. Επιτρέπεται να κάνουμε μεγάλα όνειρα.

Εξελιξη ως τωρα

1.ολοκληρωση δευτερρου κ σχεδιαγραμμα στο τριτο ντραφτ.

2. δυο αξιοπρεπη διηγηματα

3.τιποτα

4.οχι

5.χαχαΧΑΧΑΑΧ

Edited by Roubiliana
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα πας! Ακόμα δεν είναι ούτε στη μέση το έτος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έθεσα στόχους εξαρχής της χρονιάς, γιατί δεν είχα καν κουράγιο... Ωστόσο κατάφερα να ολοκληρώσω ένα (1) διήγημα πριν λίγες μέρες. Ελπίζω να καταφέρω να ολοκληρώσω και το αραβικό μου, που λίμνασε και με βασανίζει. Σε κάθε περίπτωση, λέω φέτος να μην θέσω κανέναν άλλο στόχο, ώστε οτιδήποτε καλό συμβεί να με χαροποιήσει διπλά. Σουρπρίζ... :P

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ε αυτό το Αραβικό έχει πια τραβήξει τα πάνδεινα. Αντε να το δούμε στα ράφια!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπήκαμε στον Ιούλιο. Αυτό σημαίνει ότι ο μισός χρόνος είναι πια πίσω μας, μην ανησυχείτε, μένει ο άλλος μισός. Καιρός να κάνουμε έναν έλεγχο στο τι κάναμε με τους στόχους μας. Τους πετύχαμε; Τους αλλάξαμε; Δουλεύουμε σε αυτούς;

 

Οι δικοί μου στόχοι για το 2022 έχουν ως εξής:

1. Μια περιπέτεια φαντασίας που θα μας μεταφέρει στην Έρεμορ και πάλι συνεχίζοντας τα Χρονικά και την οποία άρχισα ήδη. (γράφεται, αισίως έφτασε στη μέση περίπου)
2. Μια περιπέτεια δράσης που θέλω να δημοσιεύσω σε συνέχειες.  Θα γραφεί μια συνέχεια της Επιχείρησης Ιωνία που θα έχει να κάνει και με την Ουκρανία. Επίσης υπάρχει ένα καινούριο σενάριο για τη σειρά.
3. Την μετάφραση της ως άνω ιδέας. (βλέπε ως άνω)
4. Μια δικαστική περιπέτεια που θα ξεκινήσει από μια αγωγή σεξουαλικής παρενόχλησης και θα εξελιχθεί σε αδυσώπητη μάχη. (υπό σχεδιασμό)
5. Την επιμέλεια του τρίτου βιβλίου των Χρονικών για να πάει για έκδοση. (εκδόθηκε)
6. Την επιμέλεια της Επιχείρησης Ιωνία για να εκδοθεί, (εκδόθηκε)
7. Την επιμέλεια του πρώτου βιβλίου των Χρονικών στα Αγγλικά. 
8. Ένα ιστορικό μυθιστόρημα εποχής. Εδώ υπάρχει και η σκέψη για ένα μυθιστόρημα πάνω στην Μικρασιατική Καταστροφή ένεκα των 100 ετών αλλά μου λένε γενικά ότι δεν είναι κάτι που θα πιάσει. (σχεδιάστηκε μια ιστορία για το 1922)
9. Να δοκιμάσω κάτι καινούριο γράφοντας ένα βιβλιοπαιχνίδι.
10. Μια μελέτη για τα ευρώ, ένεκα των 20 ετών, και να ολοκληρώσω τα περί νομισμάτων. (τον Ιούλιο)
11. Μερικά Ποιητικά Έργα (γράφτηκαν κάποια ήδη)

12. Τα Κείμενα του Ιστολογίου, κάτι που παρέλειπα άλλες χρονιές αλλά είναι δουλειά,, του 2021 ας πούμε είναι 15860 λέξεις. (γράφω και εκεί, ήδη έχουμε 4988 λέξεις)

Εσείς πως τα πάτε; Για πείτε μας;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2022 at 1:30 PM, Solonor said:

Φέτος λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων δε σκοπεύω να γράψω πολύ. 

Έτσι λοιπόν, φέτος θα ήθελα:

1. Να γράψω τέσσερα διηγήματα.

2. Να πουλήσω άλλα τέσσερα.

3. Να πουλήσω κάποιο από αυτά για περισσότερα από 5σεντ/λέξη (περσινός στόχος)

4. Να πουλήσω μια νουβέλα μου στ' αγγλικά (επίσης περσινός στόχος). Pending

5. Να δημοσιευτεί το τρίτο βιβλίο μου, όπως έχει προγραμματιστεί εξάλλου. Το ακύρωσα για προσωπικούς λόγους.

6. Να τελειώσουν οι διορθώσεις του τέταρτου.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 4/30/2022 at 9:15 PM, WILLIAM said:

Η εορταστική περίοδος τελειώνει και μαζί της και το πρώτο τρίτο του έτους. Καιρός για μια εξέταση των στόχων, τι κάναμε λοιπόν;

Πολὺ σωστός, William!  Θέτεις στόχους καὶ κάνεις ἀποτίμηση προόδου,  Ἄξιος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκεί στις αρχές του καλοκαιριού, είπα στον εαυτό μου πως πρέπει, πριν έρθει το φθινόπωρο, να γράψω ένα διήγημα, να διορθώσω ένα ακόμη και να τελειώσω το αραβικό μου, κοντεύω να το βαρεθώ. Αν τα καταφέρω αυτά, θέλω το φθινόπωρο να επιστρέψω επιτέλους στην Τρανή και το ψευδοποντιακό. Έχω πολλά χρόνια να το πιάσω, νομίζω έχει καθαρίσει το μυαλό μου, για να μπορέσω να δω πώς μπορώ να μπαζώσω το πρόβλημά του.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ἂν καὶ δὲν εἶμαι σὲ φάση νὰ βάλω στόχους, ἂς ποῦμε γιὰ τὸ δεύτερο μισὸ τῆς χρονιᾶς τὰ ἀκόλουθα:

ι) Νὰ ἀποτελειώσω τὸν  Ἁννίβα μου (Ὁ Ἀννίβας πρὸ τῶν Πυλῶν τοῦ Φωτός) ποὺ τὸ ἔχω ξεσύρει ἀρκετά,

ιι) Νὰ γράψω δύο σύντομες ἱστορίες (γιὰ τὴ μία, 'Ἡμερολόγιο Ἀντάρτισσας τοῦ Τσέ', προφανῶς ἐπηρεασμένο ἀπὸ τὴν τελευταία μου διδακτικὴ ἐμπειρία, ἔχω τὸ πλάνο καὶ ἕνα δυὸ κομμάτια ἔτοιμα στὸ ἀρχεῖο),

ιιι) Νὰ ἀποτελειώσω τὴ μετάφραση στὰ Ἀγγλικὰ τοῦ 'Ρωμαῖος 3.0 καὶ Ἰουλιέτα 4.0' (ἐδῶ, στὴ Βιβλιοθήκη, ράφι Ἐπιστημονικῆς Φαντασίας).

ιν) Νὰ μεταφράσω στὰ Ἀγγλικά τὸ 'Ἠμερολόγιο Ἀντάρτισσας τοῦ Τσέ' καὶ ἄλλες δύο ἤδη δημοσιευμένες ἱστορίες μου (Ἐμμά: Ὅλα τὰ Τραγούδια ποὺ Ἔχετε Ἀγαπήσει' καὶ 'Οὐρανία: Στὸν Κόσμο τῶν Πνευμάτων Μετά') ποὺ θὰ τὶς ἀναρτήσω καὶ ἐδῶ μέσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Naroualis said:

Έχω πολλά χρόνια να το πιάσω, νομίζω έχει καθαρίσει το μυαλό μου, για να μπορέσω να δω πώς μπορώ να μπαζώσω το πρόβλημά του.

Σὲ καταλαβαίνω ἀπόλυτα, Naroualis!  Καὶ σὲ μένα συμβαίνει νὰ βαλτώνουν ἀφόρητα καὶ μετὰ ἀπὸ μῆνες ἢ χρόνια ἀπραξίας νὰ μοῦ ἔρχεται 'θεία φώτιση᾿...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Οκτώβριος, φτάσαμε αισίως στα τρία τέταρτα του έτους. για να δούμε πως τα χρησιμοποιήσαμε συγγραφικά αυτά τα τρία τέταρτα και τι μένει για το ένα που έχει όμως μέσα το νανο να μην ξεχνάμε.

 

Οι δικοί μου στόχοι για το 2022 έχουν ως εξής:

1. Μια περιπέτεια φαντασίας που θα μας μεταφέρει στην Έρεμορ και πάλι συνεχίζοντας τα Χρονικά και την οποία άρχισα ήδη. (γράφεται, αισίως πάει να ολοκληρωθεί)
2. Μια περιπέτεια δράσης που θέλω να δημοσιεύσω σε συνέχειες.  Θα γραφεί μια συνέχεια της Επιχείρησης Ιωνία που θα έχει να κάνει και με την Ουκρανία. Επίσης υπάρχει ένα καινούριο σενάριο για τη σειρά.
3. Την μετάφραση της ως άνω ιδέας.  Μεταφράζεται η Επιχείρηση Ιωνία.
4. Μια δικαστική περιπέτεια που θα ξεκινήσει από μια αγωγή σεξουαλικής παρενόχλησης και θα εξελιχθεί σε αδυσώπητη μάχη. (υπό σχεδιασμό)
5. Την επιμέλεια του τρίτου βιβλίου των Χρονικών για να πάει για έκδοση. (εκδόθηκε)
6. Την επιμέλεια της Επιχείρησης Ιωνία για να εκδοθεί, (εκδόθηκε)
7. Την επιμέλεια του πρώτου βιβλίου των Χρονικών στα Αγγλικά. 
8. Ένα ιστορικό μυθιστόρημα εποχής. Εδώ υπάρχει και η σκέψη για ένα μυθιστόρημα πάνω στην Μικρασιατική Καταστροφή ένεκα των 100 ετών αλλά μου λένε γενικά ότι δεν είναι κάτι που θα πιάσει. (σχεδιάστηκε μια ιστορία για το 1922)
9. Να δοκιμάσω κάτι καινούριο γράφοντας ένα βιβλιοπαιχνίδι.
10. Μια μελέτη για τα ευρώ, ένεκα των 20 ετών, και να ολοκληρώσω τα περί νομισμάτων. (ολοκληρώθηκε)
11. Μερικά Ποιητικά Έργα (γράφτηκαν αυτά που ήταν στο πρόγραμμα και ίσως να γράψω και άλλα)

12. Τα Κείμενα του Ιστολογίου, κάτι που παρέλειπα άλλες χρονιές αλλά είναι δουλειά,, του 2021 ας πούμε είναι 15860 λέξεις. (γράφω και εκεί, ήδη έχουμε 7599 λέξεις)

 

Για πείτε μου και εσείς τι κάνετε;

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 1/7/2022 at 8:29 AM, Roubiliana said:

Καλή χρονιά! Οι στόχοι μου λοιπόν:

1. 2ο κ 3ο ντραφτ στο μυθιστόρημα.

2. τέσσερα αξιοπρεπή διηγήματα.

3. Να εκδώσω κάτι, οτιδήποτε, και να πληρωθώ για αυτό, έστω και με ένα ευρώ. 

4. Να μεταφράσω τουλάχιστον ένα διήγημα στα αγγλικά και να το στείλω σε ξένο περιοδικό.

5. Να κάνω την αρχή δεύτερου μυθιστορήματος.

Δεν λέω πώς θα πετύχω όλους τους στόχους, αλλά είναι αρχή της χρονιάς. Επιτρέπεται να κάνουμε μεγάλα όνειρα.

1. Μπαινω στο 4ο ντραφτ. Εχω υπερβει τον στόχο.

2. Δυο. Αρα αλλα 2. Ευκολακι.

3.οχι σλλα εχω κσνει προσπαθειες. 

4. Δυο διηγηματα στα αγγλικα. Τα εχω στειλει. Προς το παρον καμια θετικη απαντηση. Αλλα εχω υπερβει τον στοχο μου κ εδω.

5. Μαλλον νουβελα θα ειναι, θα το αφησω για το νανο. 

Συμπερασμα, εχω 3 μηνες για 3 στοχους. Ευκολακι.

Edited by Roubiliana
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/3/2022 at 11:20 PM, Naroualis said:

Δεν έθεσα στόχους εξαρχής της χρονιάς, γιατί δεν είχα καν κουράγιο... Ωστόσο κατάφερα να ολοκληρώσω ένα (1) διήγημα πριν λίγες μέρες. Ελπίζω να καταφέρω να ολοκληρώσω και το αραβικό μου, που λίμνασε και με βασανίζει. Σε κάθε περίπτωση, λέω φέτος να μην θέσω κανέναν άλλο στόχο, ώστε οτιδήποτε καλό συμβεί να με χαροποιήσει διπλά. Σουρπρίζ... :P

Γουέλ, το ένα αυτό διήγημα κέρδισε δεύτερη θέση στο Magic Pen Writing Contest στο Fantasy Fest. Το λες και τύχη. :P

 

Κατά τα άλλα, κατάφερα να ολοκληρώσω δύο διηγήματα στα αγγλικά, να μεταφράσω ένα τρίτο και να φτάσω λίγο μετά τη μέση στις διορθώσεις του αραβικού. Για χρονιά που δεν έθεσα στόχους, πετυχαίνω πολύ περισσότερους. Λετε να συνεχίσω να μην θέτω στόχους; Να μου πάει γούρι; :P

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 10/2/2022 at 8:42 PM, Roubiliana said:

1. Μπαινω στο 4ο ντραφτ. Εχω υπερβει τον στόχο.

2. Δυο. Αρα αλλα 2. Ευκολακι.

3.οχι σλλα εχω κσνει προσπαθειες. 

4. Δυο διηγηματα στα αγγλικα. Τα εχω στειλει. Προς το παρον καμια θετικη απαντηση. Αλλα εχω υπερβει τον στοχο μου κ εδω.

5. Μαλλον νουβελα θα ειναι, θα το αφησω για το νανο. 

Συμπερασμα, εχω 3 μηνες για 3 στοχους. Ευκολακι.

και ο 2ος στόχος ολοκληρώθηκε, 4 διηγήματα φέτος. 

Τώρα μου μένει η πώληση κάποιου γραπτού για οποιοδήποτε ποσό από 1 ευρώ και πάνω και ένα πρώτο ντραφτ είτε από νουβέλα είτε από νέο μυθιστόρημα. Δύο μήνες και κάτι απέμειναν. για να δούμε. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και ένα νανο για να ολοκληρώσεις το ντραφτ. Προχώρα ακάθεκτη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεκέμβριος, μπήκαμε στην τελική ευθεία για το τέλος του χρόνου. Πως τα πάτε με τους στόχους σας; Του πετυχαίνετε; Προχωράτε ή κολλήσατε; Είχατε αλλαγές σχεδίων;

1. Μια περιπέτεια φαντασίας που θα μας μεταφέρει στην Έρεμορ και πάλι συνεχίζοντας τα Χρονικά και την οποία άρχισα ήδη. (γράφεται, αισίως πάει να ολοκληρωθεί)
2. Μια περιπέτεια δράσης που θέλω να δημοσιεύσω σε συνέχειες.  Θα γραφεί μια συνέχεια της Επιχείρησης Ιωνία που θα έχει να κάνει και με την Ουκρανία. Επίσης υπάρχει ένα καινούριο σενάριο για τη σειρά. (γίνανε δύο)
3. Την μετάφραση της ως άνω ιδέας.  Μεταφράζεται η Επιχείρηση Ιωνία. (η μετάφραση ολοκληρώθηκε και τώρα είναι στην επιμέλεια)
4. Μια δικαστική περιπέτεια που θα ξεκινήσει από μια αγωγή σεξουαλικής παρενόχλησης και θα εξελιχθεί σε αδυσώπητη μάχη. (υπό σχεδιασμό)
5. Την επιμέλεια του τρίτου βιβλίου των Χρονικών για να πάει για έκδοση. (εκδόθηκε)
6. Την επιμέλεια της Επιχείρησης Ιωνία για να εκδοθεί, (εκδόθηκε)
7. Την επιμέλεια του πρώτου βιβλίου των Χρονικών στα Αγγλικά. (αναστολή για να εκδοθεί στα Αγγλικά η Επιχείρηση)
8. Ένα ιστορικό μυθιστόρημα εποχής. Εδώ υπάρχει και η σκέψη για ένα μυθιστόρημα πάνω στην Μικρασιατική Καταστροφή ένεκα των 100 ετών αλλά μου λένε γενικά ότι δεν είναι κάτι που θα πιάσει. (σχεδιάστηκε μια ιστορία για το 1922)
9. Να δοκιμάσω κάτι καινούριο γράφοντας ένα βιβλιοπαιχνίδι (σχεδιάζεται)
10. Μια μελέτη για τα ευρώ, ένεκα των 20 ετών, και να ολοκληρώσω τα περί νομισμάτων. (ολοκληρώθηκε)
11. Μερικά Ποιητικά Έργα (γράφτηκαν αυτά που ήταν στο πρόγραμμα και άλλα)

12. Τα Κείμενα του Ιστολογίου, κάτι που παρέλειπα άλλες χρονιές αλλά είναι δουλειά,, του 2021 ας πούμε είναι 15860 λέξεις. (γράφω και εκεί, ήδη έχουμε 10563 λέξεις)

 

Εσείς τι κάνετε;

 

Για πείτε μου και εσείς τι κάνετε;

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Τέλος χρόνου όπως θα έλεγε και η δασκάλα μας! Ώρα να παραδώσουμε κόλλα κάνοντας τον απολογισμό μας. Τι κάναμε μέσα στο 2022; 

Προσωπικά μπορώ να πω ότι ήταν μια καλή χρονιά. Είχα κατά νου να κάνω τα εξής:

 

1. Μια περιπέτεια φαντασίας που θα μας μεταφέρει στην Έρεμορ και πάλι συνεχίζοντας τα Χρονικά και την οποία άρχισα ήδη. (γράφεται, αισίως πάει να ολοκληρωθεί)
2. Μια περιπέτεια δράσης που θέλω να δημοσιεύσω σε συνέχειες.  Θα γραφεί μια συνέχεια της Επιχείρησης Ιωνία που θα έχει να κάνει και με την Ουκρανία. Επίσης υπάρχει ένα καινούριο σενάριο για τη σειρά. (γίνανε δύο)
3. Την μετάφραση της ως άνω ιδέας.  Μεταφράζεται η Επιχείρηση Ιωνία. (η μετάφραση ολοκληρώθηκε και τώρα είναι στην επιμέλεια)
4. Μια δικαστική περιπέτεια που θα ξεκινήσει από μια αγωγή σεξουαλικής παρενόχλησης και θα εξελιχθεί σε αδυσώπητη μάχη. (υπό σχεδιασμό)
5. Την επιμέλεια του τρίτου βιβλίου των Χρονικών για να πάει για έκδοση. (εκδόθηκε)
6. Την επιμέλεια της Επιχείρησης Ιωνία για να εκδοθεί, (εκδόθηκε)
7. Την επιμέλεια του πρώτου βιβλίου των Χρονικών στα Αγγλικά. (αναστολή για να εκδοθεί στα Αγγλικά η Επιχείρηση)
8. Ένα ιστορικό μυθιστόρημα εποχής. Εδώ υπάρχει και η σκέψη για ένα μυθιστόρημα πάνω στην Μικρασιατική Καταστροφή ένεκα των 100 ετών αλλά μου λένε γενικά ότι δεν είναι κάτι που θα πιάσει. (σχεδιάστηκε μια ιστορία για το 1922)
9. Να δοκιμάσω κάτι καινούριο γράφοντας ένα βιβλιοπαιχνίδι (σχεδιάζεται)
10. Μια μελέτη για τα ευρώ, ένεκα των 20 ετών, και να ολοκληρώσω τα περί νομισμάτων. (ολοκληρώθηκε)
11. Μερικά Ποιητικά Έργα (γράφτηκαν περισσότερα από τα αναμενόμενα)

12. Τα Κείμενα του Ιστολογίου, κάτι που παρέλειπα άλλες χρονιές αλλά είναι δουλειά,, του 2021 ας πούμε είναι 15860 λέξεις. (του 2022 είναι 16280)

Εκτός προγραμματισμού έγραψα ένα μικρό αστυνομικό και ένα ιστορικό, το δεύτερο μόλις ολοκληρώθηκε. Τώρα κάνουμε σχέδια για το 2023.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2022 at 1:30 PM, Solonor said:

Φέτος λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων δε σκοπεύω να γράψω πολύ. 

Έτσι λοιπόν, φέτος θα ήθελα:

1. Να γράψω τέσσερα διηγήματα.

2. Να πουλήσω άλλα τέσσερα.

3. Να πουλήσω κάποιο από αυτά για περισσότερα από 5σεντ/λέξη (περσινός στόχος)

4. Να πουλήσω μια νουβέλα μου στ' αγγλικά (επίσης περσινός στόχος).

5. Να δημοσιευτεί το τρίτο βιβλίο μου, όπως έχει προγραμματιστεί εξάλλου.

6. Να τελειώσουν οι διορθώσεις του τέταρτου.

 

Το 2022 ήταν απ' τις καλύτερες χρονιές μου.

1.  Ολοκλήρωσα τέσσερα διηγήματα, μία νοβελέτα και δύο νουβέλες, ενώ μισόγραψα μια ακόμη νουβέλα.

2. Δεκατέσσερις ιστορίες τις δέχθηκαν περιοδικά.

3.  Πούλησα δύο από αυτές για πάνω από 5 σεντ.

4. Δεν πούλησα τη νουβέλα μου, ωστόσο έγινε δεκτή η νοβελέτα μου.

5. Ακύρωσα τη δημοσίευση του τρίτου βιβλίου μου για προσωπικούς λόγους

6. Δεν τελειώνουν ποτέ!

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..