Jump to content

Μέσω τέλους και αρχης

Recommended Posts

freyaO

Όνομα Συγγραφέα: freyaO
Είδος: Φαντασία, Τρόμος
Βία; Ναι
Σεξ; Όχι
Αριθμός Λέξεων: 908
Σχόλια: Για το Πλοτς #7

plots.docx

Edited by Ghost
Προστέθηκε η φόρμα της ιστορίας.
  • Like 2
  • Thanks 1
Roubiliana
Spoiler

Ενδιαφέρουσα ιστορία με τους ληστές. Υπάρχει αιχμαλωσία κ αντικείμενο. Δεν υπάρχει μονομαχία όμως. Κάποιες περιγραφές είναι ιδιαίτερα ζωντανές και μου άρεσαν, ειδικά στην αιχμαλωσία. Ίσως να κοιτούσες λίγο τη συνοχή του λόγου πχ σημεία στίξης κ σύνταξη, γιατί κάπως μπερδεύτηκα στην περιγραφή της ληστείας.

Καλή επιτυχία!

• Like 1
  • Thanks 1
freyaO
17 minutes ago, Roubiliana said:
  Reveal hidden contents

Ενδιαφέρουσα ιστορία με τους ληστές. Υπάρχει αιχμαλωσία κ αντικείμενο. Δεν υπάρχει μονομαχία όμως. Κάποιες περιγραφές είναι ιδιαίτερα ζωντανές και μου άρεσαν, ειδικά στην αιχμαλωσία. Ίσως να κοιτούσες λίγο τη συνοχή του λόγου πχ σημεία στίξης κ σύνταξη, γιατί κάπως μπερδεύτηκα στην περιγραφή της ληστείας.

Καλή επιτυχία!

Thanks για τα σχόλια!,διάβασα τη δική σου μόλις χθες,που ήταν πολύ καλή και συνεχίζω και στην άλλη, γενικοτερα χρειαζομουν λίγο χρόνο αλλιώς είχε κι άλλες λεπτομερείς,για διευκρινιση μονομαχία είναι εκεί που είναι οι δυο τους στο γραφείο και τελικά ο Ντέμιαν και καταφέρνει να φύγει και παγιδεύει και σκοτώνει τον κακό κλέβοντας του το κλειδί της εξόδου του,κάπως έτσι ,στη δική σου ,σύντομα,μπου άρεσε το στοιχείο του sci fi!

freyaO
10 hours ago, freyaO said:

Όνομα Συγγραφέα: freyaO
Είδος: Φαντασία
Βία; Ναι
Σεξ; Όχι
Αριθμός Λέξεων: 908
Σχόλια: Για το Πλοτς #7

plots.docx 13.67 kB · 7 downloads

Επιπλέον διευκρίνιση,ίσως υπάρχουν στοιχεία τρόμου.(καλό διάβασμα!)

• Like 1
EmberRoar
Spoiler

Σημειώνεις βελτίωση. Θα συμβούλευα να δώσεις μια πρώτη έμφαση στη στίξη ώστε να μην εμποδίζει στην ανάγνωση (και έτσι το νόημα του κειμένου θα αναδεικνύεται ευκολότερα). Φαίνεται πως έχεις στο μυαλό σου μια σχηματισμένη πλοκή και την παραθέτεις σταγόνα-σταγόνα και φειδωλά. Αυτό απαιτεί, από τον αναγνώστη, λίγο παραπάνω προσοχή για να σε ακολουθήσει. Συμφωνώ με τη Βιβή πως η μονομαχία έπρεπε να υπογραμμιστεί και άλλο.

Συνέχισε, και βρες περισσότερες ευκαιρίες να γράφεις για να προοδεύεις.

Καλή επιτυχία.

Edited by EmberRoar
  • Like 1
freyaO

Η επιλογή είναι και πάλι δύσκολη,!καλή επιτυχία και στους δύο,δεν έχει δηλώσει κάποιος στο νέο διαγωνισμό?!

Ιρμάντα

Θα συμφωνήσω και με τους δυο προηγούμενους σχολιαστές. Προσωπικά επίσης "έψαχνα" να βρω τη μονομαχία. Δεν κατάλαβα ακριβώς την ιστορία με την πρώτη ανάγνωση, τα άλλα στοιχεία του Πλοτς! τα έχεις βέβαια, αλλά δεν μου φάνηκε διακριτή η μονομαχία. Θα πρότεινα να κάνεις δουλειά με τα σημεία στίξης και επίσης να αποφεύγεις τον μακροπερίοδο λόγο. Όχι μακριές προτάσεις. Καλύτερα μικρές και σαφείς. Έχεις μία ποιητική ποιότητα και αναρωτιέμαι αν οι περισσότερες δουλειές σου μέχρι τώρα ήταν ποιήματα. Ισχύει ότι όντως σημειώνεις βελτίωση και αυτό είναι πολύ καλό. Θα ήθελα να γίνεσαι πιο σαφής στην ιστορία σου, στη διατύπωση και στη σκιαγράφηση των χαρακτήρων.

Καλή επιτυχία στο παιχνίδι!

• Like 1
Nick V.

Θα ακούσεις και από μένα τα ίδια, πάνω-κάτω, με τους προλαλήσαντες:

Spoiler

Η ιστορία σου έχει ενδιαφέρον. Χρειάζεται όμως να δουλέψεις αρκετά το κείμενό γιατί σε πολλά σημεία δίνεις την εντύπωση ότι δεν το έχεις επιμεληθεί όσο θα έπρεπε ή όσο θα ήθελες. Όσον αφορά το περιεχόμενο, νομίζω ότι και σ’ αυτόν τον τομέα υπάρχουν αρκετά περιθώρια βελτίωσης. Θα μπορούσες να δουλέψεις πάνω στη δομή και να αναπτύξεις περισσότερο την ιστορία σου ώστε να φάνουν πιο ξεκάθαρα και τα ζητούμενα της πλοκής. Τα στοιχειά της γραφής σου που μου άρεσαν στη «Μαγική μέρα», υπάρχουν κι εδώ. Δεν ξέρω ποσό χρόνο είχες στη διάθεσή σου, αλλά, αν θες την γνώμη μου, αξίζει να το ξαναδείς και να το βελτιώσεις. 

Edited by Nick V.
  • Like 1
Πυθαρίων
Spoiler

Πλοκή: Η πλοκή σου έχει ακολουθήσει σε γενικές γραμμές τα κύρια σημεία τροπής, που φαίνεται να έχουν ήδη οριοθετηθεί εκ των προτέρων, από τα δεδομένα υποχρεωτικά στοιχεία του διαγωνισμού κι έτσι, στην ουσία, περιμένουμε κυρίως τα υπόλοιπα: την κοσμοπλασία, τη γλώσσα, το νοηματικό περιεχόμενο, τους χαρακτήρες και προπαντός, τα ευρήματα που θα σκαρφιστεί ο συγγραφέας για την τελική έκβαση της μονομαχίας. Φυσικά, και τα μηνύματα, αν υπάρχουν, αυτής της έκβασης. Αυτό ισχύει, ασφαλώς, και για τα τρία κείμενα.

Γλώσσα: Αυθόρμητη, πρωτογενής, ατημέλητη. Ακολουθεί τους άτακτους ρυθμούς της σκέψης σου. Δεν θα την πεις, ασφαλώς, λογοτεχνική, Επιδρά πάντως στον αναγνώστη μεταφέροντάς του ασυντόνιστους κυματισμούς.

Χρειάζεται να τιθασεύσεις τούτη την ορμή. Να βάλεις, ας πούμε, λίγη ηρεμία, μια συγκρότηση στο λόγο. Λίγη συντακτική επιμέλεια στην ακατάστατη έκφραση. Δώσε λίγο βάρος σ’ αυτό. Απλά, θα σε διευκολύνει να επικοινωνήσεις με στοιχειώδη σαφήνεια εκείνο που σκέφτεσαι και αισθάνεσαι, εκείνο που θέλεις να πεις, σε ράθυμους -σαν κι εμένα- αναγνώστες (νομίζω πως στην πλειονότητά μας είμαστε έτσι σαν αναγνώστες). Που δεν έχουν συχνά την υπομονή να αποκωδικοποιούν ανάστατες σκέψεις. Και που νιώθουν άβολα στην ιδέα της αταξίας σαν πλαίσιο διάδρασης, και ανταλλαγής. Πιθανόν μια τέτοια αλλαγή (αν και είναι χρήσιμη σαν άσκηση στον τομέα του αυτοέλεγχου και της αυτοκυριαρχίας), να αποτελεί για σένα, στην παρούσα φάση, μια σύμβαση, μια υποχώρηση. Μια προσαρμογή σε κανόνες και προϋποθέσεις, μια υποχρεωτικότητα. Να απαιτεί επίσης χρόνο. Κάνε το μόνο αν συμφωνείς, κι όταν είσαι έτοιμη και ήρεμη.

Κοσμοπλασία: Όχι πρωτότυπη, όχι αδιάφορη. Σκοτεινά, θολά, παρακμιακά τοπία, της παρανομίας και της  ίντριγκας όπου μέσα τους κυκλοφορούν ακόμα τύποι με συναισθηματικές πτυχές ικανές να φτιάξουν ένα ηθικό δίλημμα κι ένα happy end.

Χαρακτήρες: Απλοί, εύπεπτοι.

Διεκπεραίωση: Υπήρχε το υπόβαθρο, ο φίλος, η αντιπαράθεση και η αψιμαχία,  δεν δόθηκε, ακριβώς όπως θα περιμέναμε, η μονομαχία.

Ήταν μια ιστορία που άφησε λίγα κενά, μάλλον κάποια δυσνόητα σημεία, πιο πολύ εξ αιτίας του βιαστικού λόγου, ενώ έχει τη δυνατότητα αν επιμεληθεί να αποκτήσει δυναμικό αποτύπωμα.  

Συγχαρητήρια, φίλη freya, για τη διάθεση και την ενέργειά σου, καλή συνέχεια.  

• Thanks 1