Jump to content

Οι εκδόσεις μας


Nihilio
 Share

Recommended Posts

268599142_.thumb.jpg.8595da059d40630b86bf0760f14aafd9.jpg

Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΛΟΡΑΣ – ΔΙΑΠΛΑΝΗΤΙΚΗ ΣΥΜΜΑΧΙΑ

Ένα καινούργιο βιβλίο επιστημονικής φαντασίας μόλις τυπώθηκε στα ελληνικά για όποιον ενδιαφέρεται να διαβάσει μια περιπέτεια ρομαντική ιστορία και να ταξιδέψει με τους χαρακτήρες των αυτοτελεί σειρών. Ευχαριστώ

Edited by Ghost
Προστέθηκε o τίτλος (link) και το εξώφυλλο του βιβλίου.
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Οι εκδόσεις μας

ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΛΘΑΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΛΛΕΒΟΡΟ

 

Δύο χρόνια μετά τον εμφύλιο της Θερίνια, ένας μυστηριώδης άντρας εμφανίζεται στην Τύοναν, τη θερινιακή πρωτεύουσα, αναζητώντας το θρυλικό Φιδογητευτή, που είχε εμφανιστεί τον καιρό των μεγάλων ταραχών στο βασίλειο και είχε εξαφανιστεί αφήνοντας πίσω του πτώματα και φρίκη. Ο πρίγκιπας Αθίριλ έχει δημιουργήσει το στόλο του από την αρχή και ετοιμάζεται να επιτεθεί στο βασίλειο των Σεντουίνων, για να εκδικηθεί για την απρόκλητη επίθεσή τους στη Φέργκα. Στη Νόβιντομ, πρωτεύουσα των Σεντουίνων, η Νεβιέστα μακριά από την πατρίδα της και απομονωμένη στα βασιλικά δώματα, αναλογίζεται τη μοίρα της και τη νέα της ζωή στο πλευρό του βασιλιά Λέφεγεζ. Και ενώ οι άνθρωποι μάχονται για να εξασφαλίσουν την εφήμερη δόξα, σκοτεινές δυνάμεις σχεδιάζουν την εξάπλωση της κυριαρχίας τους μέχρι τα πέρατα της γης.

 

Αποτελεί συνέχεια του μυθιστορήματος "Για τον Θρόνο της Θερίνια".

 

 

ebook cover.png

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 7/1/2019 at 4:43 PM, Dim said:

Κι άλλα νεότερα:

 

1. Το Μαύρο Βαλιτσάκι, στην ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ τεύχος 8 Νοέμ. – Δεκ. 1991.

2. Εφιάλτης, στο CYBORG τεύχος 5 Μάρτιος 1993.

3. Μην Ενοχλείτε..., στην ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ τεύχος 17 Μάιος – Ιούνιος 1993.

4. Λάθος, στο STRANGE τεύχος 29 Ιανουάριος 2001.

5. Άστεγος, στην ΚΟΣΜΙΚΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ τεύχος 5 Απρίλιος 2002.

6. Η Θυσία, στην ΚΟΣΜΙΚΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ τεύχος 6 Καλοκαίρι 2002.

7. Το Δέρμα, στο ΕΦ ΖΙΝ τεύχος 5 Ιούλιος 2004.

8. Το Δέρμα του Πυρετού – Η Σάρκα του Πόνου, στο ΕΦ ΖΙΝ τεύχος 6 Δεκ. 2004.

9. Σφαγή, στην ΚΟΣΜΙΚΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ τεύχος 8 Χειμώνας 2004-2005.

10. Καταδικασμένος, στην ΚΟΣΜΙΚΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ τεύχος 9 4/2005.

11. Νόσος, στις ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ τεύχος 1 Σεπτέμβριος 2005.

12. Δυσοίωνη Ομορφιά, στις ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ τεύχος 2 Δεκέμβριος 2005.

13. Αλυχτώντας, στο ΕΦ ΖΙΝ τεύχος 10 Ιαν. 2007.

14. Naked Flame, στο UNIVERSE PATHWAYS τεύχος 4 Jan. 2007, έκδοση στα Αγγλικά.

15. Το Ποτάμι του Θανάτου (Α' μέρος), στις ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ τεύχος 7 Μάρτιος 2007.

16. Το Ποτάμι του Θανάτου (B' μέρος), στις ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ τεύχος 8 Ιούνιος 2007.

17. Llama Desnuda (Naked Flame) στο ηλ. περιοδικό της Αργεντινής, AXXON #177, September 2007.

18. Διάφορα ποιήματά μου (ΤΡΟΜΟΥ φυσικά) στο Βρετανικό περιοδικό THE HORROR EXPRESS #6 που μόλις κυκλοφόρησε, στην Αγγλία!

http://www.lulu.com/...zoom_627318.jpg

19. El Sacrificio (The Sacrifice) στο ηλ. περιοδικό της Αργεντινής, AXXON #184, April 2008.

20. Flamme Nue (Naked Flame) στη Γαλλική ιστοσελίδα INFINI της ένωσης των γαλλόφωνων συγγραφέων του φανταστικού. Η διεύθυνση είναι: http://perso.orange..../Flamme_nue.htm

21. Τελευταία Προβολή. Ολοκαίνουριο διήγημα στο ΕΦ ΖΙΝ τεύχος 16 Ιαν. 2010.

22. Νυχτερινό / Nocturnal. Νέα ιστοριούλα (μετά από πολύ καιρό) στο ΕΦ ΖΙΝ τεύχος #35 Ιούνιος 2019.

23. Τελευταία Προβολή, στο 7ο τεύχος του Crime & Horror, Ιούλιος 2021

24. Λάθος, στο 9ο τεύχος του Crime & Horror, Μάρτιος 2022

 

Αυτά προς το παρόν...

 

Τα λέμε,

 

Edited by Dim
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...

Έλληνες συγγραφείς από την Άγνωστη Καντάθ;;; Το καλό νέο του μήνα. ΜΠΡΑΒΟ παιδιά!!!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 months later...

Το βιβλίο μου "Η Γλυκιά Μελωδία του Πλαγίαυλου" έγινε e-Book και ταξιδεύει ελεύθερο στο διδίκτυο!

 

Η ΓΛΥΚΙΑ ΜΕΛΩΔΙΑ ΤΟΥ ΠΛΑΓΙΑΥΛΟΥ (περιπέτεια φαντασίας) – Ιφιγένεια Βράσκου | Δωρεάν βιβλία - Free ebooks (ebooks4greeks.gr)

2024063104_2.thumb.jpg.0015130b5310d289c379197a0adcee84.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Καλησπέρα στην ομάδα, είμαι καινούριος εδώ και θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να αναφέρω τις εκδόσεις μου. Μέχρι στιγμής έχει εκδοθεί ήδη ένα βιβλίο μου στα Αγγλικά, το G.O.D ενώ στις 27 του Ιουλίου 2023, αναμένετε να εκδοθεί το δεύτερο μου Αγγλικό βιβλίο με τίτλο DEEP ACTING. Ακολουθεί μια μικρή παρουσίαση τους μαζί με τα εξώφυλλά τους. 

GOD.jpg.a23f88043d9b653a320a523b01ccfbdd.jpg

In 1986, one of the worst catastrophes in recent history was catalyzed by something unexplainable: two infants, origins unknown, both with immeasurable powers. From this event, Project G.O.D was born: a top-secret laboratory experiment, created to incubate, monitor, and advance the abilities of one of these superhuman beings. Nova has just woken up after thirty-five years, and he has a lot to learn - about the world, himself, and those he is connected to. It is the job of project leader, Dr. Stan, to help Nova assimilate and grow, but as he combats his own demons, could his humanity become his - and Nova's - greatest weakness? The powers at play are creating a dangerous game, but Project G.O.D has only scratched the surface. When the second long-lost infant returns, bringing with him the key to unlocking unimaginable powers and secrets, the game really begins. But what does he want? And what does the existence of these superhumans mean for humanity?

1364719360_deepacting.jpg.58dccd3ca5c5181508a03e49ac5dadfc.jpg

Nick Randal is a superstar actor with two Oscars to his name. He is the hottest property in Hollywood and lives the life of a hermit. He specializes in a technique called Deep Acting in order for him to 'get into character'. This involves him becoming that person he is going to portray by revisiting where they lived and the places they went - even living and eating as they would have in their time period.

The problem with doing this, however, is that after the film is released, and after he is awarded his Oscars, these characters then take over his conscience and control him for short periods of time, causing him all kinds of problems - like getting involved in murder!

Deep Acting by Michalis Neokleous describes the internal battles of Nick Randal's mind with the historical characters he portrays and who now reside in his head. In an effort to get them out, he decides to take one more role, that of Freud, thinking he can use Freud to get them to leave. He has a problem, though, there is another person in his head, a kid, someone from his past - a past he has repressed. The other people in his head fear this kid. Why? What harm can a kid do to them? Can Nick succeed in his efforts to rid them from his head?

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το διήγημά μου "στρατιώτες της λήθης" αποτελεί το πρώτο κεφάλαιο στο σπονδυλωτό μυθιστόρημα "ο άγνωστος ασθενής", από εκδόσεις bookstagram, το οποίο αποτελεί ένα συλλογικό πρότζεκτ υπό την επίβλεψη του Μάριου Δημητριάδη.

276s.jpg.8b261f0c2c37b4de69d60604c922bfc0.jpg

 

Μάριος Δημητριάδης-Ο άγνωστος ασθενής
(ένα συλλογικό πρότζεκτ)
Κυκλοφορεί 1 Σεπτεμβρίου!
*****************************
Οπισθόφυλλο
Θεσσαλονίκη, 1978.
Λίγες μέρες πριν τον μεγάλο σεισμό, ένας ασθενής εισάγεται εσπευσμένα στο νοσοκομείο Ήλιος. Βρίσκεται σε κωματώδη κατάσταση και κανείς δε γνωρίζει ποιος είναι. Ο διοικητής του νοσοκομείου τον αναλαμβάνει προσωπικά, αλλά από κείνη τη στιγμή εξαφανίζεται. Και τότε όλα αλλάζουν. Κάθε μέρα, μετά τη δύση του ηλίου, αρχίζουν να συμβαίνουν παράξενα και παραφυσικά γεγονότα. Δέκα πρόσωπα βιώνουν ξεχωριστά αυτήν την εισβολή και προσπαθούν να αντεπεξέλθουν στα νέα δεδομένα. Τι συμβαίνει πραγματικά στο νοσοκομείο μετά τον ερχομό του άγνωστου ασθενή;
Ένα συλλογικό έργο που αποτελείται από τις ιστορίες εννέα συγγραφέων.
Συμμετέχουν με σειρά εμφάνισης: Βασίλης Γιαννάκης, Κατερίνα Θεοδώρου, Άρης Δεληγιαννίδης, Γιώργος Δάμτσιος, Χρήστος Κεσκίνης, Άννα Σπανογιώργου, Γιώργος Γιώτσας, Βαγγέλης Ιωσηφίδης, Μάριος Δημητριάδης.
Edited by AlienBill
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Το Άμαζον δέχτηκε την Επιχείρηση Ιωνία στο Αγγλικό της βέβαια και έτσι πλέον είμαι και στο Άμαζον!

Και ο σύνδεσμος: https://www.amazon.com/Operation-Ionia-Michail-Fanos-ebook/dp/B0CLKZ5BZX/ref=sr_1_1?crid=175EQZY8MTL88&keywords=operation+Ionia&qid=1699535264&sprefix=operation+ionia%2Caps%2C192&sr=8-1

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ήρθε λοιπόν και η δική μου σειρά να ανακοινώσω το πρώτο μου μυθιστόρημα. Ανήκει στο είδος του crime fiction και κυκλοφόρησε μόλις εχθές 22/12/23 από τις εκδόσεις Νίκας.

piso_aptis_skiesl.jpg

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καινούργιο μέλος εδώ. Να προσκαλέσω τον καθένα σας στο πρώτο μου μυθιστόρημα, από τις Εκδόσεις Κύκνος, που συστήνει τον κόσμο φαντασίας μου και τους χαρακτήρες που τον κατοικούν.

 

apogonoi.thumb.jpg.a10b0f8358a791e1c2bc01e4544941c0.jpg

 

Από το οπισθόφυλλο:

Απόγονοι της Μισέρτης, προστάτες της γης µας, υπερασπιστές της Μερκεσικής Αυτοκρατορίας. Τι σηµαίνει να είµαι Ερταίος του Ασαργίου, αν και δεν υπήρξα τίποτα από αυτά. Το Ασάργιο, η κοιτίδα του ερταϊκού γένους, έπεσε. Η οικογένεια Αλένθεα βρίσκεται απόκληρη στα κατακερματισμένα Μερκεσικά Κατεπανάτα. Τα μέλη της καλούνται να ανταμώσουν το παρελθόν στο οποίο αντιτάχθηκαν, να τα βρουν με την ασθένεια και τον θάνατο, να αντιληφθούν πως πίστη, γη και δύναμη να προστατεύεις, μπορούν να πάρουν πολλές μορφές.

Ένα ταξίδι στην ανατολή ενός διαφορετικού κόσµου που ακροβατεί από τα ροµαντικά ιδεώδη έως και τα νουάρ πάθη!

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..