Jump to content

Οι εκδόσεις μας


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Στα ελληνικά:

 

Ο Δρόμος των Ανέμων, Συμπαντικές Διαδρομές, τ.3 και 4

 

Λίγο πριν σπάσει η ψυχή σου μαθαίνεις… Συμπαντικές Διαδρομές, τ.4

 

Μια βόλτα στον κήπο Συμπαντικές Διαδρομές, τ.5

 

Ο πιο έξυπνος θεός Συμπαντικές Διαδρομές, τ.6

 

Οι γυναίκες στη Σαχάι περπατούν λικνυστικά, Συμπαντικές Διαδρομές, τ.7

 

Η ασάλευτη θάλασσα, η αεικίνητη γη, Συμπαντικές Διαδρομές, τ.8

 

Επίσης το «Η ασάλευτη θάλασσα, η αεικίνητη γη» έχει παρουσιαστεί στο www.scifi.gr, όμως η σελίδα έχει πια πέσει.

 

Επίσης έχω διάφορα κείμενα στο σάιτ του περιοδικού Συμπαντικές Διαδρομές.

 

Στα αγγλικά:

 

Noteeta and Nomena, (ελλ.τιτλιος Η Νοτίτα και η Νόμενα) Universe Pathways, v.3

 

Beyond the sea, (ελλ.τίτλος Πέρα από τη θάλασσα) Universe Pathways, v.5

 

Ξέχασες την προσωπική σου δουλειά: "Μέσα απ' το γυαλί", εκδ. ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ

και τη συμμετοχή σου στην ανθολογία "Θρύλοι του σύμπαντος" στις ίδιες εκδόσεις (διήγημα "Το ετήσιο φεστιβάλ ζυθοκατάνυξης των πορφυρών πεδίων").

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα συκλονιστικό

 

 

 

Επεισοδιακή Ακρόαση -στο cybermagazine http://www.altfactor.ath.cx/

 

Μαϊκόις - Συμπαντικές διαδρομές τεύχος 5

 

Και τον "Γάτο" στην ανθολογία "Θρύλοι του σύμπαντος" (εκδ. ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ)

Link to comment
Share on other sites

Και μια και ξεκίνησε αυτό το τόπικ, ας προσθέσω και τα ολίγα δικά μου:

 

1. "Ο Χ. Φ. Λάβκραφτ και το τέλος της λογοτεχνίας φρίκης" (δοκίμιο), περιοδικό Οδός Πανός, τεύχος 132, 2006

2. "Τα μυστήρια του αίματος" (δοκίμιο) (Πρωτότυπος τίτλος πριν το κουτσουρέψουν: Δίψα για αίμα: η εικονογράφηση του αίματος στη λογοτεχνία φρίκης), Mystery, Σεπτέμβριος 2006

3. "Ανάμεσα" (μυθιστόρημα), Biblio εκδόσεις, Αθήνα 2007

 

Υπάρχουν, επίσης, ποιήματά μου κι ένα δοκίμιο περί μονοτονικού δημοσιευμένα στην εφημερίδα "Η φωνή του Πειραιά", για τα οποία, όμως, ντρέπομαι λιγουλάκι, καθότι κακογραμμένα και αφελή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το αν είναι ένα νέο free-press περιοδικό που το βρίσκει κανείς στα καταστήματα της Χαλκίδας, και σε ένα-δύο μέρη στην Αθήνα -δε ξέρω που. Ξεκίνησε τον Σεπτέμβριο από δύο Αθηναίους γραφίστες, τον Αντώνη Παναγιωτόπουλο-Πιπεριάν και την Νατάσσα Σέρβου (της οποίας η καταγωγή είναι από Χαλκίδα.)

 

Το τέταρτο τεύχος Δεκεμβρίου, που κυκλοφορεί σύντομα, με τιμά με μια σελίδα, στην παρουσίαση "ανάμεσα μας".

 

post-1004-1228509580_thumb.jpg

 

Το κείμενο:

 

"Γεννήθηκα στην Κωνσταντινούπολη το 1963. Μετακομίσαμε οικογενειακώς στην Χαλκίδα το 1973. Όταν αποφοίτησα από το λύκειο, δεν με χωρούσε ο τόπος. Κλειστός σαν χαρακτήρας, σμίλεψα τα όνειρα μου με βιβλία και κινηματογράφο. Από τον Ιούλιο Βερν, που τον έβρισκα σε στοίβες στο παλιό βιβλιοπωλείο του Βρεττού, μέχρι τον Πόλεμο των Άστρων του George Lucas, είχα αναπτύξει μια ιδιαίτερη σχέση με την φαντασία. Από τα δεκαπέντε μου διάλεξα σαν στόχο να ασχοληθώ με τον κινηματογράφο.

 

Οι γονείς μου ήταν φυσικά αντίθετοι. Δεν τους ζητούσα και κάτι εύκολο. Αγαπούσα το αμερικάνικο σινεμά και ο μόνος τρόπος που έβλεπα ως διέξοδο ήταν να το σπουδάσω εκεί. Την Καλιφόρνια την διάλεξα κυρίως για το κλίμα της, και το 1982 απογειωνόμουν με προορισμό το Λος Άντζελες. Έζησα εκεί έξι υπέροχα και αξέχαστα χρόνια. Στη σχολή πρόσεξαν το ταλέντο μου στη γραφή σεναρίου. Ένας από τους καθηγητές που με ενθάρρυνε στο γράψιμο ήταν βασικός σεναριογράφος τότε στην σειρά «Αυτός, Αυτή και τα Μυστήρια». Εγώ βέβαια δεν ήθελα ούτε να το ακούσω. Το γράψιμο προϋποθέτει απομόνωση και μοναξιά. Εγώ ήθελα να γίνω σκηνοθέτης. Να είμαι μέσα στη δράση και την μαγεία των γυρισμάτων. Δεν ήξερα ακόμα πως η σκηνοθεσία απαιτούσε τσαγανό, που εγώ ο ντροπαλός δεν κατείχα.

 

Αποφοίτησα το 1987 και βρήκα θέση ως βοηθός μοντέρ στην Omega Entertainment του Νίκου Μαστοράκη. Δούλεψα δίπλα στον πολυβραβευμένο Γιώργο Τριανταφύλλου και οι έξι μήνες δίπλα του ήταν ένα δεύτερο σχολείο. Μου μετέδωσε μια πολύ καλή αίσθηση ρυθμού, ροής αλλά και οικονομίας, κάτι που εφαρμόζω σήμερα και στο γράψιμο.

 

Το 1988 γύρισα στην Ελλάδα και ψάχνοντας στον Χρυσό Οδηγό, στις Κινηματογραφικές Επιχειρήσεις, γνωρίστηκα με τον σκηνοθέτη Γιάννη Τυπάλδο. Το Κέντρο Κινηματογράφου είχε εγκρίνει σενάριο του που είχε αποφασίσει τελικά να γυρίσει στα αγγλικά. Η πρώτη μου απασχόληση ήταν η μετάφραση και προσαρμογή του στα αγγλικά, και για τα επόμενα χρόνια θα το δουλεύαμε αλλάζοντας σημαντικά την δομή του. Χωρίς να το καταλάβω, ήμουν πλέον επίσημα σεναριογράφος. Η ταινία άρχισε τελικά να γυρίζεται το 1993, ένα μήνα στη Γιάλτα και τρεις μήνες στη Μόσχα, τέσσερις από τους πιο υπέροχους και σημαδιακούς μήνες της ζωής μου. Συμμετείχα στα γυρίσματα γιατί οι ρώσοι ηθοποιοί παπαγάλιζαν τα λόγια τους, καθώς δεν γνώριζαν αγγλικά, και ήταν δουλειά μου να τους επιβλέπω. Γεύτηκα έτσι κατά έναν τρόπο την μαγεία που λαχταρούσα. Το “Terra Incognita” προβλήθηκε το 1994 στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης και βραβεύτηκε με το Κρατικό Βραβείο Σεναρίου. Το Μάρτιο του 1998 βγήκε στις αίθουσες της Αθήνας με τον τίτλο «Άγνωστη Χώρα».

 

Ακολούθησε δουλειά στα κινούμενα σχέδια, για το ελληνικό στούντιο Artoon και τη σειρά «Πλάτωνας και Πανδώρα – Τα Ερωτευμένα Φραουλόπουλα» και το γερμανικό στούντιο HahnFilm, για δύο κύκλους της σειράς «Σχολείο για Μικρούς Βρικόλακες».

 

Ξεκίνησα να ασχολούμαι με την συγγραφή τα τελευταία πέντε χρόνια, μετατρέποντας κυρίως σενάρια μου σε πεζό λόγο. Το φανταστικό, η επιστημονική φαντασία και η φιλολογία τρόμου απασχολούν το κύριο μου ενδιαφέρον. Κάποια από τα διηγήματα μου έχουν τυπωθεί στο 9 της Ελευθεροτυπίας, το Φανταστικά Χρονικά της Αθηναϊκής Λέσχης Επιστημονικής Φαντασίας, το Συμπαντικές Διαδρομές και το ΕΦ ΖΙΝ. Συμμετέχω επίσης ενεργά στον διαδικτιακό χώρο www.sff.gr (science fiction and fantasy) στο οποίο οφείλω το μεγαλύτερο σύνολο των γραπτών μου. Πρόσφατα βραβεύτηκα για το διήγημα μου «Πικρό Χώμα» στον 2ο Πανελλήνιο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό που διοργάνωσε το περιοδικό Ύφος. Άλλη δουλειά μου περιλαμβάνεται στο «Ανθολογία sff - Ονείρων Σκιές» των Συμπαντικών Διαδρομών και αναμένω την έκδοση του πρώτου μου βιβλίου από τις Εκδόσεις Οξύ, «Η Καρδιά του Δαίμονα».

 

Η δική μου καρδιά δεν έχει σταματήσει να λαχταράει την απόδραση από την Χαλκίδα, έστω και με τη φαντασία. Μελαγχολώ συχνά που είμαι δέσμιος στα τρελά νερά της. Όσο μεγαλώνω όμως, μαλακώνω όλο και περισσότερο στην ιδέα του να είμαι Χαλκιδαίος."

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Μόλις σήμερα κυκλοφόρησε τὸ νέο τεῦχος τοῦ περιοδικοῦ "Ὁδὸς Πανός" μὲ ἀφιέρωμα στὸν Τζὼν Κῆτς. Μέσα στὶς σελίδες του θὰ βρεῖτε καὶ ἕνα διήγημα τῆς ἀφεντιᾶς μου. Ἂν καὶ περιοδικὸ γενικῆς λογοτεχνίας καὶ κριτικῆς, ποὺ δὲν ἔχει παράδοση στὴν λογοτεχνία τοῦ Φανταστικοῦ, ὁ κ. Γιῶργος Χρονᾶς μοῦ ἔκανε τὴν τιμὴ (γιὰ δεύτερη φορὰ μετὰ τὸ φτωχὸ δοκίμιό μου γιὰ τὸν Λάβκραφτ) νὰ μὲ συμπεριλάβει στὴν ὕλη τοῦ τεύχους, μ' ἕνα διήγημα ὄχι μόνον τρόμου ἀλλὰ καὶ ἀρκετά... πῶς νὰ τὸ πῶ; σκανδαλῶδες; ἐπιθετικό; Βάλτε ἐσεῖς τὴν ταμπέλα, ἂν κι ἐφ' ὅσον ἐπιθυμεῖτε νὰ τὸ διαβάσετε, καὶ ἐπιτεθεῖτε του ἄγρια.

 

Σημείωση: Τὸ παρὸν πὸστ γράφτηκε γιὰ νὰ ἐνημερώσει, ὄχι γιὰ νὰ προτρέψει ὁποιονδήποτε ν' ἀγοράσει τὸ περιοδικό. Τὸ ἐπισημαίνω, διότι σὲ κάτι τέτοια λεπτὰ ζητήματα εἶμαι ἐξαιρετικὰ εὐαίσθητος. Γιὰ νὰ καταλάβετε τί ἐννοῶ, ὑπάρχουν πολλοὶ γνωστοί μου πελάτες στὸ βιβλιοπωλεῖο ποὺ ἐργάζομαι, οἱ ὁποῖοι δὲν ξέρουν κἂν ὅτι ἔχω γράψει βιβλίο, γιὰ νὰ μὴν τοὺς ὑποχρεώσω νὰ τὸ ἀγοράσουν.

Link to comment
Share on other sites

To free-press αν κυκλοφορεί και στην Αθήνα.

 

Janetto's (Βαλαωρίτου 7, Κολωνάκι)

Key bar (Πραξιτέλους 37)

Sofronas (Λεβέντη 4, Κολωνάκι)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχμ...ας γράψω κι εγώ για γούρι :p, άλλωστε μικρή είναι η λίστα:

 

το διήγημά μου "Αμερικάνικη Πολυθρόνα" εκδόθηκε στην συλλογή διηγημάτων "20+1 Ιστορίες" απο τον διαγωνισμό του Καστανιώτη και του περιοδικού Elle το 1997.

 

Και τώρα αναμένω εναγωνίως την έκδοση του πρώτου μου βιβλίου "Τρελοφάνεια" (ο τίτλος παίζει ν'αλλάξει), απο τον εκδοτικό οίκο Χαραμάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ενημέρωση:

Στα ελληνικά:

 

1. Ο Δρόμος των Ανέμων, Συμπαντικές Διαδρομές, τ.3 και 4

2. Λίγο πριν σπάσει η ψυχή σου μαθαίνεις… Συμπαντικές Διαδρομές, τ.4

3. Μια βόλτα στον κήπο Συμπαντικές Διαδρομές, τ.5

4. Ο πιο έξυπνος θεός Συμπαντικές Διαδρομές, τ.6

5. Οι γυναίκες στη Σαχάι περπατούν λικνυστικά, Συμπαντικές Διαδρομές, τ.7

6. Η ασάλευτη θάλασσα, η αεικίνητη γη, Συμπαντικές Διαδρομές, τ.8

7. Μέσα Απ’ το Γυαλί, συλλογή διηγημάτων φαντασίας, Εκδόσεις Συμπαντικές Διαδρομές, Θεσσαλονίκη 2007

8. Βίγλα, διήγημα στη συλλογή διηγημάτων «Τα δώδεκα πρώτα βήματα, Diavasame.gr, Πανελλήνιος Διαγωνισμός Διηγήματος», Εκδόσεις Ελευθερουδάκη, Αθήνα 2008

9. Το Ετήσιο Φεστιβάλ Ζυθοκατάνυξης των Πορφυρών Πεδίων, διήγημα στη συλλογή διηγημάτων «Θρύλοι του Σύμπαντος», Εκδόσεις Συμπαντικές Διαδρομές, Θεσσαλονίκη 2007

10. Στο Γάιδαρο Καβάλα, διήγημα στη συλλογή διηγημάτων «SFF.GR, Ονείρων Σκιές», Εκδόσεις Συμπαντικές Διαδρομές, Θεσσαλονίκη 2008

11. Ερινύες, διήγημα, περιοδικό Mystery, τεύχος 45, Οκτώβριος 2008

12. Ασημένια Κουδουνάκια να χτυπούν σ’ όλη τη γη, διήγημα, περιοδικό Φανταστική Λογοτεχνία, της Φοιτητικής Λέσχης Φανταστικής Λογοτεχνίας, τεύχος 2, Μάιος 2008

13. Γουίνκ ή η Μπεμπούλα, περιοδικό ΕΦ-ΖΙΝ, τεύχος 13, Ιούνιος 2008

 

Επίσης το «Η ασάλευτη θάλασσα, η αεικίνητη γη» έχει παρουσιαστεί στο www.scifi.gr, όμως η σελίδα έχει πια πέσει.

 

Επίσης έχω διάφορα κείμενα στο σάιτ του περιοδικού Συμπαντικές Διαδρομές και μια συνέντευξη που έδωσα στο Γιάννη Πλιώτα και μια συνέντευξη που πήρα από το Γιάννη Πλιώτα (κοντολογίς, Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει...).

 

Στα αγγλικά:

 

Ι. Noteeta and Nomena, (ελλ.τιτλος Η Νοτίτα και η Νόμενα) Universe Pathways, v.3

ΙΙ. Beyond the sea, (ελλ.τίτλος Πέρα από τη θάλασσα) Universe Pathways, v.5

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ΟΚ, refresh:

 

1. Σάρκινο Φρούτο, συλλογή διηγημάτων Επιστημονικής Φαντασίας, εκδόσεις Τρίτων, 1999.

Από τη συλλογή αυτή το διήγημα "Η Σοκολάτα" περιελήφθηκε στην ανθολογία του Μάκη Πανώριου «Το Ελληνικό Φανταστικό Διήγημα, Τόμος Ε’» («Αίολος», 2004) και αργότερα δημοσιεύτηκε στο "9" (τ.57, 2001).

 

Στο Περιοδικό "9" της "Ελευθεροτυπίας" τα εξής διηγήματα:

 

2. Θα είσαι εδώ, τ.7, 2000

3. Το Γαλάζιο Φόρεμα, τ.43, 2001

4. Αίθρα, τ.64, 2001

5. Πηγή Έμπνευσης, τ.163, 2002

6. Καληνύχτα, τ.223, 2004

7. Αρμελίνα ΙΙ, τ.259, 2005 (γράφτηκε για και διαβάστηκε σε εκδήλωση του 1ου Φεστιβάλ Ε.Φ. της Ερμούπολης -λέγε με nikosal-, τον Απρίλιο του 2005).

8. Η Δέυτερη Έξοδος, τ.301, 2006

9. Το καλάθι των αχρήστων του γραφείου μου και οι Αρχικές Συνθήκες του Σύμπαντος σφηνωμένες στον πάτο του, τ.341, 2006

10. Χρονομηχανή Τέλος, τ.355, 2006

11. Μία Κίνα, τ. 406, 2008

12. Το χρώμα του Αίματος, τ.410, 2008 (γράφτηκε για τον 2ο on site Flash Fiction διαγωνισμό του 4ου Φεστιβάλ Ε.Φ. της Ερμούπολης).

13. Μία ενδιαφέρουσα περίπτωση, τ. 436, 2008 (γράφτηκε για και διαβάστηκε σε εκδήλωση του 4ου Φεστιβάλ Ε.Φ. Ερμούπολης με τον τίτλο "Κι εγώ καλύτερα").

14. Η Φωτογραφία, τ. 463, 2009

 

Από αυτά, το "Θα είσαι εδώ" και "Το Γαλάζιο Φόρεμα" περιελήφθηκαν στην ανθολογία "9 ΕΦ - 9 Έλληνες Συγγραφείς ΕΦ" της Ελευθεροτυπίας,

 

15. Εντροπικός Θάνατος, περιοδικό Φανταστικά Χρονικά, τ. 8

16. Fleshpack "live" in the hands of the Greek authorities! (Μελλοντολογικό άρθρο που αποτέλεσε μέρος του «Invisible Future Systems Part 3: Fleshpack.com human delivery» της Λίνας Θεοδώρου που εκτέθηκε το 2004 στο Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης στην έκθεση «Μαρτυρίες: Μεταξύ μυθοπλασίας και πραγματικότητας»).

17. Σενάριο για το comics "Η Κόπια" σε σκίτσο Νίκου Κούτση, (εκδόσεις Comicworld, 2005;) το οποίο είχε πρωτοδημοσιευτεί στο "9", αλλά δεν έχω πρόχειρο τον αριθμό του τεύχους.

18. O Βόθρος, Οι Θρύλοι του Σύμπαντος, εκδόσεις Συμπαντικές Διαδρομές, 2007 (γράφτηκε για και διαβάστηκε σε εκδήλωση του 3ου Φεστιβάλ Ε.Φ. της Ερμούπολης, τον Μάιο του 2007).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΟΚ, refresh:

 

1. Σάρκινο Φρούτο, συλλογή διηγημάτων Επιστημονικής Φαντασίας, εκδόσεις Τρίτων, 1999.

Από τη συλλογή αυτή το διήγημα "Η Σοκολάτα" περιελήφθηκε στην ανθολογία του Μάκη Πανώριου «Το Ελληνικό Φανταστικό Διήγημα, Τόμος Ε’» («Αίολος», 2004) και αργότερα δημοσιεύτηκε στο "9" (τ.57, 2001).

 

Στο Περιοδικό "9" της "Ελευθεροτυπίας" τα εξής διηγήματα:

 

2. Θα είσαι εδώ, τ.7, 2000

3. Το Γαλάζιο Φόρεμα, τ.43, 2001

4. Αίθρα, τ.64, 2001

5. Πηγή Έμπνευσης, τ.163, 2002

6. Καληνύχτα, τ.223, 2004

7. Αρμελίνα ΙΙ, τ.259, 2005 (γράφτηκε για και διαβάστηκε σε εκδήλωση του 1ου Φεστιβάλ Ε.Φ. της Ερμούπολης -λέγε με nikosal-, τον Απρίλιο του 2005).

8. Η Δέυτερη Έξοδος, τ.301, 2006

9. Το καλάθι των αχρήστων του γραφείου μου και οι Αρχικές Συνθήκες του Σύμπαντος σφηνωμένες στον πάτο του, τ.341, 2006

10. Χρονομηχανή Τέλος, τ.355, 2006

11. Μία Κίνα, τ. 406, 2008

12. Το χρώμα του Αίματος, τ.410, 2008 (γράφτηκε για τον 2ο on site Flash Fiction διαγωνισμό του 4ου Φεστιβάλ Ε.Φ. της Ερμούπολης).

13. Μία ενδιαφέρουσα περίπτωση, τ. 436, 2008 (γράφτηκε για και διαβάστηκε σε εκδήλωση του 4ου Φεστιβάλ Ε.Φ. Ερμούπολης με τον τίτλο "Κι εγώ καλύτερα").

14. Η Φωτογραφία, τ. 463, 2009

 

Από αυτά, το "Θα είσαι εδώ" και "Το Γαλάζιο Φόρεμα" περιελήφθηκαν στην ανθολογία "9 ΕΦ - 9 Έλληνες Συγγραφείς ΕΦ" της Ελευθεροτυπίας,

 

15. Εντροπικός Θάνατος, περιοδικό Φανταστικά Χρονικά, τ. 8

16. Fleshpack "live" in the hands of the Greek authorities! (Μελλοντολογικό άρθρο που αποτέλεσε μέρος του «Invisible Future Systems Part 3: Fleshpack.com human delivery» της Λίνας Θεοδώρου που εκτέθηκε το 2004 στο Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης στην έκθεση «Μαρτυρίες: Μεταξύ μυθοπλασίας και πραγματικότητας»).

17. Σενάριο για το comics "Η Κόπια" σε σκίτσο Νίκου Κούτση, (εκδόσεις Comicworld, 2005;) το οποίο είχε πρωτοδημοσιευτεί στο "9", αλλά δεν έχω πρόχειρο τον αριθμό του τεύχους.

18. O Βόθρος, Οι Θρύλοι του Σύμπαντος, εκδόσεις Συμπαντικές Διαδρομές, 2007 (γράφτηκε για και διαβάστηκε σε εκδήλωση του 3ου Φεστιβάλ Ε.Φ. της Ερμούπολης, τον Μάιο του 2007).

19. ...και το τέρας, συλλογή διηγημάτων Επιστημονικής Φαντασίας, Τρίτων, 2009. Δώδεκα από τα δέκα οχτώ διηγήματα έχουν δημοσιευτεί στο "9" της Ελευθεροτυπίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

1. Ομίχλη (σε 8 συνέχειες στο περιοδικό "Συμπαντικές Διαδρομές")

2. Κοσμογένεση, Οι Θρύλοι του Σύμπαντος, συλλογή διηγημάτων από διάφορους συγγραφείς από τις εκδόσεις Συμπαντικές Διαδρομές, 2007

 

Το 3. αναμένεται από το Cube καθώς ήμουν ένας από τους 10+1 νικητές του διαγωνισμού τους με θέμα Εισβολή

 

 

Επίσης δεν ξέρω αν μετράει για "έκδοση" αλλά αφού δεν ασχολούμαστε αποκλειστικά και μόνο με βιβλία...

 

Α. η ταινία μικρού μήκους "Reformat" προβλήθηκε στο "5o Φεστιβάλ Επιστημονικής Φαντασίας Ερμούπολης"

Β. η ταινία mini-μήκους "Escape" προβλήθηκε στην τελετή λήξης του "Φεστιβάλ Κινηματογραφιστών στην Ομίχλη"

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κι άλλα νεότερα:

 

1. Το Μαύρο Βαλιτσάκι, στην ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ τεύχος 8 Νοέμ. – Δεκ. 1991.

2. Εφιάλτης, στο CYBORG τεύχος 5 Μάρτιος 1993.

3. Μην Ενοχλείτε..., στην ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ τεύχος 17 Μάιος – Ιούνιος 1993.

4. Λάθος, στο STRANGE τεύχος 29 Ιανουάριος 2001.

5. Άστεγος, στην ΚΟΣΜΙΚΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ τεύχος 5 Απρίλιος 2002.

6. Η Θυσία, στην ΚΟΣΜΙΚΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ τεύχος 6 Καλοκαίρι 2002.

7. Το Δέρμα, στο ΕΦ ΖΙΝ τεύχος 5 Ιούλιος 2004.

8. Το Δέρμα του Πυρετού – Η Σάρκα του Πόνου, στο ΕΦ ΖΙΝ τεύχος 6 Δεκ. 2004.

9. Σφαγή, στην ΚΟΣΜΙΚΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ τεύχος 8 Χειμώνας 2004-2005.

10. Καταδικασμένος, στην ΚΟΣΜΙΚΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ τεύχος 9 4/2005.

11. Νόσος, στις ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ τεύχος 1 Σεπτέμβριος 2005.

12. Δυσοίωνη Ομορφιά, στις ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ τεύχος 2 Δεκέμβριος 2005.

 

13. Αλυχτώντας, στο ΕΦ ΖΙΝ τεύχος 10 Ιαν. 2007.

 

14. Naked Flame, στο UNIVERSE PATHWAYS τεύχος 4 Jan. 2007, έκδοση στα Αγγλικά.

 

15. Το Ποτάμι του Θανάτου (Α' μέρος), στις ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ τεύχος 7 Μάρτιος 2007.

 

16. Το Ποτάμι του Θανάτου (B' μέρος), στις ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ τεύχος 8 Ιούνιος 2007.

 

17. Llama Desnuda (Naked Flame) στο ηλ. περιοδικό της Αργεντινής, AXXON #177, September 2007.

 

 

18. Διάφορα ποιήματά μου (ΤΡΟΜΟΥ φυσικά) στο Βρετανικό περιοδικό THE HORROR EXPRESS #6 που μόλις κυκλοφόρησε, στην Αγγλία!

http://www.lulu.com/...zoom_627318.jpg

 

 

19. El Sacrificio (The Sacrifice) στο ηλ. περιοδικό της Αργεντινής, AXXON #184, April 2008.

 

 

20. Flamme Nue (Naked Flame) στη Γαλλική ιστοσελίδα INFINI της ένωσης των γαλλόφωνων συγγραφέων του φανταστικού. Η διεύθυνση είναι: http://perso.orange..../Flamme_nue.htm

 

21. Τελευταία Προβολή. Ολοκαίνουριο διήγημα στο ΕΦ ΖΙΝ τεύχος 16 Ιαν. 2010.

 

 

Αυτά προς το παρόν...

 

Τα λέμε,

 

Dim

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μού είχαν μια πολύ ωραία έκπληξη για τη γιορτή μου από το Γεωτεχνικό Επιμελητήριο (ΓΕΩΤΕΕ). Σήμερα ήρθε το email για την παρουσίαση του βιβλίου με τίτλο "ΓΕΩ-Τέχνες", όπου το Επιμελητήριο συνέλεξε και παρουσιάζει την καλλιτεχνική φλέβα των μελών του. Ανάμεσα στις λοιπές καλλιτενχικές... φλέβες θα βρείτε και το διήγημα "Ασημένια Κουδουνάκια να χτυπούν σ' όλη τη γη", που γράφτηκε για διαγωνισμό του sff και πρωτοπαρουσιάστηκε στο περιοδικό Φανταστική Λογοτεχνία, της ΦΛΕΦΑΛΟ, πέρσι το Μάιο.

 

Ενημέρωση:

Στα ελληνικά:

 

1. Ο Δρόμος των Ανέμων, Συμπαντικές Διαδρομές, τ.3 και 4

2. Λίγο πριν σπάσει η ψυχή σου μαθαίνεις… Συμπαντικές Διαδρομές, τ.4

3. Μια βόλτα στον κήπο Συμπαντικές Διαδρομές, τ.5

4. Ο πιο έξυπνος θεός Συμπαντικές Διαδρομές, τ.6

5. Οι γυναίκες στη Σαχάι περπατούν λικνυστικά, Συμπαντικές Διαδρομές, τ.7

6. Η ασάλευτη θάλασσα, η αεικίνητη γη, Συμπαντικές Διαδρομές, τ.8

7. Μέσα Απ’ το Γυαλί, συλλογή διηγημάτων φαντασίας, Εκδόσεις Συμπαντικές Διαδρομές, Θεσσαλονίκη 2007

8. Βίγλα, διήγημα στη συλλογή διηγημάτων «Τα δώδεκα πρώτα βήματα, Diavasame.gr, Πανελλήνιος Διαγωνισμός Διηγήματος», Εκδόσεις Ελευθερουδάκη, Αθήνα 2008

9. Το Ετήσιο Φεστιβάλ Ζυθοκατάνυξης των Πορφυρών Πεδίων, διήγημα στη συλλογή διηγημάτων «Θρύλοι του Σύμπαντος», Εκδόσεις Συμπαντικές Διαδρομές, Θεσσαλονίκη 2007

10. Στο Γάιδαρο Καβάλα, διήγημα στη συλλογή διηγημάτων «SFF.GR, Ονείρων Σκιές», Εκδόσεις Συμπαντικές Διαδρομές, Θεσσαλονίκη 2008

11. Ερινύες, διήγημα, περιοδικό Mystery, τεύχος 45, Οκτώβριος 2008

12. Ασημένια Κουδουνάκια να χτυπούν σ’ όλη τη γη, διήγημα, περιοδικό Φανταστική Λογοτεχνία, της Φοιτητικής Λέσχης Φανταστικής Λογοτεχνίας, τεύχος 2, Μάιος 2008

13. Γουίνκ ή η Μπεμπούλα, περιοδικό ΕΦ-ΖΙΝ, τεύχος 13, Ιούνιος 2008

14. Ασημένια Κουδουνάκια να χτυπούν σ’ όλη τη γη, διήγημα στην έκδοση του ΓΕΩΤΕΕ "ΓΕΩ-Τέχνες", Ιανουάριος 2010

 

Επίσης το «Η ασάλευτη θάλασσα, η αεικίνητη γη» έχει παρουσιαστεί στο www.scifi.gr, όμως η σελίδα έχει πια πέσει.

 

Επίσης έχω διάφορα κείμενα στο σάιτ του περιοδικού Συμπαντικές Διαδρομές και μια συνέντευξη που έδωσα στο Γιάννη Πλιώτα και μια συνέντευξη που πήρα από το Γιάννη Πλιώτα (κοντολογίς, Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει...).

 

Στα αγγλικά:

 

Ι. Noteeta and Nomena, (ελλ.τιτλος Η Νοτίτα και η Νόμενα) Universe Pathways, v.3

ΙΙ. Beyond the sea, (ελλ.τίτλος Πέρα από τη θάλασσα) Universe Pathways, v.5

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 6 months later...

Refresh:

 

1. Σάρκινο Φρούτο, συλλογή διηγημάτων Επιστημονικής Φαντασίας, εκδόσεις Τρίτων, 1999.

Από τη συλλογή αυτή το διήγημα "Η Σοκολάτα" περιελήφθηκε στην ανθολογία του Μάκη Πανώριου «Το Ελληνικό Φανταστικό Διήγημα, Τόμος Ε’» («Αίολος», 2004) και αργότερα δημοσιεύτηκε στο "9" (τ.57, 2001).

 

Στο Περιοδικό "9" της "Ελευθεροτυπίας" τα εξής διηγήματα:

 

2. Θα είσαι εδώ, τ.7, 2000

3. Το Γαλάζιο Φόρεμα, τ.43, 2001

4. Αίθρα, τ.64, 2001

5. Πηγή Έμπνευσης, τ.163, 2002

6. Καληνύχτα, τ.223, 2004

7. Αρμελίνα ΙΙ, τ.259, 2005 (γράφτηκε για και διαβάστηκε σε εκδήλωση του 1ου Φεστιβάλ Ε.Φ. της Ερμούπολης -λέγε με nikosal-, τον Απρίλιο του 2005).

8. Η Δέυτερη Έξοδος, τ.301, 2006

9. Το καλάθι των αχρήστων του γραφείου μου και οι Αρχικές Συνθήκες του Σύμπαντος σφηνωμένες στον πάτο του, τ.341, 2006

10. Χρονομηχανή Τέλος, τ.355, 2006

11. Μία Κίνα, τ. 406, 2008

12. Το χρώμα του Αίματος, τ.410, 2008 (γράφτηκε για τον 2ο on site Flash Fiction διαγωνισμό του 4ου Φεστιβάλ Ε.Φ. της Ερμούπολης).

13. Μία ενδιαφέρουσα περίπτωση, τ. 436, 2008 (γράφτηκε για και διαβάστηκε σε εκδήλωση του 4ου Φεστιβάλ Ε.Φ. Ερμούπολης με τον τίτλο "Κι εγώ καλύτερα").

14. Η Φωτογραφία, τ. 463, 2009

15. Laguna Seca, τ. 507, 2010

Από αυτά, το "Θα είσαι εδώ" και "Το Γαλάζιο Φόρεμα" περιελήφθηκαν στην ανθολογία "9 ΕΦ - 9 Έλληνες Συγγραφείς ΕΦ" της Ελευθεροτυπίας,

 

16. Εντροπικός Θάνατος, περιοδικό Φανταστικά Χρονικά, τ. 8

17. Fleshpack "live" in the hands of the Greek authorities! (Μελλοντολογικό άρθρο που αποτέλεσε μέρος του «Invisible Future Systems Part 3: Fleshpack.com human delivery» της Λίνας Θεοδώρου που εκτέθηκε το 2004 στο Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης στην έκθεση «Μαρτυρίες: Μεταξύ μυθοπλασίας και πραγματικότητας»).

18. Σενάριο για το comics "Η Κόπια" σε σκίτσο Νίκου Κούτση, (εκδόσεις Comicworld, 2005;) το οποίο είχε πρωτοδημοσιευτεί στο "9", αλλά δεν έχω πρόχειρο τον αριθμό του τεύχους.

19. O Βόθρος, Οι Θρύλοι του Σύμπαντος, εκδόσεις Συμπαντικές Διαδρομές, 2007 (γράφτηκε για και διαβάστηκε σε εκδήλωση του 3ου Φεστιβάλ Ε.Φ. της Ερμούπολης, τον Μάιο του 2007).

20. ...και το τέρας, συλλογή διηγημάτων Επιστημονικής Φαντασίας, Τρίτων, 2009. Δώδεκα από τα δέκα οχτώ διηγήματα έχουν δημοσιευτεί στο "9" της Ελευθεροτυπίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Εκάτη το μυθιστόρημά μου με τίτλο "Το Πείραμα της Όγδοης Μέρας'' :

 

Μερικά στοιχεία για την υπόθεση εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από ένα μήνα τύπωσα και μοίρασα το Όφης και Λύγκας, το πρώτο μου βιβλίο (υπήρχε παλιά εδώ ως "Η Μοναξιά του Σπαθιού").

Όποιος βιβλιοσκώληκας ενδιαφέρεται να το αγοράσει, θα το βρει στον Ιανό της Αθήνας - αν έχει μείνει αντίτυπο:)

Όσοι αρκούνται στην ηλεκτρονική έκδοση, τους το παραχωρώ φιλίας χάριν.

ofis.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πριν από μερικές μέρες τύπωσα το Nominati. Ορισμένα μέρη του υπήρχαν παλιά εδώ (όπως και το Όφης και Λύγκας), σε ομώνυμο topic.

Προς το παρόν δεν πωλείται κάπου, αν και είναι πιθανό να κυκλοφορήσει σε κεντρικό βιβλιοπωλείο τον επόμενο μήνα (οι βιβλιοσκώληκες ας κάνουν υπομονή - θα σας κρατήσω ενήμερους).

Φιλίας χάριν κι αυτό.

nominati.pdf

nominati_exofilo.pdf

Edited by odesseo
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια δημοσίευση του διηγήματος μου "Στη γιορτή" (υπάρχει και εδώ) στο online περιοδικό Fantasy Gate. My link

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπόν την προηγούμενη εβδομάδα βγήκε το βιβλίο της Βάγιας Ψευτάκη (aka Manstredin) Ενυδρία. Στην Αθήνα υπάρχει από την Πέμπτη, στην Θεσσαλονίκη θα έρθει από την Τρίτη. Επίσης μέχρι το Πάσχα θα γίνει η παρουσίασή του στην Αθήνα και τον Μάιο στην Θεσσαλονίκη. Περισσότερες πληροφορίες σε μερικές ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τα παλαιότερα μέλη καθότι είμαι καινούργιος στο forum. Ελπίζω με τον καιρό να γνωριστούμε. Τώρα σχετικά με εκδόσεις πρόσφατα κυκλοφόρησε το δεύτερο βιβλίο μου με τίτλο «Για τον Θρόνο της Θερίνια» από την εταιρεία Andy’s Publishers. Έχω επίσης άλλη μια έκδοση που ξέρω ότι έχει αναφερθεί από κάποιους ήδη στο forum. Πρόκειται για «Το Χρονικό της Παγωμένης Ηπείρου» από τις εκδόσεις Κήπος. Κλείνοντας θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια σε όλα τα άτομα που έκαναν αυτό το forum πραγματικότητα. Έχετε κάνει πραγματικά σπουδαία δουλειά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

"Το Αόρατο Λεωφορείο", διήγημα επιστημονικής φαντασίας, στο stellasliterarybistro.com Μαρτίου. :asleep:

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το πρώτο μου βιβλίο:

 

Καπανδρέου, Ανδρέας. Το τρομακτικό μυστικό του Αϊνστάιν: αλλόκοτα διηγήματα. Λευκωσία: Επιφανίου, 2010. ISBN: 978-9963-685-87-5

 

Δώδεκα αλλόκοτα διηγήματα, δώδεκα παράξενες ιστορίες…

 

Περισσότερα εδώ: http://andreaskandreou.blogspot.com/2010/11/blog-post.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το διήγημά μου Χάρτινος Καθρέφτης δημοσιεύεται σε μια ανθολογία των Βιβλιόφιλων Έδεσσας, στον πανελλήνιο διαγωνισμό των οποίων έλαβε τον τρίτο έπαινο.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Οι εκδόσεις μας
  • Ιρμάντα pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..