Jump to content

Οι εκδόσεις μας


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Ενημέρωση:

 

- Σχολική εκδρομή [διήγημα], Στο λογοτεχνικό περιοδικό Στάχτες τχ.9 (Απρίλιος 2011) [Διαθέσιμο και στο sff.gr: http://community.sff.gr/topic/13251-%cf%83%cf%87%ce%bf%ce%bb%ce%b9%ce%ba%ce%ae-%ce%b5%ce%ba%ce%b4%cf%81%ce%bf%ce%bc%ce%ae/]

Edited by Deus Misereatur
Link to comment
Share on other sites

"Ο Ναός Των Χαμένων Ονείρων", ποιητική συλλογή, εκδόσεις Γαβριηλίδης. Μόλις κυκολοφόρησε :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημοσίευση του διηγήματός "Στη σκοπιά" στο FantasyGate. Το κείμενο υπάρχει και στο SFF :)

 

 

 

 

link:http://fantasia-portal.blogspot.com/2011/05/blog-post.html

 

 

 

 

Παρόλο που δεν είναι και το καλύτερό μου κείμενο πρέπει να πω οτι η εικόνα που έβαλαν είναι πολύ ατμοσφαιρική, και νομίζω οτι προσθέτει μάλιστα στο διήγημα...

 

 

 

 

Είναι το δεύτερο κείμενό μου που ανεβαίνει στο Fantasygate. Σε λίγο καιρό θα ανέβει και το τρίτο, το "Ελάττωμα". Και τα τρία κείμενα υπάρχουν και εδώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ένα θέμα για να ανακοινώνουμε εκδόσεις έργων μας είτε σε βιβλία είτε σε περιοδικά είτε σε fanzines/e-zines.

 

Χμμμ... μια και τυπικά με καλύπτει ο 'ορισμός', να δηλώσω ότι πρόσφατα έγινα συν-επιμελητής έκδοσης και συν-συγγραφέας κάποιων κεφαλαίων σε ένα βιβλίο επιστημονικού περιεχομένου. Δεν είναι ΣΦΦ αλλά είναι ΝΨΨ.

Βάλτε το μυαλουδάκι σας να δουλέψει, πριν το πάρει το ποτάμι

Μπορείτε να διαβάσετε και κανένα προσωπικό profile, μπας και πάρετε καμιά ιδέα

Αφού δεν αντέχετε άλλο, ΝΨΨ σημαίνει...

Νευρολογία-Ψυχολογία-Ψυχιατρική

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Εγώ βρέθηκα αναμεσά σας μετά από μια κριτική που μου έκανε η Ευθυμία, νάναι καλά.

Έχουν εκδοθεί δύο βιβλία μου.

Nikola Tesla ο προμηθέας της 5ης λεωφόρου το 2006 απο τις εκδόσεις Ταλως Φ.

Και 'Η Αλογόμυγα" το 2009 από τις εκδόσεις ΔΙΑΥΛΟΣ.

Ελπίζω να μην εκλειφθεί ως ψώνισμα, μιας και σκοπός είναι να συγκεντρωθούν όσα έχουμε γράψει όλοι μας.

Καλές εμπνεύσεις σε όλους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι Ολύμπιοι εν δράσει στο Λογοτεχνικό Μπιστρό της Στέλλας.

 

Η πρώτη φορά που έστειλα διήγημά μου σε e-zine και η πρώτη μου φορά που επιλέγεται διήγημά μου για δημοσίευση. Τελικά, έχει το γούστο του :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επειδή καλό θα ήταν να υπάρχουν συγκεντρωμένες οι ανακοινώσεις των μελών, χωρίς να παρεμβάλλονται κάμποσες σελίδες συγχαρητηρίων κι ευχαριστιών, παρακαλώ αν θέλετε να συγχαρείτε κάποιον, προτιμήστε να το κάνετε με πμ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή καλό θα ήταν να υπάρχουν συγκεντρωμένες οι ανακοινώσεις των μελών, χωρίς να παρεμβάλλονται κάμποσες σελίδες συγχαρητηρίων κι ευχαριστιών, παρακαλώ αν θέλετε να συγχαρείτε κάποιον, προτιμήστε να το κάνετε με πμ.

 

Προσυπογράφοντας τη σημείωση αυτή, να αναφέρω και σε αυτό το τόπικ, μιας και είναι το κατάλληλο, ότι το διήγημα "Έσχατοι Καιροί" δημοσιεύεται στο περιοδικό Πόρφυρας, από τον επόμενο μήνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Λτκ (με καμιαδυό μικρές αλλαγές) στο Λογοτεχνικό Μπιστρό της Στέλλας.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω απασχολήσει τα φόρουμ ξανά ελέω άλλου πονήματος μού (Forge of Stones). Αυτή εδώ η συλλογή είναι διαμετρικά αντίθετη στο μέγεθος. Είναι 5 ιστορίες που δεν ξεπερνούν τις 15 χιλιάδες λέξεις.

 

Ρίξτε μια ματιά και άν φαίνεται ενδιαφέρον, πείτε το μού εδώ και παντού άν γίνεται!

 

Είναι γραμμένη στα Αγγλικά (υποθέτω κάποιοι θα δυσαρεστηθούν απο την εμμονή μού αυτή).

 

Όπως πάντα, περιμένω υπομονετικά τα σχόλια όσων είναι αρκετά περιπετειώδεις.

 

Μιά απο τις ιστορίες, Yar's Plume, ξεκίνησε εδώ, στο sff.gr!

 

Σε μορφή e-book, διαθέσιμο από το Amazon και το Smashwords:

 

Amazon.com

 

Smashwords

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή ανακοίνωση: όταν κάποιο μέλος έχει να ανακοινώσει κάποια (αυτο)έκδοσή του, καλό είναι είτε να κάνει ένα ποστ εδώ, είτε να ανοίγει τόπικ στις ανακοινώσεις (που δεν προτείνεται). Η συζήτηση για το βιβλίο μπορεί να γίνει σε αντίστοιχο τόπικ για αυτό στο σχετικό υποφόρουμ (Ελληνικό φάνταζυ, Ελληνική ΕΦ, Ελληνικός Τρόμος).

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 3 weeks later...

Απλά ήθελα να ανακοινώσω ότι η μικρή συλλογή με ιστορίες ΕΦ που ανέφερα πιο πάνω είναι δωρεάν απο σήμερα και για 5 ημέρες στο Amazon.com (και στα αντίστοιχα .co.uk, .de, .fr, .es, .it - όποιο σάς βολεύει).

 

Μπορείτε να το κατεβάσετε εδώ:

www.amazon.com/Science-Fiction-Stories-Collection-ebook/dp/B005Z2S11S/

 

Επίσης μόλις κυκλοφόρησα και το βιβλίο που έγραψα τον Νοέμβριο στο NaNoWriMo (είδα και άλλα γνωστά ονόματα απο εδώ εκεί) με τον τίτλο Bobby on a Stick. Aυτό θα είναι δωρεάν (το ebook) από 15 Δεκεμβρίου ώς και τις 19 του μήνα:

 

www.amazon.com/Bobby-on-a-stick-ebook/dp/B006I3GFO8/

 

Βγαίνει και σε paperback - απλά θα πάρει κανα δυό μέρες να εμφανιστεί στην ίδια σελίδα με το e-book

 

Και καλές γιορτές!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το ποίημα μου "Κύκλοι και θύμησες" βρίσκεται στην ανθολογία που προέκυψε από τον Γ' Παγκόσμιο Ποιητικό Διαγωνισμό της Αμφικτυονίας Ελληνισμού, με θέμα "Αρχαίο Πνεύμα Αθάνατο".

Και ναι, για πρώτη φορά βλέπω το όνομά μου τυπωμένο!! yahoo.gif

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και ναι, επιτέλους βγήκε το 17ο τεύχος των "Συμπαντικών Διαδρομών" με το διήγημα μου "Ο Τέθριππος και οι Εισβολείς" που είχα στείλει στο διαγωνισμό "Εισβολή" παλιότερα.

Τώρα που το ξαναείδα, μετά από περίπου δύο χρόνια, βλέπω ότι μερικά πράγματα θα τα έγραφα αλλιώς (πιστεύω ότι αυτό οφείλεται σε "ωρίμανση μου"), αλλά εξακολουθεί να μου αρέσει. :)

 

Αν το διαβάσει κάποιος, ας μου πει τη γνώμη του παρακαλώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία μου "Η μύγα" στο τεύχος του ΕΝΕΚΕΝ που κυκλοφορεί μέσα στον μήνα.

 

Η ιστορία μου "Δημήτρης" στο τεύχος του Μανδραγόρα που κυκλοφορεί τον επόμενο μήνα.

 

Μερικά ποιήματά μου στο Ποείν.

Link to comment
Share on other sites

Τρεις δημοσιεύσεις σε έντυπα περιοδικά, εκ των οποίων και δύο κειμένων που υπάρχουν και εδώ, των

 

-Το Ελάττωμα

 

-Το σκοτάδι

 

Επίσης το διήγημά μου "Ο δρομέας" πήρε μια διάκριση στον προηγούμενο διαγωνισμό του Eyelands.

Edited by Iwannhs
Link to comment
Share on other sites

post-1076-0-27822800-1334679011_thumb.jpg

 

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά.

 

Επειδή το στοιχειό της συγγραφής δε λέει να με αφήσει ήσυχο, είπα να σας ενημερώσω για το τελευταίο συγγραφικό μου έκτρωμα.

 

Ονομάζεται «Ο Ερημίτης των Αθηνών» και αποτελείται από 3 μέρη.

 

Η επίσημη ιστοσελίδα απ’ όπου μπορείτε να το κατεβάσετε είναι η εξής: https://sites.google.com/site/athenshermit/

 

Για την ώρα, είναι διαθέσιμο το 1ο μέρος. Στους προσεχείς μήνες, θ’ ανέβουν σιγά-σιγά και τα υπόλοιπα.

 

Θέλω να πιστεύω πως δε θα θεωρηθεί διαφήμιση το συγκεκριμένο topic, τη στιγμή που το μυθιστόρημα διατίθεται δωρεάν και δεν προέρχεται από κάποιο εκδοτικό οίκο.

 

Ο μόνος λόγος που δεν το ανέβασα στη βιβλιοθήκη, είναι για να μην έχω άλλον ένα τόπο να συντηρώ, σε περίπτωση διορθώσεων.

 

Καλή διασκέδαση.

 

post-1076-0-33657100-1334679043_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι ανθολογίες τρόμου

Unfinished Business (με το Inner Light)

 

και

 

Deals with the Devil (με το The Soul of Phil o'Donovan)

 

Κυκλοφόρησαν εδώ και λίγες μέρες, σε paperback από το Amazon.co.uk

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Δημοσίευση του διηγήματός μου "Μια νεανική ιδέα" στο 23ο τεύχος του περιοδικού Ένεκεν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά το Onestory, το διήγημα "Η προσπάθεια" (υπάρχει και στο sff.gr) δημοσιεύτηκε και σε ένα ακόμα ηλεκτρονικό περιοδικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Οι εκδόσεις μας
  • Ιρμάντα pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..