Jump to content

Ποιο είδος σιχαίνεστε περισσότερο;


Βάρδος
 Share

Ποιο είδος σιχαίνεστε περισσότερο;  

118 members have voted

  1. 1. Ποιο είδος σιχαίνεστε περισσότερο;

    • fantasy: good vs evil
      14
    • fantasy: grey (i.e., no good vs evil)
      2
    • swords-and-sorcery
      11
    • comic fantasy
      4
    • horror: psychological
      5
    • horror: splatter
      40
    • horror: vampires
      12
    • scifi: space opera
      5
    • sifi: hard
      17
    • cyberpunk
      11


Recommended Posts

Σε ποιο είδος κατατάσονται τα βιβλία σε φάση "Η σιωπή των Αμνών", "Ο Δράκος" κλπ;

Μάλλον ψυχολογικός τρόμος.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο είδος κατατάσονται τα βιβλία σε φάση "Η σιωπή των Αμνών", "Ο Δράκος" κλπ;

Μάλλον ψυχολογικός τρόμος.

 

Να και το είδος που παίρνει την ψήφο μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

scifi: space opera (2 votes [2.27%])

 

sifi: hard (11 votes [12.50%])

 

cyberpunk (10 votes [11.36%])

 

μα τι ψήφοι είναι αυτοί!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

scifi: space opera (2 votes [2.27%])

 

sifi: hard (11 votes [12.50%])

 

cyberpunk (10 votes [11.36%])

 

μα τι ψήφοι είναι αυτοί!

Λογικοί ψήφοι.

Link to comment
Share on other sites

Διχαζόμουν μεταξύ spaceopera και horror vampires, τελικά αποφάσισα με το δεύτερο!

 

Τουλάχιστον χαίρομαι που κανείς δεν ψήφισε το αγαπημένο μου είδος!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Μια χαρά είναι το Splatter με μπυροπαρέα και πατατάκια. Έχω κάνει μαραθώνιο Evil Dead, εκεί να δείτε γέλια.

 

 

 

 

Θα ρίξω τον ψόφο μου στο SciFi - Hard για το poll. Συνήθως οι ανθρώπινες αντιδράσεις είναι ανύπαρκτες και η εξέλιξη των χαρακτήρων μηδαμινή, ενώ όλο το βιβλίο / όλη η ταινία περιστρέφεται γύρω από μια κεντρική ιδέα ή καινοτομία. Δε λέω, μπορεί μερικές φορές να είναι καλή η ιδέα, αλλά αν είναι να κάνεις φανταστική ιστορία βασισμένη πάνω σε κάτι τέτοιο, τουλάχιστον δες και τα υπόλοιπα απαραίτητα συστατικά μιας ιστορίας όπως πλοκή, χαρακτήρες κτλ.

 

 

 

 

Πάρτε το Titan για παράδειγμα. Καλογραμμένο μεν, προφητικό όσο δε πάει (το είδαμε πρόσφατα με την ακύρωση των διαστημικών λεοφορείων της NASA), αλλά αν μου έκοβες τις φλέβες όταν το διάβαζα θα έτρεχε υγρή βαρεμάρα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Ήταν δύσκολη επιλογή, αλλά με κέρδισε το splatter.

 

Θεωρώ πως η απουσία συνεκτικού κορμού πλοκής ταιριάζει μόνο σε σουρεαλιστική κωμωδία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η ψήφος μου πήγε στην σκληρή επιστημονική φαντασία. Δεν έχω διαβάσει πολύ απ' όλα τα είδη για να μπορώ να είμαι σίγουρος για την επιλογή μου. Μελλοντικά αν με το καλό γίνει αυτό, μπορεί τα πράγματα να αλλάξουν. Όμως με τα μέχρι τώρα δεδομένα, η hard sf είναι ότι απεχθάνομαι περισσότερο. Έχω διαβάσει μερικές ιστορίες του είδους, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ ποιες είναι αυτές. Θυμάμαι όμως πολύ καλά ότι με κούρασαν απίστευτα, πραγματικά υπέφερα.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αυτό που δεν μου αρέσει είναι η ερωτική λογοτεχνία. Δεν το έχεις βάλει στις επιλογές. Από αυτές που έχεις βάλει όμως, η horror splatter είναι η πιο κακή για εμένα τύπου hostel.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ψήφισα Cyberpunk γιατί δεν υπάρχουν στις επιλογές τα νερόβραστα τύπου Άρλεκιν, που πραγματικά δεν έχω χειρότερο. Κινέζικο βασανιστήριο με σταγόνα να με πιτσιλάει για χρόνια θα το προτιμούσα από το να καθίσω να διαβάσω ή να δω κάτι από αυτό το είδος! Ελλείψει λοιπόν της πραγματικής μου επιλογής, έριξα την ψήφο μου εκεί που βαριέμαι περισσότερο..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν αντέχω με...."Τα γλυκά μάτια του Φεγγαριού" - "Μόνη στην καταιγίδα" - "προδομένα όνειρα" καί λοιπές ομορφιές. Όλα τα άλλα παλεύονται.

Edited by notis58
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Splatter,σίχαμα.

Επίσης τα βιβλία που πετάν τσόντα μέσα για το πόπολο,σαν κάτι Κόναν από "επιγόνους"(ο θεός να τους κάνει)και κάτι τέτοια ωραία.Άλλο κατάπτυστο είδος είναι οι overhyped βλακείες,για κάποια χρόνια τουλάχιστον μέχρι να εμφανιστεί η επόμενη βλακεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Γενικά βρίσκω βαρετή την fantasy και θα συμφωνήσω (και θα ψηφίσω) το

swords and sorcery...ποιο βαρετο δεν εχω!

Με μια μικρή διόρθωση: swords and sorcery...ποιο βαρετό δεν έχω! υπάρχει!

Σε όσους ψήφισαν (και είναι πολλοί) splatter να πω ότι το παίρνουν πολύ στα σοβαρά, θα έπρεπε να το πάρουν πιο ελαφριά σαν τον OxAp0d0:

Μια χαρά είναι το Splatter με μπυροπαρέα και πατατάκια. Έχω κάνει μαραθώνιο Evil Dead, εκεί να δείτε γέλια.

Edited by Old man & SiFi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..