Jump to content

Αγαπημένες ταινίες


Drunk Elf
 Share

Recommended Posts

1.Dune

2.Πειρατες της Καραιβικης

3.Γαμος αλα Ελληνικα

4.(αυτα προς το παρον)

Οσο για τον Αρχοντα υπαρχει topic στο θεμα κινηματογραφος ωστε να δειτε τις αποψεις μου: http://community.sff.gr/index.php?showtopic=1100

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 202
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Drunk Elf

    17

  • northerain

    12

  • laas7

    9

  • SpirosK

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

1.Dune

2.Πειρατες της Καραιβικης

3.Γαμος αλα Ελληνικα

4.(αυτα προς το παρον)

Οσο για τον Αρχοντα υπαρχει topic στο θεμα κινηματογραφος ωστε να δειτε τις αποψεις μου: http://community.sff.gr/index.php?showtopic=1100

 

Πόποοο! Ο Γάμος αλά ελληνικά είναι από τις πιο απαίσιες ταινίες που έχω δει. :blink:

Αγαπημένες δεν αναφέρω γιατί έχω υπερβολικά πολλές...

Ίσως μια μέρα γράψω μια λίστα αλλά θα είναι μεγάααααααααααααλη!

Edited by Nienna
Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένη ταινία δεν έχω αλλά έχω μπόλικες που με τον ένα τρόπο ή τον άλλο ήταν σταθμοί για μένα...

Euroflirt : έτσι αποφάσισα να πάω όπως και δήποτε Erasmus

Ziggie Stardust: τόσο τραυματική εμπειρία στην ηλικία των εφτά με οχτώ που από τότε φοβάμαι παθολογικά στα θρίλερ

Contact: η πρώτη μου πιο "ψαγμένη" ταινία επιστημονικής φαντασίας

ΡΑΝ: η πρώτη κινέζικη-γιαπωνέζικη ταινία που είδα στη ζωή μου

DarkCity: δεν ξέρω γιατί αλλά κάτι άλλαξε μέσα μου από τότε.

Saving Private Ryan: ακόμα βλέπω εφιάλτες από την ταινία

Lotr: και ναι γυρίζονται υπερπαραγωγές φαντασίας με καλούς ηθοποιούς.

Ghostworld: δεν είμαι μόνη σ'αυτόν τον πλανήτη :cool2:

Η επίθεση του γιγαντιαίου μουσακά: θυμάμαι μέχρι και σε ποια θέση καθόμουν στον κινηματογράφο

Orlando: βασισμένο σε μιθιστόρημα της Βιρτζίνια Γουλφ, απίστευτη ταινία και με φοβερό soundtrack δια χειρός Jimmy Sommerville

Fight Club και Talented Mr Ripley: για κάποιο λόγο αυτές οι δύο ταινίες πάνε για μένα μαζί...

Pulp Fiction/ Reservoir Dogs: τις είδα σε μια βδομάδα και τις δύο μια καλή εισαγωγή στον κο Ταραντίνο....

 

 

Το Band of Brothers ήταν πραγματικά εκπληκτικό... Απο τα καλύτερα ΒΠΠ που έχω δει. Και έχω δει πολλά ειδικά σε επικαίρα....

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς σειρά

The Mission, με το R.De Niro σε έναν από τους καλύτερους ρόλους που έπαιξε

Η λίστα του Σιντλερ, ποιός δε θυμάται το κοριτσάκι;

Μέρλιν ο μάγος,γιατί λατρεύω το μύθο.

Άβαλον, γιατί λατρεύω το μύθο σε όλες τις εκδοχές του.

Legents of the fall,γιατί απλά μου άρεσε.

Meet Joe Black,γιατί απλά μου άρεσε.

Η γερακίνα και ο λύκος...

Και άλλα πολλά που δεν μου έρχονται

 

edit:

τελευταίος των μοϊκανών,που το έκαναν και καλύτερο από το βιβλίο

braveheart,ταινιάρα!

τα είδα παραπάνω και τα θυμήθηκα

Edited by Asgaroth
Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!

 

Είμαι απαίσιος!!!!

 

Ξέχασα να βάλω την αγαπημένη μου ταινία!

 

Ημερολόγιο μοτοσυκλέτας. Μου άρεσε τρομερά πολύ.

Και Η απόστολή, μια που μου το θύμησε ο asgaroth.

Link to comment
Share on other sites

Orlando: βασισμένο σε μιθιστόρημα της Βιρτζίνια Γουλφ, απίστευτη ταινία και με φοβερό soundtrack δια χειρός Jimmy Sommerville
:worshippy: :worshippy:

 

Ότι υπάρχει από Μόντυ Πάιθονς,Πήττερ Σέλλερς και Τίμ Μπάρτον.

 

Τα παλιά "star wars" και "Ιντιάνα Τζόουνς" γιατί ζήτω το παλιό χόλυγουντ.

Τα "Άρχοντας των Δαχτυλιδιών" και "Οι πειρατές της Καραιβικής" γιατί το παλιό χόλυγουντ ξαναζωντανέυει.

 

Οι παλιές του Γούντυ Άλλεν.

Όλα τα επεισόδια της σειράς "Η μαύρη Οχιά"

 

Και μερικές ανούσιες...

"Ποίος σκότωσε την Μόνα"

"Donnie Darko"

"Arizona Dream"

"Φρανκεστάιν Τζούνιορ"

και πολλές άλλες.

 

ΚΑΙ Η ΘΕΙΚΟΤΕΡΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ

"Ο Ρόζενκρατζ και ο Γκίλντερστρεν είναι νεκροί"

(ελπίζω να το έγραψα σωστά)

Link to comment
Share on other sites

χωρίς σειρά:

- To 5o στοιχείο

- Pulp Fiction

- Η μέρα της μαρμότας

- Βig Fish

- LotR (extended)

- Οι Απίθανοι

- Τoy Story 1&2

- Shrek (βλέπω πολλά animated τι να κάνουμε...)

- Dune

- The Shawshank Redemption

- Gattaca

- Indiana Jones (όλα)

- Amelie

- Fight Club

- Matrix (μόνο το πρώτο)

 

 

Είπα να γράψω λίγες αλλά τώρα δεν γίνεται να σταματήσω.... ;)

Σίγουρα έχω αφήσει απέξω πολλές που μου άρεσαν πολύ...

Άλλη φορά

Link to comment
Share on other sites

Blade Runner

Dead Poet Society

Bicentenial Man

Ladyhawke

Το Ποντίκι που Βρυχάται

Perfect Blue

End of Evangelion

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μέχρι τώρα δεν ήξερα κανέναν άλλο που να ήξερε το ladyhawk, πόσο μάλλον να είναι και από τις αγαπημένες του ταινίες.

Ήταν μια και από τις δικές μου αγαπημένες ταινίες. Μετά την 15η φορά που την είδα άρχισα να προσέχω πράγματα που δεν μου άρεσαν (όπως η μουσική ας πούμε).

Αλλά παρ'ολ'αυτά θα έμπαινε και στη δική μου λίστα άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Με ηθοποιούς όπως Matthew Broderick, Mischel Pfeiffer & Rudger Hauer, πως να μη μου αρέσει η ταινία;! Απλά έγραφαν οι ηθοποιοί!

 

Επίσης, μου άρεσε το σενάριο.

 

Παρεμπιπτόντως, παραπάνω αναφέρθηκε (νομίζω) ως: «Η γερακίνα και ο λύκος...» από τον Asgaroth.

 

Τα άλλα που δεν έχουν αναφερθεί πιο πριν τα ξέρετε, κυρίες και κύριοι, ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι η μουσική ήταν λίγο ξεκάρφωτη αλλά άμα έχεις τόσο δυνατή ιστορία και σενάριο τι τα θες τα άλλα...

Ρε Sitronella από την καλαμάτα είσαι?

Είμαι 1/2 καλαματιανός! :blink:

Από την Αμφιθέα!

Sorry για το Spamie!

Link to comment
Share on other sites

Ρε Sitronella από την καλαμάτα είσαι?

Λοιπόν δεν είμαι ακριβώς από την Καλαμάτα. Δυστυχώς είμαι βέρα Αθηναία. Αλλά παντρεύτηκα Καλαματιανό και τώρα ζω μόνιμα εδώ (κάνει και ρίμα). Άφησα της Αθήνας τη μιζέρια και ήρθα εδώ στα περιστέρια (τι λέει ο κόσμος προς χάριν της ποίησης..).

Σοβαρά τώρα, δεν ξαναμετακόμιζα στην Αθήνα που να με πληρώνανε. Στους γονείς μου πάμε κάθε τόσο και το μόνο που σκέφτομαι είναι πότε θα γυρίσω εδώ.

 

Τα άλλα που δεν έχουν αναφερθεί πιο πριν τα ξέρετε, κυρίες και κύριοι, ή όχι;

Δεν κατάλαβα ακριβώς αυτή την ερώτηση RaspK FOG. :blink: . Μήπως μπορείς να μου το κάνεις πιο λιανά;

Link to comment
Share on other sites

Για τα υπόλοιπα έργα που έχω γράψει και δεν έχουν αναφερθεί από άλλα μέλη, ρωτάω, τα ξέρετε ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Isos na kanei kamia ereyna.Edo pou ta leme rasp, den anaferei kai tpt dyseyreta/obscure erga. Ta 2 teleytaia den ta exo dei bebaia.To teleytaio einai anime?

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο τελευταία anime είναι. Το τελευταίο δεν το έχω δει ποτέ αλλά το Deep Blue πρέπει να το έχω δει αν θυμάμαι καλά. Δεν ήμουν ποτέ fan των anime, οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ επεισόδιο σειράς αλλά ταινία όπως το Ghost in the shell και το Akira. Τώρα αν αυτά δεν λέγονται anime ελπίζω να με συγχωρέσουν οι ειδικοί του forum :chinese:

Link to comment
Share on other sites

Ta anime den einai tainies

 

(excuse the spam)

 

 

PS

Katalaba ti ennoeis, apla ta anime den einai tainies.

:p

Anime haters unite

Link to comment
Share on other sites

Northerain said:

Ta anime den einai tainies    (excuse the spam)

 

/me glares ominously at Northerain. On both counts!!! :evil:

 

 

Δεν ξέρω αν το έχω ξαναπεί αλλά η πιο αγαπημένη μου ταινία όλων των εποχών, ειδικά από ε.φ. είναι το Contact. Είναι η ταινία που εφράζει την ψυχή μου την ίδια.

Με δεύτερη ίσως το First Contact του Σταρ Τρεκ.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την 15η φορά που την είδα άρχισα να προσέχω πράγματα που δεν μου άρεσαν (όπως η μουσική ας πούμε).

Αλλά παρ'ολ'αυτά θα έμπαινε και στη δική μου λίστα άνετα.

 

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!! :o ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΡΕΙ! O Andrew Powell και οι Alan Parsons Project έγραψαν την μουσική του Ladyhawke! Σεβασμός στις ψυχεδέλες!!! Απλώς δεν έχετε συνηθίσει το στύλ της μουσικής τους. Ο ίδιος ο σκηνοθέτης της ταινίας, o οποίος έκανε και πολλές προτάσεις πάνω στην μουσική, κατά την διάρκεια των γυρισμάτων είχε ξεσκιστεί να ακούει Alan Parsons Project (και περισσότερο το Tales of Mistery and imagination)!

 

Σεβασμός στραβάδια! :o

post-48-1109056321_thumb.jpg

Edited by Lord_Velkion
Link to comment
Share on other sites

Έχεις συνηθίσει σε συγκεκριμένο μοτίβο για τέτοιες ταινίες, γι'αυτό σου φαίνεται περίεργο (άσε που κατά πάσα πιθανότητα σε ξενίζει η μουσική αυτή από μόνη της). Και δεν κατάλαβα, τί έχει το synthesizer; Άσε που άν έχεις ακούσει την μουσική του έργου αλλά δεν είναι απλή μουσική με synthesizer. Πιο συμφωνική είναι. Για να μην τα πολυλογώ είναι Alan Parsons Project, αυτό τα εξηγεί όλα! :D

 

Παιδιά ένα από τα μεγαλύτερα προτερήματα της ταινίας αυτής είναι η μουσική της. Η όλη ταινία είχε την ατμόσφαιρα παραμυθιού αλλά και ονείρου με συγκεκριμένους χαρακτήρες που εκφράζουν ιδέες-έννοιες.

 

Μέσα στην ταινία αν το έχετε προσέξει υπάρχουν πολλές "κάρτες ταρώ", ο Ιεροφάντης, οι Ερωτευμένοι, ο Κλέφτης, ο Κρεμασμένος κτλ. Δεν είναι μια στερεότυπη ταινία φαντασίας...

 

Η μουσική των Alan Parsons Project ήταν από τις καταληλότερες εκείνη την εποχή για τέτοια "περίεργα" πράγματα. ;)

Edited by Lord_Velkion
Link to comment
Share on other sites

Otan protoeida thn tainia, den eixa kanena motibo gia soundtracks fantasy tainion.Alla pali me kenise.Mesaionikh tainia fantasias me hlektronikh mousikh? Thanks but not thanks

Link to comment
Share on other sites

Ναι, Velkion, κι εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα με τη μουσική στο Ladyhawk. Εξάλλου, η ταινία είναι τόσο απίστευτα καλή, που πώς θα μπορούσα ποτέ να έχω πρόβλημα με τη μουσική; Περιττό να πω ότι έχω δει την ταινία αυτή καμια 10αριά φορές, έτσι;

 

Δε θυμάμαι αν έχω γράψει πιο πολιά σ'αυτό το topic, ή αν την έχω συμπεριλάβει, αλλά η Ladyhawk είναι από τις αγαπημένες μου ταινίες --ever-- μαζί με την Αδελφότητα των Λύκων, το Μέρλιν, το Dune, και ίσως μια-δυο άλλες που μου ξεφεύγουν τώρα. Γενικά, είμαι δύσκολος στις ταινίες. Πιο δύσκολος απ'ό,τι είμαι στα βιβλία. Κι αυτό σημαίνει πολύ δύσκολος.

Link to comment
Share on other sites

  • RObiN-HoOD unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..