Jump to content

Fantasy Novels, TOP 5


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Αν δεν μεταφραστεί τελικά η Άμπερ, είμαι αποφασισμένος να κάτσω να ξεσκιστώ και να διαβάσω στο πρωτότυπο. Με έχετε ιντριγκάρει όλοι σας πάρα πολύ άσχημα, μ' όλα αυτά που γράφετε εδώ μέσα. Και αυστηρά για μυθιστορήματα στις επιλογές μου 1, 2 και 4, βάζω αντιστοίχως: Κόναν η Ώρα του Δράκου, Ταξιδιώτης στις Θάλασσες της Μοίρας και Η Οδύσσεια του Κουζέλ.

για την αμπερ δεν το βλεπω. διαβασα τα 2 πρωτα τα οποία ειναι τελειως ανομοια. το πρωτο θεικο στο 2ο βαρεθηκα

 

Όταν εννοούσα για μετάφραση, δεν αναφερόμουν στην Parsec που έβγαλε τα δύο πρώτα μέρη. Αυτοί δεν πρόκειται να ολοκληρώσουν την σειρά, κάποιον άλλον εκδοτικό οίκο είχα στο μυαλό μου. Όσο για το πως θα μου φανεί τελικά, θα δούμε. Έχω πάντως έτοιμο το omnibus για καλό και για κακό.

και εγω δεν εννοεουσα την parsec. μακαρι να βγει ολοκληρωμενο, οπως και το malazan. το πως φαινεται του καθενος ειναι προσωπικο θεμα φυσικα. απλα σου ειπα την αποψη μου

 

Και καλά έκανες που την είπες. Δεν είπες όμως ποια είναι τα πέντε δικά σου αγαπημένα :D

Link to comment
Share on other sites

1. θυελλα απο ατσαλι - μαρτιν

2. το ονομα του ανεμου - ροθφας

3. ο μαγος και η γυαλινη σφαιρα- κινγκ

4. τιγκανα -καυ

5. οι δυο πυργοι -τολκιν

Link to comment
Share on other sites

3. ο μαγος και η γυαλινη σφαιρα- κινγκ

 

Συμφωνώ απόλυτα, έπος με όλη την σημασία της λέξης. Με βαριά καρδιά αναγκάστηκα να το αφήσω απ' έξω.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3. ο μαγος και η γυαλινη σφαιρα- κινγκ

 

Συμφωνώ απόλυτα, έπος με όλη την σημασία της λέξης. Με βαριά καρδιά αναγκάστηκα να το αφήσω απ' έξω.

απλα ρε φιλε με τους λυκους ξενερωσα λιγακι και λεω να κανω διαλλειμα απο πυργο. με κουρασε. ο μαγος ηταν απιστευτο βιλιο. 800 σελιδες σε 6 μερες και αν σκεφτεις οτι ο γιος μου δεν με αφηνει πολυ ωρα να διαβασω

Link to comment
Share on other sites

3. ο μαγος και η γυαλινη σφαιρα- κινγκ

 

Συμφωνώ απόλυτα, έπος με όλη την σημασία της λέξης. Με βαριά καρδιά αναγκάστηκα να το αφήσω απ' έξω.

απλα ρε φιλε με τους λυκους ξενερωσα λιγακι και λεω να κανω διαλλειμα απο πυργο. με κουρασε. ο μαγος ηταν απιστευτο βιλιο. 800 σελιδες σε 6 μερες και αν σκεφτεις οτι ο γιος μου δεν με αφηνει πολυ ωρα να διαβασω

 

Σε νιώθω, κάπως έτσι ήταν τα πράγματα και για 'μένα. Από αυτά που ανέφερες μου άρεσε πολύ και το Τιγκάνα, αλλά όχι τόσο πολύ έτσι ώστε να μπει στην πεντάδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνατε και το ξεθάψατε, τρομερό τόπικ!

 

1) Τιγκάνα (Guy Gavriel Kay)

2) Έλρικ του Μελνιμπονέ (Michael Moorcock)

3) A Game of Thrones (G. R. R. Martin)

4) Ο Βασιλιάς πέρα από την Πύλη (David Gemmell)

5) Το Βοτάνι της Μοραελίν (Raymond E. Feist)

 

Ήθελα να βάλω και το Υφαντό της Φιόναβαρ του Kay, αλλά δεν ήξερα ποιο από τα τρια να διαλέξω, οπότε το άφησα ως υποσημείωση! :p

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που ανέφερες μου άρεσε πολύ και το Τιγκάνα, αλλά όχι τόσο πολύ έτσι ώστε να μπει στην πεντάδα.

Παρόμοια άποψη έχω και εγώ. Θα έμπαινα άνετα στο top 10 μου αλλά όχι στο top 5

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνατε και το ξεθάψατε, τρομερό τόπικ!

 

4) Ο Βασιλιάς πέρα από την Πύλη (David Gemmell)

 

 

Τόσο πολύ σου άρεσε αυτό; Εγώ βρήκα και τα τέσσερα Ντρενάι που διάβασα μέτρια. Γούστα..

 

Από αυτά που ανέφερες μου άρεσε πολύ και το Τιγκάνα, αλλά όχι τόσο πολύ έτσι ώστε να μπει στην πεντάδα.

Παρόμοια άποψη έχω και εγώ. Θα έμπαινα άνετα στο top 10 μου αλλά όχι στο top 5

 

Από αυτά που έχω διαβάσει μέχρι τώρα (δεν είναι και πολλά έτσι κι αλλιώς) το Τιγκάνα είναι μέσα στα δέκα πρώτα. Αλλά υποψιάζομαι ότι με το πέρας των χρόνων, όταν πλέον θα έχω διαβάσει πολύ περισσότερο υλικό, δεν θα έχει θέση ούτε εκεί. Χωρίς αυτό φυσικά να σημαίνει ότι δεν είναι ένα πάρα πολύ καλό βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνατε και το ξεθάψατε, τρομερό τόπικ!

 

4) Ο Βασιλιάς πέρα από την Πύλη (David Gemmell)

 

 

Τόσο πολύ σου άρεσε αυτό; Εγώ βρήκα και τα τέσσερα Ντρενάι που διάβασα μέτρια. Γούστα..

 

Κοίτα, δεν ήθελα να βάλω ολόκληρες σειρές, τριλογίες κτλ. Γι' αυτό το έβαλα. Δεν μπορούσα να ξεχωρίσω κάποιο συγκεκριμένο από σειρά, οκ το Game of Thrones το είχα πρόσφατο, γι' αυτό το έβαλα. Μάλλον είναι το πιο αδύναμο στη λίστα μου, το αναγνωρίζω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1)Τιγκάνα(δαγκωτό), Guy Gavriel Kay

2)Game of thrones, George Martin

3)A Storm of Swords, George Martin

4)Midnight Tides, Steven Erikson

5)The Name of the Wind, Patrick Rothfuss

 

Πάντως μου κάνει εντύπωση το ποσοστό που κερδίζει σε αυτό το τόπικ η Άμπερ. Με ζόρι τελείωσα το πρώτο βιβλίο, δυστυχώς δεν ήθελα να συνεχίσω. Μου έβγαζε πολύ μια αίσθηση παλιού, ξεπερασμένου, κάτι που πολύ δύσκολα με κρατά ενώ ο Έριξον και ο Μάρτιν έχουν εκτοξεύσει τις απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτείς ότι πολλά απο τα top 5 είχαν γραφτεί πριν την εμφάνιση του Ρόθφας, είναι λογικό να μην τον πολυβλέπεις. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν κι άλλοι φαν του εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ. Λοιπόν έχουμε και λέμε, με τη σειρά που μου ήρθαν, περισσότερο, γιατί δεν θα μπορούσα να επιλέξω ΤΟ καλύτερο:

 

1. Imajica- Clive Barker (ίσως να θεωρείται horror, αλλά προσωπικά το θεωρώ καθαρόαιμο fantasy. Μαγικές εικόνες, σε βάζει σε σκέψεις για κάποια πράγματα και, σε αντίθεση με τη συντρηπτική πλειοψηφεία fantasy βιβλίων, δεν μοιάζει σαν copy-paste από βιβλίο κάποιου άλλου)

 

2. Elric of Melnobone- Michael Moorcock (γιατί, πώς να το κάνομε, έφηβοι είμαστε. Ο αλμπίνος πρίγκιπας που κλαίει τη μοίρα του, ενώ ψάχνει τη θέση του στον κόσμο μας εκφράζει)

 

3. Song of Ice and Fire- G.R.R. Martin (και μόνο που καταφέρνει να χειρίζεται εκατό χιλιάδες χαρακτήρες ταυτόχρονα χωρίς να μπλέκει τα μπούτια του, του αξίζουν συγχαρητήρια. Επίσης είναι fantasy με ώριμο, προσεγμένο σενάριο, βουτηγμένο στη μεσαιωνική διαφθορά και σαπίλα, πράγμα που εκτιμώ)

 

4. Dark Tower- Stephen King (Διαφορετικό, μαγικό, παραξενό... just love it!)

 

5. Το Dream Cycle του Lovecraft μπορεί να θεωρηθεί fantasy; Εναλλακτικά The Golden Compass- Phillip Pullman (Τα άλλα δύο δεν τα έχω διαβάσει ακόμη).

Edited by Turambar
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τυχαία σειρά, εντελώς υποκειμενική επιλογή.

 

The Hobbit, Tolkien

Lyonesse, Jack Vance

Μέσα από το Γυαλί, Ευθυμία Δεσποτάκη

A Black Bird in Silver, Fredda Warrington

Pyramids, Pratchett

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Μια και το συγκεκριμένο νήμα είναι θαμμένο εδώ και 2 χρόνια είπα να κάνω bump ώστε να δουμε τι λένε τα πιο νέα μέλη κι αν έχουν αλλάξει γνώμη οι παλιοσειρές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψηφίζω

-His Dark Materials, Philip Pullman (και τα τρία)

-Ιστορία χωρίς τέλος/Neverending Story, Michael Ende

-Lost Horizon, James Hilton (αν και έχει κάποια σημεία αργοκίνητα)

-ο Υφαντόκοσμος πιάνεται για φάντασυ;

-Το άρωμα, Πάτρικ Ζίσκιντ (καλά, δεν το έχει διαβάσει κανείς σας αυτό; Δεν είμαι σίγουρη ότι θα το έβαζα στα φάντασυ, αλλά έχει πάρει κάποιο διεθνές βραβείο φάντασυ, δε θυμάμαι ποιο)

 

Και, σε περίπτωση που κάποιο από αυτά δεν πιάνεται για φάντασυ, πρώτο αναπληρωματικό το Outlander της Diana Gabaldon. Όχι όλη η σειρά, τα πρώτα 2, άντε 3. Αν και ίσως ούτε αυτό να μην πιάνεται για φάντασυ-έχει απειροελάχιστο υπερφυσικό στοιχείο.

Link to comment
Share on other sites

Lewis Caroll, Alice's Adventures in Wonderland, Η Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων

Γιατί έχει μείνει μαζί μου όλα αυτά τα χρόνια.

 

J.R.R. Tolkien, The Lord of the Rings, Ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών

Κλασικό μέχρι αηδίας, εμ, αλλά ναι... Το βιβλίο αυτό με έχει ταξιδέψει εκεί και πίσω πάλι, οπότε δεν θα μπορούσε να λείπει από αυτή τη λίστα. Θα μπορούσε επίσης ανέτα να βρίσκεται εδώ το Χόμπιτ ή το Σιλμαρίλλιον αντί για τον Άρχοντα.

 

Ursula Le Guin, A Wizard of Earthsea, Ο Μάγος του Αρχιπελάγους

Ένα αριστούργημα, ανάμεσα στις σελίδες του οποίου ξεδιπλώνεται μία βαθιά κατανόηση του κόσμου.

 

Terry Pratchett, Wyrd Sisters, Οι Στρίγγλες

Η αγαπημένη μου νουβέλα του καταπληκτικού Δισκόκοσμου.

 

Patrick Rothfuss, The Name of the Wind, Το Όνομα του Ανέμου

Παρότι ακόμη δεν έχει ολοκληρωθεί καν η τριλογία, το Όνομα του Ανέμου είναι ένα τόσο όμορφο βιβλίο και μου έχει προσφέρει μία τόσο ιδιαίτερη αίσθηση, που δεν θα μπορούσε να λείπει από τη λίστα μου.

 

Υ.Γ.: Δεν μπόρεσα να βάλω τα έργα αυτά σε σειρά. Ενδεικτικά την πρώτη θέση θα έπαιρνε μάλλον η Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων ή ο Μάγος του Αρχιπελάγους. Από 'κει και πέρα, ιδέα δεν έχω.

Edited by Myyst
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι στα γρήγορα αντε να πω και τα δικά μου αν και δεν ειμαι ποτε σίγουρος.....αργότερα όλο και κάποιο θα θέλω να βγάλω απο την 5αδα και να βάλω άλλο αλλα για την ώρα

 

1 - Lord of the Rings

Κλασικο......θυμάμαι να το τελειώνω στα 15-16 και σχεδόν να κλαίω γιατί πιστευα οτι δεν θα ξαναδιαβάσω κάτι τετοιο ποτέ μου ξανα.

 

2 - Dark Tower  - Stephen King

Γιατι ήταν και είναι διαφορετικό και γιατί έζησα μαζί με την ομάδα τα πάντα....πολύς χρόνος που περάσαμε μαζί

 

3 - His Dark Material

Οποιος δεν ξέρει τον λόγο που είναι στην λίστα μου απλα δεν το έχει διαβάσει. Διαβάστε το και μετά ελάτε απο εδώ να κάνετε edit το προηγούμενο ποστ σας.

 

4 - Mistborn - Brandon Sanderson (αργοτερα την θέση μπορεί να πάρει το Stormlight Archive αλλα ειναι αρχή ακόμα)

Γιατί έχει συνδιάσει όλα όσα ψάχνω σε έναν συγγραφέα. Επίσης με έκανε μετά απο πολλά χρόνια να ευχαριστηθώ τόσο ένα βιβλίο.

 

5 - Perdido Street Station - China Mievielle - Trilogy of Bas Lag.

Εντάξει μπορεί να είναι λίγο πιο φλύαρος απο όσο θα έπρεπε αλλα μου αρέσει η μοναδικότητά του και ο κόσμος του.....δεν έχω συναντήσει κάτι παρόμοιο(αν γνωρίζεται ευχαρίστως να ακούσω προτάσεις)

Εδω κανονικά θα πήγαινε ο Ελρικ του Μελνιμπονέ το οποίο το είχα κορυφή αλλά με τα χρόνια και τα συνεχώς νέα διηγήματα το εχω απομυθοποιήσει αρκετά. Συνεχίζει να ειναι κορυφή όμως.

 

 

Αυτά τα ολιγα απο μένα αν και δεν εχω διαβάσει ακόμα Zelazny και ειμαι στο 2ο βιβλίο του malazan empire. Το λέω γιατί ειναι στα πιθανά για το μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

1) R.e.Howard ολες οι ιστοριες του Κοναν, νομιζω πως αποτελουν τον ορισμο του sword&sorcery.

2) Aρχοντας των δαχτυλιδιων, Τολκιεν,αναποφευκτο.

3)Ερλικ του Μελνιμπονε, επισης.

4) Οι ιστοριες του Φαφρντ και του Γριζου γατου του Φ. Λαιμπερ, επισης πιστευω οτι και για τον Howard

5) song of fire and ice του Μαρτιν,αν και το διαβαζω αυτη την εποχη,πιστευω πως δικαιολογει ολο τον ντορο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1) R.e.Howard ολες οι ιστοριες του Κοναν, νομιζω πως αποτελουν τον ορισμο του sword&sorcery.

2) Aρχοντας των δαχτυλιδιων, Τολκιεν,αναποφευκτο.

3)Ερλικ του Μελνιμπονε, επισης.

4) Οι ιστοριες του Φαφρντ και του Γριζου γατου του Φ. Λαιμπερ, επισης πιστευω οτι και για τον Howard

5) song of fire and ice του Μαρτιν,αν και το διαβαζω αυτη την εποχη,πιστευω πως δικαιολογει ολο τον ντορο.

 

Καλως ήρθες στο sff.gr, cimmerian74. Πέρνα αν θες και από το ανάλογο topic να μας συστηθείς και να μας πεις δυο λόγια για 'σένα.  :)  http://community.sff.gr/topic/15747-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8E%CF%82-%CE%AE%CF%81%CE%B8%CE%B1%CF%84%CE%B5-%CF%83%CF%84%CE%BF-sff-%CF%83%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5/page-80

Edited by Myyst
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

1. Ελρικ/Κορουμ/Χοκμουν/Ερεκοζι/ : Moorcock Michael (Εχει παντου την ιδια φιλοσοφια και απ' οτι θυμαμαι το Ελρικ ειναι το πιο μεστό)

2. Η Τριλογια του Δαχτυλιδιου/Χομπιτ/Συλμαριλιον: J. R.R. Tolkien

3. H Τριλογια του Κοσμου: P. Pullman

4. Τα μαγικά μαξιλαρια: Τριβιζάς Ευγένιος

5. RIftwar Saga: Raymond E. Feist

Υ.Γ 1.: Παει καιρος που τα εχω διαβασει οποτε δεν μπορω να διαλεξω. εκτος του τελευταιου.

Υ.Γ. 2: Δεν εχω διαβασει το Ονομα του Ανεμου και τον Τερρυ Πρατσετ ακομα οποτε ισως εχουμε  συντομα προσθαφαιρεσεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πως μου ξεφυγε αυτο το τοπικ;!

1) Song of Ice and Fire. Tο δε Storm of Swords ειναι το βιβλιο που ενω το διαβαζα με ειχε συνεπαρει περισσοτερο απο οτιδηποτε εχω διαβασει

2) Lord of the Rings κ η κορυφη Silmarillion το οποιο ειδικα το θεωρω οτι πιο επικο εχω διαβασει σε φαντασυ

3) Το Υφαντο της Φιοναβαρ κ ειδικα το τριτο "Ο πιο σκοτεινος δρομος". Γενικα η σειρα που με χει συγκινησει περισσοτερο. Μαγικος Kay.

4) Book of the New Sun του Gene Wolfe. Πιθανως δεν εχει περασει μερα που να μην το χω σκεφτει εστω κ λιγο. Μοναδικο

5) Dark Tower. Tο Υφαντο ηταν η σειρα που με χει συγκινησει γενικα περισσοτερο, αλλα το Wizard and the Glass ειναι μαλλον το πιο συγκινητικο βιβλιο που θυμαμαι στον χωρο

 

Ειδικη μνεια στα Memory, Sorrow and Thorn του Tad Williams, στο Warlord Chronicles του Cornwell το οποιο ειναι historical fiction, στα Απαντα του Λαβκραφτ, στον Stormbringer του Μουρκοκ με το ανεπαναληπτο τελος του κ τελος στα 3 αγαπημενα μου απο sci fi, το Gap Cycle του Donaldson, το Hyperion Cantos του Simmons κ το Dune

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..