Jump to content

Α πρόσωπη η Γ πρόσωπη αφήγηση - διάλογοι χαρακτήρων


dimitrakis
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα,

Θα ήθελα να θέσω δύο ερωτήσεις στα παλιότερα μέλη του φόρουμ.  

Εμένα προσωπικά μου είναι πιο εύκολο, αν θέλετε και θέμα συνήθειας να αφηγούμαι σε α πρόσωπο.  Έτσι μπορώ να εκφράσω τα συναισθήματα του κυρίου ήρωα πιο έντονα. Θα ήθελα τη γνώμη σας. 

Και το δεύτερο αφορά τους διαλόγους μεταξύ των χαρακτήρων.  Σε πολλά βιβλία τελευταία βλέπω αυτή τη σημέιωση: 

《Κάθισε κάτω και άκουσε》, είπε ο πατέρας.  

Στις Γραμματική θεωρείται ισοδύναμη και η παρακάτω γραφή: 

-Κάθισε κάτω, είπε ο πατέρας.  

Τη δεύτερη την βλέπω πιο σπάνια, αν και προσωπικά με βολεύει επειδή γράφω συνήθως στον Η/Υ.  Πόσο μάλιστα την συγκεκριμένη περίοδο που νοσηλεύομαι σε κατάσταση παραπληγίας σε κέντρο αποκατάστασης από τον Ιούλιο και μετά κι όπως καταλαβαίνετε,  η ενασχόληση με τα βιβλία είναι λύτρωση για μένα.  

Θα ήθελα τη γνώμη σας γι' αυτό τα δύο θέματα.  

Την καλημέρα μου σε όλες και όλες.  

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Δημήτρη. Καλωσόρισες στο φόρουμ και σου εύχομαι γρήγορη και εύκολη ανάρρωση.

Όταν ξεκίνησα τη συγγραφή προτιμούσα την τριτοπρόσωπη αφήγηση. Πίστευα πως είναι πιο ευέλικτη και πως σου δίνει μεγαλύτερο εύρος στο πώς θα χειριστείς την πλοκή σου. Ίσως να ισχύει αυτό, κυρίως αν έχεις μια πολύπλοκη ιστορία να πεις. Σιγά-σιγά, όμως, άρχισε να μου αρέσει περισσότερο η εστίαση στους ήρωες και πώς εξελίσσεται η ιστορία μέσα από τα μάτια τους. Πλέον, προτιμώ την πρωτοπρόσωπη αφήγηση, αλλά, ακόμη κι αν χρησιμοποιήσω τριτοπρόσωπη,  θα είναι εστιασμένη σε κάποιον ήρωα.

Όσον αφορά στους διαλόγους, και οι δύο τρόποι που αναφέρεις είναι σωστοί. Στα βιβλία, όντως, συνηθίζεται αυτός με τα εισαγωγικά, αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποιον προτιμάς.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο φόρουμ, Δημήτρη, και χρόνια πολλά.

Ίσως να σε διαφωτίσει κάπως και αυτό εδώ, ρίξε μια ματά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..