Jump to content

Wheel of Time του Robert Jordan


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

gallery_107_151_79433.jpg

Από τα αγαπημένα μου illustration του Perrin!

Edited by Nargathrod
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όντως ο Έρικσον και ο Γκλεν Κουκ είναι δύσκολοι στα αγγλικά· αλλά σε αρκετά μεγάλο βαθμό είναι και ζήτημα συνήθειας η δυσκολία. θέλω να πω, αν καταφέρει κανείς να διαβάσει ένα κομμάτι των βιβλίων τους, μετά συνηθίζει τη γλώσσα και το ύφος τους, τα αγγλικά τους μοιάζουν μαγικά, και σε ανταμείβουν : ))

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο Έρικσον είναι δυσκολότερος στην κατανόηση γιατί γράφει περισσότερο "ποιητικά" και χρησιμοποιεί πυκνό λόγο και νοήματα.

Με τον Κούκ προσωπικά δεν είχα κανένα πρόβλημα και δεν είδα τίποτα το τρομερό.

 

Προσωπικά οι μόνες φορές που έχω μικρά προβλήματα με κατανόηση είναι στα κλασσικά <19ου αιώνα αγγλικά κείμενα(όσο παλιότερα,τόσο περισσότερα τα προβλήματα φυσικά).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όντως ο Έρικσον και ο Γκλεν Κουκ είναι δύσκολοι στα αγγλικά· αλλά σε αρκετά μεγάλο βαθμό είναι και ζήτημα συνήθειας η δυσκολία. θέλω να πω, αν καταφέρει κανείς να διαβάσει ένα κομμάτι των βιβλίων τους, μετά συνηθίζει τη γλώσσα και το ύφος τους, τα αγγλικά τους μοιάζουν μαγικά, και σε ανταμείβουν : ))

Ο Ερικσον είναι δύσκολος σε ότι γλώσσα και να τον διαβασεις με τόσα δικά του ονόματα και ωρολογιες που πεταει όλη την ώρα.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

όντως ο Έρικσον και ο Γκλεν Κουκ είναι δύσκολοι στα αγγλικά· αλλά σε αρκετά μεγάλο βαθμό είναι και ζήτημα συνήθειας η δυσκολία. θέλω να πω, αν καταφέρει κανείς να διαβάσει ένα κομμάτι των βιβλίων τους, μετά συνηθίζει τη γλώσσα και το ύφος τους, τα αγγλικά τους μοιάζουν μαγικά, και σε ανταμείβουν : ))

Ο Ερικσον είναι δύσκολος σε ότι γλώσσα και να τον διαβασεις με τόσα δικά του ονόματα και ωρολογιες που πεταει όλη την ώρα.

 

Γιαυτό τον έχω στα αδιάβαστα ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

 

 

όντως ο Έρικσον και ο Γκλεν Κουκ είναι δύσκολοι στα αγγλικά· αλλά σε αρκετά μεγάλο βαθμό είναι και ζήτημα συνήθειας η δυσκολία. θέλω να πω, αν καταφέρει κανείς να διαβάσει ένα κομμάτι των βιβλίων τους, μετά συνηθίζει τη γλώσσα και το ύφος τους, τα αγγλικά τους μοιάζουν μαγικά, και σε ανταμείβουν : ))

Ο Ερικσον είναι δύσκολος σε ότι γλώσσα και να τον διαβασεις με τόσα δικά του ονόματα και ωρολογιες που πεταει όλη την ώρα.

 

Γιαυτό τον έχω στα αδιάβαστα ακόμα!

 

Απλά δεν έχεις ιδέα τι χάνεις...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

όντως ο Έρικσον και ο Γκλεν Κουκ είναι δύσκολοι στα αγγλικά· αλλά σε αρκετά μεγάλο βαθμό είναι και ζήτημα συνήθειας η δυσκολία. θέλω να πω, αν καταφέρει κανείς να διαβάσει ένα κομμάτι των βιβλίων τους, μετά συνηθίζει τη γλώσσα και το ύφος τους, τα αγγλικά τους μοιάζουν μαγικά, και σε ανταμείβουν : ))

Ο Ερικσον είναι δύσκολος σε ότι γλώσσα και να τον διαβασεις με τόσα δικά του ονόματα και ωρολογιες που πεταει όλη την ώρα.

 

Γιαυτό τον έχω στα αδιάβαστα ακόμα!

 

Απλά δεν έχεις ιδέα τι χάνεις...

 

όντως και όντως :D :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα, είδα πως υπάρχει Β΄ έκδοση των βιβλίων του Τροχού του Χρόνου (σε απαράδεκτη τιμή), γνωρίζει κάποιος ποια η διαφορά από την παλιά έκδοση ;

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, komhs said:

Καλημέρα, είδα πως υπάρχει Β΄ έκδοση των βιβλίων του Τροχού του Χρόνου (σε απαράδεκτη τιμή), γνωρίζει κάποιος ποια η διαφορά από την παλιά έκδοση ;

Καλησπέρα Ηλία, για ποιο βιβλίο μιλάς και για τι τιμή;

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Nargathrod said:

Καλησπέρα Ηλία, για ποιο βιβλίο μιλάς και για τι τιμή;

Για το πρώτο τον Α΄και Β΄ τόμο που έχουν την Β΄ έκδοση 19€ 

Link to comment
Share on other sites

Το βρίσκω τώρα με ένα απλό google search με πολύ λιγότερα χρήματα σε αρκετά βιβλιοπωλεία της Αθήνας. Θυμάμαι κάποια εποχή που έκανε 24 ευρώ ο οφθαλμός του κόσμου πρέπει να είχαν βγει μόλις τα πέντε πρώτα βιβλία μέχρι την Άνοδο της σκιάς. Οι πρώτες εκδόσεις οι γαλάζιες όχι οι σκούρες μπλε που είναι σήμερα όλη η ελληνική εντεκαλογία.  Πάντως πραγματικά ρίξε μία καλύτερη ματιά στα βιβλιοπωλεία θα δεις ότι μπορείς να βρεις τα βιβλία και με έκπτωση 30% του 19. ;) Αξίζει πάντως το διάβασμα στα αγγλικά πριν την ελληνική απόπειρα. Διαβάζω αυτές τις μέρες την ελληνική μετάφραση και χάνονται πολλά από τη δύναμη του συγγραφέα στη γλώσσα μας. Βέβαια στην ελληνική παρατήρησα πράγματα που στην αγγλική μου είχαν ξεφύγει! 

Edited by Nargathrod
Link to comment
Share on other sites

Βασικά ήθελα να μάθω ποια η διαφορά της επανέκδοσης και όσο για τα αγγλικά, ούτε να τα βλέπω δεν θέλω για διάβασμα ,χίλιες φορές κακομεταφρασμένα.

Διάβασα στα αγγλικά 5 βιβλία της σειράς Sword of Truth και δεν το ξανακάνω ...

 

Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2018 at 7:40 AM, komhs said:

Βασικά ήθελα να μάθω ποια η διαφορά της επανέκδοσης και όσο για τα αγγλικά, ούτε να τα βλέπω δεν θέλω για διάβασμα ,χίλιες φορές κακομεταφρασμένα.

Διάβασα στα αγγλικά 5 βιβλία της σειράς Sword of Truth και δεν το ξανακάνω ...

 

Έχει σίγουρα καλύτερη επιμέλεια γιατί οι αρχικές εκδόσεις είχαν πολλά λάθη. Τα υπόλοιπα είναι ίδια. Η επανέκδοση έγινε γιατί εξαντλήθηκαν αρκετοί τόμοι. Ειδικά το βιβλίο 2ο (Μεγάλο κυνήγι) ήταν εξαφανισμένο πριν κάποιους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Nargathrod said:

Έχει σίγουρα καλύτερη επιμέλεια γιατί οι αρχικές εκδόσεις είχαν πολλά λάθη. Τα υπόλοιπα είναι ίδια. Η επανέκδοση έγινε γιατί εξαντλήθηκαν αρκετοί τόμοι. Ειδικά το βιβλίο 2ο (Μεγάλο κυνήγι) ήταν εξαφανισμένο πριν κάποιους μήνες.

H γραμματοσειρά είναι ίδια ;

 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν θα μεταφραστούν τα τρία τελευταία; Αυτά που έγραψε ο Σάντερσον; Ρώτησα πριν κάνα δίμηνο τις εκδόσεις και δεν μπήκαν στο κόπο να μου απαντήσουν. 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Δημήτρης said:

Ξέρει κανείς αν θα μεταφραστούν τα τρία τελευταία; Αυτά που έγραψε ο Σάντερσον; Ρώτησα πριν κάνα δίμηνο τις εκδόσεις και δεν μπήκαν στο κόπο να μου απαντήσουν. 

Το έχω ρωτήσει και εγώ στο παρελθόν αρκετές φορές, μου έχουν απαντήσει ότι αυτή είναι η επιθυμία τους. Βέβαια έχουν καθυστερήσει πολύ με το δωδέκατο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Nargathrod said:

Το έχω ρωτήσει και εγώ στο παρελθόν αρκετές φορές, μου έχουν απαντήσει ότι αυτή είναι η επιθυμία τους. Βέβαια έχουν καθυστερήσει πολύ με το δωδέκατο.

Τέσσερα χρόνια έχει που βγήκε το 11Β. Και αν δεν συνεχίσουν, πως να μπορέσω μετά εγώ ο κουμπούρας να διαβάσω τέτοια τούβλα στο πρωτότυπο; Θα με γονατίσουν. 

Το καταλαβαίνω ότι οι καιροί είναι δύσκολοι, αλλά δεν είναι κίνηση που ενέχει (πολύ) ρίσκο. Τα περιμένουν πολύς κόσμος και θα πουλήσουν αρκετά. Τες πάντων, υπομονή. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας,

Γνωρίζει κανένας από που θα μπορούσα να αγοράσω το πρώτο βιβλίο της σειράς (ο οφθαλμός του κόσμου, Α τόμος) ;

Έχω ψάξει αρκετά αλλά παντού είναι εξαντλημένο...

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Iceman said:

Καλησπέρα σας,

Γνωρίζει κανένας από που θα μπορούσα να αγοράσω το πρώτο βιβλίο της σειράς (ο οφθαλμός του κόσμου, Α τόμος) ;

Έχω ψάξει αρκετά αλλά παντού είναι εξαντλημένο...

Δοκίμασες σε ομάδες αγοραπωλησιών στο fc; Και εδώ παραθέτω μερικά links όπου θα μπορούσες να ψάξεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/23/2019 at 8:37 PM, Δημήτρης said:

Δοκίμασες σε ομάδες αγοραπωλησιών στο fc; Και εδώ παραθέτω μερικά links όπου θα μπορούσες να ψάξεις. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση...Θα κοιτάξω και ελπίζω να το βρω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 5/23/2019 at 3:42 PM, Iceman said:

Καλησπέρα σας,

Γνωρίζει κανένας από που θα μπορούσα να αγοράσω το πρώτο βιβλίο της σειράς (ο οφθαλμός του κόσμου, Α τόμος) ;

Έχω ψάξει αρκετά αλλά παντού είναι εξαντλημένο...

https://metabook.gr/u/12gV

Σε περίπτωση που δεν το έχεις βρει το πουλάει στο metabook ένας πωλητής , από τον οποίο κιόλας αγόρασα πρόσφατα το ένα τραγούδι για την αρμπόν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Still_Closed said:

https://metabook.gr/u/12gV

Σε περίπτωση που δεν το έχεις βρει το πουλάει στο metabook ένας πωλητής , από τον οποίο κιόλας αγόρασα πρόσφατα το ένα τραγούδι για την αρμπόν.

αν ψαχνεις τον 2ο τομο της αρμπον πες μου

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημέρα και καλό μήνα! Οι εκδόσεις φανταστικός κόσμος ανακοίνωσαν πριν λίγες μέρες την επερχόμενη έκδοση του δωδέκατου τόμου στα ελληνικά τον Νοέμβριο του 2020!  Το The Gathering Storm που έχει γραφτεί από τον Jordan και τον Sanderson. 

Από το οπισθόφυλλο. 

Η Τάρμον Γκάιντον, η Τελευταία Μάχη, αναδύεται στον ορίζοντα. Αλλά η ανθρωπότητα δεν είναι έτοιμη γι'αυτήν. Ο Ραντ αλ'Θόρ, ο Αναγεννημένος Δράκοντας, προετοιμάζεται για την Τελευταία Μάχη παλεύοντας να ενώσει τα θραύσματα ενός δικτύου από βασίλεια και συμμαχίες. Καθώς αποπειράται να ανακόψει την εισβολή των εδαφών στα βόρεια από τους Σωντσάν - με την ελπίδα παράλληλα να διαμορφώσει μια έστω προσωρινή ανακωχή με τους εισβολείς - οι σύμμαχοί του παρακολουθούν έντρομοι τη σκιά να μεγαλώνει μέσα στην καρδιά του ίδιου του Αναγεννημένου Δράκοντα...

 

Μπράβο στις εκδόσεις! 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..