Jump to content

Wheel of Time του Robert Jordan


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

ε ναι, να μήν στραγγίξουν τον συγγραφέα λίγο. Χώρια που παίζει περίπτωση (όπως και με άλλους πχ Michael Crighton) να αρχήσουν να εκδίδουν τα δήδεν χαμένα χειρόγραφα του συγγραφέα με ιστορίες που δεν είχε προλάβει να ολοκληρώσει...

Link to comment
Share on other sites

Την διάβασα και εγώ αυτή την πληροφορία στο site του tor και ήθελα να την γράψω αλλά με πρόλαβε ο Waylander. Λοιπόν τι να πω, δεν ξέρω. Σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει μέχρι τώρα, ότι δηλαδή σε κάποια σημεία η σειρά σέρνεται τρελά αν προσθέσω σ' αυτό ότι θα την τραβήξουν ακόμη πιο πολύ, τότε δεν μπορώ παρά να την πιάσω -γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να μην την πιάσω κάποια στιγμη- με βαριά καρδιά. Δεν λέω περισσότερα, θα περιμένω να την διαβάσω για ασφαλέστερα συμπεράσματα. Από Robert Jordan έχω διαβάσει μόνο το ''Κόναν ο Υπερασπιστής'' το οποίο δεν μου άρεσε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ερώτηση:

 

Περιμένω να μου έρθει το Towers of Midnight σε paperback, και ωσότου να έρθει, θέλω να θυμηθώ σε τι κατάσταση βρίσκεται η ιστορία.

 

Άρα μου προτείνετε:

 

α) Να πιάσω να ξαναδιαβάσω και τα 12 προηγούμενα βιβλία απο την αρχή;

 

β) Να βρώ κάπου μερικές περιλήψεις για να τα θυμηθώ;

Edited by subdee
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

 

Περιμένω να μου έρθει το Towers of Midnight σε paperback, και ωσότου να έρθει, θέλω να θυμηθώ σε τι κατάσταση βρίσκεται η ιστορία.

 

Άρα μου προτείνετε:

 

α) Να πιάσω να ξαναδιαβάσω και τα 12 προηγούμενα βιβλία απο την αρχή;

 

β) Να βρώ κάπου μερικές περιλήψεις για να τα θυμηθώ;

 

 

α) γιατί να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου; Εγώ δεν θα άντεχα όπως και δεν άντεξα να συνεχίσω μετά το τρίτο βιβλίο.

β) καλύτερα ναι. Υπάρχουν δύο καλά sites-εγκυκλοπαίδειες στο διαδίκτυο για το wheel of time.

Link to comment
Share on other sites

A. Δεν θα το έκανα αυτό. Έχω σταματήσει στο 10ο βιβλίο. Περιμένω να βγεί και το τελευταίο για να τα διαβάσω. Μετά θα τα προωθήσω όλα μαζί στην βιβλιοθήκη της Ν. Ιωνίας, που δέχεται τα πάντα από βιβλία.

 

Β. Απ'ότι θυμάμαι το κάθε βιβλίο έχει περίληψη τουλάχιστον του προηγούμενου στην αρχή. Στην χειρότερη πάρε τα βιβλία και διάβασε τις περιλήψεις στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι θυμάμαι κι εγώ, ο Τζόρνταν φρόντιζε σε κάθε επόμενο τόμο να παρεμβάλλει αναφορές που συνέδεαν με τα προηγούμενα ώστε να μπορεί να παρακαλουθήσει ο καθένας τις εξελίξεις, ακόμη κι αν άρχιζε τη σειρά από τη μέση. Εντάξει, κάποιες ενδιαφέρουσες λεπτομέρειες ή σκηνές χάνονται, αλλά δεν νομίζω ότι όποιος έχει διαβάσει τους προηγούμενους τόμους χρειάζεται να τους ξαναδιαβάσει για να καταλάβει τους επόμενους.

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεστε στους προλόγους, εντάξει ναί δίνουν μια ιδέα για το που βρίσκεται η ιστορία, άρα μπορώ να πιάσω και να διαβάσω όλους τους προλόγους. Πάντως κάποιο άλλο εισαγωγικό κείμενο δεν έχω παρατηρήσει, τουλάχιστον στις εκδόσεις που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι καθόλου τους προλόγους. Εννοούσα ότι σε ολόκληρο το βιβλίο, σε κάθε βιβλίο, έχει μερικές αναφορές σκόρπιες που λειτουργούν επεξηγηματικά για τα προηγούμενα. Όσο το θυμάμαι τουλάχιστον. Γιατί πάνε και μερικά χρονάκια από τότε που το διάβασα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Χτες βράδυ τελείωσα τον πρώτο τόμο του πρώτου βιβλίου (αθάνατη ελληνική μετάφραση...) και... ε, δεν ξέρω τι να πω ακριβώς. Μάλλον πρέπει να σπάσω την άποψή μου σε μέρη.

 

α) Συμφωνώ ότι είναι μια πολύ χαριτωμένη αντιγραφή του Άρχοντα. Για την ακρίβεια προχτές μιλούσα με φίλο στο τηλέφωνο. Μου λέει "τι διαβάζεις;", του λέω "Τζόρνταν", μου λέει "πού έχεις φτάσει;", του λέω "ε, περάσαμε από το Μπακλμπέρυ Φέρυ και πάμε για το Μπρη".

 

β) Συμφωνώ επίσης ότι μεριές-μεριές (ειδικά στο πρώτο βιβλίο, τα πρώτα κεφάλαια που περιγράφουν τους Δύο Ποταμούς) είναι σκέτο χασμουρητό. Δε λέω, σε ένα έργο τέτοιου μεγέθους, σε παίρνει να πλατιάζεις, αλλά μέχρι να ξεκινήσει η δράση κουτουλούσα όρθια από τη νύστα.

 

γ) Δηλώνω ότι παρά τις ως άνω αδυναμίες, το διάβασα και πολύ γρήγορα και πολύ εύκολα. Ειδικά από τα σημεία που βελτιώνεται κάπως ο ρυθμός.

 

δ) Επίσης ήταν ενοχλητικό -σχεδόν επώδυνα ενοχλητικό- το ότι όλοι οι γυναικείοι χαρακτήρες ήταν πιο αυταρχικοί κι από μένα. Νισάφι βρε παιδί μου. Ίσως -ξέρω 'γω- αυτό να είναι αποτέλεσμα του ότι οι άντρες δεν μπορούν να αγγίξουν τη Μία Δύναμη. Όταν ξέρεις ότι εσύ θα μπορούσες να είσαι μάγος αλλά ο άντρας σου όχι, ε, ξιπάζεσαι λιγάκι, ειδικά οταν περάσουν δυο χιλιάδες χρόνια με αυτό το βιολί. Από την άλλη, αυτή η συμπεριφορά δε δικαιολογεί το ότι όλες οι μη-σημαντικές γυναίκες του βιβλίου είναι οι κλασσικές ανδροκρατούμενες γυναίκες.

 

ε) ο πλέον αλλοπρόσαλλος χαρακτήρας είναι ο Πίπ- ουπς, σόρρυ, ο Μάτ ήθελα να πω. Υπάρχουν διάφοροι ίσως λόγοι γι' αυτό, αλλά δεν του δίνει καθόλου ανάσες ούτε και βάθος. Ακόμη κι ο Λαν ή ο Θομ έχουν κάτι από πίσω τους που τους κάνει κάπως πραγματικούς, αλλά ο Ματ είναι εκεί μόνο και μόνο για -να τολμήσω να μαντέψω;- να γίνει ο κακός του έργου;

 

στ) η Μουαρραίν είναι πιο εκνευριστική κι από τον Γκάνταλφ. Όλο σιγουριά και μυστήριο. Μη χ3σω.

 

Αυτά προς το παρόν. Έχω άλλες 150 σελίδες για να τελειώσω το δεύτερο τόμο και θα επανέλθω με περισσότερα σχόλια. Πάντως, και παρά τα όσα αρνητικά φαίνεται να είπα, υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να διαβάσω και το δεύτερο βιβλίο, το Μεγάλο Κυνήγι. Μικρή, αλλά πιθανότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απλή αντιγραφή του Άρχοντα, είναι αντιγραφή και του Ντιουν (εγώ το παράτησα στο τέλος του πρώτου τόμου, πριν κανά εννιάρι χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Καλά υπερβολές και απ'τους δυό σας αλλά θα ε παρακινήσω να συνεχίσεις Ευθυμία να το διαβάζεις. Δεν ξέρω πως είναι η Ελληνική μετάφραση (κι ούτε θέλω να μάθω) αλλά εκτός απο την κοιλιά που κάνει στα 6-8 βιβλία, είναι πολύ όμορφη ιστορία.

 

Και είσαι άδικη με τον Ματ. Είναι ωραίος χαρακτήρας και θα το δείς αργότερα (αν συνεχίσεις).

Link to comment
Share on other sites

Χε, κάτι ξέχασα να βάλω στην τελευταία πρόταση του ποστ μου και η πρόθεσή μου διαστρεβλώθηκε εντελώς. Εννοούσα πώς υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να πιάσω το δεύτερο βιβλίο ΑΜΕΣΩΣ. Σίγουρα θα διαβάσω τα επόμενα, αν θα μου άρεσε να τα διαβάσω στα ελληνικά. Απλά δεν ξέρω αν θα το κάνω άμεσα. ;-)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα θεωρώ πολύ ωραία φάνταζυ, αν και δεν προχώρησα πάρα πολύ τη σειρά.

Στα δύο πρώτα βιβλία μού άρεσαν πολύ και οι χαρακτήρες και η ιστορία, ενώ είχε και πολλές καλές εμπνεύσεις στο στήσιμο του κόσμου.

Το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Οκέι, το τελείωσα τον Οφθαλμό του Κόσμου. όντως διέκρινα και μια ιδέα Ντιούν, αλλά σόρρυ κιόλας αυτό ήταν εξαρχής αναμενόμενο. Δεν είμαι πολύ σίγουρη πόσο σύντομα θα διαβάσω το επόμενο (το είπα και πριο πάνω αυτό, αλλά ξέρουμε ποιανής μητέρα είναι η επανάληψη) αλλά σίγουρα θα το πιάσω κάποια στιγμή. Έφευγε πολύ εύκολα από ένα σημείο και μετά κι αν μη τι άλλο, η Μάστιγα ήταν αρκετά εντυπωσιακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 7 months later...

Η 8 Ιανουαριου 2013 έχει σχεδόν φτάσει . Περίμενα να έχω αγωνία τόσο κοντά στη κυκλοφορία του Memory of Light , αλλά αντίθετα νιώθω λύπη . Είναι το τέλος μιας εποχής τουλάχιστον για μένα. Το Eye of the World ήταν το μυθιστόρημα που με έκανε να αγαπήσω το Fantasy . Θυμάμε ακόμα όταν πήρα το paperback από το Barnes and Nobles του Toronto το 1991 . Ήταν μια άλλη εποχή τότε . Πριν την διάδοση του internet και το amazon. Πριν τα δεκάδες fantasy που κύκλοφορούν κάθε μήνα. Πριν τα Harry Potter και τα Twilight . Πριν το geek lifestyle γίνει μόδα. Θυμάμε να κάνω browsing σε διάφορα βιβλία και ξαφνικά το μάτι μου πέφτει στο εξώφυλλο ενός τούβλου paper back . Στο background μια πανσέληνος και μπροστά ένας τεράστιος ιππότης και δίπλα του μια πριγκίπισσα στα μπλε . Η υπόθεση ενδιαφέρουσα και έτσι αποφασίζω να το πάρω . Που να ήξερα τότε ότι θα ξεκινούσε μια σχέση που θα διαρκούσε πάνω από 20 χρόνια , μια σχέση με πολλές χαρές αλλά και μεγάλες λύπες.

 

Ετοιμαζόμαστε λοιπόν για το τέλος του πιο επικού ταξιδίου στην Ιστορία του Fantasy . Έχουμε μαλώσει στα forum για το τέλος μέχρι τελικής πτώσης ( είναι άραγες το blight στο Tel’aran’rhiod ? Θα γίνει η τελική μάχη στον κόσμο των ονείρων? Είναι ο Taim o Demandred η όχι? Είναι ο Dark One time itself? ) . Soon now.

Edited by Dimzar
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

746_10151146190780009_1408828632_n.jpg

Για αυτό λέτε παιδάκια; Βέβαια το συγκεκριμένο είναι απλά F&G version.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ηρωική φαντασία σε όλο της το μεγαλείο! Έβλεπα τα βίντεο και ανατρίχιαζα! Άντε να μάθουμε το τέλος!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το εξώφυλλο τα σπάει!!!

 

Είναι εντυπωσιακό το μέγεθος του τυπογραφείο, δεν νομίζω να υπάρχει κάτι ανάλογο στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Review χωρίς σποιλερς

 

Το έπος ολοκληρώθηκε . 14 βιβλία , περίπου 12.000 σελίδες , περίπου 4.5 εκατομμυρια λέξεις. Ανησυχουσαμε για το αν θα καταφέρει ο Brandon Sanderson να ολοκληρώσει σωστά το όραμα το Robert Jordan. Με τα δυνατά Towers Of Midnight και Gathering Storm μας έπεισε πως μπορεί . Όμως η αμφιβολία πάντα υπήρχε για το τέλος. Πως θα μπορούσε ένα βιβλίο να επιλογίσει ένα τόσο τιτάνιο έργο ? Πως θα μπορούσαν όλοι αυτοί οι χαρακτήρες που γνωρίσαμε τα τελευταία 20 χρόνια να βρουν φωνή ? Πως θα μπορούσαν όλα αυτά τα storylines να κλείσουν ικανοποιητικά ?

 

Και όμως , με το εκπληκτικό A Memory of Light οι Sanderson και Robert μας δίνουν όχι απλά ένα ... πως το λέει ο Thom Merrilin στις πλαγίες Shayol Ghul ? Όχι epic , όχι momentous , είναι λέξεις που έχουν χρησιμοποιηθεί πολύ . Όχι climactic , είναι μια λέξη που περιμένουν όλοι . Τρομαχτικό ... αυτή είναι η λέξη , είναι ένα τρομαχτικό τέλος στη καλύτερη fantasy σειρά όλων το εποχών.

 

Η ιδιοφυία του Jordan αναδυκνείται σε αυτό το τελευταίο βιβλίο. Σαν ένας πίνακας που χρόνια βλέπεις δίαφορα χρώματα , σχήματα και μορφές μα ποτέ ολόκληρηρο το θέμα του ζωγράφου . Μια από τις μεγαλύτερες κριτικές που έχει δεχτει ο Jordan είναι πως τα βιβλία του φλυαρούν. Η δράση εξελλίσεται αργά με πολλούς διαλόγους και πολλά ασήμαντα (φαινομενικά) plotlines που αποσπούν την προσοχή από την κυρίως ιστορία. Για την γενία των φαστ φουντ βιβλίων αυτό πολλές φορές ξενίζει. Για αυτούς όμως με την υπομονή , ο Jordan τους αποκαλύπτει το masterpla του . Όλο αυτό το αργο buildup συνήθως οδηγεί σε μια εκρηκτική σύγκρουση . To αργό Lord Of Chaos οδηγεί στο Dumai Wells για παράδειγμα. Αυτό συμβαίνει με το Memory of Light . ΌΛΑ τα προηγούμενα βιβλία χρησιμοποιούνται σαν ένα buildup για την οριστικλη τελική μάχη , που διαρκεί σχεδόν 900 σελίδες !

 

Ο βασικός ήρωας του τελευταία βιβλίου δεν είναι ο Rand , o Perrin , O Matt . Δεν είναι κάποιος από τους εκατοντάδες άλλους χαρακτήρες . Βασικός ήρωας είναι η ίδια η τελική μάχη μεταξύ του καλού και του κακού και το πως οι εκατοντάδες χαρακτήρες των βιβλίων την αντιμετωπίζουν. O Jordan (είναι το βιβλίο που είχε σχεδόν ολοκληρώσει) αντιμετωπίζει την τελική μάχη σαν ένας ταχυδακτυλουργός που κραταει εκατοντάδες μπαλάκια στον αέρα. Μας πηγαίνει από χαρακτήρα σε χαρακτήρα . Δεκάδες ξεχασμένα αλλά γνωστά ονόματα από τα παλίοτερα βιβλία έμφανίζονται για να δούμε για μια στιγμή μέσα από τα μάτια τους την τελική μάχη ενάντια στον Sai'tan .

 

Το A Memory of light είναι το ιδανικό τέλος για την αγαπημένη μας σειρά. Καιρός να την ξαναδιαβάσω από την αρχή . Να ακολουθήσω την πορεία της Moirane και των παιδιων από το Emond's Field μέχρι τις πλαγίες του Shayol Ghul.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Λοιπόν τελείωσα και το δεύτερο βιβλίο της σειράς.

Μπορώ να πω ότι αν και είναι φάνταζι δίχως πολλά ιδιαίτερα στοιχεία και κάτι που να το ξεχωρίζει είναι γενικά ευκολοδιάβαστο μέχρι τούδε και βλέπω βελτίωση στην πλοκή μέσα στο δεύτερο βιβλίο. 

 

Ο δεύτερος τόμος εξιστορεί την συνέχεια των περιπετειών των ηρώων του πρώτου βιβλίου και εισάγει κάποια νέα πρόσωπα και μέρη.

Οι νέοι χαρακτήρες είναι mixed bag,κάποιοι είναι ενδιαφέροντες και κάποιοι είναι στο επίπεδο "βάθους" Γκαργκαμέλ με την κακή έννοια(εάν έβγαζαν γέλιο κάτι θα γινόταν ).

Η πλοκή αν και όμορφη είναι προβλέψιμη μέχρι αηδίας(σε κάποια σημεία) και ως συνήθως έχει λογικά κενά συχνά-πυκνά.Κάποια σημεία έχουν περισσότερα κενά από άλλα,μάλλον γιατί εκεί θα είχε κολλήσει ο συγγραφεύς.

Ιδιαίτερο κακό στην ποιότητα της πλοκής κάμει το γεγονός ότι η τελική μάχη είναι clopy-pasta του προηγούμενου βιβλίου με....τους ίδιους πρωταγωνιστές.

Είναι κάτι σαν τα καρτούν του ΣΚ σε αυτόν τον τομέα(ή σαν το άθλιο Pillars of Earth):Ο κακός μόνο ξαποσταίνει και ξανά προς την δόξα τραβά, μέχρι το επόμενο επεισόδιο.

Από εκεί και πέρα η plot armour είναι πολύ παχιά και οι πρωταγωνιστές ζουν και βασιλεύουν δίχως πρόβλημα από καταστάσεις που θα σκότωναν άνετα κομπάρσους.Κακό πράγμα να μην έχεις θάνατο στην ιστορία τελικά,χάνει πολύ από την ανατροπή.

Υπάρχει και το harem με διάφορες να γουστάρουν τον πρωταγωνιστή,αλλά μέχρι τούδε το ρομαντικό κομμάτι της ιστορίας είναι απλά ανύπαρκτο.Τίποτα δεν κινείται...

Οι μάχες του είναι....μέτριες στην καλύτερη,αλλά τουλάχιστον δεν χτυπάνε πολύ στο μάτι.

 

Ομολογώ ότι εάν το πάρω λογικά και σημείο σημείο το βιβλίο(και η σειρά) είναι κάτω του μετρίου.Αλλά όλως περιέργως ο τύπος ξέρει να δένει την ιστορία του έτσι ώστε να είναι ευκολοδιάβαστη και ευχάριστη.Πολύ περίεργο και είναι ο μόνος λόγος που δεν άφησα το πρώτο βιβλίο μετά τα αίσχη αντιγραφής και λογικής που συνάντησα.

 

Άρχισα και το τρίτο βιβλίο και ελπίζω να είναι τόσο ευχάριστο όσο το δεύτερο.

Edited by Mhtsos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..