Jump to content

Ντάγκλας Άνταμς (Douglas Adams)


Recommended Posts

Δικαιολογώντας- κ δικαιώνοντας ίσως :p - το nick μου, να σας συστήσω-σε όσους δεν το ξέρετε- ένα άλλο έργο του Douglas Adams. Λέγεται The meaning of Liff κ το έγραψε μαζί με τον John Loyd. Πάρτε μια ιδέα απ το preface:

“In Life, there are many hundreds of common experiences, feelings, situations and even objects, but for which no words exist.

On the other hand, the world is littered with thousands of spare words, which spend their time doing nothing but loafing about on signposts pointing at places.

Our job, as we see it, is to get these words down off the signposts and into the mouths of babes and sucklings and so on, where they can start earning their keep in everyday conversation and make a more positive contribution to society.

Douglas Adams

John Loyd”

 

Με άλλα λόγια, όλα τα λήμματα είναι ονόματα πόλεων-κυρίως αγγλικών, αλλά όχι μόνο. Ορίστε κ ένα (μικρό) δειγμα απ αυτό το ιδιαίτερο λεξικό:

 

ABiLENE:(adj.)

Descriptive of the the pleasing coolness on the reverse side of the pillow.

BANFF

Pertaining to, or descriptive of, that kind of facial expression which is impossible to acheive except when having a passport photograph taken

BEAULIEU HILL

The optimum vantage point from which one to view people undressing in the bedroom across the street

BRECON (n. anatomical term)

That part of the toenail which is designed to snug on naylon sheets

GRIMMET (n.)

A small bush from which cartoon characters dangle over the edge of a cliff

MALIBU (n.)

The hight by which the top of a wave exceeds the height to which you have rolled up your trousers

MOFFAT (n. tailoring term)

That part of your coat which is designed to sat on by the person next to you on the bus

WOKING(participial vb)

Standing in the kitchen wondering what you came in here for

 

Enjoy! :D :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό, περιέργως, δεν το έχω διαβάσει. Ακούγεται καλό!

Link to comment
Share on other sites

Απ' αυτά που παραθέτεις, φαίνεται καλύτερο κι από το «Όλα τα Μανιτάρια Τρώγονται...»

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι αυτο?Δεν το ξερω...Παντως, υπάρχει κ μια άλλη έκδοση, the deeper meaning of Liff, με περισσότερα λημματα. (Στην οποια εκδοση-αυτη που πηρα εγω τουλ.- οι συγγραφεις δινουν ρεστα στα prefaces!!)

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι αυτο?Δεν το ξερω...Παντως, υπάρχει κ μια άλλη έκδοση, the deeper meaning of Liff, με περισσότερα λημματα. (Στην οποια εκδοση-αυτη που πηρα εγω τουλ.- οι συγγραφεις δινουν ρεστα στα prefaces!!)

Το προαναφερθέν βιβλίο είναι ένα αρκετά διαφημισμένο βιβλίο, κατάλληλο για ώρες που σε πιάνει διάθεση να κάψεις φαιά ουσία, και είναι γραμμένο από τον Hervé le Tellier.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι αυτο?Δεν το ξερω...Παντως, υπάρχει κ μια άλλη έκδοση, the deeper meaning of Liff, με περισσότερα λημματα. (Στην οποια εκδοση-αυτη που πηρα εγω τουλ.- οι συγγραφεις δινουν ρεστα στα prefaces!!)

Θα το ψάξω το βιβλίο, φαίνεται να κρύβει ένα βαθύτερο φιλοσοφικό νόημα, όπως όλα τα βιβλία του Adams. Έχω πάντως σε mp3 τις ραδιοφωνικές εκπομπές του γυρίζοντας το γαλαξία, και είναι ότι καλύτερο για τα μεγάλα ταξίδια με το αυτοκίνητο. Όποιος fun της σειράς το αναζητά, θα τό χει... Είναι must! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέπεται από το forum το upload και download mp3, ως attachments?

Επειδή σε ότι αφορά τα mp3 δεν ξέρω ακριβώς τι τρέχει (απλά έχω μπει σε p2p μερικές φορές) μήπως μπορείς να μου προτείνεις κάποιον τρόπο για να τα κάνω upload στο δίκτυο (το αρχείο είναι γύρω στα 120 mb);

Αναμένω οδηγίες.

 

:juggle:

Link to comment
Share on other sites

Για 120 mega δύσκολα θα βρεις χώρο. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να το κάνεις split σε μικρότερα αρχεία, το πολύ 20mb το ένα.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, είναι 12 mp3, τα 12 επεισόδια της σειράς (από 10 mb το ένα).

Θα τα κάνω upload σαν attachments ένα ένα, με τη σειρά.

Με το που θα πάω στο δίκτυο του πανεπιστημίου, θα ξεκινήσω... Αναμείνατε...

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως, ξέρετε από που βγαίνει ο τίτλος του βιβλίου;

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως, ξέρετε από που βγαίνει ο τίτλος του βιβλίου;

Ποιό απο όλα; Του Liff ή του H2G2; Απαντήσεις πάντως υπάρχουν στο Don't Panic του Neil Gaiman που κυκλοφορεί στα ελληνικά και είναι κάτι σαν βιογραφία του Douglas Adams και του έργου του. To Liff ο DA το έγραψε στην Κέρκυρα πίνοντας ρετσίνα!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως, όμως, να μην ξέρετε ότι, πέραν από διάφορες μικροσυνεργασίες του αποθανώντα με τους Monty Python έπειτα από τη γνωριμία του με τον Chapman (νομίζω), στην ταινία «Το Νόημα της Ζωής,» μετά από το εισαγωγικό μέρος με τους γέρους Άγγλους ασφαλιστές και συγκεκριμένα στα μισά του τραγουδιού των τίτλων έναρξης, βγαίνει δύο πέτρινες πλάκες (αλά 10 Εντολές) που γράφουν το ανορθόγραφο "THE MEANING OF LIFF," που, κεραυνοβολούμενο εκ πνεύματος αγίου - ίσως; - αλλάζει στο σωστό "THE MEANING OF LIFE."

Link to comment
Share on other sites

Ίσως, όμως, να μην ξέρετε ότι, πέραν από διάφορες μικροσυνεργασίες του αποθανώντα με τους Monty Python έπειτα από τη γνωριμία του με τον Chapman (νομίζω), στην ταινία «Το Νόημα της Ζωής,» μετά από το εισαγωγικό μέρος με τους γέρους Άγγλους ασφαλιστές και συγκεκριμένα στα μισά του τραγουδιού των τίτλων έναρξης, βγαίνει δύο πέτρινες πλάκες (αλά 10 Εντολές) που γράφουν το ανορθόγραφο "THE MEANING OF LIFF," που, κεραυνοβολούμενο εκ πνεύματος αγίου - ίσως; - αλλάζει στο σωστό  "THE MEANING OF LIFE."

 

Στο Don't Panic λέει το εξής γι' αυτό:

 

"Ακόμα μια σύμπτωση (αν και κάποιοι φανατικοί θαυμαστές έχουν μπλέξει συνωμοσιολογικά σενάρια γύρω απο αυτό το θέμα) ήταν η ταυτόχρονη κυκλοφορία του με την ταινία των Monty Python "The meaning of Life". Στην ταινία, εμφανίζεται ο τίτλος, σκαλισμένος κατά το γνωστό λιτό τρόπο του Τέρι Γκίλιαμ, να βγαίνει από τεράστιους βράχους. Μια αστραπή χτυπά το κάτω μέρος του Ε και το μετατρέπει σε F - The meaning of Liff. Δεν ήταν τίποτα περισσότερο από μια ασήμαντη σύμπτωση, την οποία ο Ντάγκλας και ο Τέρι Τζόουνς ανακάλυψαν λίγο πριν από την κυκλοφορία των δημιουργιών τους, αλλά ήταν πολύ αργά για να αλλάξει κάτι."

Link to comment
Share on other sites

Στο Don't Panic λέει το εξής γι' αυτό:

 

"Ακόμα μια σύμπτωση (αν και κάποιοι φανατικοί θαυμαστές έχουν μπλέξει συνωμοσιολογικά σενάρια γύρω απο αυτό το θέμα) ήταν η ταυτόχρονη κυκλοφορία του με την ταινία των Monty Python "The meaning of Life". Στην ταινία, εμφανίζεται ο τίτλος, σκαλισμένος κατά το γνωστό λιτό τρόπο του Τέρι Γκίλιαμ, να βγαίνει από τεράστιους βράχους. Μια αστραπή χτυπά το κάτω μέρος του Ε και το μετατρέπει σε F - The meaning of Liff. Δεν ήταν τίποτα περισσότερο από μια ασήμαντη σύμπτωση, την οποία ο Ντάγκλας και ο Τέρι Τζόουνς ανακάλυψαν λίγο πριν από την κυκλοφορία των δημιουργιών τους, αλλά ήταν πολύ αργά για να αλλάξει κάτι."

Παραείναι σύμπτωση, δε νομίζεις;

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο βιβλίο γέλασα αρκετα ενώ μου έχει έρθει και το τέταρτο. Τα άλλα δύο έχουν εξαντληθεί λέει, θα πρέπει να συγκεντρωθούνε πολλές αιτήσεις (!) για να βγει νέα έκδοση. Να δούμε τι θα γίνει ...

 

Πάντως τρελά πράματα, καλογραμμένα που βγάζουνε γέλιο!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 7 months later...

Ενημερώνω ότι η Πολιτεία έχει φέρει το Deeper meaning of liff, για όσους ενδιαφέρονται. Επίσης, ξαναεκδόθηκε και το Last chance to see στα ελληνικα - και πάλι δε θυμάμαι τι τιτλο του έχουνε δώσει! Ου γαρ έρχεται μόνον :p.

Edited by trillian
Link to comment
Share on other sites

http://kundor.org/H2G2/

 

Οι ραδιοφωνικές εκπομπές (4 κύκλοι) και το TV miniseries... enjoy. :D

 

Δε γλινεται να τα κατεβάσουμε τα αρχεία, μόνο να τα ακούσουμε; Isdn έχω και είναι πολυτέλεια ν'ακούω εκπομπές από net.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς... παντώς σίγουρα είναι για χρήση από ADSL και πάνω. Δεν έχεις κάποιο φίλο με ADSL να τα κατεβάσει και να στα κάψει σε ένα CD; Δεν θα πάρει πάνω από 1-2 μέρες κατεβάσματος λογικά. Μπορώ να το κάνω κι εγώ αν θέλεις και να σου ταχυδρομήσω το CD.

 

Και δεν θα έπρεπε αυτό το thread να βρίσκεται στο υπο-φόρουμ της ΕΦ; :bleh:

Edited by Tauntaun13
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μόλις συνειδητοποίησα ότι το link που έδωσα πριν κάτι μήνες δεν έχει ολόκληρη τη σειρά (σταματάει στο quandary phase), πάρτε ένα καλύτερο:

http://www.sadena.com/hh/

Link to comment
Share on other sites

Και δεν θα έπρεπε αυτό το thread να βρίσκεται στο υπο-φόρουμ της ΕΦ;

 

Έχεις απόλυτο δίκιο! Done :)

 

Ομολογώ ότι δεν ήξερα ότι υπάρχει και 5η φάση :D .

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η τρίτη, τέταρτη και πέμπτη φάση ηχογραφήθηκαν μόλις πριν 1-2 χρόνια, προφανώς λόγω του αυξημένου ενδιαφέροντος που προκάλεσε η ταινία. Καλύπτουν και το Mostly Harmless. Λένε ότι δεν φτάνουν την ποιότητα των 2 πρώτων φάσεων αλλά αυτό είναι to be expected αφού δεν συμμετείχε ο Adams...

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ντάγκλας Άνταμς (Douglas Adams)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..