Jump to content

Αγαπημενο βιβλιο-εκτος(?) φανταστικου


heiron
 Share

Recommended Posts

Επίσης πολύ ωραίο βιβλίο είναι το "'Οταν έκλαψε ο Νίτσε". :)

Link to comment
Share on other sites

-Ο ηλίθιος,ο παίκτης,εγκλημα και τιμωρία και γενικά όλα του Ντοστογιέφσκι

 

-Το γυμνό γεύμα,το σοκάκι των ανεμοστρόβιλων,Junky και γενικά όλα του William Burrows

 

-The picture of Dorian Grey

 

-Ο κόμης του Μόντε Κρίστο(και οχι κόμης Μοντεχρήστος)του Δουμά

 

 

-Η ζωή του Πι

 

κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Emena ta poly agapimena mou fantastika vivlia peran tou fantastikou einai ta:

 

To onoma tou Rodou kai to Ekkremes tou Foukw tou Umberto Eco

H Magissa Texnh tou Norman Meiler (pragmateuetai ti syggrafiki texni)

Ola tou Kazantzaki

kapoia istorika opws to Naites kai Assassinoi tou James Wasserman

I Pagkosmia Mythologia tou Paparigopoulou

kai ta pio polla tou Poe an kai den kserw an tha mporousame na ta poume auta apla mythistorimata i fantastika.

Link to comment
Share on other sites

1. Οι Πύλες της Φωτιάς - Πρέσφιλντ (θεϊκό)

 

2. Βασανιστήρια και εξουσία - Σιμόπουλος

 

3. Οι τεύτονες Ιππότες - Σιενκιέβιτς

 

4. Πήραν την Πόλη, πήραν Την - Μαρία Λαμπαδαρίδου - Πόθου.

 

5. Η ασπίδα της Σπάρτης - Manfredi

 

6. Πες στη Μορφίνη ακόμη την ψάχνω - Νικόλ Ρούσσου ( η οποία είναι και κολλητή μου)

 

7. Στοιχήματα με τους Θεούς - Νικόλ Ρούσσου

 

8. Ο Τζώνι πήρε το όπλο του - Τράμπο

 

9. Το όνομα του Ρόδου - Έκο

 

10 . Ερωτόκριτος - Βιτσέντζος Κορνάρος

Edited by drowvarius
Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν όλα απο Ρομπινς ,Μπάροουζ .Τα πάντα απο Μπόρχες αν και πολλά κοινούνται στην σφαίρα του παραδόξου / φανταστικού .

Link to comment
Share on other sites

Μπόρχες ναι! Πανίσχυρος! Απορώ που δεν είναι τόσο γνωστός στους κύκλους της φανταστικής λογοτεχνίας...

Link to comment
Share on other sites

Ο Μπορχες δεν εχει γραψει και κατι οπου συναντα το γέρο εαυτο του?Απο εκει "εμπνευστηκα" για το καστρο των πορφυρων νεφων...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να σας ενδιαφέρει ότι πρόσφατα κυκλοφόρησαν τα άπαντα του απο τις εκδόσεις καστανιώτη στα ελληνικά και σε αρκετά καλή τιμή . Δεν θυμάμαι τιμή αλλά όταν το είχα δει στην κανταθ μου είχε φανεί νορμάλ .

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε γαμώτο τα άπαντα... Ήταν να πάρω μπόρχες τις προάλλες, και βρήκα μόνο τα άπαντα... τα άλλα τα μικρά, γιοκ. Δεν είχα τόσα λεφτά ( νομίζω 39 ευρώ είναι) κι έτσι το ανέβαλα για τα χριστούγεννα.

Link to comment
Share on other sites

To Angels and Demons του Dan Brown(αυτό που το'φεραν εδώ με το τίτλο Illuminati). Οι πιο πολλοί μπορεί να πουν ότι είναι επιστημονική φαντασία, αλλά η περιγραφή των τεχνολογικών επιτευγμάτων σε αυτό είναι πάρα πολύ ρεαλιστική, σχεδόν εφικτή μπορώ να πω.

 

Κάτι άσχετο: πώς μπορώ κ γω να βάλω μερικά λόγια κάτω από το avatar?

Edited by Pilotos
Link to comment
Share on other sites

Με σημαδεψαν:

 

-Εγκλημα και Τιμωρία /Ντοστογιέφσκι

-Ζορμπάς/Καζαντζάκης

-Η Δίκη/Κάφκα

-Η Πτώση/Καμύ

-Junky/Barrows

-Ησυχες μέρες στο Κλισί/Χένρυ Μίλλερ

 

μμμ δεν μου έρχονται άλλα συναρπαστικά τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Pride and Prejudice - Jane Austen

Οι Άθλιοι - Βίκτωρ Ουγκώ

Έγκλημα και Τιμωρία - Φιόντορ Ντοστογιέφσκι

Πόλεμος και Ειρήνη - Λέων Τολστόι

La Commedia Divina - Dante Aligheri

Half-asleep in frog pijamas - Tom Robins

Il Nome della Rosa - Umberto Eco

 

Είναι κι άλλα, πολλά ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

"O ασπροδόντης", "Το κάλεσμα της άγριας φύσης", "Ο θαλασσόλυκος" - Τζάκ Λόντον

 

"Νησια της Καραιβηκής", "Ο ήλιος θα ανατήλλει ξανά" - Έρνεστ Χέμινγκουει

 

"Τορτύγια φλάτ", "Στον άγνωστο θεό", "Ο δρόμος με τις φάμπρικες", "Γλυκειά Πέμπτη" - Τζόν Στάινμπεκ

 

"Τρυφερή είναι η νύχτα" - Σκότ Φίτζεραλντ

 

"Ο παίκτης", "Το υπόγειο" - Ντοστογιέυσκι

 

"Ο μικρός πρίγκηπας" - Αντουάν Εξυπέρυ

 

"Εκατώ χρόνια μοναξιά" - Γκαμπριέλ Γκαρσία Μαρκέζ

 

"Η αβάσταχτη ελαφρότητα του είναι" - Μίλαν Κουντέρα

 

"Ο τρίτος άνθρωπος", "Ο προδώτης" - Γκράχαμ Γκρήν

 

"Ο εκπέσων άγγελος" - Γιούκο Μισίμα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Trerl

Επειδη δυσκολο να ξεχωρισω κατι ως το απολυτως αγαπημενο μου, θα αναφερω μερικα βιβλια που μου ερχονται στο μυαλο. Προτεινω ανεπιφυλακτα το Πεδρο Παραμο του Χουαν Ρουλφο, ενος μεξικανου που εγραψε δυο βιβλια κι εγινε μυθος. Και, δεδομενου οτι η λατινοαμερικανικη λογοτεχνια εχει βγαλει εκπληκτικα πραγματα, τολμω να πω οτι ειναι ο,τι καλυτερο εχω διαβασει ποτε απο τη συγκεκριμενη περιοχη του κοσμου. Κριμα που δεν ξερω ιπανικα

 

Κανα δυο αλλα που μου ερχονται στο μυαλο... The sound and the fury - William Faulkner (αυτος ο ανθρωπος και συνταγη για ομελετα να περιγραφει το κανει αριστοτεχνικα)

 

Και ο Οδυσσεας του Joyce... Αλλα θελει ατσαλινη υπομονη και απολυτη συγκεντρωση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα βαλω κι εγω τον εαυτο μου στη λιστα των ανθρωπων εδω που θεωρουν τον Umberto Eco "σταθερη αξια"...

Κι απο κει και περα, ναι, με εχει αγγιξει πραγματικα ο,τι (λιγο) εχω διαβασει απο Milan Kundera, με αγαπημενο μου κι εμενα το Unbearable Lightness of Being - πηρε την ψυχη μου και την εστιψε κανονικα, και μαλιστα το διαβασα και σε μια φαση που ταιριαζε και αρκετα στη δικη μου ζωη.

 

Πολλα αλλα που αναφερθηκαν ως τωρα μου εχουν αρεσει, απο τον Camus (ξεφευγοντας απο τον Ξενο που εχω διαβασει σε 3 γλωσσες, καταραμενο σχολειο... γενικα εχει γραψει καλα πραγματα), μεχρι τον Dostoyevsky, αλλα δεν ξερω, ενω αναγνωριζω την αξια τους, αν θα τα εβαζα στα "αγαπημενα" μου, ειτε τα ιδια τα βιβλια, ειτε τους συγγραφεις τους. Ευχαριστηθηκα το Perfume του Suskind (που γυριζεται και ταινια αυτον τον καιρο απο τον Tykwer του Lola Rennt, ενημερωτικα) και θεωρω διασκεδαστικοτατο τον Tom Robins, αλλα δε μπορω να πω οτι τα βιβλια τους με αγγιξαν οσο αλλα...

 

Μ αρεσουν γενικα βιβλια οπως το Catch 22 του Joseph Heller, ο,τι εχω διαβασει απο Douglas Coupland (στην εποχη τους ομως ολα, το Microserfs ξερωγω η το Shampoo Planet δε θα τα διαβαζα σημερα), απο Brett Easton Ellis η καποια του Chuck Palahniuk, φυσικα λατρευω τον Kurt Vonnegut και τον Robert Anton Wilson (Illuminatus trilogy, Schrödinger's Cat trilogy κλπ), γενικα συγγραφεις που προσπαθουν (επιτυχως) να σε πεισουν οτι ειναι εξυπνοι, εχουν καλες ιδεες για ιστοριες και στις δινουν με τεχνικα αρτιο και συνηθως πολυ πρωτοτυπο τροπο.

 

Απο short stories πρεπει να αναφερω τα "μεγαλιστικα" του Roald Dahl, τα λατρεψα οταν τα ειχα διαβασει και ειναι γενικα ο αγαπημενος μου παιδικος συγγραφεας...

 

Γενικα παντως, αυτοι που θα ακολουθησω "τι εβγαλαν αυτο το μηνα" ειναι περισσοτερο fantasy παραδοξως, Terry Pratchett & Neil Gaiman, ενω κανονικα με τραβαει περισσοτερο ως ειδος το Sci fi και το modern fiction. Η αυτους δηλαδη θα διαβασω συνηθως, η παλιοτερα (η και "οχι φετεινα") βιβλια, η non-fiction γυρω απ' τον τομεα μου, η comics... Εχω και μια wish list ισα με εκει κατω, με το συμπαθειο, και προσπαθω να τα καλυπτω απο οσα μπορω να δανειστω κι απ το πανεπιστημιο και απο φιλους και γνωστους η συγγενεις... Προβλημα μεγαλο αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Η τετραλογία του L.A. από James Ellroy (Black Dahlia, The Big Nowhere, L.A. Confidential, White Jazz), η πενταλογία του Tom Ripley που λατρεύεις να τον μισείς από την Patricia Highsmith (The Talented Mr. Ripley, Ripley Under Ground, Ripley's Game, The Boy Who Followed Ripley, Ripley Under Water), το Julian του Gore Vidal.

Link to comment
Share on other sites

Α, ναι, οντως, και την τετραλογια του LA θα την εβαζα μαλλον στη λιστα...

 

Το Talented Mr Ripley, επειδη μ αρεσε η ταινια, ειναι γενικα στο προαναφερθεν wish list αλλα δεν το εχω διαβασει ακομα - δεν ειναι και υπερβολικα ψηλα κιολας σ αυτο, χμ, λες;

 

Α, και επειδη δεν το θυμηθηκα πριν, οχι, δε θα εβαζα ολο το παλιο sci fi και fantasy ειδικα σε ενα καλαθι "παραλογοτεχνιας"... Αντιθετως, θα ακολουθησω τον Νικο Δημου και θα χαρακτηρισω κι εγω συγγραφεις σαν τον Paulo Coelho "Αρλεκιν με θεοσοφικο μανδυα" και θα πρεπει να εκφρασω την απεχθεια μου για τον Bukowski (πρεπει να ειμαι απ τους λιγους κιολας στο συμπαν). Υπηρχαν εξαιρετα μυθιστορηματα και διηγηματα και στα 2 ειδη ακομα και τον προηγουμενο αιωνα, αλλα καθε εποχη εχει τα "common misconceptions" της για το τι ειναι τι, και για το αν μια "ταμπελα" εμπεριεχει και value judgement μεσα - εχω ακουσει απο πολυ καλο μου φιλο τετοιες αποψεις για το sci fi, επειδη νομιζε οτι ειναι ολα "διαστημοπλοια και μπαμ μπουμ" μεχρι που ανοιχτηκε σε πολυ καλα (και κλασσικα και προσφατα) παραδειγματα του ειδους αφοτου ειδε μερικες υπεροχες τετοιες τηλεοπτικες σειρες που, ενω ειχαν "διαστημοπλοια και μπαμ μπουμ", δεν ηταν "μονο" αυτο.

 

Γενικα, οτιδηποτε μενει σε ενα μονο επιπεδο, για μενα τουλαχιστον ειναι ενοχλητικο. Προτιμω να μου πει ο αλλος τι εκανε χθες στη δουλεια, περισσοτερο θα με κανει να σκεφτω και να νοιωσω. Αλλα υπαρχουν τοσα πραγματα που "ειχαν κατι να πουν" ακομα και παλιοτερα, που νομιζω εχει γινει αποδεκτο πλεον στο χωρο οτι δεν επροκειτο για "παραλογοτεχνια" - ασχετα με τα γουστα του καθενος. Και ευτυχως τα τελευταια λιγα χρονια εχει αρχισει να περναει και σε αλλους τομεις περα απ τη λογοτεχνια η σχετικη "αφυπνιση" του κοινου νομιζω, αλλα ειναι προσφατο φαινομενο εκει δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Η ΦΟΝΙΣΣΑ – ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗΣ

Ο ΖΗΤΙΑΝΟΣ - ΚΑΡΚΑΒΙΤΣΑΣ

ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΡΟΔΟΥ – ΕΚΟ

FOR WHOM THE BELL TOLLS – HEMINGWAY

THE OLD MAN AND THE SEA – HEMINGWAY

Ο ΧΡΥΣΟΣ ΣΚΑΡΑΒΑΙΟΣ - ΠΟΕ

ΖΟΡΜΠΑΣ – ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΞΑΝΑΣΤΑΥΡΩΝΕΤΑΙ – ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΠΕΙΡΑΣΜΟΣ – ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

ΣΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΒΑΛΤΟΥ – Π. ΔΕΛΤΑ

ΤΑ 39 ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ – ΜΠΙΟΥΚΑΝ

Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΥΠΝΟΣ – ΤΣΑΝΤΛΕΡ

ΤΟ ΓΕΡΑΚΙ ΤΗΣ ΜΑΛΤΑΣ – ΧΑΜΕΤ

ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΜΑ ΤΟΥ ΚΑΝΤΕΡΒΙΛ – ΓΟΥΑΙΛΝΤ

ΤΟ ΠΟΡΤΡΕΤΟ ΤΟΥ ΝΤΟΡΙΑΝ ΓΚΡΕΥ – ΓΟΥΑΙΛΝΤ

ΤΟ ΑΡΩΜΑ – ΖΙΣΚΙΝΤ

ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ - ΠΡΕΣΦΙΛΝΤ

ΟΛΙΒΕΡ ΤΟΥΙΣΤ – ΝΤΙΚΕΝΣ

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ – ΝΤΙΚΕΝΣ

ΜΙΧΑΗΛ ΣΤΡΟΓΚΟΦ - Ι ΒΕΡΝ

 

Σίγουρα κάποια στιγμή θα θυμηθώ και άλλα.

 

 

 

Κάποια από τα παραπάνω ίσως να είναι φαντασίας, ίσως πάλι και να μην είναι.

Link to comment
Share on other sites

Κίτσο σε πάω....

Τα μισά που αγαπώ τα έχεις βάλει και τα άλλα μισά είναι ανάμεσα σε αυτά που θέλω να διαβάσω!

 

Όμως 'Ο Τελευταίος Πειρασμός' είναι ίσως ότι καλύτερο έχω και θα έχω διαβάσει ποτέ. Με επηρρέασε τόσο που το είχα στο μυαλό μου για πάρα πολύ καιρό.

Θα επανέλθω κάποια μέρα με καθαρό μυαλό και για την δική μου λίστα. Αν και απο ότι βλέπω δεν παρεκκλίνουν πολύ, τα γούστα μας παιδιά. :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Ένα βιβλιαράκι που λάτρεψα, διαβάζοντας το σχετικά πρόσφατα, είναι το Αγαπητέ Θεέ του Έρικ Εμ Σμιτ. Μπορείτε να το διαβάσετε και στο δίκτυο στη σελίδα http://www.phys.uoa.gr/~nektar/arts/prose/...a_dame_rose.htm

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Παρατηρητή.... Απο ποιές εκδόσεις είναι το Αγαπητέ Θεέ;

Μου άρεσε πάρα πολύ και το θέλω....................

Link to comment
Share on other sites

Το γράφει στο τέλος, Όπερα. (Τι μου έκανες πρωί πρωί, ρε Γιώργη...)

Link to comment
Share on other sites

Το γράφει στο τέλος, Όπερα. (Τι μου έκανες πρωί πρωί, ρε Γιώργη...)

 

 

Χεχε, είπα να σας καταστρέψω την εβδομάδα! Για αυτό θα σας αναφέρω κάθε δευτέρα ότι καταθληπτικό βιβλίο έχω διαβάσει.

Βέβαια το συγκεκριμένο αν και καταθληπτικό έχει και μια δέσμη φωτός. Κυκλοφορεί απο τις εκδόσεις Opera, ένα μικρό, τρυφερό γαλάζιο βιβλιαράκι που διαβάζεται παντού.

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..