Jump to content

Καλύτερος assassin


distaros
 Share

Ποιός είναι ο αγαπημένος σας ψυχρός εκτελεστής?  

24 members have voted

  1. 1. Ποιός είναι ο αγαπημένος σας ψυχρός εκτελεστής?

    • Αρτέμιος Εντρεράι(Από Paths of Darkness,R.A.SALVATORE)
      6
    • Καλάμ(Από Gardens of the moon,STEVEN ERIKSON)
      1
    • Κλαδευτής(Από Gardens of the moon,STEVEN ERIKSON)
      0
    • Ραλίκ Νομ(Από Gardens of the moon,STEVEN ERIKSON)
      4
    • Κοτιγιόν(Από Gardens of the moon,STEVEN ERIKSON)
      2
    • Ρυντέλ Κορέζ(Από A song for Arbonne,GUY GABRIEL KAY)
      0
    • Τσέιντ(Από The Farseer Trilogy,ROBIN HOBB)
      7
    • Σκάιτελ(Από Dune Messiah,Frank Herbert)
      1
    • Havelock Vetinari(Από Nightwatch,Terry Pratchet)
      2
    • Άλλος(πείτε ποιός)
      1


Recommended Posts

Αν θυμηθείτε και άλλους(γνωστούς,ε?),συμπληρώστε.

 

...Αν και πάντα εκτιμούσα τον Έντρεράι,και θεωρώ πως είναι ο μοναδικός αξιόλογος χαρακτήρας του Salvatore,δίνω την ψήφο μου στον αξέχαστο Ραλίκ Νομ του Erikson.

Κατά τα άλλα,οι υπόλοιποι 3 του Erikson χρησιμοποιούν πολύ την μαγεία,πράγμα που με ξενερώνει σε έναν assassin,ο Τσέιντ της Hobb είναι κάπως μίζερος,ενώ ο Ρυντέλ του Kay υπερβολικά καλοπερασάκιας για να θεωρηθεί αληθινός επαγγελματίας...

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Cotillion.

 

Δεν είναι ο κλασικός assassin, και έχει τρομερές ατάκες.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου αρεσε εκεινος ο Τλειλαξου(δεν θυμαμαι τωρα το ονομα του-Σκαϊταλ νομιζω)απο το "Μεσσιας του Ντιουν".Αφηνε παντα μια οδο διαφυγης για τα θυματα του,ταυτιζοταν με τα ατομα που υποδιοταν,...Βεβαια ειναι αρκετα δυσκολο να σκοτωσεις κοτζαμ Πωλ Μουαντ Ντιμπ Γιουσουλ Ατρειδη(καλα,Ισπανος ηταν και ειχε τοσα ονοματα?)!

Link to comment
Share on other sites

Artemius Entreri με χίλια! Μολονότι ο Salvatore δεν είναι από τους αγαπημένους μου συγγραφείς, ο Αρτέμιος είναι πραγματικά φοβερός. Κρίμα που δεν σκότωσε τον Ντριτζτ, να σταματούσαν επιτέλους να βγαίνουν βιβλία για αυτόν...

Link to comment
Share on other sites

Ο Cotillion είναι ο Patron of Assassins. Ε όσο να'ναι του δείνει ένα προβάδισμα

:friends: :yeah:

 

Και εγώ Cotillion ψήφισα :whistling: Καταραμένε Ρίκο :yessir:

Link to comment
Share on other sites

GAAAHHH! :ranting: Καλά ρε Χάρε, δε μπορούσες να μη βάλεις όλους τους αγαπημένους μου δολοδφόνους στο ίδιο poll, γαμώτο; Πώς περιμένει; να διαλέξω ένα μόνο τώρα ε;

Θα θεωρήσω τον Καλάμ σαν αξιόλογο τυπάκο, γιατί αν και είναι θνητός, πλάκωσε στο ξύλο έναν Tiste Andii :yeah: , αλλά και ο Ράλικ έχει μια ιδαίτερη θέση στην επιλογή μου γιατί είναι πολύ :blackcat: cool με τον δικό του τρόπο.

O Cotillion είναι απλά θεός. Όσο ενδιαφέρον και αν είναι, προτιμώ να επικεντρωθούμε στους θνητούς, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Ένας από 3 συγγραφείς και 4 από ένα βιβλίο ενός συγγραφέα· μάααλιστα...

Link to comment
Share on other sites

Ο Έντουαρντ (γνωστός και ως Θάνατος...) από τη σειρά Anita Blake Vampire Hunter της Laurell K. Hamilton

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερες πληροφορίες για αυτόν; Και ναι, είναι κομμάτι περίεργο, Fog. Από την άλλη, δεν είναι δυαντόν να περιμένεις να παραθέσουμε ΟΛΟΥΣ τους γνωστούς δολοφόνους της Φανταστικής Λογοτεχνίας! Δε θα τελειώσουμε τη λίστα ποτε!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, για να είμαι ειλικρινής, κανένας από αυτούς τους χαρακτήρες δε μου αρέσει και τόσο. (Δεν έχω διαβάσει, ωστόσο, τον τύπο από το A Song for Arbonne, οπότε δεν μπορώ να πω γι'αυτόν.) Οι περισσότεροι χαρακτήρες του Έρικσον, από μόνοι τους, δε μου λένε κάτι' μέσα σε όλο τον υπόλοιπο μύθο του Malazan Book είναι που μου αρέσουν. Αλλά σκέτοι, ως χαρακτήρες, δε νομίζω ότι έχουν ιδιαίτερο βάθος. Και ο Entreri είναι, απλά, ο κακός που δε θέλει να πεθάνει. Give me a break. Επομένως, αν έπρεπε να διαλέξω, θα διάλεγα τον Chade, παρότι δε μου αρέσει η Hobb, γιατί, πιστεύω, ότι, ως χαρακτήρας, είναι καλύτερα σκιαγραφημένος απ'τους υπόλοιπους. Πάντως, ούτε κι αυτός μπορώ να πω ότι μου αρέσει.

 

Δολοφόνοι που, γενικά, μου αρέσανε ήταν οι Nighthawks, του Feist. Είχαν μια καφρίλα που σε πώρωνε, και δεν περίμενες ότι θα είναι "χαρακτήρες", απλά αξιόλογοι αντίπαλοι.

 

Κατά τα άλλα, σπάω το κεφάλι μου να βρω έναν δολοφόνο που μου άρεσε, αληθινά, ως χαρακτήρας... αλλά δεν μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκω σιχαμένους όλους αυτούς του χαρακτήρες. Η φιλοσοφία τους μου φαντάζει εντελώς ξένη και απορώ πως πολλοί τους θαυμάζουν, έστω ώς αντι-ήρωες.

Αλλά θα σας γράψω ποιός μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση:

 

Λεγόταν Leo Dilisnya και ήταν δολοφόνος των Baal' Verzi (από το I,Strahd: the memoirs of a vampire της P.N. Elrdod, του Ravenloft)

 

Οι Baal' Verzi ήταν πληρωμένοι δολοφόνοι των οποίων το πρώτο θύμα έπρεπε να είναι κάποιος συγγενής τους. Ένας τέτοιος δολοφόνος θα μπορούσε να σκοτώσει ακόμα και την μητέρα του. Όταν αναλάμβαναν αποστολή δολοφονίας, η όλη επιχείρηση μπορεί να κρατούσε ολόκληρα χρόνια έτσι το θύμα να υποφέρει από αμφιβολίες και φοβίες μέχρι να δεχτεί το τελικό χτύπημα. Ο τρόπος όμως που πεθαίνει ο εν λόγω δολοφόνος, είναι κάτι περισσότερο από κάθαρση...

Edited by Lord_Velkion
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου αρεσε εκεινος ο Τλειλαξου(δεν θυμαμαι τωρα το ονομα του-Σκαϊταλ νομιζω)απο το "Μεσσιας του Ντιουν".Αφηνε παντα μια οδο διαφυγης για τα θυματα του,ταυτιζοταν με τα ατομα που υποδιοταν,...Βεβαια ειναι αρκετα δυσκολο να σκοτωσεις κοτζαμ Πωλ Μουαντ Ντιμπ Γιουσουλ Ατρειδη(καλα,Ισπανος ηταν και ειχε τοσα ονοματα?)!

 

Κάποιος mod να τον προσθέσει και αυτόν...

Link to comment
Share on other sites

Η εικόνα των δολοφόνων στη φαντστική λογοτεχνία κοντελυει να γίνει πια τόσο συνυφασμένη με τις ιστορίες όσο και οι μάγοι ή τα σπαθιά. Είτε το πιστεύουμε είτε όχι, ο ρόλος τους είναι λειτουργικός, σαν όργανα προώθησης μίας δολοπλοκίας, σαν αντίπαλοι στους κεντρικούς χαρακτήρες...

Οι φονιάδες αυτοί, πέρα από την καθαρά επιθετική τους φύση, μπορεί αν είναι και κύριοι τροχοί που κινούν την ιστορία, καθώς κανένας δολοφόνος δεν αντιμετωπίζει απλά το επάγγελμά του σαν δουλειά. Μερικοί ίσως το κάνουν δίχως να το θέλουν, άλλοι μπορεί να κατατάχθηκαν εκεί από μέλη της οικογενείας τους σαν μπάστραδα παδιά του Οίκου τους, μερικοί μπορεί σε άλλους κόσμους να είναι βιομηχανικοί ακτάσκοποι ή τηρητές της τάξης.

Οι δολοφόνοι υλοποιούν τον ρόλο τους στο πλαίσιο της ιστορίας και δεν ξυπνούν απλά και ετοιμάζουν τη βαλλίστρα τους ενώ τρώνε τα κορν φλέικς τους κάθε πρωί. Όπως και κάθε άλλος χαρακτήρας, ο κάθε δολοφόνος είναι ένας ακόμη τροχός στην ιστορία όπου ανήκει. Αν τον βγάλεις από εκεί, δεν αξίζει δεκάρα.

Link to comment
Share on other sites

Και ναι οντως "Σκάιταλ" λεγεται και ειναι facedancer της Μπενε Τλειλαξ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ο μέσος δολοφόνος είναι και δεινός μαχητής, κάτι που δεν στέκει και τόσο: μόνο κάποια «είδη» φονιάδων ήταν ικανοί στο πεδίο της μάχης, κι αυτοί χρησιμοποιούσαν «ανορθόδοξες μεθόδους,» ενώ τους βλέπουμε ακόμα και σαν πολεμίστες με τα ούλα τους σε μερικά βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι υπάρχουν δύο είδη δολοφόνων: ο δολοφόνος της αυλής (κομμάτια γυαλιού στο κρασί, μέθυσμα κάποιου για να τον σπρώξουμε από το μπλακόνι, σεξ με κάποιον για να τον πνίξουμε με μαξιλάρια, κι άλλα παρόμοια) και ο εκπαιδευμένος στα όπλα δολοφόνος (σκαρφαλώνει σε οροφές, σημαδεύει με τη βαλλίστρα, πετάγεται μέσα από μια σκοτεινή γωνία και σχίζει λαιμούς με μικρά όπλα). Ο πρώτος είναι απλά δόλιος, ο δεύτερος είναι κάτι σαν νίντζα.

 

Γενικά, τους βρίσκω ενδιαφέροντες τους δολοφόνους. Μπορεί να γίνει πολύ εμβάθυνση σε έναν τέτοιο χαρακτήρα, αν θέλει ο συγγραφέας. Δυστυχώς, στο Farseer Trilogy της Hobb, που νόμιζα ότι θα διάβαζα (επιτέλους) για έναν πραγματικό δολοφόνο κεντρικό χαρακτήρα, διάβασα για ένα αβέβαιο αγοράκι, απ'την αρχή ως το τέλος. Απογοητευτικό.

Edited by Bardos
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι υπάρχουν δύο είδη δολοφόνων: ο δολοφόνος της αυλής (κομμάτια γυαλιού στο κρασί, μέθυσμα κάποιου για να τον σπρώξουμε από το μπλακόνι, σεξ με κάποιον για να τον πνίξουμε με μαξιλάρια, κι άλλα παρόμοια) και ο εκπαιδευμένος στα όπλα δολοφόνος (σκαρφαλώνει σε οροφές, σημαδεύει με τη βαλλίστρα, πετάγεται μέσα από μια σκοτεινή γωνία και σχίζει λαιμούς με μικρά όπλα). Ο πρώτος είναι απλά δόλιος, ο δεύτερος είναι κάτι σαν νίντζα.

Οι δεύτεροι, όμως, παρουσιάζονται πολύ συχνά σαν κανονικοί πολεμιστές, όχι σα δολοφόνοι που ξέρουν να παλεύουν καταπληκτικά όταν ο αντίπαλος έχει το μειονέκτημα κι απλά 'ποφεύγουν τη μάχη αν δεν τους συμφέρει!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

ψηφισα τον chade ασχετα απο το οτι ειμαι φαν της hobb.

 

ο λογος?

 

 

Μα γιατι πολυ απλα , κατα τη γνωμη μου παντα, ενας αληθινος δολοφονος χρησιμοποιει πανω απο ολα το κεφαλι του για να λυσει το προβλημα ενω στηριζεται περισσοτερο σε δηλητηρια κτλ κτλ βρισκω πολυ πιο αληθοφανες να διαλαξεις να σκωτοσεις καποιον ριχνοντας δηλητηριο στο κρασι του παρα να μπεις μεσα και να αρχιζεις να σφαζεις οποιον βλεπεις και μοιραια να σκοτωσεις και τον στοχο σου (οπως κανουν μερικοι μερικοι γκουχ γκουχ εντρεραι γκουχ γκοθχ).

 

Επιπλεον να προσθεσω οτι ο εντρεραι εχει αλλαξει πολυ, ξεφευγοντας απο τον κλασσικο κακο που δεν ψοφαει. Πλεον αν δεν εχω χασει τον μπουσουλα ο εντρεραι πηγε απο το LE στο CN ,που λεει ο λογος, εχει αρχισει να εχει φιλους, να κανει καλες πραξεις (αν και ποτε δε τις παραδεχεται) κτλ κτλ με λιγα λογια θυμιζει τον κλασσικο χαρακτηρα απο ανιμε ξεκιναει bad ass για να καταληξει λιγοτερο bad ass απο οτι φαινεται.

 

Ο καλαμ μου φερνει περισσοτερο στον 'καλο ανθρωπο που ομως οι συνθηκες τον εκαναν να κανει κακες πραξεις αλλα τωρα ειναι οκ' και μου ειναι οπως και ο ραλικ νομ και ο κοτιλλιον ψιλοαδιαφορος ως χαρακτηρας αν τον δουμε μεμονομενα και οχι ως ενα στοιχειο του υφαντου του , του Εριξον.

Link to comment
Share on other sites

"O Cotillion είναι απλά θεός. Όσο ενδιαφέρον και αν είναι, προτιμώ να επικεντρωθούμε στους θνητούς, έτσι;"

 

 

Exactly. Ralick forever. Εντάξει, δεν εξετάζω τον χαρακτήρα ως προσωπικότητα, αλλά ως assassin, ως επάγγελμα/τρόπο ζωής/εμπειρίες που βλέπουμε οι ίδιοι κλπ. Εκεί τα σπάει.

Edited by Sabrathan
Link to comment
Share on other sites

Εμμμμ.... εγώ τώρα θα σας πω για άλλη μια φορά να διαβάσετε τη μάσκα της Sonyas. Είναι μια αποκάλυψη στο θέμα δολοφόνος :p

 

Κατά τα άλλα δε μ'αρέσει κανείς ιδιαίτερα από όσους ξέρω επάνω, αν και όλοι μου φαίνονται εξίσου συμπαθητικοί.

Link to comment
Share on other sites

Την έχω διαβάσει την μάσκα, προτιμώ σίγουρα τον Ralick από την κοπελιά στην Μάσκα. Απλά δεν μπορώ άτομα με τα άπειρα ψυχολογικα προβλήματα..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σιγά τις επιλογές!

Εγώ ψηφίζω τον μοναδικό που έχει ικανότητες, μυαλό και φιλοδοξίες. Δεν παρέμεινε ένας απλός assassin, αλλά ασχολήθηκε με την πολιτική και μαλιστα ανέλαβε τη διακυβέρνηση της μεγαλύτερης πόλης στο Discwοrld.

Ψηφίζω τον Havelock Vetinari.

 

Πάρτε και ένα μικρό απόσπασμα από μια συζήτηση με την αγαπημένη του θεία.

 

"Will you tell me?"

"I could tell you." Havelock smiled again. " But then I would have to find someone to pay me to kill you."

(Night Watch-Terry Pratchett)

Link to comment
Share on other sites

Καλα ναι, γενικα το Assasins Guild στο Discworld με πορωνει... Και ο Vetinari με πορωνει γενικα (ειδικα με το παρελθον του), και ειναι και απιστευτη ειρωνια για τους πολιτικους γενικοτερα, και ειδικα τους επιτυχημενους πολιτικους, το παρελθον του αυτο... (Αχ, ποτε θα βγαλει επομενο βιβλιο ο θεοοος...).

 

Κι εγω μαλλον αυτον θα "ψηφιζα", αν και γενικοτερα λατρευω τους Assasins, αλλα αυτο πιστευω ειναι απ τα καλυτερα insights πανω στην ιδιοφυια και το βαθος ενος τετοιου χαρακτηρα που εχω δει σε φανταστικη (περιπου) λογοτεχνια... Αλλα ο Vimes τον εχει χαλαρα, και γενικα τους εχει τους assasins του κοσμου, χωρις να εχει τη συνοδευομενη "περιεργη ηθικη". Και αν ο Lu Tze ειχε ρολο assasin καπου, θα τους ειχε ολους, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα...

 

Και για ταινιακο, συγχρονο assasin, δειτε το The Transporter 2 με την ευκαιρια... Action στο τετραγωνο, και πολυ καλα δοσμενο (ασχετο απλα το ειδα χθες ;) )

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Έπεσα στο παρόν πολ και έχοντας πλέον τη δυναμη του Γρεησκαλ έβαλα ως επιλογή τον Τλειλαξ που ανέφερα.Εβαλα και τον Havelock Vetinari που αναφέρθηκε δις.Επισης άφησα και μια ακόμη επιλογή για δολοφόνους που τυχόν ξεχάσαμε.Πχ,κανείς να μην πει για τον Jaqen H'ghar;;;Οκ,δεν είναι κεντρικός χαρακτηρας βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..