Jump to content

Αγαπημένος μάγος


heiron
 Share

Ποιος είναι ο αγαπημένος σας μάγος?  

97 members have voted

  1. 1. Ποιος είναι ο αγαπημένος σας μάγος;

    • Γκάνταλφ (Μέση-Γη)
      29
    • Έλρικ
      10
    • Ρέστλιν (Dragonlance)
      13
    • Έλμινστερ (Forgotten Realms)
      1
    • Γκεντ (Γαιοθάλασσα)
      11
    • Μέρλιν
      15
    • "Μάγος" του Οζ
      2
    • Μπράντιν (Τιγκάνα)
      1
    • Νινγκόμπλ με τα 7 μάτια (Λάνκμαρ)
      3
    • Μέρλιν του Άμπερ
      3
    • Παγκ (Riftwar Saga)
      7
    • Ράντ αλ'Θορ (Τροχός του Χρόνου)
      0
    • Μουαραίν (Τροχός του Χρόνου)
      1
    • Μοργκέιν (Ομίχλες της Άβαλον)
      3
    • Φάραουν Μίζριμ (Forgotten Realms)
      0
    • Maedra (Γαιοθάλασσα)
      0
    • Irioth (Γαιοθάλασσα)
      0
    • Πρόσπερο (Η Τρικυμία)
      0
    • Magica de Spell
      2
    • Tim the Enchanter (Monty Python and the Holy Grail)
      0
    • Μπρομ (Έραγκον)
      0
    • Ροβίρα (Τριλογία των Λαξευτών)
      0
    • Θοθ-Αμόν (Κόναν)
      0
    • Natohk (Άλμουρικ)
      0
    • Simon the Sorcerer
      1
    • Χάρι Πότερ
      1
    • Άλμπους Ντάμπλντορ (Χάρι Πότερ)
      2
    • Λόρδος Βόλντεμορτ (Χάρι Πότερ)
      1
    • Ανεμοβρόχης (Δισκόκοσμος)
      0
    • Γρήγορος Μπεν (Μαλαζάν)
      1
  2. 2. Ποιος είναι ο αγαπημένος σας μάγος; (συνέχεια)

    • Μάγκνους (Θανάσιμα Εργαλεία)
      0
    • Howl (Howl's Moving Castle)
      2
    • Master Yoda (Star Wars)
      2
    • Σάρουμαν (Μέση-Γη)
      6


Recommended Posts

Δεν μπορω να σκεφτω πολλους αξιολογους μαγους αυτη την στιγμη.Πειτε οποιον θελετε και αν βρεθει καποιος καλοκαρδος απο τους υπευθυνους του φορουμ θα βαλει κι αλλη επιλογη στα ονοματα!
Εξαιρουνται οι μαγοι της μπαλας τυπου Πελε,Μαραντονα! :rolleyes:

Edited by Myyst
Link to comment
Share on other sites

Μέρλιιιν! Όπως και να το κάνουμε, μ' αυτόν μεγάλωσα. Τον νιώθω σαν παππού μου!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ.... δύσκολο, ...μάλλον Έλρικ και Ρέστλιν, όμως στο άκουσμα της λέξης "μάγος" μάλλον πρώτη έρχεται η σοφή γερικη φιγούρα του Γκάνταλφ

Edited by brave
Link to comment
Share on other sites

Αν πρέπει οπωσδήποτε να διαλέξω κάποιον απο τους παραπάνω, θα πω τον Raistlin' τραγικός, πικρός, αδύναμος αλλά και τόσο ισχυρός.

 

Τώρα, πέραν απο τους 'κλασικούς', μ'αρέσουν πάρα πολύ δύο μάγοι στα βιβλία του Erikson:

 

Ο Adaephon Ben Delat, εν συντομία Quick Ben, και ο Corlo. Και οι δυό τους είναι η απομυθοποίηση της κλασικής εικόνας του μάγου με το μυτερό καπέλο, την πίπα και τις ρόμπες' δεν πετούν συνεχώς μυστηριακές, γεμάτες νόημα φράσεις: Είναι ρεαλιστές, δεν κλαίγονται, δεν δίνουν συνέχεια συμβουλές. Είναι, γενικά, πιο 'down to earth', πιο ανθρώπινοι, και κυρίως για αυτό το λόγο μ'αρέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Γκάνταλφ. "Ημίθεος". Θετική οντότητα άξια εμπιστοσύνης.

 

Μετά θα ψήφιζα και εγώ Μέρλιν αλλά, σε αντίθεση με τον Γκάνταλφ, είναι αμφιλεγόμενος χαρακτήρας.

 

:sorcerer:

 

[ΥΣ: "Είναι, γενικά, πιο 'down to earth'". Μηπώς εννοείς "πιο προσ-γειωμένοι" Riko; :p ]

Edited by Lord_Velkion
Link to comment
Share on other sites

Ένας που δεν έχετε: Pharaun Mizzrym (war of the spider queen saga). Φοβερός κάφρος...

Link to comment
Share on other sites

Γκέντ. Βαθιά φιλοσοφημένος τύπος και Δρακοαφέντης(δηλ. μπορεί να συναντήσει δράκο και να πιάσει κουβέντα αντί να γίνει πρωινό, όχι ότι τον υπακούουν όλοι οι δράκοι :p). Δε βιάζεται να καταδικάσει όσους συναντά στην ωριμότητά του, δε δείχνει ιδιαίτερο φόβο απέναντι στο θάνατο ή επιθυμία προς τις χαρές της ζωής, αν και στα γερατειά του έρχεται πιο κοντά και στά δύο. Κοντά στη φύση περνά μεγάλες περιόδους στο ύπαιθρο μακριά από τους ανθρώπους και ο μεγαλύτερός του αντίπαλος είναι ο ίδιος του ο εαυτός και η υβρις του ανθρώπου που θέλει να ζήσει για πάντα. Δεν είναι παθολογικά εξαρτημένος από τη μαγεία του όπως π.χ. ο Ρέιστλιν, παρ' ολ' αυτά η απώλειά της είναι μεγάλο πλήγμα γι αυτόν.

 

Μετά Ρέιστλιν Ματζέρε. Φθισικός, μισάνθρωπος,απομονωμένος,τον φοβούνται και τον περιφρονούν ταυτόχρονα, εξαρτημένος από μια ισχυρότερη φιγούρα αντίθετου χαρακτήρα και από μια αντικοινωνική απασχόληση (μαγεία), επιθυμεί να κάνει πραγματικότητα ένα παιδικό, ματαιόδοξο όνειρο και τελικά συντρίβεται, διαπιστώνοντας ότι η προσπάθειά του έχει αντιμέτωπη την ίδια τη δομή του σύμπαντος και ότι αν επιτύχει τελικά θα αυτοκαταβροχθιστεί, μου θύμισε στοιχεία του εαυτού μου κυρίως από το παρελθόν.

 

Ο Έλρικ και η σχέση του με την Καταιγίδα είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα μου προκαλέσει αισθήματα συμπάθειας και ταύτισης όταν διαβάσω τα βιβλία στο μέλλον...

 

Ο Μέρλιν είναι κι αυτός συμπαθητική φιγούρα, ειδικά ο τρόπος γέννησής του, οι προφητικές του ικανότητες, αλλά και ο θάνατός του.

 

Ο Γκάνταλφ είναι από τις αγαπημένες μου φιγούρες στον άρχοντα. Αλλά είναι πολύ τέλειος για να τον συμπαθήσω όπως τους απο πάνω

 

 

Ξεχάσατε Όγκιον και Φίζμπαν. Απλά θεοί...:p

Edited by The Blackcloak
Link to comment
Share on other sites

Φίλε blackcloack, άν τον Γκέντ τον λατρεύεις για τους λόγους που περιέγραψες, τον Ελρικ

θα τον ερωτευτείς κυριολεκτικά.

Ισχύουν όλα τα παραπάνω (και είναι και αυτός Δρακοαφέντης όπως και όλοι οι αυτοκρατορες του Μελνιμπονέ), και ασυναίσθητα θυμίζει πάρα πολύ το Ρέστλιν, άν και οι χαρακτήρες τους είναι πολύ αντίθετοι λόγο διαφορετικής χμμμμ....κοινωνικής τάξης θα έλεγα, αφού στον Ερλικ κυλάει το αίμμα των Μελνιμπόνιων αυτοκρατόρων, και παρόλο που γίνεται ο καταστροφέας της χώρας του, αρκετές φορές διακατέχεται απο υπεροψία απέναντι στους ανθρώπους των νεαρών βασηλείων.

Edited by brave
Link to comment
Share on other sites

Hywel, από το Dragon Waiting.

 

Πάντως, έχετε ξεχάσει να βάλετε στη λίστα τον Pug (του Feist), ιερόσυλοι, ο οποίος είναι απλά must.

 

Επίσης, ο Rand al'Thor δεν είναι "μάγος"; Και η Moiraine;

Link to comment
Share on other sites

"έχετε ξεχάσει να βάλετε στη λίστα τον Pug (του Feist)"

Το σκεφτομουν αλλα επειδη δεν εχω διαβασει τιποτα απο τον Feist τον ξεχασα.Ας τον βαλει καποιος,το επιτρεπω.

Τους αλλους δεν τους ξερω-εκτος απο Ογκιον και Φιζμπαν τους οποιους προτιμησα να μη βαλω.Τι να τον κανεις τον Ογκιον αν εχεις Γκεντ?!?Επισης ειπα να βαλω εναν απο καθε κοσμο.Με την ιδια λογικη δεν εβαλα και τον πολυαγαπημενο Σαρουμαν.

Link to comment
Share on other sites

Όντως κι ο Hywel ήταν πολύ ενδιαφέρων χαρακτήρας. Αλλά και πολύ πολιτικοποιημένος :whistling: για τα γούστα μου. Σίγουρα ήταν από τους πιο σοφούς μάγους που έχω δει , πάντως (παρατηρητικός, ήξερε να κρίνει άτομα και να κάνει συμμάχους).

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτός που δε θα πάρει σίγουρα ούτε μια ψήφο ειναι ο Νιγκομπλ με τα 7 ματια.

Ο τύπος μόνο ταλαιπωρεί το γκρίζο γάτο και τον Φάρφρντ, και θυμίζει λιγάκι κάτι απο σαλεμένο δάσκαλο των τζεντάι :tease:

Link to comment
Share on other sites

Ναι,αλλα επειδη υπαρχουν διαφοροι "περιεργοι"-σαδιστες(!) στο φορουμ ειπα να βαλω κι αυτον.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε "Μέρλιν" εννοούμε τον γνωστό Μέρλιν, του Αρθούρου ή το γιο του Corwin;; :p

 

Merlin Of Amber Rules!

 

Επίσης, απαιτώ από τους moderators να βάλλουν και τον Rincewind στο poll!!

Μπορεί να μην ήταν τόσο ικανός όσο ο Γκάνταλφ, αλλά μου άρεσε περισσότερο!

Link to comment
Share on other sites

Χμ...ήμουν ανάμεσα σε Μέρλιν και Γκάνταλφ...

Τελικά προτίμησα το δεύτερο (παρ' ότι ο πρώτος με έχει επηρεάσει περισσότερο στο να σχηματίσω μια άποψη για το πώς θα πρέπει να είναι η μαγεία) για τη στοχαστική σοφία και την ηρεμία που αποπνέει, είτε ως Γκάνταλφ ο Γκρίζος είτε ως Γκάνταλφ ο Λευκός!

Link to comment
Share on other sites

Μα, φυσικά! Πώς ξέχασα τον Μέρλιν; (Αυτόν του Άμπερ, όχι τον κωλόγερο του Αρθούρου. :Ρ)

 

Merlin rulez them all. Χαλαρά ο πιο περιέργος μάγος που έχω διαβάσει.

 

Επίσης, και η θεία του, η αδελφή του Corwin, (μου διαφεύγει το όνομά της, τώρα) ήταν ανεπανάληπτη, καθώς και ο άλλος θείος του Μέρλιν, ο τύπος που ήταν με τους Χαοτικούς (ναι, κι αυτού το όνομα μού διαφεύγει --ώρα να κάνω επανάλειψη στο Άμπερ, μου φαίνεται).

Link to comment
Share on other sites

Hywel, από το Dragon Waiting.

 

Πάντως, έχετε ξεχάσει να βάλετε στη λίστα τον Pug (του Feist), ιερόσυλοι, ο οποίος είναι απλά must.

 

Επίσης, ο Rand al'Thor δεν είναι "μάγος"; Και η Moiraine;

Παγκ ράιτς χίστορυ... Οι άλλοι δύο δε με χαλάνε, αλλά ο πρώτος :sorcerer:!!

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις τον Ελρικ σε poll και νομίζεις ότι έχει νόημα να βάλεις οπιονδήποτε άλλον; :D :yeah:

Link to comment
Share on other sites

Merlin... γιατί είναι κλασσική αξία, για κανέναν άλλο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα Παγκ, αλλά μετά πρόσεξα και τον Γκεντ και είμαι διχασμένος... Μέρλιν/Γκάνταλφ ρουλλ...

Link to comment
Share on other sites

Για τον Ελρικ τιποτα?!?Καλα,Ρασπκ...Καλα...

:death: :devil2:

(ειναι η διαβολικη καταιγιδα που θα διαπερασει το τιποτενιο κρανιο σου επειδη τον υποτιμησες!)

Link to comment
Share on other sites

Έλα Heiron! Ας πάρουμε τα Μαύρα Σπαθιά και καβάλα στα άτια των Νιχρέν, ας πετσοκόψουμε τους ταχυδακτυλουργούς που τολμούν να αμφισβητήσουν τον Αυτοκράτορα του Μελνιμπονέ!

(Δεν είμαι πορωμένος με τον Έλρικ, απλά τους έχει όλους αυτούς τους κακομοιραίους στο poll)

Link to comment
Share on other sites

Ω Ναι!

Γκάνταλφ: Υποθέτω ότι θα καλέσει καθαρό φως για να τυφλώσει τον Έλρικ και μετά θα δοκιμάσει να τον χτυπήσει με το σπαθί του, το οποίο η Καταιγίδα θα κόψει μαζί με τον κάτοχό του.

Έλμινστερ: Λόγω συμβολαίου με τη Wizards, ο συγκεκριμένος χαρακτήρας δε θα ψοφήσει, αλλά η Mystra (συνηθισμένη βλέπεις) θα θυσιαστεί για να μην πεθάνει ο υπέρμαχός της, μετά από την μαγική τους μονομαχία, στην ο οποία ο γαρομπμπαλής θα πολεμήσει όλους τους θεούς των Στοιχείων

Γκεντ: Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Η μαγεία του γκεντ παραείναι διακριτική για την δύναμη του Αυτοκράτορα του Μελνμπονέ. Ειδικά αν άναμετρηθούν καβάλα σε δράκους...

Μέρλιν: Καλά αυτός έχει πεθάνει

'Μάγος' του Οζ: :nonono:

Pug: Τι; Θεωρείται αντίπαλος όποιος αντέξει για πάνω από επτά δευτερόλεπτα;

Αυτούς έχω για την ώρα διαβάσει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..