Jump to content

A poll of kings


heiron
 Share

Ποιον θα υποστηριζατε για το θρονο του Westeros(απο το "song of ice and fire" του Μαρτιν)  

54 members have voted

  1. 1. Ποιον θα υποστηριζατε για το θρονο του Westeros(απο το "song of ice and fire" του Μαρτιν)

    • Daenerys Targaryen
      18
    • Joffrey Baratheon(-Lannister)
      1
    • Stannis Baratheon
      7
    • Renly Baratheon
      1
    • Robb Stark
      13
    • Κανενα απο τους παραπανω
      14


Recommended Posts

Για βασιλια θα ηθελα τον Ταηγουην Λαννιστερ, κι ας ειναι απο τους πιο μισητους μαλλον στους περισσοτερους αναγνωστες. Ειναι θεος ο τυπος, απλα δεν συνεχιζω μην εχουμε καταλαθος σποιλερια :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κανενας δεν κανει περα απο τον τυριον. μεγαλη μορφη και αντιηρωας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα συμφωνήσω για τον Τύριον από τους καλύτερους αντιήρωες! Αυτός και ο Elric του Moorcock. Από τους συγκεκριμένους όλοι έχουν δικαίωμα λίγο πολύ στον θρόνο. Άλλος περισσότερο και άλλος λιγότερο. Το θέμα είναι ότι δεν βρίσκω κανένα ικανό να κυβερνήσει τα 7 βασίλεια.

Edited by Nargathrod
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O Τάιγουν θα μπορούσε να το κάνει, αν δεν ήταν τόσο αχώνευτος. Και φυσικά δεν έχει και κανένα claim...

Link to comment
Share on other sites

O Τάιγουν θα μπορούσε να το κάνει, αν δεν ήταν τόσο αχώνευτος. Και φυσικά δεν έχει και κανένα claim...

 

Με τι λίγες γνώσεις που έχω από τα δυο βιβλία που έχω διαβάσει. Ο Τάιγουιν Λάννιστερ ουσιαστικά κυβερνά τα 7 ρηγάτα. Τον βρίσκω ικανό στην στρατηγική καιαρκετά έξυπνο . Γνώμη μου είναι πως είναι αχώνευτος σε πολλά ζητήματα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα μπορούσε να το κάνει. Και αυτό είναι το θέμα, που αναφέρεται και στο βιβλίο νομίζω πως οι καλοί βασιλείς, δε σημαίνει πως είναι και καλοί άνθρωποι. Πάντως νομίζω στην όλη φάση της αναμπουμπούλας μόνο αυτός θα ήταν αρκετά επιβλητικός/αγαπητός (όχι σα το Στάνις το ξυλάγγουρο) για να προοδεύσει το βασίλειο.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα μπορούσε να το κάνει. Και αυτό είναι το θέμα, που αναφέρεται και στο βιβλίο νομίζω πως οι καλοί βασιλείς, δε σημαίνει πως είναι και καλοί άνθρωποι. Πάντως νομίζω στην όλη φάση της αναμπουμπούλας μόνο αυτός θα ήταν αρκετά επιβλητικός/αγαπητός (όχι σα το Στάνις το ξυλάγγουρο) για να προοδεύσει το βασίλειο.

 

Συμφωνώ! :) Ο Στάννις όπως χαρακτηριζόταν και από τους υπόλοιπους ήταν καλός στρατηγός και τίποτα παραπάνω!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Cersei στο θρόνο και τα μυαλά χαρτοπόλεμος ρε! Έτσι, για να τα κάνει όλα μπάχαλο να ησυχάσουμε. Γιατί τον θέλει περισσότερο απ'όλους και τον έχει όλη της τη ζωή δίπλα, σε απόσταση αναπνοής. Και μην ξανακούσω για claims: και ο χοντρός το θρόνο τον άρπαξε από τους Targaryen κι αυτοί από κάπου αλλού τον είχαν πάρει με τη βία (κάτι λέει επ'αυτού ο Jorah Mormont, δε θυμάμαι) και γενικά τον παίρνει (το θρόνο) όποιος νοιάζεται αρκετά για να πολεμήσει γι' αυτόν. Ο Robb και ο Jaime δε νοιάζονται, αφήστε τους να ζήσουν τη ζωή τους (δε θέλω spoiler για το Robb εδώ). Και η ξανθούλα δε με έχει πείσει πώς της ξεφύτρωσαν τόσες φιλοδοξίες ξαφνικά, μόλις έχασε τον γορίλα από σύζυγο. Μήπως επειδή έμεινε ξεκρέμαστη και δεν είχε πού αλλού να πάει; Εεε, όχι, δεσποινίς, να περιμένετε τη σειρά σας, εμείς εδώ έχουμε λιώσει παντελόνια (φούστες η Cersei συγκεκριμένα). Άντε και με τον Tyrion από κοντά, μήπως αφήσει και κανέναν ζωντανό από την πλέμπα η μανδάμ Queen Regent.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλά, άμα μιλάμε για φούστες τότε παίζει και αυτή:

http://www.youtube.com/watch?v=CBCIfCFudwM

που θέλει να γίνει THE queen.

Παρεπιπτόντως οι Ταργκ δεν πήραν τον iron throne από κανένα, τον έφτιαξαν κατακτώντας όλα τα βασίλεια του westeros.

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως οι Ταργκ δεν πήραν τον iron throne από κανένα, τον έφτιαξαν κατακτώντας όλα τα βασίλεια του westeros.

 

Νάτο, εδώ στην αρχή:

 

Όχι ότι το πήραν από κάποιον, αλλά το κατέκτησαν με πόλεμο και με το έτσι θέλω.

Link to comment
Share on other sites

(Γενικότερο SPOILER ALERT)

 

Βασικά καλό είναι να λέμε πιον θα προτιμούσαμε αλλα το νοημα είναι να μπορεί να γίνει και βασιλιάς! και για να εξηγήσω τι εννοώ πολλοί απο τη λίστα έχουν πλέον αντικειμενικές δυσκολίες για να γίνουν βασιλιάδες :p εκτός και αν ο Thoros αρχίσει να δουλέυει υπερωρίες.

 

οκ σταματώ τα spoiler για να διαλέξω τον Jon Snow (βέβαια είμαι ακόμα στο 4ο βιβλίο οπότε μπορεί και αυτός να αλλάξει στην πορεία).

Η Daenerys φυσικά και έχει τη βασική διεκδίκηση του θρόνου λόγω γραμμής αίματος. Έχει τους δράκους αλλά υπάρχει και κάτι που έχει ο Euron και μένει να δούμε τι θα γίνει (ήταν που θα σταματούσα τα spoiler)

Ο Τυριον θα ήταν επίσης μια πολύ καλή επιλογή για κλείσιμο της σειράς μια και θα αποτελούσε την απόλυτη ανατροπή. Ένας νάνος να κυβερνά το westeros!!!

 

Βέβαια Martin είναι αυτός και η ανατροπές είναι το φόρτε του. Άλλωστε υπάρχουν και πολλα μικρα μικρα που πετάει μέσα στα κεφάλαια για να δείξει οτι δεν είναι τίποτα σταθερό σε ενα κόσμο που αλλάζει συνεχώς. Ο χειμώνας επίσης δεν έχει φτάσει ακόμα. Όταν έρθει πιστεύω οτι θα αλλάξουν πολλα.

 

Μην υποτιμάτε τέλος και τα αγνωστα, ακόμη, μέρη. Ο Sothoros και οι ζούγκλες του ίσως κρύβουν πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω Αίγκον, οπότε κανέναν από τους παραπάνω! Από όσους είναι στην λίστα, συμπαθώ τον Στάννις.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω από τον τίτλο και τους υποψήφιους βασιλίαδες είναι προφανές ότι μιλάμε για το ποιόν θα υποστηρίζαμε στη διαμάχη που ξεσπά στην αρχή του A clash of kings. Επίσης προς το παρόν είναι ιδανικό πεδίο συζήτησης γιατί στην τηλεοπτική σειρά έχει παιχτεί μόλις πέρσι η μεταφορά του συγκεκριμένου τόμου ενώ και φέτος δεν θα ολοκληρωθεί η διαμάχη λογικά αφού η φετινή σεζόν είναι η μεταφορά του πρώτου μισού του 3ου βιβλίου.

Και πέρα από αυτό αν προσέξει κανείς την ημερομηνία δημιουργίας του νήματος θα δει ότι δεν είχε νόημα να μιλάμε για Έηγκον κτλ.

Από εκεί και πέρα αν κάποιος θέλει να πάρει το θρόνο ο Ρίκον πχ (που προσωπικά δεν το βρίσκω και απίθανο), ας το πει.

Link to comment
Share on other sites

Ο θρόνος θα πάει δικαιωματίκα στον Χόντορ! Είναι γίγαντας και κατάγεται από τους πρώτους ανθρώπους... Adals and First men που λέει όλη την ώρα ο Μάρτιν! :mf_sonne:

Edited by Nargathrod
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..