Jump to content

Hugo and Nebula awards


Recommended Posts

Τα οσκαρ της λογοτεχνιας φανταστικου λενε πολλοι.Αρχικα εδινα αρκετη σημασια στα βραβεια γιατι εδιναν ενα κυρος.Με πικρα συνειδητοποιησα οτι δεν ειναι απολυτο αλλα τουλαχιστον με οδηγο αυτα τα βραβεια διαβασα καποια αριστουργηματα.

 

Ποια ειναι η γνωμη σας για αυτα τα βραβεια?Για τα βραβεια γενικως?

 

Ιδου η λιστα με τα βραβευμενα βιβλια.Αν κανει καποιος λινκ για τη πληρη λιστα με τα διηγηματα,δοκιμια κτλ θα ειμαι ευγνωμων-μην τα κανω ολα εγω!

 

Hugo 2002 - American Gods - Neil Gaiman

Hugo 2001 - Harry Potter and the Goblet of Fire - (Book 4) - J. K. Rowling

Hugo 2000 - A Deepness in the Sky - Vernor Vinge

Hugo 1999 - To Say Nothing of the Dog - Connie Willis

Hugo 1998 - Forever Peace - Joe Haldeman

Hugo 1997 - Blue Mars - Kim Stanley Robinson

Hugo 1996 - The Diamond Age - Neal Stephenson

Hugo 1995 - Mirror Dance - Lois McMaster Bujold

Hugo 1994 - Green Mars - Kim Stanley Robinson

Hugo 1993 - A Fire upon the Deep - Vernor Vinge

Hugo 1993 - Doomsday Book - Connie Willis

Hugo 1992 - Barrayar - Lois McMaster Bujold

Hugo 1991 - The Vor Game - Lois McMaster Bujold

Hugo 1990 - Hyperion - Dan Simmons

Hugo 1989 - Cyteen - C.J. Cherryh

Hugo 1988 - The Uplift War - David Brin

Hugo 1987 - Speaker for the Dead - Orson Scott Card

Hugo 1986 - Ender's Game - Orson Scott Card

Hugo 1985 - Neuromancer - William Gibson

Hugo 1984 - Startide Rising - David Brin

Hugo 1983 - Foundation's Edge - Isaac Asimov

Hugo 1982 - Downbelow Station - C.J. Cherryh

Hugo 1981 - The Snow Queen - Joan D. Vinge

Hugo 1980 - The Fountains of Paradise - Arthur C. Clarke

Hugo 1979 - Dreamsnake - Vonda N. McIntyre

Hugo 1978 - Gateway - Frederik Pohl

Hugo 1977 - Where Late the Sweet Birds Sang - Kate Wilhelm

Hugo 1976 - The Forever War - Joe Haldeman

Hugo 1975 - The Dispossessed: An Ambiguous Utopia - Ursula K. Le Guin

Hugo 1974 - Rendezvous with Rama - Arthur C. Clarke

Hugo 1973 - The Gods Themselves - Isaac Asimov

Hugo 1972 - To Your Scattered Bodies Go - Philip Josι Farmer

Hugo 1971 - Ringworld - Larry Niven

Hugo 1970 - The Left Hand of Darkness - Ursula K. Le Guin

Hugo 1969 - Stand on Zanzibar - John Brunner

Hugo 1968 - Lord of Light - Roger Zelazny

Hugo 1967 - The Moon Is a Harsh Mistress - Robert A. Heinlein

Hugo 1966 - ... And Call Me Conrad - Roger Zelazny

Hugo 1966 - Dune - Frank Herbert

Hugo 1965 - The Wanderer - Fritz Leiber

Hugo 1964 - Way Station - Clifford D. Simak

Hugo 1963 - The Man in the High Castle - Philip K. Dick

Hugo 1962 - Stranger in a Strange Land - Robert A. Heinlein

Hugo 1961 - A Canticle for Leibowitz - Walter M. Miller

Hugo 1960 - Starship Troopers - Robert A. Heinlein

Hugo 1959 - A Case of Conscience - James Blish

Hugo 1958 - The Big Time - Fritz Leiber

Hugo 1956 - Double Star - Robert A. Heinlein

Hugo 1955 - They'd Rather Be Right - [aka The Forever Machine] - Mark Clifton

Hugo 1953 - The Demolished Man - Alfred Bester

 

Nebula 2001 - The Quantum Rose - Catherine Asaro

Nebula 2000 - Darwin's Radio - Greg Bear

Nebula 1999 - Parable of the Talents - Octavia E. Butler

Nebula 1998 - Forever Peace - Joe Haldeman

Nebula 1997 - The Moon and the Sun - Vonda N. McIntyre

Nebula 1996 - Slow River - Nicola Griffith

Nebula 1995 - The Terminal Experiment - Robert J. Sawyer

Nebula 1994 - Moving Mars - Greg Bear

Nebula 1993 - Red Mars - Kim Stanley Robinson

Nebula 1992 - Doomsday Book - Connie Willis

Nebula 1991 - Stations of the Tide - Michael Swanwick

Nebula 1990 - Tehanu: The Last Book of Earthsea - Ursula K. Le Guin

Nebula 1989 - The Healer's War - Elizabeth Ann Scarborough

Nebula 1988 - Falling Free - Lois McMaster Bujold

Nebula 1987 - The Falling Woman - Pat Murphy

Nebula 1986 - Speaker for the Dead - Orson Scott Card

Nebula 1985 - Ender's Game - Orson Scott Card

Nebula 1984 - Neuromancer - William Gibson

Nebual 1983 - Startide Rising - David Brin

Nebula 1982 - No Enemy but Time - Michael Bishop

Nebula 1981 - The Claw of the Conciliator - Gene Wolfe

Nebula 1979 - The Fountains of Paradise - Arthur C. Clarke

Nebula 1980 - Timescape - Gregory Benford

Nebula 1978 - Dreamsnake - Vonda N. McIntyre

Nebula 1977 - Gateway - Frederik Pohl

Nebula 1975 - The Forever War - Joe Haldeman

Nebula 1976 - Man Plus - Frederik Pohl

Nebula 1974 - The Dispossessed: An Ambiguous Utopia - Ursula K. Le Guin

Nebula 1973 - Rendezvous with Rama - Arthur C. Clarke

Nebula 1972 - The Gods Themselves - Isaac Asimov

Nebula 1970 - Ringworld - Larry Niven

Nebula 1971 - A Time of Changes - Robert Silverberg

Nebula 1969 - The Left Hand of Darkness - Ursula K. Le Guin

Nebula 1968 - Rite of Passage - Alexei Panshin

Nebula 1967 - The Einstein Intersection - Samuel R. Delaney

Nebula 1965 - Dune - Frank Herbert

Nebula 1966 - Babel-17 - Samuel R. Delaney

Nebula 1966 - Flowers for Algernon - Daniel Keyes

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα θεωρώ αρκετά έγκυρα, από πείρα μάλλον. Έχω διαβάσει περίπου τα μισά από τα παραπάνω βραβευμένα βιβλία με Nebula και τα 2/3 από αυτά που πήραν το Hugo (μάλλον τυχαία είναι τα ποσοστά) και ομολογώ πως ως επί το πλείστον άξιζαν *κάποιο* βραβείο,κατά τη γνώμη μου, αν και έχει τύχει να μου αρέσουν περισσότερο αλλά υποψήφια (και μη) βιβλία από τα βραβευθέντα. Είναι αρκετά πιθανό αν κάποιος διαβάσει σήμερα ένα από τα παλαιότερα βιβλία στις παραπάνω λίστες να μην εντυπωσιαστεί πολύ, αλλά για την εποχή του ήταν εκπληκτικά, ενώ άλλα πάλι είναι πια "κλασσικά".

Κάπου έχω λίνκς και για τις άλλες κατηγορίες. Θα το ψάξω και θα τις ποστάρω εδώ. :)

 

Mερικά από τα βιβλία που μ'αρεσαν ή με κατέπληξαν (αν και λίγα είναι που τα διάβασα γνωρίζοντας πως είχαν βραβευθεί) είναι τα εξής:

 

Hugo 2002 - American Gods - Neil Gaiman (Άξιζε βραβείο)

Hugo 2001 - Harry Potter and the Goblet of Fire - (Book 4) - J. K. Rowling (όχι και Hugo ρε παιδιά. Μην τρελαθούμε δηλαδή!)

Hugo 1997 - Blue Mars - Kim Stanley Robinson (Όχι τόσο του γούστου μου, αλλά τόσο καλογραμμένο που άξιζε βραβείο).

Hugo 1990 - Hyperion - Dan Simmons (Άξιζε βραβείο. Το ίδιο άξιζε και η συνέχεια του αν και δεν βραβεύθηκε).

Hugo 1985 - Neuromancer - William Gibson (Από αυτό το βιβλίο ξεκίνησε το κύμα του cyberpunk).

Hugo 1981 - The Snow Queen - Joan D. Vinge (Διαφορετικό από πολλά-πολλά άλλα βιβλία ε.φ. Και άξιζε πράγματι).

Hugo 1975 - The Dispossessed: An Ambiguous Utopia - Ursula K. Le Guin

(Ursula! No more comments needed).

Hugo 1973 - The Gods Themselves - Isaac Asimov (Heheheheheh. No comment).

Hugo 1966 - ... And Call Me Conrad - Roger Zelazny (Δεν ξέρω αν άξιζε το Hugo αλλά ήταν το πρώτο βιβλίο ε.φ. που διάβασα στα Ελληνικά, και είναι τοποθετημένο στην Ελλάδα ενός μακρινού μέλλοντος.)

Hugo 1966 - Dune - Frank Herbert (Heheheheheh. No comment).

Hugo 1962 - Stranger in a Strange Land - Robert A. Heinlein (It groks! Τελείως διαφορετικό από κάθε άλλο βιβλίο της εποχής του. Εξ αιτίας του, μεταξύ άλλων βιβλίων, δημιουργήθηκε το New Wave στην ε.φ.)

 

Nebula 1999 - Parable of the Talents - Octavia E. Butler (Από τις λίγες αναγνωρισμένες μαύρες συγγραφείς. Άααααλλο φρούτο!!!)

Nebula 1990 - Tehanu: The Last Book of Earthsea - Ursula K. Le Guin (Θα έδινα το Nebula και στα άλλα τρία βιβλία, βεβαίως-βεβαίως!)

Nebual 1983 - Startide Rising - David Brin (Από τους συγγραφείς που έβγαλαν την space opera από τη νοοτροπία των 50s).

Nebula 1966 - Babel-17 - Samuel R. Delaney (Κλασσικό new wave sci-fi. Kαι από τα καλύτερα.)

 

Καλή ιδέα να κάνεις αυτό το τόπικ Heiron. Mπράβο! :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το να δω τις λέξεις "Νικητής Hugo-Nebula" στο εξώφυλλο ενός βιβλίου με έχει οδηγήσει σε πολλές καλές επιλογές, ειδικά όσον αφορά τις δεκαετίες 60 και 70. Σε αυτά που έχουν ήδη προαναφερθεί να προσθέσω τα Ender's game, Gateway, Man plus, Ringworld, Lord of Light, The man in the high castle (το μοναδικό που κέρδισε ποτέ ο Μεγάλος Dick!) και άλλα πολλά...

 

Ένα πολύ καλό link για τα πιο γνωστά βραβεία είναι αυτό του Locus Magazine

 

Γενικά τα βραβεία είναι... βραβεία. Άλλα πέφτουν μέσα, άλλα έξω, άλλα είναι ειλικρινή, άλλα μπορεί να εξυπηρετούν συμφέροντα... Πάντως πιστεύω ότι τα SF&F βραβεία είναι από τα πιο αξιόπιστα και τα βιβλία που κερδίζουν συνθέτουν ίσως όχι την ιδανική αλλά συνήθως μια πολύ καλή πρόταση ανάγνωσης, ειδικά για rookie αναγνώστες του είδους.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτη η σελιδα http://explorers.whyte.com/sf/nh2.htm

Hugo and Nebula awards - all winners

λεει!Ακους εκει η Connie Willis να ειναι πολυνικης!!!!!!!!!!Και δεν την εχω καν ακουστα...Παει,θα αλλαξω χομπι-ειμαι ασχετος!

Link to comment
Share on other sites

Και αυτη η σελιδα http://explorers.whyte.com/sf/nh2.htm

Hugo and Nebula awards - all winners

λεει!Ακους εκει η Connie Willis να ειναι πολυνικης!!!!!!!!!!Και δεν την εχω καν ακουστα...Παει,θα αλλαξω χομπι-ειμαι ασχετος!

 

Δυστυχώς οι πιο πολλοί νικητές από το 90 και μετά είναι άγνωστοι στο ελληνικό αναγνωστικό κοινό καθώς όπως έχουμε πει και σε άλλα threads δεν έχουμε δει και πολλά σύγχρονα έργα SF να μεταφράζονται στην Ελλάδα. Όσον αφορά στη συγκεκριμένη, έχω διαβάσει 5-6 διηγήματά της (από τα βραβευμένα) στον Απαγορευμένο Πλανήτη, όταν αυτός κυκλοφορούσε ακόμα. Έχει μια καταπληκτική αίσθηση του χιούμορ και τα διηγηματάκια της είναι απολαυστικά, αλλά φυσικά δεν έχω ίδεα για τις ικανότητές της σε μυθιστόρημα και αν εν τέλει γράφει με το ίδιο στυλ ή αν σοβαρεύεται κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Όντως για τη μετάφραση έχουμε πει και σε άλλα ποστς. Πάντως, όποιος μπορεί να διαβάσει άνετα στα Αγγλικά μπορεί να βρει στα Ελληνικά βιβλιοπωλεία αρκετά από αυτά (όταν βγαίνουν. Μετά, ζήσε Μάη μου....αν θα αξιωθούν να τα ξαναφέρουν).

Αλλά ειδικά την Connie Willis, με εξαίρεση 1-2 διηγήματά της, δεν έχω και γω διαβάσει κάτι άλλο. Α, και μερικές συνεντεύξεις της στο περιοδικό Locus.

Τώρα που το σκέφτομαι, η επιλογή των προς βράβευση βιβλίων γίνεται με πολύ διαφορετικό τρόπο από ότι με τα Οσκαρ ας πούμε, ίσως γι'αυτό τα αποτελέσματα να είναι πιο "'εγκυρα".

Όχι πως και κει δεν υπάρχουν κάποια συμφέροντα ή πιο εξιδεικευμένες περιστάσεις (έχει συμβεί να δωθεί βραβείο ας πούμε επειδή ο συγγραφέας του Χ βιβλίου ήταν ετοιμοθάνατος) αλλά είναι σπάνιο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω είναι πως τα Χιούγκο δίνονται από τα μέλη του Παγκοσμίου Συνεδρίου ΕΦ, ενώ τα Νέμπιουλα από τα μέλη της ένωσης Συγγραφέων Επιστημονικής Φαντασίας Αμερικής.

Δεν τα παρακολουθώ φανατικά, έχω πάρει όμως κάποιες συλλογές που έχουν κυκλοφορήσει με βραβευμένες ιστορίες. Από αυτές τις ανθολογίες έχω διαβάσει και καλές ιστορίες και άλλες όμως που μου φάνηκαν χάλια.

Είναι γεγονός όμως πως γνώρισα αγαπημένους μου συγγραφείς από εκεί (όπως την Αν ΜακΚάφρει) που δεν θα υπήρχε άλλος τρόπος να τους γνωρίσω, μια που κανένα βιβλίο τους δεν είναι μεταφρασμένο.

Μια που δεν τα παρακολουθώ στενά δεν μπορώ να εκφέρω άποψη ως προς το αν δίνονται στα καλύτερα διηγήματα. Πιστεύω πως (όπως και παντού) θα υπάρχουν περιπτώσεις που δίνονται λόγω σκοπιμότητας.

Link to comment
Share on other sites

H βραβευση του Χαρι Ποτερ με εκανε να αναρωτηθω.Σε 30 χρονια ας πουμε θα λενε οτι ειναι "κλασικο"?Οτι αλλαξε πολλα στο χωρο του φανταστικου?(Καλα,οτι αλλαξε αλλαξε...)Μηπως ορισμενα απο τα παλια ειναι τα αντιστοιχα "Χαρι Ποτερ" του '60 και του '70?

Οσο για σκοπιμοτητες εχω ακουσει οτι καποιοι επαιρναν βραβεια γιατι ειχαν ακρες στις επιτροπες.Βεβαια για να εχεις ακρες θα επρεπε να εισαι αναγνωρισμενος συγγραφεας.Το λεω γιατι εχω ακουσει τετοιες φημες για τον Χαινλαιν(!!!) που οπως και να το κανουμε ειναι απο τους κορυφαιους συγγραφεις ΕΦ.Κατι τετοια πιστευω θα συμβαινουν κυριως στα Νεμπιουλα που ειναι και πιο "αμερικανια".Οσοι δεν ειχαν σπουδαιες ακρες-βλεπε Ντικ-πηραν κυριως ενα..ντικ!Γενικα βεβαια τα βιβλια αξιζουν γιατι τα ψηφιζουν με βαση τοσο την ποιοτητα τους οσο και με την ανταποκριση που εχουν στο κοινο.

Ακομα δεν μπορω να χωνεψω πως βγηκε ισοπαλια το Ντιουν με το "...Και λεγε με Κονραντ".(πεναλτι δεν υπηρχαν τοτε?)Αχ,ατιμε Ζελαζνυ,ασε τον Φρανκ να χαρει και λιγο!

Link to comment
Share on other sites

Χμμ από όσο θυμάμαι όχι δεν ήταν κανένα από τα παλιά βιβλία σαν το Χάρυ Πόττερ (παρ'ολο που συμπαθώ τη σειρά).

Τα βραβεία είναι βέβαια και θέμα marketing του κάθε εκδοτικού οίκου και μερικοί "καταξιωμένοι" συγγραφείς έχουν κάνει αρκετό promoting στους εαυτούς τους. Το ευχάριστο όμως είναι πως αναδεικνύονται συχνά-πυκνά νέοι συγγραφείς, οπότε σίγουρα δεν είναι μούφα τα βραβεία. :p

Oμολογουμένως πάντως έχω την τάση να διαβάζω και άλλα υποψήφια βιβλία. Ειδικά για το 2001, έχω διαβάσει το Calculating God του Sawyer (και μου άρεσε πάρα πολύ) και ενώ ΔΕΝ έχω διαβάσει το Α Storm of Swords του Martin, το ότι έχασε ας πούμε από το Harry Potter, μου κάνει εντύπωση αν κρίνω απ'το πόσο δημοφιλής είναι ο Martin (και πόση εκτίμηση του τρέφουν οι αναγνώστες του) και στην Ελλάδα.

 

Να και μερικά λίνκια:

 

http://worldcon.org/hy.html Hugo awards in all categories by year.

http://www.dpsinfo.com/awardweb/hugos/ Hugo nominees by year

http://dpsinfo.com/awardweb/nebulas/ Same for Nebulas.

http://www.dpsinfo.com/awardweb/worldfantasy/ World Fantasy Awards (από τα οποία έχω διαβάσει λίγα δυστυχώς αλλά μου έχουν μείνει το Gloriana, το Our Lady of Darkness, το Τhe Forgotten Beasts of Eld και βέβαια το Τhe Other Wind της Leguin.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως ένα βραβείο δε μου λέει τίποτα, σχετικά με το αν θα "έπρεπε" να μου αρέσει ένα βιβλίο ή όχι. Διαβάζω το βιβλίο και κρίνω. Αν μου αρέσει, έχει καλώς' αν δεν μου αρέσει, δεν έγινε και τίποτα.

 

Πάντως, πιστεύω ότι σχεδόν όλοι οι συγγραφείς που έχουν πάρει βραβεία το αξίζουν. Μπορεί να είναι και θέμα προσωπικής προτίμησης, ως ένα βαθμό, αλλά, ας το παραδεχτούμε, όλοι οι συγγραφείς που έχουν πάρει τέτοια βραβεία ξέρουν να γράφουν. Ναι, ακόμα και η Rowling, που για μένα είναι άλλη μια συγγραφέας η οποία καταστρέφει τη φαντασία και θα ήθελα να της δαγκώσω τη μύτη (όχι ερωτικά, όπως καταλαβαίνετε :Ρ).

Link to comment
Share on other sites

Bardos said:

Πάντως, πιστεύω ότι σχεδόν όλοι οι συγγραφείς που έχουν πάρει βραβεία το αξίζουν. Μπορεί να είναι και θέμα προσωπικής προτίμησης, ως ένα βαθμό, αλλά, ας το παραδεχτούμε, όλοι οι συγγραφείς που έχουν πάρει τέτοια βραβεία ξέρουν να γράφουν.

 

E, ναι βέβαια. Ειδικά με τον ανταγωνισμό που υπάρχει σε άλλες χώρες, με τους πολλούς εκδοτικούς οίκους και τη γενικότερη ενθάρυνση της δημιουργικής φαντασίας, είναι λογικό πια η φανταστική λογοτεχνία να έχει ξεφύγει από το εμβρυακό στάδιο στο οποίο βρίσκεται στη χώρα μας.

 

Ναι, ακόμα και η Rowling, που για μένα είναι άλλη μια συγγραφέας η οποία καταστρέφει τη φαντασία

 

Χμφ. Το αφήνω ασχολίαστο. :blackcat:

 

και θα ήθελα να της δαγκώσω τη μύτη (όχι ερωτικά, όπως καταλαβαίνετε

 

Ούτε πιγκουίνος να ήσουν πια! :p

 

Πάντως στα παραπάνω παραδείγματα που έδωσα, η σειρά Red/Green/Blue Mars είναι πολύ "hard" για τα δικά μου γούστα, αλλά ο Robinson έχει δώσει ρέστα τόσο από άποψη επιστημονική αλλά και, κυρίως, συγγραφική! Δηλαδή κατανοώ πέρα από προσωπικές προτιμήσεις το γιατί πήρε το Ηugo. Για τη Ρόουλινγκ δεν το κατανοώ ακριβώς. Τέλος πάντων.

Link to comment
Share on other sites

ακόμα και η Rowling, που για μένα είναι άλλη μια συγγραφέας η οποία καταστρέφει τη φαντασία και θα ήθελα να της δαγκώσω τη μύτη

 

Σε κάποιο άλλο τόπικ είχες γράψει Βάρδε πως αρνείσαι να διαβάσεις Harry Potter.

Πως στο καλό κρίνεις μια συγγραφέα και ένα έργο, αν δεν το έχεις διαβάσει πρώτα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει την ταινία. :Ρ

 

Σοβαρά τώρα: κάτι που γράφει για έναν μικρό μάγο ο οποίος είναι ένα παιδάκι από τον κόσμο μας και έχει μεγάλο πεπρωμένο δεν κάνω τον κόπο να το διαβάσω. Είναι τα κλασικά που έχουν γραφτεί δεκάδες φορές και πάντα κάνουν μια σχετική επιτυχία.

 

Η Φαντασία έχει να δώσει πολύ καλύτερα και ώριμα πράγματα από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Για όλα τα πράγματα μπορείς να δώσεις μια απλουστευμένη περίληψη, η οποία θα τα κάνει να φαίνονται χαζά.

Η άποψη μου είναι πως αν δεν έχεις διαβάσει κάτι, δεν μπορείς να το κρίνεις. Και σίγουρα δεν μπορείς να το κάνεις χωρίς να γράφεις πως δεν το έχεις διαβάσει, γιατί ίσως κάποιοι να βασιστούν πάνω στην άποψή σου.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα... όταν γνωρίζω περί τίνος πρόκειται, μπορώ να κάνω την επιλογή να μην το διαβάσω γιατί το ξέρω ότι δεν είναι το είδος της φαντασίας που μου αρέσει να διαβάζω. Η άποψή μου εννοείται πως είναι η άποψή μου (άρα, και υποκειμενική). Ποτέ δεν προέτρεψα κάποιον να μη διαβάσει κάτι επειδή δε μου αρέσει εμένα. Ίσα-ίσα, που είμαι από τους ανθρώπους που λέω, διαβάστε τα πάντα, ακόμα και τα κακά.

 

Εξάλλου, είναι νομίζω γνωστό σε όλους πλέον πως η φαντασία τύπου "το παιδάκι που έχει μεγάλο πεπρωμένο και κάνει σούπερ κατορθώματα" δε μου αρέσει. Υπάρχουν --κατά τη γνώμη μου-- πολύ πιο καλά βιβλία να διαβάσει κανείς στο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παρτε και την προκαταρτικη ψηφοφορια για τα Hugo 2005 http://www.interaction.worldcon.org.uk/dow...ds/stat-nom.pdf

stat-nom.pdf (application/pdf Object)

Τελικα νικησαν αυτοι που βλεπετε στο http://www.interaction.worldcon.org.uk/pressr47.htm

Worldcon 2005 UK - Press Release 47

Περιττο να σας πω οτι τους περισσοτερους δεν τους ξερω.

Δειτε και για τα Νεμπιουλα στο http://www.sfwa.org/awards/2005/

Nebula Awards® 2005

Εχω την εντυπωση οτι στα Χιουγκο προτιμειται η εφ και στα Νεμπιουλα η φαντασυ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι στα Χιουγκο προτιμειται η εφ και στα Νεμπιουλα η φαντασυ.

 

(HUGO) Best Novel: Jonathan Strange & Mr Norrell by Susanna Clarke -- Καθαρό φάντασυ.

 

Μπα, δε νομίζω ότι έχουν ιδιαίτερες προτιμήσεις σε αυτό τον τομέα. Απλά, συνήθως, έχουν "λογοτεχνικό κόλλημα": θέλουν να έχει μέσα "ανώτερες ιδέες" και κάτι τέτοια. :rolleyes:

 

Btw, έχει τύχει κανένας να διαβάσει το Paladin of Souls; Εγώ έτσι όπως το βλέπω (δεν το έχω διαβάσει), μου φαίνεται λιγάκι junk. Κατ'αρχήν, έχει την κακιά λέξη στον τίτλο: "paladin". Κι όπου βλέπεις αυτή τη λέξη σε μυθιστόρημα κάτι κακό σημαίνει. Αλλά, πραγματικά: το έχει διαβάσει κανένας; Πώς σας φάνηκε;

Link to comment
Share on other sites

'Ηθελα να το διαβάσω αυτό αλλά νομίζω ήταν το δεύτερο μέρος μιας τριλογίας και δεν έβρισκα το πρώτο μέρος (καταραμένος Ελευθερουδάκης :diablo: ) και τελικά δεν το αγόρασα! Η Bujold έγραφε ε.φ. απ' όσο ξέρω μέχρι πρότινος πρέπει να είναι η πρώτη προσπάθεια της στο fantasy και πρέπει να τις ταιριάζει περισσότερο σαν στυλ απ' ότι η επιστημονική φαντασία! Εμένα μου αρέσει αρκετά η γραφή της, έχει πολύ ελκυστικούς χαρακτήρες και πολύ καλό υπόγειο χιούμορ!

 

 

Δεν λέω που διαφωνώ με την λίστα γιατί μάλλον θα τα ακούσω :p αλλά το μόνο καλό που έχουν η λίστες είναι να σε φέρνουν σε επαφή με τα βασικά πράγματα και από κει και πέρα το ψάχνεις από μόνος σου παραπάνω!

Edited by Canopus
Link to comment
Share on other sites

OK,γραψε λαθος τοτε,Βαρδε.Οταν δεν εχω διαβασει τα εργα,η εντυπωση δικαιολογειται να ειναι λανθασμενη.

Canopus,πες που διαφωνεις βρε!Σε αυτο το φορουμ δεν εχουμε προσωπικες αντιπαραθεσεις.Ειμαστε ολοι μια αγαπημενη οικογενεια...Κανονισε μονο τα συγκεκριμενα βιβλια να μην ειναι στα αγαπημενα της κλικας μου!!! :evil:

ΟΚ,περα απο την πλακα πες ποια δε σου αρεσαν.Και ποια λατρεψες...Και αν εχεις διαβασει Bujold, τι μας προτεινεις απο την κυρια.

Γιατι χαλιεσαι βαρδε?Θα προτιμουσες να λεγεται...Dark Elf of Souls? :bleh:

Link to comment
Share on other sites

Για Bujold ότι και να σου προτείνω δεν βρισκεται με τίποτα... :(

 

:p Πλάκα κάνω νομίζω ότι τα ξανακυκλοφόρησαν (ανάσταση :sorcerer: ) όταν την έψαχνα πάντως είχα τραβήξει ζόρια! Δεν έχω διαβάσει πολλά δύο μόνο! Το 'Shards of Honor' που πρέπει να ήταν ένα είδος prequel και το 'The Warrior's Apprentice'! Βασικά έχει δημιουργήσει το Vorkonsigan Saga καμιά 15ρια βιβλία με τα πονήματα και παθήματα ενός ευφυή στρατηγού που τυγχάνει να είναι νάνος!

 

 

Θα το πω για θα σκάσω! Ε, όχι και hugo το ' American Gods' διάβασα τα πρώτα κεφάλαια και μου φάνηκε τελείως στημένο! :evil:

 

Πάντως προτίθεμαι να του δώσω ακόμη μια ευκαιρία όταν πάρω στα χέρια μου το original γιατί η μετάφραση του με ξένισε κάπως.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Νομίζω ότι το thread αυτό πρέπει να μεταφερθεί στο forum της Γενικής Λογοτεχνίας αφού τα βραβεία αφορούν και τα 2 είδη.

 

Λοιπόν, ιδού οι υποψηφιότητες Hugo και Nebula για φέτος:

 

Hugo:

 

NOVEL:

"Accelerando", Charles Stross

"A Feast for Crows", George R. R. Martin

"Learning the World", Ken MacLeod

"Old Man's War", John Scalzi

"Spin", Robert Charles Wilson

 

NOVELLA:

"Burn", James Patrick Kelly

"Identity Theft", Robert J. Sawyer

"Inside Job", Connie Willis

"The Little Goddess", Ian McDonald

"Magic for Beginners", Kelly Link

 

NOVELETTE:

"The Calorie Man", Paolo Bacigalupi

"I, Robot", Cory Doctorow

"The King of Where-I-Go", Howard Waldrop

"TelePresence", Michael A. Burstein

"Two Hearts", Peter S. Beagle

 

SHORT STORY:

"The Clockwork Atom Bomb", Dominic Green

"Down Memory Lane", Mike Resnick

"Seventy-Five Years", Michael A. Burstein

"Singing My Sister Down", Margo Lanagan

"Tk'tk'tk", David D. Levine

 

DRAMATIC PRESENTATION: LONG FORM

Batman Begins

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

Harry Potter and the Goblet of Fire

Serenity

Wallace & Gromit in the Curse of the Were-Rabbit

 

DRAMATIC PRESENTATION: SHORT FORM

Battlestar Galactica: "Pegasus"

Doctor Who: "The Empty Child" & "The Doctor Dances"

Doctor Who: "Dalek"

Doctor Who: "Father's Day"

Jack-Jack Attack

Lucas Back in Anger

Prix Victor Hugo Awards Ceremony

 

John W. Campbell Award for Best New Writer:

K. J. Bishop

Sarah Monette

Chris Roberson

Brandon Sanderson

John Scalzi

Steph Swainston

 

Nebula:

 

Novels

"Air" - Geoff Ryman

"Camouflage" - Joe Haldeman

"Going Postal" - Terry Pratchett

"Jonathan Strange and Mr Norrell" - Susanna Clarke

"Polaris" - Jack McDevitt

"Orphans of Chaos" - John C. Wright

 

Novellas

"Clay's Pride" - Bud Sparhawk

"Identity Theft" - Robert J. Sawyer

"Left of the Dial" - Paul Witcover

"Magic for Beginners" - Kelly Link

"The Tribes of Bela" - Albert Cowdrey

 

Novelettes

"The Faery Handbag" - Kelly Link

"Flat Diane" - Daniel Abraham

"Men are Trouble" - James Patrick Kelly

"Nirvana High" - Eileen Gunn and Leslie What

"The People of Sand and Slag" - Paolo Bacigalupi

 

Short Stories

"Born-Again" - K.D. Wentworth

"The End of the World as We Know It" - Dale Bailey

"I Live With You" - Carol Emshwiller

"My Mother, Dancing" - Nancy Kress

"Singing My Sister Down" - Margo Lanagan

"Still Life With Boobs" - Anne Harris

"There's a Hole in the City" - Richard Bowes

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο για τη λιστα!Εισαι ωραιος!

Παντως,εφερα το τοπικ στην ΕΦ γιατι τα περισσοτερα βραβευμενα βιβλια ειναι ΕΦ και εξαλλου ο τιτλος ττων οργανωσεων που τα δινουν εχουν μεσα τον ορο ΕΦ.Σιγουρα παιζει πολυ και το φαντασυ αλλα καλυτερα να ειναι εδω παρα να χανεται στον κυκεωνα του "Γενικη Λογοτεχνια" παρεα με Κωδικες Νταβιντσι κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Αναγνωριζω στα φετινα hugo/nebula καποια "κραγμενα φαβορι" που αν δεν το παρουν οχι μονο θα απογοητευτω αλλα θα εκπλαγω κιολας ΠΟΛΥ:

 

Hugo:

NOVEL:

"A Feast for Crows", George R. R. Martin

 

DRAMATIC PRESENTATION: LONG FORM

Serenity

 

DRAMATIC PRESENTATION: SHORT FORM

Battlestar Galactica: "Pegasus"

 

Nebula:

 

Novels

"Going Postal" - Terry Pratchett

 

Στις υπολοιπες κατηγοριες δε μπορω να εκφρασω γνωμη, δε παρακολουθω τις νεες κυκλοφοριες σ αυτες σχεδον καθολου πλεον... Εχουν αποδειξει παντως και στο παρελθον οτι ειναι καλοι κριτες για τα δικα μου τουλαχιστον γουστα...

Link to comment
Share on other sites

Είναι βέβαια δύσκολο να κάνεις οποιαδήποτε πρόβλεψη όταν δεν έχεις διαβάσει σχεδόν τίποτα από την λίστα των υποψηφίων. Οι προβλέψεις που θα κάνω στηρίζονται αποκλειστικά στη στατιστική ανάλυση των προηγούμενων αποτελεσμάτων.

 

Στα Hugo... δεν θεωρούσα ότι το Feast for Crows είχε πολλές πιθανότητες να κερδίσει αλλά τώρα που βλέπω καλύτερα τα πράγματα είναι μάλλον φαβορί. Αυτό συμβαίνει γιατί είναι το πιο γνωστό, ή μάλλον το μόνο γνωστό από τα βιβλία που προτάθηκαν. Και στα Hugo ψηφίζουν οι αναγνώστες, δηλαδή σίγουρα υπάρχουν εμπορικά κριτήρια. Θα χαρώ να το πάρει ο Martin σαν αναγνώριση του έργου του... βέβαια θα πει κάποιος, είναι δυνατόν να το πάρει το FfC όταν δεν νίκησε το Storm of Swords; Σίγουρα είναι άδικο γιατί το SoS είναι το καλύτερο από όλα τα βιβλία του Martin μέχρι τώρα, αλλά έχασε από το Harry Potter and the Goblet of Fire, δηλαδή ήταν καθαρά θέμα αναγνωρισιμότητας. Αυτά που μπορεί να δουλέψουν εναντίον στο FfC είναι ότι τα τελευταία Hugo πήγαν σχεδόν όλα σε fantasy οπότε μπορεί να ξαναστραφούν σε ένα ΕΦ έργο, και επίσης ότι μετά την σχεδόν τελειότητα του SoS το FfC είχε δύσκολο έργο και υπήρξαν αρκετοί αναγνώστες που απογοητεύτηκαν, αν και δεν ξέρω τι ακριβώς περίμεναν.

 

Στα Nebula, το Jonathan Strange & Mr. Norrell είναι φαβορί λόγω της νίκης του στα Hugo πέρισυ αλλά αυτό μπορεί να λειτουργήσει και αρνητικά. Θα ήθελα να κέρδιζε ο Pratchett κάποια στιγμή αλλά το θεωρώ δύσκολο. Βέβαια στα Nebula ψηφίζουν οι συγγραφείς οπότε παίζουν μεγάλο ρόλο οι δημόσιες σχέσεις.

 

Θα σταματήσω εδώ γιατί νιώθω άβολα να μιλώ για βραβεία την στιγμή που έχω διαβάσει μόνο 2 από τα βιβλία που έχουν προταθεί :tongue:

Edited by Tauntaun13
Link to comment
Share on other sites

Γιατι θεωρεις δυσκολο να κερδισει ο Pratchett; Εχει πολυ καλο "ονομα" αναμεσα σε αλλους του χωρου, και ειναι αλλωστε και ο συγγραφεας του 1% των βιβλιων που πουλιουνται στη Βρετανια, και του 10% συγκεκριμενα των sci fi/fantasy βιβλιων... Εχει μια καποια αναγνωριση στο χωρο...

 

Και πονταρω στον Martin για το γεγονος οτι πλεον εχει "ανεβει" ως ονομα στο κοινο... Και δεν εχει να παλεψει και με τι Rowling φετος κιολας, ενταξει, καλα τον βλεπω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..