Jump to content

Ανιμε που μας έχουν κάψει αυτό τον καιρό.


TsukasaGr
 Share

Recommended Posts

Για FMP: the second raid σας έχω πει; Αν όχι κακώς: είναι καταπληκτικό anime, σχεδόν εντελώς σοβαρό, με ανάπτυξη των χαρακτήρων, εξέλιξη του σεναρίου, σκηνές που θα ικανοποιήσουν κάθε μα κάθε θαυμαστή της σειράς (βλ. τέλος 12ου επεισοδίου - χιχιχι) και καταπληκτικές μάχες. Must see.
Θα τα πούμε από κοντά, άδικο πλάσμα!! :bangin:
Link to comment
Share on other sites

To μόνο σίγουρο:

Τα γραφεία των ηρωών είναι παρόμοια με αυτά από τη σειρά Νικίτα

Η πρωταγωνίστρια θυμίζει φατσικά την πρωταγωνίστρια από τη σειρά Νικίτα, αν αυτή ήταν 16-άρα

Ο Άμον (ο κλασικός μυστηριώδης συνεργάτης) είναι φτυστός ο Michael από τη σειρά Νικίτα

Ο χάκερ είναι φυσικά φτυστός ο χάκερ από τη σειρά Νικίτα (πρέπει να έχουν δε και το ίδιο ιστορίκο)

Μία ανώτερή τους είναι φτυστή με την ανώτερη από τη σειρά Νικίτα

Ο διευθυντής νομίζω μοίαζει με τον control από τη σειρά Νικίτα.

Παρόλα αυτά το σενάριο είναι κάτι μεταξύ X-files και X-men με λίγο από Νικίτα μέσα.

Αυτά...

Για να είμαι ειλικρινής, θα διαφωνήσω σε κάποιο βαθμό· δεν είναι ΤόΣΟ όμοια όλ' αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ράφι στην γωνία είναι δέκα εκατοστά πιο πέρα...

 

ΚΡΑΥΓΑΛΕΑ ΔΙΑΦΟΡΑ!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Μ'αυτό που κάηκα από χτες είναι το .hack! Απίστευτο ανιμε και από τις καλύτερες σειρές κιν.σχεδίων που έχω δει γενικά. Και σαν θέμα και σαν εκτέλεση!! O κόσμος, η υπόθεση και το design είναι εκπληκτικά.

Έχει μερικά κοινά με το Ματριξ αλλά.....καμμία σχέση τελικά!

Link to comment
Share on other sites

Δε σου είχα πει για το .hack//SIGN, τότε, αλλιώς θα το είχες δει πολύ νωρίτερα. Είναι ένα από τ' αγαπημένα μου.

 

Καλή θέαση αποτελούν και τα Scrapped Princess και Last Exile.

Link to comment
Share on other sites

Το Scrapped Princess το έχω δει. Αρκετά καλό αν και λίγο σχετικά με μόνο 12 επειδόδια.

Ο TsukasaGr μου έλεγε προχτές για το πόσο περίπλοκο είναι το .hack όχι μόνο από την άποψη του ανιμέ που συνδέεται και με άλλες σειρές αλλά κυρίως για τη σειρά των παιχνιδιών που σχετίζονται με το άνιμε κλπ κλπ, ώστε τελικά να βγαίνει ένα άλλο είδος entertainment εν συνόλω! :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό το στοιχείο μου άρεσε πάρα πολύ, και ψήνομαι ν' αγοράσω τα παιχνίδια· όχι τίποτ' άλλο, αλλά έχω μείνει στο .hack//SIGN, και θέλω κι άλλο!! Όσο για το Scrapped Princess, έχει 24 επεισόδια. Μήπως θυμάσαι λάθος; Ή βρήκες μόνο τη μισή σειρά;

Link to comment
Share on other sites

Χμμ όχι, νόμιζα πως είχε σταματήσει η σειρά στα 12 επεισόδια, για κάποιο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Χμ, δεν είμαι εντελώς φαν του είδους, αλλά σαφώς αξέχαστα είναι το μάνγκα (και όχι τόσο το άνιμε) Gunslinger Girl, πάνω στο οποίο παίζουμε τώρα ένα rpg, (κάτι σαν το Elfen Lied στο σαφώς λιγότερο τραβηγμένο - παίζει πιο πολύ με λεπτές αποχρώσεις των συναισθημάτων), αλλά και το texhnolyze (αν και έχει απογοητευτικό τελευταίο επεισόδιο, και λίγο κουραστικά τα 2-5, με συγκλόνισε.

Link to comment
Share on other sites

Νέα από το μέτωπο: έχοντας, πλέον, διαβάσει το μεγαλύτερο μέρος του manga Elfen Lied, σας έχω μια-δυο μικρές εκπλήξεις - πρώτον, σενάριο και σχέδιο έχουν γίνει από γυναίκα, ενώ και το έργο κατατάσσεται στα shoujo manga, κι όχι στα harem, που είναι shounen! Αυτό τονίζεται σαφέστατα, αφού στο manga είναι πολύ πιο έντονη η σκιαγράφηση των συναισθημάτων των κορασίδων, ανάμεσα στ' άλλα.

 

Ένα από τα πιο ιδιότυπα στοιχεία είναι ότι μεγάλο μέρος του ecchi έχει κοπεί από το anime, πράγμα που έχει κάποιο ενδιαφέρον...

Link to comment
Share on other sites

Από εμάς μόνο ένα μπορεί να θεωρηθεί ότι μας έχει κάψει, και αυτό είναι το Naruto αφού με όλα τα filler τελευταία μας έβγαλε την ψυχή και σταματήσαμε να το βλέπουμε. Ας ελπίσουμε ότι τώρα, μετά το 200 κάπου, θα συνεχίσει...

 

Βασικά και το Spirited Away μπορεί να θεωρηθεί ότι μας έχει κάψει. Δε νομίζω να υπάρχει άλλη ταινία που να την έχουμε δει πέντε φορές.

Edited by Guardian of the RuneRing
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

(μου φαινεται θα νεκραναστησω ολα τα θρεντς :Ρ )

 

Λοιπον, προτασεις:

Αν ειδατε Mindgame ( http://community.sff.gr/index.php?showtop...amp;#entry62141 ) και σας αρεσε, δοκιμαστε το Catsoup

( http://www.centralparkmedia.com/catsoup/images.html ). Δεν εχει λογια, πραγματευεται αρκετα βασικα φιλοσοφικα θεματα αλλα προσοχη: πολυ καψιμο. Και ολα αυτα μεσα σε μιση ωριτσα :Ρ

Επισης σχετικα προσφατα τελειωσα και την σειρα του Satoshi Kon, Paranoia Agent ( http://www.imdb.com/title/tt0433722/ ). Τη βρηκα εξαιρετικη. Συμβολισμος, κοινωνικο σχολιο, τρελη υποθεση. Μετα το 6 επισοδειο χανεις το μυαλο σου. Αν σας αρεσει ο Κοn θα σας αρεσει σιγουρα.

αυτα για την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Λοιπόν ένα από τα πιο καμμένα anime που έχω δεί, είναι το NEon Genesis Evangelion. Αξίζει να το δείτε.

 

Αυτή την στιγμή είμαι κολλημένη με Naruto... KAKASHI HATAKE RULES! (Εμ δεν μπορούσα να μην το πώ...)

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσε και το Lucky * Star...

 

Από τα υπόλοιπα της εποχής, το Lovely Complex, το Aria, το Hitohira και το Zombie-Loan είναι top.

 

To καλύτερο: Higurashi no Naku Koro ni (MONO για ενήληκους παρακαλώ. Ναι, και στο μυαλό.)

 

Επίσης, watch out for:

 

- Kodomo no Jikan (θυμηθήτε το αυτό. Θα κάψει καρδιές...)

- EF

- Suzumiya Haruhi no Yuutsu (season 2)

- Gunslinger Girl (ανακοινώθηκε δεύτερη season :):):))

Edited by TsukasaGr
Link to comment
Share on other sites

Περιττό να σου πω ότι από τότε που μου έδειξες το Lovely Complex, έχω κάψει το Μηνά, τον κολλητό μου, αλλά και την κοπέλα του. :rofl2:

 

Τ' άλλα που μου έχεις δείξει παραείναι καμένα για τα γούστα του Μηνά, και δεν έχω καταφέρει να τα δω με τον κολλητό μου ακόμα. :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..