Jump to content

Τέρι Πράτσετ (Terry Pratchett)


OxAp0d0
 Share

Recommended Posts

Μια νέα συνέντευξη του Terry. Νομίζω το πιο σημαντικό νέο είναι ότι ο Sam Raimi (Evil Dead, Spiderman 1-2-3) θα γυρίσει το Wee Free Men σε ταινία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

A-yup... Δε φανταζεστε τα nerdrections που μου προκληθηκαν οταν εμαθα αυτο το νεο... Ηταν αντιστοιχο με τη φημη που κυκλοφορουσε για ενα διαστημα οτι ο Gilliam θα γυριζε το Good Omens...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Από το Nanny Ogg’s Cookbook, το οποίο βγήκε πολύ πρόσφατα, παραθέτω το επόμενο κομμάτι που απλά το λάτρεψα:

 

 

 

Wow-Wow Sauce

 

A note from the editors: We offer no apologies for including this; it has proved very popular.

 

The recipe for Wow-Wow Sauce is a hereditary possession of the Ridcully family. Archchancellor Ridcully, like most wizards, is a man who goes for sauces; if you are the kind of person who takes a beefy patty between two halves of a bun and then covers it with cheese, and a pickle, and some green relish, and some red relish, and a different sort of pickle, and then some dark mustard, not forgetting of course some light mustard, and then some bits of green and other things until the meat slides out unnoticed and falls onto the floor, then you are of a magical inclination. A wizard will lick the top of a sauce bottle if he thinks noone is watching.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Μερικοί άνθρωποι είναι απλά ανάξιοι της μοίρας τους. Προσπάθησα να συνειδητοποιήσω την είδηση, αλλά είναι πολύ τρομακτικό. Να μη θυμάσαι αυτά που μόνο εσύ μπορείς να θυμηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κρίμα. Δυστυχώς το Altzheimer είναι μία αισχρή αρρώστια... Δεν σου αφήνει ούτε ίχνος αξιοπρέπειας προς τα τελευταία στάδια αφού γίνεσαι χειρότερα και από μωρό. Λυπάμαι πολύ που αυτό συμβαίνει σε κάποιον σαν τον Pratchett και όχι σε άλλους (αφού σε κάποιον θα συμβεί) που δεν έχουν αξιοπρέπεια ούτως ή άλλως!

Link to comment
Share on other sites

Μην το λες ούτε αυτό, Βούλα. Ο παππούς μου δεν ήταν και πολύ καλός άνθρωπος (όπως μόνο ο πατέρας μου και η συγχωρεμένη η γιαγιά μου θα μπορούσαν ποτέ να περιγράψουν) και σίγουρα ήταν λιγότερο άξιος του Pratchett - κι όμως, το να βλέπεις έναν κάποτε οξύνοιο άνθρωπο να μην μπορεί να σε αναγνωρίσει ούτε εσένα ούτε τα παιδιά του και τη γυναίκα του, και άλλα πολλά... Όχι, κανείς δεν αξίζει τέτοια πράγματα. :(

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, αν διάβαζα ότι έπασχε από καρκίνο πχ, δεν θα στεναχωριόμουν τόσο πολύ όσο τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγνώμη για την παρέμβαση στον χώρο του βιβλίου αλλά επειδή δεν είδα κάποια αναφορά αλλού…

 

post-1004-1197751544_thumb.jpg

 

Ο αδελφός μου νοίκιασε ένα dvd αυτό το Σαββατοκύριακο, μια ταινία με τίτλο «HOGFATHER – Η Μαγική Αποστολή». Όταν μου είπε πως είναι μια τηλεταινία που βασίζεται σε έργα του Terry Pratchett, χάρη στο τόπικ αυτό ενδιαφέρθηκα αμέσως να το δω.

 

post-1004-1197751581_thumb.jpg

 

Δεν το έχω δει ακόμα όλο, αλλά ομολογώ πως όσο και να το διασκεδάζω, νιώθω χαμένος σε πολλά σημεία. Αυτός είναι ένας φανταστικός-ρεαλιστικός κόσμος όπου πλάσματα σαν τον Άγιο Βασίλη, συγνώμη, εννοώ τον Hogfather, οι μεγάλοι τον θεωρούν φανταστικό και είναι απλά θέμα πίστης, κυρίως των παιδιών. Ο πρόεδρος του σωματίου των Φονιάδων θεωρεί τον Hogfather φανταστικό πρόσωπο ενώ δεν έχει κανένα πρόβλημα να δεχτεί συμβόλαιο θανάτου εναντίον του, κυρίως από αιθέρια όντα σαν φαντάσματα, τους auditors! Η ταινία κινείται μάλλον λίγο γρήγορα, συμπυκνώνοντας πολλές πληροφορίες, και αν δεν ξέρεις τα βιβλία, καταλαβαίνεις λιγότερα από όσα θα έπρεπε.

 

Σκηνοθετικά ίσως ο Θάνατος να προδόθηκε λίγο από τα εφέ, η γραφή όμως υπερισχύει και είναι ο ένας χαρακτήρας με τον οποίο διασκεδάζω. Το εδώ τόπικ σας ήταν και αρκετά διαφωτιστικό για να δω κάποια πράγματα.

 

post-1004-1197751625_thumb.jpg

Ο Θάνατος παίρνει τον ρόλο του Hogfather

για να σώσει το Hogswatch

 

post-1004-1197751731_thumb.jpg

Ο Mr. Teatime αντιμετωπίζει την εγγονή του Θανάτου.

Link to comment
Share on other sites

Την έχω δει την ταινία και ήταν αρκετά διασκεδαστική, αν και ένας καινούριος μπορεί να χαθεί (είναι εξάλλου μεταφορά του 20ου βιβλίου της σειράς αν δεν κάνω λάθος) και γενικά έχει κάποια προβλήματα στο ρυθμό της από ότι θυμάμαι. Πάντως προτείνεται αβασάνιστα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

The Colour of Magic on TV! Ναι το πρώτο βιβλίο του Discworld μεταφέρεται στην μικρή οθόνη από το Sky, με πρωταγωνιστές τους David Jason (Rincewind) και Sean Astin (Twoflower). Θα παιχτεί το Σαββατοκύριακο του Πάσχα (όχι του Ορθόδοξου) δηλαδή κάπου τέλη Μαρτίου με αρχές Απριλίου (αν θυμάμαι καλά φέτος έχουμε έναν μήνα διαφορά μεταξύ του Πάσχα σε μας και των υπολοίπων!)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ναι, Βούλα, το Λατίνων Πάσχα είναι 23 Μαρτίου και την ταινία την πολυδιαφημίζουν στο Λονδίνο! Βέβαια δεν έχω Sky αλλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μαζί με τη δωρεά του της τάξεως του ενός εκατομμυρίου δολλαρίων ($ 1 000 000!), ο Terry Pratchett έβγαλε και τον κάτωθι λόγo στο Alzheimer's Trust:

http://www.alzheimers-research.org.uk/asse..._Conference.pdf

 

EDIT: Διορθώσεις για το νέο... Αξίζει να διαβάσετε τα όσα είπε!

Edited by RaspK
Link to comment
Share on other sites

Όντως απίστευτη ομιλία!

 

Και είναι κρίμα, που ο Pratchett έχει Altzheimer's, αλλά μπράβο του που δεν κρύβεται και μάχεται όσο μπορεί. Και με αυτό δίνει ένα φανταστικό παράδειγμα και σε όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω εδώ ότι έχει ξεκινήσει μια φιλανθρωπική προσπάθεια, το Match it for Pratchett, με σκοπό να αντιστοιχιστεί από δωρεές του κόσμου το ποσό που έδωσε ο Pratchett, δηλαδή το 1000000 $. Την προσπάθεια υποστηρίζουν μεταξύ άλλων συγγραφείς όπως ο G.R.R. Martin και o Jeff VanderMeer. Περισσότερα εδώ: http://www.matchitforpratchett.org/

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ περίεργο να είσαι λάτρης της δουλειάς ενός συγγραφέα.

Ο αγαπημένος σου συγγραφέας είναι μόνο δικός σου.

Ακόμη κι αν υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες άλλοι που έχουν λατρέψει τα βιβλία του και δηλώνουν θαυμαστές.

Είναι μόνο δικός σου.

Ακόμη κι αν δεν τον γνώρισες ποτέ στην ζωή σου από κοντά.

Είναι μόνο δικός σου.

Για μένα, ο Πράτσετ μαζί με τον καθηγητή Τόλκιν μου έδειξαν τον δρόμο. Αγγλική φιλολογία, συγγραφή, κόσμοι φαντασίας. Αγάπη στο γραπτό, αυτό σημαίνει φιλολογία.

Είναι ο αγαπημένος μου συγγραφέας.

Το γέλιο συναντάει την συγκίνηση. Η λογοτεχνία συναντάει την πρόζα. Η πραγματική ζωή την φαντασία. Αυτό θέλω να καταφέρω κι εγώ, μακάρι έστω και στο 1% εκείνου. Η προσπάθεια μετράει περισσότερο από το αποτέλεσμα.

Όταν άκουσα για πρώτη φορά, την ασθένεια του, έκλαιγα για ώρες.

Κλαίω και τώρα που γράφω αυτό το κειμενάκι.

Ξέρω τι σημαίνει Αλτσχάιμερ. Όταν ο αδερφός σου είναι γιατρός, η περιγραφή προκαλεί τρόμο μέσα στην κλινική ψυχρότητα της. Η παρομοίωση... προκαλεί θλίψη.

"Σκέψου ένα ημερολόγιο. Αυτό είναι το μυαλό του ασθενή. Κάθε μέρα που περνάει, σκίζεται σελίδα σελίδα, χάνει συνεχώς την συνοχή του ώσπου μια μέρα, εκείνη την ημέρα που φοβάσαι...χάνεται."

 

Δεν είναι δίκαιο.

 

Το ξέρει κι ο ίδιος και απαντάει, απαντάει σε μένα, σε όλους μας, με τον μοναδικό τρόπο των συγγραφέων όπου κι αν βρίσκονται χωροχρονικά, μέσα από τον γραπτό λόγο του. Μέσα από τον πιο αγαπημένο χαρακτήρα του.

 

"THERE IS NO JUSTICE. THERE IS JUST... ME."

Death

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γνώρισα τον Pratchett ένα μόλις χρόνο πριν, ευγενική χορηγεία του άντρα μου, που είναι λάτρης του εδώ και χρόνια. Τον γνώρισα στο εκπληκτικό ντουέτο του με τον Gaimam, Good Omens. Σάπισα στα γέλια. Γέλαγα ασυγκράτητα και ανεξέλεγκτα. Γέλαγα στο σπίτι, στο τρένο κι όπου ήμουν την ώρα που το διάβαζα, εισπράττοντας καχύποπτα βλέμματα. Γέλαγα μόνη μου, από ένα σημείο και μετά, χωρίς καν να το διαβάζω, ενθυμούμενη απλώς σκηνές και ατάκες. Με ευγενικές χορηγείες στην Fnac και το Amazon, άρχισα με ζέση την Discworld συλλογή μου και κυκλοφορούσα (ακόμα κυκλοφορώ) με τον Rincewind, τον Twoflower, τον Teatime, τον Vetinari, τη φρουρά, τους μάγους, τις μάγισσες και, πάνω απ' όλους, τον DEATH στην τσάντα, στην τσέπη, στη σκέψη μου.

 

Το χιούμορ του δεν έχει προηγούμενο. Κρύβεται παντού, στις γραμμές, πίσω απ' τις γραμμές, ανάμεσά τους, σ' αυτά που λέει, αυτά που υποννοεί κι αυτά που δεν λέει καθόλου.. Καθαρά βρεττανικό, σαρκαστικό, εκπαιδευτικό, σατιρικό χιούμορ. Η εικόνα του Death με την κόκκινη στολή να προσπαθεί να καταλάβει τον ανθρώπινο κόσμο, οι ΕΠΙΚΕΣ του ατάκες (δεν ξέρω πού ν' αρχίσω και πού να τελειώσω με δαύτες), δεν θα πίστευα ποτέ ότι βρίσκονται στο μυαλό ενός ανθρώπου, αν δεν τις διάβαζα με τα μάτια μου. Και δεν μπορώ, απλά ΑΔΥΝΑΤΩ να πιστέψω ότι το μυαλό αυτού του ανθρώπου χτυπήθηκε τόσο ύπουλα.

 

Είναι μεγάλος δάσκαλος. Όχι μόνο συγγραφικά (αν και θ' αποτελούσε πραγματικό επίτευγμα για οποιονδήποτε άνθρωπο να ακολουθήσει πετυχημένα την σχολή Pratchett), αλλά και για την ζωή την ίδια. Ο κόσμος θα γίνει λιγότερο ευφάνταστος και πολύ πιο ψυχρός τη μέρα που θα τον χάσει... Θέλω να ελπίζω ότι αυτή η μέρα θ' αργήσει να έρθει κι όταν έρθει θα τον βρει με το μυαλό του κοφτερό και γεμάτο χιούμορ, όπως είναι τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά δεν θα σταματήσει να γράφει... Πριν από λίγο καιρό βγήκε το νέο του βιβλίο με τίτλο Nation. Όσοι το έχουνε διαβάσει μέχρι στιγμής του δίνουν πολύ καλές κριτικές. Το συγκεκριμένο είναι ανεξάρτητο από το Discworld.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Από εδώ κι εμπρός, θα είναι ο Sir Terry Pratchett:

 

http://entertainment.timesonline.co.uk/tol...icle5420707.ece

 

:clap:

 

Folks,

 

There are times when the phrase ?Absolutely, totally, gobsmackingly, mindbogglingly amazed? just doesn’t cover it, but I find that in the Queen’s New Year Honours list I am now a Knight, for services to literature. This means that fans, while not calling me Sir, must now refrain from throwing things. Regrettably, no sword is included in the box :)

 

What more can a modest Knight say?

 

Happy New Year, which on Discworld is the Year of the Pensive Hare.

 

Terry Pratchett

 

PS - We have had about twenty film crews through the office today and so you should be able to catch some footage on one channel or another.

Edited by Tauntaun13
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φωτογραφίες από την απονομή του τίτλου στον Terry από την Βασίλισσα Ελισσάβετ:

 

post-217-1235576757_thumb.jpg

post-217-1235576768_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Τέρι Πράτσετ (Terry Pratchett)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..