Jump to content

Στίβεν Κινγκ - Οι Λύκοι της Κάλα, Μαύρος Πύργος 5 (Stephen King - The Dark Tower V: The Wolves of Calla)


trillian
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Οι κριτικές για τα βιβλία του Stephen King γίνονται εδώ.

Recommended Posts

Καταρχάς, μη διαβασετε περαιτερω αν δεν έχετε ήδη διαβάσει τους Λύκους (ή αν είστε απολύτως σίγουροι ότι δε θα το κανετε ποτέ στη ζωή σας :p ) Διαβαζετε με δική σας ευθύνη... :p

Λοιπόν, το σημείο που με απασχολεί περισσότερο είναι κυρίως το τέλος και βασικά η ιδέα του Κινγκ να

 

βάλει τον εαυτό του στην ιστορία...κυριολεκτικα!!!αν δείτε την περίληψη του επόμενου, θα δείτε ότι ο Ρολαντ και η παρέα του συναντάνε τον ίδιο τον Κινγκ!!!!

 

 

Προσωπικά, έπαθα ένα σόκ όταν το διαβασα....το μόνο που ύπήρχε στο νου μου ήταν ένα μπαλονάκι με πολλά θαυμαστικά όπως στα κομικ! :D Κ πέρα απο το προφανές περίεργο του πράγματος, προστίθεται το γεγονός οτι διαβάζοντας τα προηγούμενα και περιμένοντας τα επόμενα, αυτή ακριβώς η ιδέα είχε περάσει απ το νου μου! Θυμάμαι που σκεφτόμουν ότι

το επίθετο του Κινγκ θα μπορούσε να έχει σχέση με το Πορφυρός Βασιλιάς κ ότι ακόμα κ το Στιβεν θα μπορούσε να έχει κάποια σχέση στην Υψηλή Γλώσσα, όπως στην περίπτωση του Τσαρλι πχ.Σκεφτόμουν ότι κάτι τέτοιο θα έδενε απόλυτα με την εσωτερική μυθολογία της σειρας

 

Οσο για την ιδέα αυτή καθαυτή...Δεν ξέρω ακόμα αν μου αρέσει, θα πρέπει να διαβάσω το επόμενο για να κρίνω. Αυτό που μπορώ να σκεφτώ αυτη τη στιγμή είναι ότι, αν μη τι άλλο, θέλει γερά κότσια για να επιχειρήσεις κάτι τέτοιο, συγγραφικα...

 

Είναι άλλο πράγμα

η συγγραφική τεχνική οπου δίνεις την εντύπωση ότι αυτο που συμβαινει συμβαίνει στον ιδιο τον συγγραφεα, κ αλλο κάτι τέτοιο...

 

 

Εσεις τι λέτε?

 

ΥΓ. Έβαλα σποιλερς, παρα την προειδοποιηση στον τιτλο, γιατι ειλικρινα, ειναι κριμα να το διαβασει καποιος απο κεκτημενη ταχυτητα πριν διαβασει το βιβλιο

Link to comment
Share on other sites

Aχχχ.....Όπως λεει και το ρητο, εναντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοι αγωνιζονται ματαια... :p Αστειευομαι φυσικα. Τι τα βαλα τα σποιλερς βρε? :bangin: Anyway, ελπιζω να μη σου χαλασει τιποτα απο τη σειρα. :D Κανενα σχολιο επι της ιδεας, μια που το διαβασες?

Link to comment
Share on other sites

Ελεγε για τους λύκους στην αρχή, και αυτό το έχω διαβάσει. Δεν κατάλαβα οτι εννοούσες τον σκοτεινό πύργο(δηλαδή το τελευταίο της σειράς). Έχει ενδιαφέρον σαν ιδέα, αν και δεν πολυκατάλαβα πως το εννοείς, και μου θυμίζει λίγο το ''Στο στομα της τρέλας'' που ξαναείδα χτές βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Εεεε.....Τους Λυκους εννοουσα!Δεν εχω διαβασει το τελευταιο-τα βιαβαζω στα ελληνικα. Για το επομενο που λεω, εννοω το τραγουδι της Σουζαννα. Αμα το χεις διαβασει-τους Λυκους της Καλα- πως μπερδευτηκες?Εγω παντως μπερδευτηκα τωρα... :p :dazzled:

 

Α, και δυστυχως χτες εχασα την ταινια...ειχα βγει και οταν γυρισα ηταν στη μεση οποτε ειπα να μη τη δω...

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Κινγκ - Οι Λύκοι της Κάλα, Μαύρος Πύργος 5 (Stephen King - The Dark Tower V: The Wolves of Calla)
  • Φάντασμα locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..