Jump to content

Στίβεν Κινγκ - Ο μαύρος πύργος (Stephen King - The Dark Tower)


Sitronella
 Share

Recommended Posts

Ο Μαύρος Πύργος VI: Το τραγούδι της Σουζάνας. Όταν τελείωσα το πέμπτο τόμο της σειράς είπα ότι θα διαβάσω τον επόμενο δυο-τρεις βδομάδες μετά, αλλά να που τελικά έπρεπε να περάσουν πάνω από δυο μήνες για να στρώσω τον κώλο μου κάτω και να συνεχίσω αυτό το έπος. Μου έλειψαν οι χαρακτήρες και ο μετά-αποκαλυπτικός κόσμος της σειράς, η αλήθεια είναι όμως ότι ο έκτος τόμος με κούρασε λίγο, μου φάνηκε κάπως φλύαρος, χωρίς παράλληλα να πει και πολλά πράγματα. Εννοείται δεν πρόκειται να πω τίποτα απολύτως για την πλοκή, γιατί όσοι δεν έχετε διαβάσει τα βιβλία δεν θα καταλάβετε και πολλά και φυσικά μπορεί να αποκαλύψω άθελά μου πληροφορίες που καλό είναι να μένουν κρυφές και να αποκαλυφθούν στην ώρα τους. Θεωρώ ότι είναι το πιο αδύναμο βιβλίο της σειράς και αν δεν μου άρεσαν κάποιες συγκεκριμένες σκηνές, η ατμόσφαιρα και η γραφή του Κινγκ, δεν θα γλίτωνε τα τρία αστεράκια.Τα κομμάτια με την Σουζάνα/Μία/Ντέτα κλπ μου φάνηκαν κάπως μπερδεμένα και κουραστικά, δεν ξέρω αν το ίδιο ισχύει και για όσους έχουν διαβάσει το βιβλίο και θυμούνται ακόμα. Όμως η συμμετοχή του ίδιου του Κινγκ στην ιστορία ήταν κάτι το απροσδόκητο και το ενδιαφέρον, έκανε τα πράγματα λίγο πιο μπερδεμένα και αναρωτιέμαι που θα καταλήξει η ιστορία. Το τέλος επίσης σ'αφήνει σε αγωνία και θέλεις να πιάσεις άμεσα το επόμενο βιβλίο. Εγώ θα περιμένω κάνα μήνα ακόμα, από την μια γιατί θέλω να κρατήσει περισσότερο αυτή η σειρά και από την άλλη γιατί χρειάζεται όσο να'ναι μια κατάλληλη ψυχολογική προετοιμασία για την ανάγνωση περίπου εννιακοσίων σελίδων! Και επαναλαμβάνω: Ο Μαύρος Πύργος αχνοφαίνεται σιγά-σιγά... Άντε να δούμε!

Edited by BladeRunner
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Όντως, το Τραγούδι της Σουζάνας ήταν ο πιο αδύναμος τόμος της σειράς. Σε αυτό το συμπέρασμα είχα καταλήξει κι εγώ.

Παρόλα αυτά, να είσαι σίγουρος πως θα ανταμοιφθείς στον τελευταίο τόμο και στην ολοκλήρωση του έργου.

(εγώ πάντως δεν άντεξα να περιμένω τόσο πολύ για να το πιάσω στα χέρια μου...)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δω πόσο θα αντέξεις (μάλλον καθόλου) να διαβάσεις το τέλος μετά το τέλος. Δηλαδή πέρα από το σημείο όπου ο Κινγκ λέει "οκ, εδώ τελειώνει η ιστορία και δεν χρειάζεται να διαβάσετε παρακάτω".

Το Τραγούδι της Σουζάνα όντως είναι αρκετά αδύναμο αν και νομίζω η μεγάλη κοιλιά ήταν το Οι Λύκοι της Κάλλα που είναι και τούβλο και το διαβάζει κανείς απλά γιατί είναι Κινγκ και μέρος της επικής του σειράς...Αλλά εντάξει, όπως έχεις πάρει φόρα από τον καταπληκτικό  Μάγο, περνάς αυτά τα 2 βιβλία και φορτσάρεις για το τέλος.

Link to comment
Share on other sites

το μονο που εχω να πω ειναι αυτο που εχω γραψει στην κριτικη που εχω κανει παλιοτερα...μετα τον μαγο ολα τα υπολοιπα αδικουνται γιατι ο μαγος ειναι το ταβανι

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο Μαύρος Πύργος VI: Το τραγούδι της Σουζάνας. Όταν τελείωσα το πέμπτο τόμο της σειράς είπα ότι θα διαβάσω τον επόμενο δυο-τρεις βδομάδες μετά, αλλά να που τελικά έπρεπε να περάσουν πάνω από δυο μήνες για να στρώσω τον κώλο μου κάτω και να συνεχίσω αυτό το έπος. Μου έλειψαν οι χαρακτήρες και ο μετά-αποκαλυπτικός κόσμος της σειράς, η αλήθεια είναι όμως ότι ο έκτος τόμος με κούρασε λίγο, μου φάνηκε κάπως φλύαρος, χωρίς παράλληλα να πει και πολλά πράγματα. Εννοείται δεν πρόκειται να πω τίποτα απολύτως για την πλοκή, γιατί όσοι δεν έχετε διαβάσει τα βιβλία δεν θα καταλάβετε και πολλά και φυσικά μπορεί να αποκαλύψω άθελά μου πληροφορίες που καλό είναι να μένουν κρυφές και να αποκαλυφθούν στην ώρα τους. Θεωρώ ότι είναι το πιο αδύναμο βιβλίο της σειράς και αν δεν μου άρεσαν κάποιες συγκεκριμένες σκηνές, η ατμόσφαιρα και η γραφή του Κινγκ, δεν θα γλίτωνε τα τρία αστεράκια.Τα κομμάτια με την Σουζάνα/Μία/Ντέτα κλπ μου φάνηκαν κάπως μπερδεμένα και κουραστικά, δεν ξέρω αν το ίδιο ισχύει και για όσους έχουν διαβάσει το βιβλίο και θυμούνται ακόμα. Όμως η συμμετοχή του ίδιου του Κινγκ στην ιστορία ήταν κάτι το απροσδόκητο και το ενδιαφέρον, έκανε τα πράγματα λίγο πιο μπερδεμένα και αναρωτιέμαι που θα καταλήξει η ιστορία. Το τέλος επίσης σ'αφήνει σε αγωνία και θέλεις να πιάσεις άμεσα το επόμενο βιβλίο. Εγώ θα περιμένω κάνα μήνα ακόμα, από την μια γιατί θέλω να κρατήσει περισσότερο αυτή η σειρά και από την άλλη γιατί χρειάζεται όσο να'ναι μια κατάλληλη ψυχολογική προετοιμασία για την ανάγνωση περίπου εννιακοσίων σελίδων! Και επαναλαμβάνω: Ο Μαύρος Πύργος αχνοφαίνεται σιγά-σιγά... Άντε να δούμε!

Έχεις διαβάσει το τελευταίο;;

Link to comment
Share on other sites

 

 

Έχεις διαβάσει το τελευταίο;;

 

 

Τσου... Προετοιμάζομαι ψυχολογικά! Τέλη Μαρτίου, αρχές Απριλίου όμως σίγουρα θα το πιάσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο Μαύρος Πύργος VII: Ο Μαύρος Πύργος. Και κάπου εδώ μια από τις καλύτερες σειρές της λογοτεχνίας του φανταστικού τελειώνει. Η αλήθεια είναι ότι προσπάθησα αρκετά για να κρατήσει περισσότερο καιρό η όλη αναγνωστική εμπειρία, αλλά όπως και να το κάνουμε ήθελα πολύ να δω που θα καταλήξει. Και μπορώ να πω ότι ο Κινγκ με ιδιαίτερη μαεστρία κατάφερε να κλείσει ιδανικά την σειρά, μ'ένα τέλος που θα θυμάμαι για πολύ καιρό. Σαν βιβλίο δεν είναι το καλύτερο της σειράς, κατά την γνώμη μου είναι το δεύτερο καλύτερο, μετά φυσικά το Ο Μάγος και η Γυάλινη Σφαίρα, που δεν ξεπερνιέται εύκολα. Σε σημεία μου φάνηκε κάπως φλύαρο και αργό, ήθελα να προχωρήσει πιο γρήγορα, από την άλλη όμως είχε πολλά καλούδια: Έντονη δράση, πολλές δυνατές σκηνές, δεκάδες εξαιρετικές εικόνες που μένουν στο μυαλό, αρκετή συγκίνηση λόγων κάποιων συγκεκριμένων γεγονότων και φυσικά ένα απίθανο τέλος που μ'έστειλε κατά κάποιο τρόπο αδιάβαστο. Τι άλλο μένει να πω για το βιβλίο τώρα; Η γραφή παραμένει στο ίδιο υψηλό επίπεδο που μας έχει συνηθίσει ο Κινγκ, με τρομερές περιγραφές και πολύ καλά σκιαγραφημένους χαρακτήρες, ο κόσμος σκοτεινός και μετά-αποκαλυπτικός και η ατμόσφαιρα απίθανη. Αυτά! Τώρα μου λέτε τι θα κάνω δίχως τους Ρόλαντ, Έντι, Σουζάνα, Τζέικ και Όρι; Πραγματικά είχα δεθεί μαζί τους και τώρα θα μου λείψουν. Και όχι μόνο αυτοί, αλλά γενικά όλος ο κόσμος του βιβλίου, όλη η ατμόσφαιρα του. Ζηλεύω όσους ακόμα δεν έχουν διαβάσει τα βιβλία και από την άλλη τους παροτρύνω να το κάνουν γρήγορα και χωρίς δεύτερη σκέψη. Μιλάμε για ένα από τα καλύτερα λογοτεχνικά έπη που έχουν γραφεί!

Edited by BladeRunner
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μου λέτε τι θα κάνω δίχως τους Ρόλαντ, Έντι, Σουζάνα, Τζέικ και Όρι; Πραγματικά είχα δεθεί μαζί τους και τώρα θα μου λείψουν. Και όχι μόνο αυτοί, αλλά γενικά όλος ο κόσμος του βιβλίου, όλη η ατμόσφαιρα του.

 

 

Έχεις και το "Ο Άνεμος μεσα από την Κλειδαρότρυπα" (που οκ είναι και δεν είναι Μ.Π.)  Απλά έτσι, σαν μια τελευταία τζούρα από αυτόν τον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Την σειρά Μαυρος Πύργος την εχω διαβάσει και την εχω λατρέψει. Αυτό όμως πριν απο χρόνια.

 

Θέλω να διαβάσω εννοείται με τα 1000 το "Ο άνεμος μεσα απο την Κλειδαροτρυπα" αλλα πρέπει να θυμάμαι τι ειχε γινει? Θα χασω απο το βιβλίο κατι αν δεν θυμάμαι λεπτομέρειες απο την σειρά?

 

Επειδή ειναι απο τα αγαπημένα μου το φοβάμαι λίγο να μην ξενερώσω....σε σημείο που λέω να το παρω να το διαβασω οταν μετά απο χρονια ξαναπιάσω την σειρά απο την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Την σειρά Μαυρος Πύργος την εχω διαβάσει και την εχω λατρέψει. Αυτό όμως πριν απο χρόνια.

 

Θέλω να διαβάσω εννοείται με τα 1000 το "Ο άνεμος μεσα απο την Κλειδαροτρυπα" αλλα πρέπει να θυμάμαι τι ειχε γινει? Θα χασω απο το βιβλίο κατι αν δεν θυμάμαι λεπτομέρειες απο την σειρά?

 

Επειδή ειναι απο τα αγαπημένα μου το φοβάμαι λίγο να μην ξενερώσω....σε σημείο που λέω να το παρω να το διαβασω οταν μετά απο χρονια ξαναπιάσω την σειρά απο την αρχή.

Η απάντηση είναι όχι. Δεν χρειάζεται να ξαναδιαβάσεις την σειρά από την αρχή για να καταλάβεις τον Άνεμο. Ο άνεμος είναι μια αυτοτελή ξεχωριστή ιστορία, κάτι σαν τις Μικρές Αδελφές της Ελούρια, που αποκαλύπτει μια περιπέτεια του πρώτου κα-τετ του πιστολέρο. Χρονικά τοποθετείται ανάμεσα στο Μάγο και την Γυάλινη Σφαίρα και στους Λύκους της Κάλα. 

Μπορείς να το απολαύσεις και χωρίς να θυμάσαι λεπτομέρειες, αρκούν τα βασικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή είχα διαβάσει το πρώτο βιβλίο περίπου όταν είχε βγει και είχα βαρεθεί ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ... Υπάρχει κάπου στα ίντερνετς καμμία περίληψη(με σπόηλερς για το συγκεκριμένο βιβλίο και τα πάντα όλα), γιατί δεν θυμάμαι τίποτα και εννοείται πως βαριέμαι αφάνταστα να το ξαναδιαβάσω; Τα βιβλία του Μαύρου πύργου είναι από τα ελάχιστα Κινγκ που δεν έχω διαβάσει(τα άλλα είναι τα Ιστορίες του Λυκόφωτος, Τζόυλαντ, Κούτζο και Χρήσιμα αντικείμενα) και λέω να τα πιάσω σιγά σιγά...

Edited by Mictantecutli
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα διαβάσει το πρώτο βιβλίο περίπου όταν είχε βγει και είχα βαρεθεί ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ... Υπάρχει κάπου στα ίντερνετς καμμία περίληψη(με σπόηλερς για το συγκεκριμένο βιβλίο και τα πάντα όλα), γιατί δεν θυμάμαι τίποτα και εννοείται πως βαριέμαι αφάνταστα να το ξαναδιαβάσω; Τα βιβλία του Μαύρου πύργου είναι από τα ελάχιστα Κινγκ που δεν έχω διαβάσει(τα άλλα είναι τα Ιστορίες του Λυκόφωτος, Τζόυλαντ, Κούτζο και Χρήσιμα αντικείμενα) και λέω να τα πιάσω σιγά σιγά...

 

Αν θυμάμαι καλά υπάρχει μια μικρή περίληψη στην αρχή του δεύτερου βιβλίου και στ'αγγλικά μπορείς να βρεις στο wikipedia αρκετά αναλυτική. Εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/The_Dark_Tower:_The_Gunslinger#Summary

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Επειδή είχα διαβάσει το πρώτο βιβλίο περίπου όταν είχε βγει και είχα βαρεθεί ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ... Υπάρχει κάπου στα ίντερνετς καμμία περίληψη(με σπόηλερς για το συγκεκριμένο βιβλίο και τα πάντα όλα), γιατί δεν θυμάμαι τίποτα και εννοείται πως βαριέμαι αφάνταστα να το ξαναδιαβάσω; Τα βιβλία του Μαύρου πύργου είναι από τα ελάχιστα Κινγκ που δεν έχω διαβάσει(τα άλλα είναι τα Ιστορίες του Λυκόφωτος, Τζόυλαντ, Κούτζο και Χρήσιμα αντικείμενα) και λέω να τα πιάσω σιγά σιγά...

 

Αν θυμάμαι καλά υπάρχει μια μικρή περίληψη στην αρχή του δεύτερου βιβλίου και στ'αγγλικά μπορείς να βρεις στο wikipedia αρκετά αναλυτική. Εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/The_Dark_Tower:_The_Gunslinger#Summary

 

:lol: Τελικά τα πιο απλά πράγματα είναι μπροστά στα μάτια σου. Ευχαριστώ. Όντως έχει περίληψη στο 2ο βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ο ανεμος μεσα από την κλειδαροτρυπα

 

κάποιοι λένε ότι δεν ειναι μαυρος πύργος...ειναι ομως κινγκ....παιζει ο  ρολαντ....τελικα εγω λεω οτι ειναι μαυρος πυργος...και ξερετε γιατι....γιατι ξαναμπαινεις σε αυτο το θολο κοσμο που ολα ειναι δυνατα, που απο οποιοδηποτε σημειο θα πεταχτει το πιο ασχετο και απιθανο πλασμα....γιατι παντα υπαρχουν οι πορτες που βγαζουν στη νεα υορκη....παντα ο ρολαντ θα αφηγειται μαεστρικα ενα παραμυθι....και γιατι μετα από 2 χρονια που μου ελειψε η παλιοπαρεα του κατετ ηθελα μια τζουρα(μονο οι αδελφες της ελουρια μου εχουν μειναι αλλα αυτο αργοτερα...). ενα βιβλιο γεματο νοσταλγια για τις συναρπαστικες στιγμες που ζησαμε ολοι (εκτος μικρων εξαιρεσεων  :shout: ) οσοι διαβασαμε το εργο ζωης ενος από τους μεγαλύτερους συγγραφεις εν ζωη....αξιζει, γιατι ειναι απλό αλλα με τον μαεστρο να το αφηγειται γινεται πραγματικα πολυ καλο...ενταξει δεν ειναι και μαγος....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ξεκινούν και εμφανίζονται και οι πρώτες εικόνες απο την σειρά......θα την δω εννοείται αλλά κρατάω το πιο μικρό καλάθι του κόσμου μιας και ειναι απο τις αγαπημένες μου σειρές.

 

http://www.ew.com/gallery/dark-tower-images

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για sequel των βιβλίων, άρα έχουν απόλυτη ελευθερία να κάνουν ότι αλλαγή θέλουν.

Για παράδειγμα, δεν υπάρχουν καν ο Eddie και η Susanna. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι ο επόμενος κύκλος του Ρόλαντ αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για sequel των βιβλίων, άρα έχουν απόλυτη ελευθερία να κάνουν ότι αλλαγή θέλουν.

Για παράδειγμα, δεν υπάρχουν καν ο Eddie και η Susanna. 

 

Εγώ νόμιζα ότι κάθε ταινία θα αντιπροσώπευε και από ένα βιβλίο με μικρές αλλαγές. Δηλαδή αν δεν έχω τελειώσει την σειρά να μην δω τις ταινίες για να μην φάω spoilers (είμαι στην μέση του τρίτου βιβλίου); Πάντως το cast είναι αρκετά καλό (αν και θα ήθελα να δω τον McConaughey στον ρόλο του Roland).

Link to comment
Share on other sites

Είναι ο επόμενος κύκλος του Ρόλαντ αν δεν κάνω λάθος.

 

Αυτό ακριβώς - δεν είναι όμως φοβερό; Σποιλάρει τα βιβλία...

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, δεν θα υπάρχουν και πολλές αναφορές στο τι συνέβη στον προηγούμενο κύκλο αλλά και μόνο αυτό που είπα να το κάνει νιανιά στους θεατές όντως καταστρέφει το τέλος των βιβλίων. Από την άλλη, δεν είναι και τόσο τραγικό γιατί όσοι έχουν διαβάσει τα βιβλία θα καραγουστάρουν να δούνε τη συνέχεια, ενώ όσοι δεν τα έχουν διαβάσει λογικά θα μπούνε στο τριπάκι κι ας ξέρουν για τους κύκλους. Αν τους αρέσουν όλα τα βιβλία ώστε να φτάσουν μέχρι το τέλος του τελευταίου που υποτίθεται είναι έκπληξη η οποία όμως έχει καταστραφεί για αυτούς, ε οκ. Απλά θα έχει χαλάσει 1(μια) σκηνή( ίσως Η σκηνή αλλά και πάλι μόνο μία) σε μια οκταλογία βιβλίων. 

Link to comment
Share on other sites

Τότε πρέπει λοιπόν να κάτσω να στρωθώ και να τελειώσω τα βιβλία γιατί όταν βγει η ταινία θα θέλω να την δω στο cinema.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Λοιπόν, διάβασα κι εγώ ολόκληρη τη σειρά του Μαύρου Πύργου. Δεν έχω σχολιάσει κάποιο από τα βιβλία μεμονωμένα, ήθελα να τελειώσω πρώτα τη σειρά και μετά. Η όλη εμπειρία προφανώς είναι όμορφη, ένα ταξίδι γεμάτο συγκινήσεις, περιπέτειες, αξέχαστες εικόνες, συμπαθείς χαρακτήρες. Κατά πολλούς, βλέπουμε τον Κινγκ στα καλύτερά του. Εγώ δεν έχω διαβάσει πάρα πολλά βιβλία του για να μπορώ να το πιστοποιήσω αυτό (κάτι παραπάνω από 20 μαζί με τα 7 του Πύργου) αλλά μπορώ να καταλάβω το λόγο που θεωρείται το καλύτερο έργο του Κινγκ. 

Το ταξίδι ξεκινάει χαλαρά, με μέτριο γράψιμο (απ' ό,τι κατάλαβα το πρώτο βιβλίο το γράφει στα δεκαεννιά του) και με μπερδεμένη πλοκή. Ειδικά σε εκείνο το σημείο με τον μάγειρα, παίζει να διάβασα 3 συγκεκριμένες σελίδες 3-4 φορές για να καταλάβω πώς εξελίχθηκαν τα γεγονότα, αλλά και πάλι δεν τα κατάφερα. Αργότερα, μπήκα στο goodreads να διαβάσω κριτικές και διαπίστωσα ότι δεν ήμουν ο μόνος ως προς την κατανόηση της εξέλιξης των γεγονότων. Παρόλ' αυτά είναι ένα διασκεδαστικό βιβλίο και η απαραίτητη εισαγωγή στην ιστορία. 

Το δεύτερο θα έλεγα πως είναι κι αυτό εισαγωγικό, αν και πολύ πιο δυνατό από το πρώτο. Θα έλεγα πως αρχίζουμε να βλέπουμε ποιος πραγματικά είναι ο Κινγκ και τι μπορεί να κάνει με το γράψιμό του. 

Το τρίτο βιβλίο είναι από τα αγαπημένα μου της σειράς. Ουσιαστικά για εμένα η ιστορία του Μαύρου Πύργου ξεκινάει από εδώ. Εδώ μπαίνουμε για τα καλά στο θέμα. Τη σκηνή που 

Spoiler

ο Ρόλαντ με τον Όρι πάνε να σώσουν τον Τζέικ από τα χέρια του κακού μάγου τη βρήκα μαγική. 

Το τέταρτο είναι ως επί τω πλείστον μία αναδρομή στο παρελθόν με εντυπωσιακές εικόνες, αγωνία και δίνονται ενυπωσιακές λεπτομέρειες για τον Μέσο Κόσμο. 

Το πέμπτο βιβλίο είναι επίσης ωραίο, με νέα στοιχεία και μία υπέροχη μάχη. 

Το έκτο βιβλίο είναι και το αγαπημένο μου. Το διάβασα μονορούφι (τουλάχιστον για τα δικά μου στάνταρ) και ένιωσα μαγεμένος. Την όλη ιστορία τη βρήκα μοναδική, αλλά ειδικά το τέλος με 

Spoiler

τη Σουζάνα να αντιμετωπίζει θανάσιμο κίνδυνο μου προκάλεσε ποικίλα συναισθήματα (θυμό, αγωνία, λύπη).

Το έβδομο και τελευταίο βιβλίο περιλαμβάνει μία σταδιακή εξέλιξη των γεγονότων και μία απαραίτητη επιβράδυνση πριν από την τελική αναμέτρηση με τον Μαύρο Πύργο. 

Γενικά είναι ένα εντυπωσιακό ταξίδι, ο αναγνώστης γνωρίζει μέρη μαγικά, αξιολάτρευτους χαρακτήρες, ωραίες μάχες και πάνω απ' όλα βρίσκει τον εαυτό του να έχει ζήσει ποικίλα συναισθήματα μετά το τέλος του ταξιδιού. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωριζει κάποιος απο που θα μπορούσα να αγοράσω όλη την σειρά του μαύρου πύργου....πολλά από τα βιβλία είναι εξαντλημένα πλέον και ειδικά το πρώτο....Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Iceman said:

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωριζει κάποιος απο που θα μπορούσα να αγοράσω όλη την σειρά του μαύρου πύργου....πολλά από τα βιβλία είναι εξαντλημένα πλέον και ειδικά το πρώτο....Ευχαριστώ.

Όλα κυκλοφορούν κανονικά, εκτός από το πρώτο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

The Gunslinger/Ο Τελευταίος Πιστολέρο  (Εκδόσεις Bell)
Το πρώτο βιβλίο της σειράς, ήταν αρκετά περίεργο και όχι πάντα με την καλή έννοια. Σίγουρα παρουσιάζει αρκετό ενδιαφέρον και διαβάστηκε ευχάριστα, αλλά η γραφή είναι πολύ αποστασιοποιημένη και πάρα πολύ διαφορετική από οτιδήποτε άλλο του King έχω διαβάσει.
Για τον κόσμο της ιστορίας και τους χαρακτήρες δεν έχω καταλήξει ακόμα κάπου, φαίνονται να είναι λίγο αχταρμάς (αρκετά ασυνήθιστος και ιντριγκαδόρικος αχταρμάς όμως), αλλά δεν είμαι και σίγουρος γιατί μπορεί απλά να φταίει ότι μου λείπουν πληροφορίες που θα έρθουν στα επόμενα βιβλία της σειράς. Γενικά νομίζω ότι το συγκεκριμένο βιβλίο δεν μπορώ εύκολα μα το κρίνω μόνο του. Πρέπει να δω πως κολλάει και με τα υπόλοιπα της σειράς.
Όχι η καλύτερη δυνατή αρχή, αλλά σε καμία περίπτωση κακή, σύντομα, αλλά όχι άμεσα θα ξεκινήσω και το δεύτερο βιβλίο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Κινγκ - Ο μαύρος πύργος (Stephen King - The Dark Tower)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..