Jump to content

The Chronicles of Riddick (2004)


LordCeleborn
 Share

Recommended Posts

riddick.jpg

 

Απο πολλους θεωρηθηκε αλλη μια ταινια δρασης χωρις νοημα η κατι παραπανω απο καλο "ξυλικι". Εκανα λιγο background check και βρηκα οτι ο κος Vin Diesel καθε αλλο παρα ασχετος ειναι.

 

Α. Ειναι RPGας

Β. Γραφει Adventures για την Moongoose Publishing

Γ. Εχει δικο του studio pc games οπου βεβαια εχει βγαλει και το ομονυμο παιχνιδι.

Δ. Οχι ο Riddick δεν ειναι ο χαρακτηρας του, ηταν ο χαρακτηρας του κολλητου του

Ε. Ηταν ο storyteller και ο δημιουργος του κοσμου

Ζ. Δεν εγραψε το εργο αλλα συνεργαστικε με τον David Twohy γνωστο απο ταινιες οπως το Waterworld και το Impostor ( this movie is a must)

 

Ποια ειναι η γνωμη σας για το εργο τον χαρακτηρα και το συμπαν ?

Edited by LordCeleborn
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου άρεσαν και οι δύο ταινίες πραγματικά. Είναι περιπέτειες με ενδιαφέρον, με όμορφα στημένο κόσμο, και με κάποια πρωτοτυπία. Η δεύτερη δε έχει και πανέμορφα γραφικά και αυτό δεν με αφήνει ασυγκίνητη, ειδικά αν και το υπόλοιπο της ταινίας είναι καλό. Τον Vin Diesel στην αρχή δεν τον πήγαινα, με ενοχλούσε η φάτσα του. Όμως με τον καιρό μου άρεσε, και τώρα που έμαθα και αυτά που μας λες εδώ, πως δεν είναι απλά ένας ηθοποιός με ένα συγκεκριμένο 'στυλ' αλλά έχει κάνει και πέντε άλλα - ωραία - πράγματα στη ζωή του, τον συμπάθησα.

 

Α! Και δεν μπορώ να μην πω πως το air elemental στη δεύτερη ταινία ήταν καταπληκτική σύλληψη και βγήκε και καταπληκτικά στην οθόνη. Απίστευτο!

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη ταινία (Pitch Black) δεν είχε πολλές πληροφορίες ως υπόβαθρο οπότε την είχα δει ως μία απλή ταινιούλα δράσης-αγωνίας. Στο CoR όμως περιγράφεται ένας πολύ ωραίος κόσμος και πρέπει να ομολογήσω ότι με εντυπωσίαση που είδα κάτι τέτοιο στη μεγάλη οθόνη. Περιμένω να δω καινούργια συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ταινεία μου φάνηκε, δεν είχα δει και το Pitch Black και με ότι λέγανε φτιαχνότανε το background μόνο του οπότε κέρδιζε σε (όποια) επικότητα. Είχε και ωραία σκηνικά.

 

Αργότερα που είδα και τη πρώτη ταινεία, μου φάνηκε πολύ μονοδιάστατη, βαρέθηκα και τη παράτησα στη μέση :p

Link to comment
Share on other sites

Jokey, μεγαλο λαθος φιλε μου, σιγουρα η πρωτη ταινια δεν ειναι οπως το CoR αλλα αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά νόμιζα πως θα δώ κάτι ανάλογο με το Riddick σε στυλ, περιπέτεια εφέτζιδικη δηλαδη. Αντίθετα μου βγήκε τρόμου και μάλιστα υποτονική. Και αυτό έπαιξε το ρόλο του.

 

Λες οτι είναι καλή όμως ε? Ίσως της δώδω μια ακόμα ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι η πρωτη ταινια ειναι τυπου Alien. Αλλα μονο προς το τελος αρχιζεις να αντιλαμβανεσαι τι εκανε τον Riddick αυτο που ειναι

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, είδα κάποτε την αφίσα αυτής της ταινίας και από τότε έχω λυσσάξει να θυμηθώ ποια ήταν!!! Χίλια ευχαριστώ που κάνατε αυτό το τόπικ! :thmbup:

Δεν ξέρω αν θα μου αρέσει αλλά θα προσπαθήσω να τη βρω. Ή μάλλον να τις βρω και τις δύο.

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω να δεις τις ταινιες με την σειρα. Πρωτα το Pitch Black και μετα το CoR

Link to comment
Share on other sites

Έχετε καμμιά ιδέα αν έχουν κυκλοφορήσει οι ταινίε σε dvd στην Ελλάδα? Είτε σε καταστήματα πώλησης είτε σε video club?

Link to comment
Share on other sites

Έχουν κυκλοφορήσει και τα δύο, το δε CoR θα το βρεις παντού, το Pitch Black δεν είμαι και πολύ σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Εψαξα σημερα σε 2 video club εκ των οποιων το ενα ηταν Seven και το ειχαν και τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία. Ελπίζω να το έχουν και δω γύρω. Να το δω προτού αποφασίσω να το αγοράσω. :p

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πω ότι εντυπωσίάστηκα με αυτή την αποκάλυψη...βασικά το CoR μπορούσε να έχει κομμάτι καλύτερο σενάριο. Σε ποιό κόμσο βασιστηκε το Riddick;

Link to comment
Share on other sites

Στον κοσμο που εχτισε ο Βιν Ντιζελ για ενα ΠΥΡ

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to The Chronicles of Riddick (2004)
  • 4 years later...

Χτες την είδα και αμέσσως την πρόσθεσα στην λίστα με τις all-time-favorite! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..