Jump to content

Κλαρκ Άστον Σμιθ (Clark Ashton Smith)


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Εdit: Ξεχασα τα βιβλια της Ωρορα στα οποια θα βρεις διασπαρτα καποια κλασσικα διηγηματα του, οπως και τη συλλογη Ιστορίες του μελαγχολικού ερημίτη που αμα τη βρεις στειλτην και σε μενα ! wink.gifbiggrin.gif

Αν έλεγες για το "Μελαγχολικό ερημίτη" μία εβδομάδα πιο νωρίς...

 

 

Κατσε να μαντεψω: Το πετυχες καπου και δεν το πηρες οπως και τα Διηγηματα Τρομου παλιοτερα... biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

Εdit: Ξεχασα τα βιβλια της Ωρορα στα οποια θα βρεις διασπαρτα καποια κλασσικα διηγηματα του, οπως και τη συλλογη Ιστορίες του μελαγχολικού ερημίτη που αμα τη βρεις στειλτην και σε μενα ! wink.gifbiggrin.gif

Αν έλεγες για το "Μελαγχολικό ερημίτη" μία εβδομάδα πιο νωρίς...

 

 

Κατσε να μαντεψω: Το πετυχες καπου και δεν το πηρες οπως και τα Διηγηματα Τρομου παλιοτερα... biggrin.gif

Περίπου.

Το πέτυχα κάπου, το πήρα, το διάβασα και έγραψα και την άποψή μου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Εdit: Ξεχασα τα βιβλια της Ωρορα στα οποια θα βρεις διασπαρτα καποια κλασσικα διηγηματα του, οπως και τη συλλογη Ιστορίες του μελαγχολικού ερημίτη που αμα τη βρεις στειλτην και σε μενα ! wink.gifbiggrin.gif

Αν έλεγες για το "Μελαγχολικό ερημίτη" μία εβδομάδα πιο νωρίς...

 

 

Κατσε να μαντεψω: Το πετυχες καπου και δεν το πηρες οπως και τα Διηγηματα Τρομου παλιοτερα... biggrin.gif

Περίπου.

Το πέτυχα κάπου, το πήρα, το διάβασα και έγραψα και την άποψή μου εδώ

 

Α ναι, ξεχασα πως διαβασα την κριτικη σου.

 

Offtopic ΥΓ: Πριν λιγο τελειωσα το Medusa's Coil απο το βιβλιο που μου δανεισες. Μεσα στα 5 κορυφαια του Αρχοντα. Κριμα που δεν φερει το ονομα του, αν και νομιζω πως ο κορμος του ειναι γραμμενος απο τη Μπισοπ γιατι ποτε δεν εχουμε δει διαλογους, γυναικες πρωταγωνιστριες,συναισθηματισμους και ελλειψη περιγραφων απο τον ιδιο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εdit: Ξεχασα τα βιβλια της Ωρορα στα οποια θα βρεις διασπαρτα καποια κλασσικα διηγηματα του, οπως και τη συλλογη Ιστορίες του μελαγχολικού ερημίτη που αμα τη βρεις στειλτην και σε μενα ! wink.gifbiggrin.gif

Αν έλεγες για το "Μελαγχολικό ερημίτη" μία εβδομάδα πιο νωρίς...

 

 

Κατσε να μαντεψω: Το πετυχες καπου και δεν το πηρες οπως και τα Διηγηματα Τρομου παλιοτερα... biggrin.gif

Περίπου.

Το πέτυχα κάπου, το πήρα, το διάβασα και έγραψα και την άποψή μου εδώ

 

Α ναι, ξεχασα πως διαβασα την κριτικη σου.

 

Offtopic ΥΓ: Πριν λιγο τελειωσα το Medusa's Coil απο το βιβλιο που μου δανεισες. Μεσα στα 5 κορυφαια του Αρχοντα. Κριμα που δεν φερει το ονομα του, αν και νομιζω πως ο κορμος του ειναι γραμμενος απο τη Μπισοπ γιατι ποτε δεν εχουμε δει διαλογους, γυναικες πρωταγωνιστριες,συναισθηματισμους και ελλειψη περιγραφων απο τον ιδιο.

Όταν με το καλό γράψεις τη γνώμη σου για τους Άγνωστους Τρόμους, θα σου γράψω ένα ποστ για τον μικρό Μιχάλη που διάβαζε αυτή την ιστορία ένα θερινό μεσημέρι του 2001.

Link to comment
Share on other sites

Εdit: Ξεχασα τα βιβλια της Ωρορα στα οποια θα βρεις διασπαρτα καποια κλασσικα διηγηματα του, οπως και τη συλλογη Ιστορίες του μελαγχολικού ερημίτη που αμα τη βρεις στειλτην και σε μενα ! wink.gifbiggrin.gif

Αν έλεγες για το "Μελαγχολικό ερημίτη" μία εβδομάδα πιο νωρίς...

 

 

Κατσε να μαντεψω: Το πετυχες καπου και δεν το πηρες οπως και τα Διηγηματα Τρομου παλιοτερα... biggrin.gif

Περίπου.

Το πέτυχα κάπου, το πήρα, το διάβασα και έγραψα και την άποψή μου εδώ

 

Α ναι, ξεχασα πως διαβασα την κριτικη σου.

 

Offtopic ΥΓ: Πριν λιγο τελειωσα το Medusa's Coil απο το βιβλιο που μου δανεισες. Μεσα στα 5 κορυφαια του Αρχοντα. Κριμα που δεν φερει το ονομα του, αν και νομιζω πως ο κορμος του ειναι γραμμενος απο τη Μπισοπ γιατι ποτε δεν εχουμε δει διαλογους, γυναικες πρωταγωνιστριες,συναισθηματισμους και ελλειψη περιγραφων απο τον ιδιο.

Όταν με το καλό γράψεις τη γνώμη σου για τους Άγνωστους Τρόμους, θα σου γράψω ένα ποστ για τον μικρό Μιχάλη που διάβαζε αυτή την ιστορία ένα θερινό μεσημέρι του 2001.

 

Χαχα, εγινε

 

 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα την συλλογή ''Το Ταξίδι του Βασιλιά Γιουβόραν'' που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Αίολος:

 

- ''Η Επιστροφή του Μάγου'': Ένας τύπος πιάνει δουλειά σ' ένα απομoνωμένο σπίτι όπου και θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον εκκεντρικό εργοδότη του, και την φοβερή απειλή που κρέμεται πάνω από το κεφάλι του. Καλή είναι, αν και μου άρεσε πιο πολύ ως προς την ατμόσφαιρα της, και όχι ως προς το περιεχόμενο.

 

- ''Η Γοργώ'': Μία από τις λίγες ιστορίες του συγγραφέα που δεν μου άρεσε. Καλογράμμενη όπως κάθε τι δικό του, αλλά δεν με άγγιξε καθόλου η ιδέα.

 

- ''Ο Θάνατος του Μαλιγκρίς'': Μία ντουζίνα βλάσφημοι σκύλοι τόλμησαν να αμφισβητήσουν την παντοκρατορία του μεγάλου μάγου Μαλιγκρίς, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να υποστούν την τρομερή οργή του cold.gif Ας πρόσεχαν wink.gif

 

- ''Ο γκουλ'': Διήγημα με φόντο τους μύθους και τους θρύλους της Αραβίας. Καλό, σύντομο και ωραίο.

 

- ''Η Αόρατη Πολή'': Δύο τυχοδιώκτες περιπλανώμενοι στις ασιατικές ερήμους, θα βρεθούν στα ίχνη μίας παράξενης πόλης και των μυστηριωδών κατοίκων της. Είναι ένα μικρό διαμαντάκι.

 

- ''Ο Κολοσσός του Ιλούργκν'': Η μυθική Αβερουάν βιώνει μία από τις μεγαλύτερες της τραγωδίες. Οι νεκροί σηκώνονται από τους τάφους τους και εξαφανίζονται, άγνωστο για που. Εντάξει ότι και να πω, θα είναι πραγματικά λίγο. Είναι να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο με αυτό που σκέφτηκε ο άνθρωπος. Σμιθ στα καλύτερα του.

 

- ''Το Ταξίδι του Βασιλιά Γιουβόραν'': Παρ' όλο που μου αρέσουν περισσότερο οι σκληρές ιστορίες, αυτή ήταν η αγαπημένη μου από το βιβλίο. Ο Βασιλιάς Γιουβόραν χάνει το στέμμα του και το πουλί που το στόλιζε, και σπεύδει σ' ένα μακρινό ταξίδι προς αναζήτηση του. Και ο κυνισμός θα κάνει συχνά- πυκνά την εμφάνιση του. Γέλασα στην αρχή όπου ο Γιουβόραν διαδέ- χτηκε τον αποθανών Καρπούμ,

όταν ο τελευταίος πέθανε από την υπερβολική κατανάλωση γεμιστών χελιών και πηχτής από αυγά σαλαμάνδρας biggrin.gif

 

 

Άλλες ιστορίες μου άρεσαν περισσότερο, και άλλες λιγότερο. Υπάρχουν όμως μία- δύο που είναι πραγματικά όλα τα λεφτά. Βιβλίο must read για όλους τους fans του σπουδαίου συγγραφέα.

 

Ωραία συλλογή. Τα Η επιστροφή του Μάγου, Ο Κολοσσός του Ιλούργκν και Ο Θάνατος του Μαλιγκρίς είναι τα διηγήματα που ξεχωρίζω.

 

 

Κι εγω μολις το τελειωσα το βιβλιο και μου αρεσε παρα πολυ!! Θελω να διαβασω περισσοτερο CAS, θα προτιμουσα να εινια μεταφρασμενα στα Ελληνικα γιατι τωρα τελευταια τα αγγλοφονα εχουν αρχισει να με κουραζουν δυστυχως...:huh: Ξερω οτι κυκλοφορει αλλη μια συλλογη απο τις εκδοσεις Αιολος αλλα σε δυο - τρεια κεντρικα βιβλιοπωλεια που κοιταξα δεν το ειχαν, ελπιζω να μην εχει εξαντληθει ( αμαν πια και με αυτο το θεμα, να ψαχνεις κατι και να σου λενε οτι δεν κυκλοφορει πια απο τις εκδοσεις......απογοητευση :( ) Υπαρχει κατι αλλο που να εχει μεταφραστει στα Ελληνικα;

 

Αυτο του Αιολου που λες ειναι το Η Πολη Της Τραγουδιστης Φλογας και πρεπει οπωσδηποτε να το αποκτησεις. Δοκιμασε εδω http://www.protopori...as-p-54138.html

 

Επισης η Terra Nova ειχε κυκλοφορησει μια συλλογη με τιτλο Τα Μαγικα Ταξιδια αλλα μονο μεταχ/νο θα το βρεις και αμα...

 

Τελος ο Μπαλανος εχει κυκλοφορησει μεσω της Locus 7 το Ιστοριες απο τη Ζοθικ αλλα ειναι ακριβο και τουλαχιστον μια ιστορια απο εκει μεσα την εχεις. http://www.protopori...k-p-305857.html

 

 

Εdit: Ξεχασα τα βιβλια της Ωρορα στα οποια θα βρεις διασπαρτα καποια κλασσικα διηγηματα του, οπως και τη συλλογη Ιστορίες του μελαγχολικού ερημίτη που αμα τη βρεις στειλτην και σε μενα ! wink.gifbiggrin.gif

 

 

 

 

 

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες! Θα ψαξω να δω τι θα μπορεσω να βρω απο αυτα. Βρηκα και ενα διηγημα σε μια συλλογη Ωρορα που εχω "Ο κατοικος της αβυσσου".

Link to comment
Share on other sites

Για τα Μαγικά Ταξίδια, αν κάποιος ενδιαφέρεται ας πάρει τηλ το βιβλιοπωλείο Κοραής στο Χαλάνδρι και ας ρωτήσει αν το έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Για τα Μαγικά Ταξίδια, αν κάποιος ενδιαφέρεται ας πάρει τηλ το βιβλιοπωλείο Κοραής στο Χαλάνδρι και ας ρωτήσει αν το έχουν.

 

Οταν ειχα παρει να ρωτησω για τους Αγνωστους Τρομους μου ειπε πως ειχε μονο 2-3 Terra Nova μεσα στα οποια δεν ηταν τα Μαγικα Ταξιδια

Link to comment
Share on other sites

Για τα Μαγικά Ταξίδια, αν κάποιος ενδιαφέρεται ας πάρει τηλ το βιβλιοπωλείο Κοραής στο Χαλάνδρι και ας ρωτήσει αν το έχουν.

 

Οταν ειχα παρει να ρωτησω για τους Αγνωστους Τρομους μου ειπε πως ειχε μονο 2-3 Terra Nova μεσα στα οποια δεν ηταν τα Μαγικα Ταξιδια

 

Θα κάνω μια βόλτα από εκεί αύριο και θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Για τα Μαγικά Ταξίδια, αν κάποιος ενδιαφέρεται ας πάρει τηλ το βιβλιοπωλείο Κοραής στο Χαλάνδρι και ας ρωτήσει αν το έχουν.

 

Πέρασα σήμερα και έχει δύο αντίτυπα. Επίσης έχει και άλλα Terra Nova (Stoker, πρώτο Dunsany, Machen και άλλα). Έχει και το Η πόλη της ταργουδιστής φλόγας, αλλά πιστεύω πως αυτό βρίσκεται έυκολα.

Link to comment
Share on other sites

Για τα Μαγικά Ταξίδια, αν κάποιος ενδιαφέρεται ας πάρει τηλ το βιβλιοπωλείο Κοραής στο Χαλάνδρι και ας ρωτήσει αν το έχουν.

 

Πέρασα σήμερα και έχει δύο αντίτυπα. Επίσης έχει και άλλα Terra Nova (Stoker, πρώτο Dunsany, Machen και άλλα). Έχει και το Η πόλη της ταργουδιστής φλόγας, αλλά πιστεύω πως αυτό βρίσκεται έυκολα.

 

Εκανα το ταξιδακι μεχρι το Χαλανδρι ( γιατι δεν μενω εκει κοντα) και τα τσιμπησα τα 2 του Smith! Πηρα και Dunsan και Machen καθως και μια συλλογη του Γουελς "Θαυμαστες Ιστοριες" . Thank you tsathoggua!! :good:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για τα Μαγικά Ταξίδια, αν κάποιος ενδιαφέρεται ας πάρει τηλ το βιβλιοπωλείο Κοραής στο Χαλάνδρι και ας ρωτήσει αν το έχουν.

 

Πέρασα σήμερα και έχει δύο αντίτυπα. Επίσης έχει και άλλα Terra Nova (Stoker, πρώτο Dunsany, Machen και άλλα). Έχει και το Η πόλη της ταργουδιστής φλόγας, αλλά πιστεύω πως αυτό βρίσκεται έυκολα.

 

Εκανα το ταξιδακι μεχρι το Χαλανδρι ( γιατι δεν μενω εκει κοντα) και τα τσιμπησα τα 2 του Smith! Πηρα και Dunsan και Machen καθως και μια συλλογη του Γουελς "Θαυμαστες Ιστοριες" . Thank you tsathoggua!! :good:

 

 

 

 

Καλές αναγνώσεις! :book: :book:

Edited by tsathoggua
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 

Ωραία συλλογή. Τα Η επιστροφή του Μάγου, Ο Κολοσσός του Ιλούργκν και Ο Θάνατος του Μαλιγκρίς είναι τα διηγήματα που ξεχωρίζω.

 

και εμένα αυτές οι ιστορίες μου άρεσαν. friends.gif

Link to comment
Share on other sites

Ωραία συλλογή. Τα Η επιστροφή του Μάγου, Ο Κολοσσός του Ιλούργκν και Ο Θάνατος του Μαλιγκρίς είναι τα διηγήματα που ξεχωρίζω.

 

και εμένα αυτές οι ιστορίες μου άρεσαν. friends.gif

 

Και σου θυμίζω τους στίχους των Cauldron Born:

 

Very little is known of the necromancers life

But it was whispered of how old Malygris died

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία συλλογή. Τα Η επιστροφή του Μάγου, Ο Κολοσσός του Ιλούργκν και Ο Θάνατος του Μαλιγκρίς είναι τα διηγήματα που ξεχωρίζω.

 

και εμένα αυτές οι ιστορίες μου άρεσαν. :friends:

 

Και σου θυμίζω τους στίχους των Cauldron Born:

 

Very little is known of the necromancers life

But it was whispered of how old Malygris died

 

 

ο θείος Howie Bentley ξέρει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Το ταξίδι του βασιλιά Γιουβόραν

 

Αυτό είναι το πρώτο ολόκληρο βιβλίο του Κλαρκ Άστον Σμιθ που διαβάζω, δεν είναι όμως η πρώτη μου επαφή με το έργο του. Το 2012 τον γνώρισα για πρώτη φορά με το διήγημα "Ούμπο-Σάθλα" και τον γνώρισα ακόμα καλύτερα πέρυσι τον Σεπτέμβριο, με το καταπληκτικό διήγημα "Ο κάτοικος της Αβύσσου". Όσον αφορά την παρούσα συλλογή, που αγόρασα με τέσσερα ευρώ από το φετινό παζάρι βιβλίου, αποτελείται από τα εξής διηγήματα:

 

1. Η επιστροφή του μάγου. Κάποιος Τζον Κάρνμπι προσλαμβάνει τον αφηγητή της ιστορίας μας, ο οποίος θα πρέπει να δουλέψει στο απομονωμένο σπίτι του καινούργιου εργοδότη του. Εκεί θα ζήσει την φρίκη και θα γίνει μάρτυρας ανόσιων γεγονότων. Ως προς την υπόθεση δεν θα έλεγα ότι ξετρελάθηκα, όμως η ατμόσφαιρα ήταν αρκετά σκοτεινή και ανατριχιαστική για να μου κρατήσει το ενδιαφέρον. 8/10
2. Η Γοργώ. Πολύ καλογραμμένη και ατμοσφαιρική, όμως δεν θα έλεγα ότι με τράβηξε σαν ιστορία. Έχει το ενδιαφέρον της και άσχημη δεν είναι σε καμία περίπτωση, απλώς δεν εντυπωσιάζει σε κανέναν τομέα. 7/10
3. Ο θάνατος του Μαλιγκρίς. Κάποιοι βλάσφημοι μάγοι σκύλοι είχαν το θράσος να αμφισβητήσουν την δύναμη του μεγάλου μάγου Μαλιγκρίς και το πλήρωσαν με τον χειρότερο τρόπο. Ωραία και αρκετά δυνατή ιστορία εκδίκησης. 8/10
4. Ο Γκουλ. Έχουμε να κάνουμε με ένα διήγημα που έχει σαν φόντο τους μύθους και τους θρύλους της Αραβίας. Μικρό σαν μέγεθος, αλλά ιδιαίτερα καλογραμμένο και ωραίο. 7.5/10
5. Η αόρατη πόλη. Δυο περιπλανώμενοι εξερευνητές-τυχοδιώκτες σε μια ασιατική έρημο, θα βρουν μια παράξενη πόλη και θα γνωρίσουν τους ακόμα πιο παράξενους κατοίκους της. Αυτού του είδους οι ιστορίες, με την ανακάλυψη νέων πολιτισμών, είτε γήινων είτε εξωγήινων, είναι από αυτές που με ξετρελαίνουν. Και η συγκεκριμένη είναι πραγματικά πολύ καλή, αρκετά πρωτότυπη και με μπόλικη φαντασία. 9/10
6. Ο Κολοσσός του Ιλούργκν. Βρισκόμαστε στην μυθική Αβερουάν, όπου οι νεκροί σηκώνονται από τους τάφους τους και κατευθύνονται προς το άγνωστο. Το παράξενο αυτό γεγονός ίσως να έχει σχέση με την εξαφάνιση ενός σατανικού μάγου και κάποιων μαθητών του. Εντάξει, μιλάμε για μια εξαιρετική ιστορία, με μπόλικη φαντασία και δυνατές εικόνες. 9/10
7. Το ταξίδι του βασιλιά Γιουβόραν. Ο κακομοίρης βασιλιάς χάνει το στέμμα και το πουλί που το στόλιζε (το οποίο ζωντάνεψε και την έκανε) και δεν άργησε να καταλάβει ότι έπρεπε να το βρει για να μην χάσει την θέση του. Έτσι θα ταξιδέψει συνοδεία δεκάδων πλοίων και αντρών σ'ένα μακρινό ταξίδι, όπου θα συναντήσει τρομερά πλάσματα και θα ζήσει πολύ δύσκολες στιγμές. Η ιστορία αυτή είχε μια ευχάριστη νότα και σε στιγμές αρκετό κυνισμό, είχε όμως και αρκετή δράση. Ωραία ιστορία που θα ικανοποιήσει τους λάτρεις της φαντασίας. 8.5/10

 

Αυτά. Σε γενικές γραμμές πρόκειται για μια ωραία συλλογή διηγημάτων, γραμμένη με τον μοναδικό τρόπο του Κλαρκ Άστον Σμιθ, που δεν υπάρχει περίπτωση να αφήσει παραπονεμένους ούτε τους λάτρεις του συγγραφέα ούτε τους λάτρεις των καλών βιβλίων του Φανταστικού. 

 

Γενική βαθμολογία: 8/10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Posted 30 Μάιος 2011 - 10:48

Τελείωσα χτες βράδυ το "Ταξίδι του βασιλιά Γιουβόραν", του Clark Ashton Smith. Γενικά, στην τριάδα Λάβκραφτ-Χάουαρντ-Σμιθ είναι ο λιγότερο γνωστός αλλά για μένα, ο πιο συγκροτημένος. Τα κείμενά του πέραν της όποιας φανταστικής τους δύναμης, αποπνέουν μια γλυκύτητα που ούτε ο μελαγχολικός και απαισιόδοξος Λάβκραφτ είχε, ούτε ο ούργκα-ούργκα Χάουαρντ. Ακόμα κι ο τρόμος του είναι εκείνος που σέρνεται πάνω σε βελούδα κι αρωματισμένα πέπλα. Η παρούσα συλλογή περιλαμβάνει ένα πολύ δυνατό διήγημα τρόμου, τον Κολοσσό του Ιλούργκν, που κάνει το "Στους δρόμους, οι πόλεις" του Μπάρκερ να μοιάζει παιδική ιστορία. Κι ύστερα πέφτει στην απίστευτη τρυφερότητα του "Γκουλ", όπου ο τρόμος κι η αγάπη μπλέκονται σε κυριαρχικό χορό και στην ελαφρότητα του βασιλιά Γιουβόραν, με την φαλάκρα του και το απίστευτα γελοίο του στέμμα με το ταριχευμένο πουλί γκαζόλμπα στην κορφή.

 

Τελικά, αυτά τα αναγνώσματα αποτελούν ευχάριστο διάλλειμα για μένα. Με κάνουν να γυρίζω στην εφηβεία μου, ρε γμτ.

 

Από το "τι διαβάζετε", η γνώμη μου για το Γιουβόραν και τον Σμιθ τελικά. Μπορείτε να μου εξηγήσετε πώς γίνεται να ερωτεύεσαι έναν άνθρωπο μισό κόσμο και έναν αιώνα μακριά σου;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ταξίδι του βασιλιά Γιουβόραν

 

Αυτό είναι το πρώτο ολόκληρο βιβλίο του Κλαρκ Άστον Σμιθ που διαβάζω, δεν είναι όμως η πρώτη μου επαφή με το έργο του. Το 2012 τον γνώρισα για πρώτη φορά με το διήγημα "Ούμπο-Σάθλα" και τον γνώρισα ακόμα καλύτερα πέρυσι τον Σεπτέμβριο, με το καταπληκτικό διήγημα "Ο κάτοικος της Αβύσσου". Όσον αφορά την παρούσα συλλογή, που αγόρασα με τέσσερα ευρώ από το φετινό παζάρι βιβλίου, αποτελείται από τα εξής διηγήματα:

 

1. Η επιστροφή του μάγου. Κάποιος Τζον Κάρνμπι προσλαμβάνει τον αφηγητή της ιστορίας μας, ο οποίος θα πρέπει να δουλέψει στο απομονωμένο σπίτι του καινούργιου εργοδότη του. Εκεί θα ζήσει την φρίκη και θα γίνει μάρτυρας ανόσιων γεγονότων. Ως προς την υπόθεση δεν θα έλεγα ότι ξετρελάθηκα, όμως η ατμόσφαιρα ήταν αρκετά σκοτεινή και ανατριχιαστική για να μου κρατήσει το ενδιαφέρον. 8/10

2. Η Γοργώ. Πολύ καλογραμμένη και ατμοσφαιρική, όμως δεν θα έλεγα ότι με τράβηξε σαν ιστορία. Έχει το ενδιαφέρον της και άσχημη δεν είναι σε καμία περίπτωση, απλώς δεν εντυπωσιάζει σε κανέναν τομέα. 7/10

3. Ο θάνατος του Μαλιγκρίς. Κάποιοι βλάσφημοι μάγοι σκύλοι είχαν το θράσος να αμφισβητήσουν την δύναμη του μεγάλου μάγου Μαλιγκρίς και το πλήρωσαν με τον χειρότερο τρόπο. Ωραία και αρκετά δυνατή ιστορία εκδίκησης. 8/10

4. Ο Γκουλ. Έχουμε να κάνουμε με ένα διήγημα που έχει σαν φόντο τους μύθους και τους θρύλους της Αραβίας. Μικρό σαν μέγεθος, αλλά ιδιαίτερα καλογραμμένο και ωραίο. 7.5/10

5. Η αόρατη πόλη. Δυο περιπλανώμενοι εξερευνητές-τυχοδιώκτες σε μια ασιατική έρημο, θα βρουν μια παράξενη πόλη και θα γνωρίσουν τους ακόμα πιο παράξενους κατοίκους της. Αυτού του είδους οι ιστορίες, με την ανακάλυψη νέων πολιτισμών, είτε γήινων είτε εξωγήινων, είναι από αυτές που με ξετρελαίνουν. Και η συγκεκριμένη είναι πραγματικά πολύ καλή, αρκετά πρωτότυπη και με μπόλικη φαντασία. 9/10

6. Ο Κολοσσός του Ιλούργκν. Βρισκόμαστε στην μυθική Αβερουάν, όπου οι νεκροί σηκώνονται από τους τάφους τους και κατευθύνονται προς το άγνωστο. Το παράξενο αυτό γεγονός ίσως να έχει σχέση με την εξαφάνιση ενός σατανικού μάγου και κάποιων μαθητών του. Εντάξει, μιλάμε για μια εξαιρετική ιστορία, με μπόλικη φαντασία και δυνατές εικόνες. 9/10

7. Το ταξίδι του βασιλιά Γιουβόραν. Ο κακομοίρης βασιλιάς χάνει το στέμμα και το πουλί που το στόλιζε (το οποίο ζωντάνεψε και την έκανε) και δεν άργησε να καταλάβει ότι έπρεπε να το βρει για να μην χάσει την θέση του. Έτσι θα ταξιδέψει συνοδεία δεκάδων πλοίων και αντρών σ'ένα μακρινό ταξίδι, όπου θα συναντήσει τρομερά πλάσματα και θα ζήσει πολύ δύσκολες στιγμές. Η ιστορία αυτή είχε μια ευχάριστη νότα και σε στιγμές αρκετό κυνισμό, είχε όμως και αρκετή δράση. Ωραία ιστορία που θα ικανοποιήσει τους λάτρεις της φαντασίας. 8.5/10

 

Αυτά. Σε γενικές γραμμές πρόκειται για μια ωραία συλλογή διηγημάτων, γραμμένη με τον μοναδικό τρόπο του Κλαρκ Άστον Σμιθ, που δεν υπάρχει περίπτωση να αφήσει παραπονεμένους ούτε τους λάτρεις του συγγραφέα ούτε τους λάτρεις των καλών βιβλίων του Φανταστικού. 

 

Γενική βαθμολογία: 8/10

 

Χαίρομαι πολύ που σου άρεσε η συλλογή και τα άλλα διηγήματα του που έχεις διαβάσει. Δεν είναι πάρα πολλά αυτά που έχουν μεταφραστεί, είναι όμως όλα τους ένα κι ένα. Συνέχισε να διαβάζεις και έχεις να ανακαλύψεις μπόλικα ακόμα διαμάντια αυτού του φοβερού και τρομερού συγγραφέα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Η πόλη της τραγουδιστής φλόγας

 

Πρώτη γνωριμία με τον Clark Ashton Smith και γενικά μπορώ να πω ότι μου έχει κάνει αρκετά καλή εντύπωση.

Η συλλογή αυτή περιέχει 11 ιστορίες σε μια μίξη αρκετού τρόμου και φάντασυ από διάφορους κόσμους που είχε γράψει αλλά με το στοιχείο του τρόμου να κυριαρχεί σχεδόν σε όλες.

Η γραφή του, για την εποχή που έγγραφε, είναι αρκετά καλή πράγμα που δεν περίμενα καθόλου (τουλάχιστον έτσι φαίνεται στην μετάφραση). Βέβαια σε μερικές ιστορίες φαίνεται η παλαιότητας τους αλλά προσωπικά δεν με πείραξε.

 

Από την συλλογή αυτή μου άρεσαν αρκετές ιστορίες αλλά περισσότερο αυτές που είναι πιο πολύ τρόμου παρά φάντασυ. Ξεχώρισα ιδιαίτερα τις ιστορίες με τον τρομερό θεό Τσαθόγκουα (Η ιστορία του Σατάμπρα Ζίρος) και το σιχαμένο Σκουλήκι (Ο ερχομός του Άσπρου Σκουληκιού) από τον κόσμο της Υπερβορείας, όπως και τον δαίμονα σκιά (Η διπλή σκιά) από την Ατλαντίδα, που παρεμπιπτόντως είναι και η πιο δυνατή για μένα.

Επίσης μου άρεσε πολύ και η ιστορία του τίτλου (Η πόλη της τραγουδιστής φλόγας), που είναι και η πιο μεγάλη, και είναι πραγματικά τρομερή μιας και ο συγγραφέας σε ταξιδεύει σε άγνωστους κόσμους και γαλαξίες με ένα εκπληκτικό φινάλε.

 

 

Συνολικά πιστεύω είναι μια καλή συλλογή και θα την πρότεινα σίγουρα σε όσους θέλουν να γνωρίσουν τους κόσμους του CAS αλλά και όσους τον γνωρίζουν ήδη. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ταξίδι του βασιλιά Γιουβόραν

 

Μια ακόμα συλλογή που διαβάζω από τον Clark Ashton Smith και μάλιστα σε πολύ λίγες μέρες μιας και, πραγματικά, μου αρέσει πολύ το στυλ του.

 

Η συλλογή αυτή σε σχέση με την Η πόλη της τραγουδιστής φλόγας είναι αρκετά διαφορετική γιατί, εκτός ότι είναι μικρότερη δυστυχώς, έχει αρκετά «ρεαλιστικές» ιστορίες καθώς οι περισσότερες είναι στον δικό μας κόσμο.

Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και κακό, αντιθέτως, γιατί πιστεύω ότι έχει γίνει πολύ καλή επιλογή των ιστοριών μιας και είναι πραγματικά όλες τους από πολύ καλές έως εξαιρετικές.

Η μόνη ιστορία που προσωπικά δεν μου άρεσε είναι το Γκουλ που την βρήκα λίγο αδιάφορη αλλά δεν μπορώ να πω ότι «χαλάει» την συλλογή μιας και είναι πολύ μικρή.

 

Αγαπημένες ιστορίες από αυτή τη συλλογή είναι: Η απίστευτα ατμοσφαιρική «Η Γοργώ» με τον τρελαμένο Χάρο, η «Η αόρατη πόλη» που είναι η μοναδική ιστορία ΕΦ αλλά ο Smith την συνδυάζει υπέροχα με το κομμάτι του Τρόμου και η πιο μεγάλη ιστορία της συλλογής «Ο Κολοσσός του Ιλούργκν».

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Η Πόλη της Τραγουδιστής Φλόγας

Χαίρομαι πάρα πολύ που διάβασα αυτό το βιβλίο, και σίγουρα θα ξαναδιαβάσω κάποιες ιστορίες του. Δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσαν όλες, ούτε ότι βρίσκω τον τρόπο αφήγησης του γούστου μου, αλλά έχει αρετές η γραφή και η φαντασία του Κλαρκ Άστον Σμιθ από τις οποίες διδασκόμαστε.
Η ομώνυμη ιστορία, φυσικά, είναι η αγαπημένη μου. Πύλες σε άλλες διαστάσεις, ουράνιες μουσικές

Spoiler

(επιτρέψτε μου εδώ ένα σχόλιο προσωπικού... πόνου: «Μα-δεν-έχει-μείνει-τίποτα-άγραφτο;» ω, τίποτα, κάτι δικά μου... να, κάτι γράφω αυτή την εποχή... αφήστε τα :80:),

παράτολμοι εξερευνητές, εξωπραγματικά πλάσματα, μαγικές πόλεις... και τι δεν είχε. Βούλιαξα στη φαντασία.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το Ταξίδι του Βασιλιά Γιουβόραν (Εκδόσεις Αίολος)
Αυτή η συλλογή είναι η πρώτη επαφή μου με το έργο του Clark Ashton Smith και μάλλον θα είναι και η τελευταία. Το στυλ γραφής του δεν είναι καθόλου του γούστου μου. Οι χαρακτήρες είναι σαν να μην υπάρχουν, εντελώς αδιάφοροι και χωρίς καθόλου βάθος. Δεν ενδιαφέρθηκα ούτε στιγμή για κανέναν τους. Οι διάλογοι είναι πολύ κακοί κι ελάχιστοι. Επίσης είναι σαν να έκανε ό,τι μπορεί για να αποφύγει τον κανόνα "Show don't tell".
Για να λέμε και τα καλά όμως, έχει μερικές εξαιρετικές ιδέες, με πολύ πλούσια φαντασία (Ο Θάνατος του Μαλιγκρίς, Ο Κολοσσός του Ιλούργκν) και μπορεί να φτιάξει καλή ατμόσφαιρα (Η επιστροφή του Μάγου, Η Γοργώ, Ο Θάνατος του Μαλιγκρίς).
Τώρα όσον αφορά την πρόζα δεν νομίζω ότι είδα κάτι εντυπωσιακό, ίσα-ίσα το κείμενο ήταν κάπως παραφορτωμένο και μερικές από τις μεταφορές και τις παρομοιώσεις δεν έβγαζαν νόημα (αυτό θα μπορούσε να είναι και θέμα της μετάφρασης, αλλά την έχει κάνει ο Μαστακούρης, οπότε έχω τις αμφιβολίες μου ότι αυτό είναι που φταίει).

Βαθμολογία: 5.0/10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Κλαρκ Άστον Σμιθ (Clark Ashton Smith)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..