Jump to content

Κλάιβ Μπάρκερ (Clive Barker)


Darkchilde
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε κάποιες κριτικές βιβλίων του Clive Barker σε αυτό και αυτό το topic.

Recommended Posts

Παίρνω την σκυτάλη από τον αγαπητό Βάρδο και ανοίγω κι εγώ ένα topic με έναν από τους πολύ αγαπημένους μου συγγραφείς. Clive Barker. Από αυτά που έχω διαβάσει τα αγαπημένα μου είναι το Imajica και τα Books of Blood.

Από τα Books of Blood μου έχει μείνει καρφωμένη στο μυαλό η ιστορία "The Body Politic".

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει το Imajica (γιατί είχα ακούσει ότι ήταν καλό), αλλά ακόμα δεν έχω αξιωθεί να το διαβάσω --όλο υπάρχει κάτι άλλο πιο πάνω στη λίστα μου. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από Barker έχω δει μόνο τις ταινίες Hellraiser (και αν θυμάμαι καλά μόνο η πρώτη είναι γραμμένη και μπορεί και σκηνοθετημένη από τον Barker).

Από αυτά που έχω ακούσει για αυτόν πρέπει να είναι πολύ ενδιαφέρον να ψάξω λίγο τα έργα του (/me κάνει μια σημείωση στη λίστα με τα To-Read του)

Link to comment
Share on other sites

Για τον Clive Barker θα έλεγα ότι είναι ένας χαρτογράφος του μυαλού, ένας συγγραφέας που δε φοβάται να εξερευνήσει τα πιο ενδόμυχα όνειρά μας, τις πιο κρυφές επιθυμίες μας. Το κακό είναι ότι, με 2-3 εξαιρέσεις, οι ιστορίες του που έγιναν ταινίες πάσχουν λιγάκι, γι`αυτό καλύτερα να τα διαβάσεις τα βιβλία του παρά να τα δεις! Ξεχωρίζει ο Υφαντόκοσμος (αριστρούργημα) το Cabal, το Hellbound Heart (Hellraiser) και τα Βιβλία του Αίματος (ρίξτε μια ματιά στο "στους λόφους οι πόλεις")... (εγώ πάντως τα έχω διαβάσει σχεδόν όλα του και τα θεωρώ όλα, το καθένα με τον τρόπο του, φανταστικά). Τα τελευταία χρόνια έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά τα περισσότερα σχεδόν έργα του και είναι όλα πάρα πολύ καλά για τους fan του είδους...Για όσους έχουν χρόνο για διάβασμα...ξεκινήστε το Imajica. Και όπως λέει και ο ίδιος ο Barker "πάντα η ίδια ιστορία. Κόσμοι μέσα σε κόσμους"!

Edited by northerain
Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω διαβάσει το ''The damnation game'',''Great and secret show'' kai Books of blood 1...Einai arketa kalos syggrafeas(eos g*matos), toulaxiston kata tin gnomi mou.Gia tainies, den exo dei kamia pros to paron.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Χμμμ... Τώρα εγώ έχω μια απορία σχετικά με τον Clive Barker αλλά δεν ξέρω αν εδώ είναι το κατάλληλο σημείο για να την πω...

Λοιπόν... τις τελευταίες μέρες αποφάσισα να διαβάσω κάποιο βιβλίο του και αγόρασα τα Μυστικά της Βαβυλώνας (Coldheart Canyon). Στην αρχή λοιπόν του βιβλίου, εκεί που γράφει τις ευχαριστίες, ο Barker γράφει:

"Ας ξεκινήσω με τον άνθρωπο, στον οποίο αφιερώνεται το βιβλίο, τον Ντέιβιντ Εμίλιαν Άρμστρονγκ, σύζυγό μου και – με κάθε έννοια της λέξης- σύντροφό μου...".

Στην αρχή νόμιζα ότι είχα κάνει λάθος και ο Clive Barker ήταν τελικά γυναίκα... Όταν όμως μου είπαν ότι θα ήταν καλύτερα να αρχίσω με το Ιμάτζικα και αγόρασα και αυτό το βιβλίο, είδα ότι στις εκδόσεις Bell είχαν και φωτογραφία του συγγραφέα, στην οποία φαίνεται καθαρά ότι είναι άντρας! (τα μυστικά της Βαβυλώνας είναι των εκδόσεων Οξύ).

Αυτό το "τον σύζυγό μου" πολύ με μπέρδεψε! Μήπως υπάρχουν δύο Clive Barker, ο ένας άντρας και η άλλη γυναίκα; Ή μήπως η μεταφράστρια έκανε το θαύμα της και έγραψε "τον" αντί για "την"; :huh:

Εκτός πια αν επιτρέπεται στην Αμερική ο γάμος μεταξύ ανδρών... τι να πω... (Εντάξει... αν μιλούσε μόνο για σύντροφο θα έλεγα ότι είναι ομοφυλόφιλος ο άνθρωπος και δεν έγινε και τίποτα).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ο clive barker είναι ομοφυλόφιλος...τώρα για το αν είναι παντρεμένος...είχα κ εγώ την ίδια απορία όταν το διάβασα. Αλλά μπορεί να παντρευτήκανε κάπου όπου επιτρέπεται ο γάμος μεταξύ ομοφυλοφίλων...

 

Εχω διαβάσει πολλά απο Μπάρκερ και σχεδόν όλα είναι απίστευτα!Εκτός από την σειρά με την Αείπολη, τα οποία 2 βιβλία τα βρήκα σχεδόν άθλια...Αφήστε που ήταν και τα πρώτα που διάβασα και παραλίγο να μην ξαναέπερνα τίποτα δικό του, αλλά ευτυχώς μετά μου δανείσανε τα βιβλία του αίματος....Τι σοκ ήταν αυτό! Μια ιστορία που μου έρχεται τώρα είναι αυτη με τα χέρια...Μπρρρρ....Πόσο θα θελα να κατέβαζα κ εγώ τετοιες ιδεες....

 

Και οι ζωγραφιές του είναι πολυ περιεργες και σκοτεινές...το Αμπαρατ ήταν πάρα πολύ καλο και περιμένω με αγωνία το επομενο....(άλλο ένα στη μεγάλη λίστα των expected...)

 

To Kabal έχει γίνει και ταινια...δεν πιστεύω να την έχει κάποιος, ε?

Link to comment
Share on other sites

o barker ειναι καραγκευ... αλλα ειναι και ο καλυτερος συγγραφεας τρομου. δεν παιζεται... ειναι ο μονος συγγραφεας που με εκανε να νιωσω μαλακας που εχω διαβασει στεφεν κινγκ!

 

προτεινεται ανεπιφυλακτα.... οτι κι αν εχει γραψει ειναι πρωτοτυπο, μεγαλειωδες, σκοτεινο, χρωματιστο, ονειρικο, σκληρο, ερωτικο...

 

τι να πω... αν ηταν να κατσω ποτε σε αντρα .. θα ηταν αυτος...

 

βαρυ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ειναι ο μονος συγγραφεας που με εκανε να νιωσω μαλακας που εχω διαβασει στεφεν κινγκ!

 

Όντως....νομίζω ότι σε κάποια σημεία, έρχεται δεύτερος μετά τον Λαβκραφτ...Επίσης και το άλλο που μου κανε εντύπωση στα βιβλία του, δε φοβάται να χρησιμοποιήσει το σεξ (ειδικα στο Μυστικα της Βαβυλώνας, χεχεχε.... :p )

οτι κι αν εχει γραψει ειναι πρωτοτυπο, μεγαλειωδες, σκοτεινο, χρωματιστο, ονειρικο, σκληρο, ερωτικο...

 

Well said, ymeo :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει τα δύο πρώτα βιβλία του αίματος και το Hellbound heart. Γενικά μου άρεσαν, αν και ο άνθρωπος δε γράφει βιβλία τρόμου, αλλά περιγραφές ακροτηριασμένων σωμάτων. Πάντως το "Οι πόλεις στους λόφους" ήταν από τις πιο πρωτότυπες ιστορίες τρόμου που έχω διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

nai ρε μπραβο.. εγω τη θεωρω μια απο τις καλυτερες ιστοριες... που εχω διαβασει.. οταν φανταστηκα τις "πολεις", τους γιγαντες μου εφυγαν τα κλαπετα!!!!! ειδα τον κοσμο διαφορετικα.... σκεφτηκα οτι μερικοι ανθρωποι ειναι φτιαγμενοι για μεγαλα πραγματα...

 

να σημειωσω οτι ο μπαρκερ ειναι ποιητης, σκηνοθετης, ζωγραφος και γαματος συγγραφεας... καλα τα καταφερε ο πουστης!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Υφαντοκοσμο η Ιματζικα?Ιματζικα η Υφαντοκοσμο?Παντως φετος δεν θα μου ξεφυγει ο κυριος,θα τον...διαβασω-τιποτα παραπανω!

"τι να πω... αν ηταν να κατσω ποτε σε αντρα .. θα ηταν αυτος...

 

βαρυ? "

Βαρυ υμεο!Παντως αν ειναι καλος σιγουρα θα αναφωνησω με δεος ως γνησιος απογονος των Ελ..."Ω,τον πουστη!!! :o "

Τεσπα,τα προσωπικα των καλλιτεχνων δε μας αφορουν.Οι ιδιοφυεις ειναι και ιδιοτροποι.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έχω διαβάσει το Imajica, μπορώ να πω ότι μου άρεσε σε γενικές γραμμές, αλλά... κάτι με χάλασε στο όλο θέμα. Ναι μεν καλός συγγραφέας, όμως όχι καταπληκτικός. Δε νομίζω ότι φτιάχνει τόσο καλοδουλεμένους χαρακτήρες και κόσμους, όπως άλλοι συγγραφείς (πχ, Stephen King). Βέβαια, δεν έχω διαβάσει άλλα του, οπότε επιφυλάσσομαι. Πάντως, έχοντας διαβάσει το Imajica, μπορώ να πω ότι σίγουρα θα ήθελα να διαβάσω κι άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω εγώ τώρα? Οτι διάβασα το "Μεγάλο μυστικό θέαμα" και το κατέταξα στις πιο μεγάλες μπαρούφες που διάβασα ποτέ?

 

Διάβασα και το "Ο κλέφτης του πάντοτε", αλλά δεν εντυπωσιάστηκα και ιδιαίτερα. Απ' όλο το βιβλίο εκείνο που άξιζε περισσότερο είναι η εικονογράφηση, που την είχε κάνει ο ίδιος ο Barker.

 

Ισως τα άλλα του να είναι καλύτερα, αλλά δεν το βλέπω να διαβάζω κανένα.

Link to comment
Share on other sites

Pixie,είσαι άτυχη...το Θέαμα ήταν όντως μπαρούφα και ο κλέφτης τίποτα το σπουδαίο...Αλλά έχει γράψει άλλα που είναι απίστευτα!!!Δωστου άλλη μια ευκαιρία (σαν το ανεκδοτο, :p ) , θα δεις, αξίζει!

 

Βάρδε, όντως έχει ένα πρόβλημα με τους ολοκληρωμένους χαρακτήρες...αλλά όχι σε όλα τα βιβλία και όχι στον ίδιο βαθμο. Ας πουμε στην Αείπολη η ανάπτυξη είναι υπό του μηδενος-γι αυτό και το μισησα. Στη Βαβυλώνα είναι μια χαρα. Στο Αρχαίο Μυστήριο είναι πάρα πολύ καλή!Αλλά γενικά, σε πολλά βιβλία του βασίζεται πιο πολύ στην ιστορία κ όχι τόσο στους χαρακτήρες, αλλά του βγαίνει μια χαρα, όπως πχ στο Άμπαρατ ή στο Καμπάλ.

Edited by trillian
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το καλοκαίρι διάβασα κάποια από τα μικρά του και μου έκαναν πολύ καλή εντύπωση (δείτε και από πάνω) τι θα μου προτείνατε να διαβάσω από τα μεγάλα του (κατά προτίμηση όχι βιβλία-τούβλα όπως το 900 σελίδων coldheart canion).

 

ΥΓ: ψάχνω κάτι σε horror φάση και όχιτα πιο fantasy που έχει γράψει.

Link to comment
Share on other sites

Το Καμπαλ σίγουρα απ αυτά που έχω διαβάσει. Και το Hellraiser και υποθέτω και το Καταραμένο παιχνίδι-αλλά αυτά τα 2 τελευταία εχουν εξαντληθει... :crybaby: Αυτά απ αυτά που ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

To Hellraiser το έχω διαβάσει. Θα δοκιμάσω την τύχη μου με το Cabal μόλις ξαναπάω σε βιβλιοπωλείο.

Link to comment
Share on other sites

Το 'Cabal' έχει μεταφερθεί στην οθόνη με τον τίτλο 'Nightbreed' μπορεί να βρεθεί στα videoclubs με τον τίτλο 'Η γενιά του σκότους' ή 'Η γενιά της νύχτας' κάπως έτσι. Είναι η δεύτερη ταινία που έχει σκηνοθετήσει και μάλιστα πρωταγωνιστούσε ο David Croneberg. Kάποια εποχή κυκλόφορούσε και το 'The Lord of Illusions' η τρίτη και τελευταία ταινία του την οποία δεν θυμάμαι και πολύ καλά για να πω την αλήθεια. Και τα δύο μου είχαν φανεί αρκετά καλά αλλά δεν συγκρίνονται με το 'Hellraiser'.

 

Για μένα είναι κλάσεις ανώτερος απο τον Gaiman!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να διαφωνήσω (ως συνήθως) διότι δεν τον θεωρώ ούτε καλύτερο από τον Κινγκ ούτε ότι ξεπερνάει το Λαβκραφτ σε ορισμένα σημεία. Εντάξει συμπαθέστατος είναι, δε λέω, αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο έχω διαβάσει ποτέ στη ζωή μου κι αν ήταν να τον συγκρίνω με κάποιον άλλο μάλλον με Πόε θα τον σύγκρινα, λόγω του τρόπου που γράφει τις ιστορίες και των καλών ιδεών του και προφανώς θα έβγαινε χαμένος με πολύ μεγάλη διαφορά.

 

Παρόλα αυτά, μ΄αρέσει αρκετά ένα διήγημα του, οπότε και θα πω "διαβάστε το" και τέτοια, από τα βιβλία του αίματος: οι εξομολογήσεις ενός σάβανου. Σε αυτό οι χαρακτήρες δεν είναι τόσο "τύποι" είναι λίγο πιο χαρακτήρες και επιτέλους νομίζω πως είναι από τα λίγα του που έχουν και ένα λόγο για τον οποίο γράφτηκαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μιας και διαβάζω το Galilee αυτές τις μέρες είπα να πώ κάτι ακόμα για τον Barker.

 

Αν και γενικά μου αρέσει ο Barker σαν συγγραφέας, μπορώ να πώ ότι το Galilee είναι το χειρότερο βιβλίο του από όσα έχω διαβάσει. Η ιστορία είναι καλοί και οι πρωταγωνιστές προσεγμένοι ως συνήθως, αλλά κάπου το βιβλίο δεν τραβάει. Σε μερικά σημεία γίνεται βαρετό, σε κάποια άλλα χάνεις το ενδιαφέρον. Μερικά σημεία θα μπορούσε να τα αποφύγει, ίσως να το έκανε μικρότερο.

Edited by Darkchilde
Link to comment
Share on other sites

Βασικά παραπλήσια συζήτηση με αυτό που λες Βούλα είχαμε χθες με τον Blackcloak για Steven King, ότι δηλαδή όσο πιο μεγάλο είναι ένα βιβλίο τρόμου τόσο πιο πεζό γίνεται. Ο Barker έχει την τάση να το κάνει αυτό, πετόντας συνεχώς νέα στοιχεία για να κρατήσει το ενδιαφέρον του αναγνώστη. Στο "Καταραμένο παιχνίδι" ήταν γενικά συμαζεμένος, έχοντας θέσει ένα αρχικό "κουτί" και αρχίζοντας με σταθερό ρυθμό τις επεξηγήσεις. Στα "Καμπάλ" και "Μεγάλο και Μυστικό θέαμα" όμως (τα άλλα δύο μεγάλα βιβλία του που έχω διαβάσει) το κάνει κατα κόρον, στο δε Καμπάλ μάλιστα κάθε 50 σελίδες, και το σώζει επειδή είναι μικρό, αλλά οι δεν ξέρω πόσες του ΜκΜΘ είναι μια κόλαση για τον αναγνώστη τόσα που μπαίνουν μέσα.

Link to comment
Share on other sites

τον barker τον ανακάλυψα το 1997 νομίζω, όταν είχε εκδοθεί η αείπολη από bell. οι εικόνες που έχει είναι απίστευτες, και για τα 17 μου -τότε- χρόνια, μαγικές. οπότε, sorry trillian :bleh: , αλλά επιμένω να λατρεύω και το μεγάλο και μυστικό θέαμα και την αείπολη, και περιμένω ακόμα να εκδόσει -σιγά να μην- το the everything που θα κλείνει την ιστορία. καμία αντίρρηση, οι χαρακτήρες ίσως δεν έχουν βάθος, αλλά η τέσλα κατέχει πλέον την Τέχνη, και θέλω να μάθω τι θα γίνει. κακός μπάρκερ που μας έχεις και περιμένουμε (10 χρόνια?), κακός :whip: , δεν έχει μπισκότο...

το βιβλίο του που με ξενέρωσε ήταν το coldheart canyon, τα μυστικά της βαβυλώνας (ε, ρε μετάφραση...). με εξαίρεση το κυνήγι -δεν εξηγώ για να μην το χαλάσω σε όποιον δεν το έχει διαβάσει-, δεν είχε κάτι που να με τραβήξει. το διάβασα όσο ήμουν στρατό, και για να δυσκολευτώ να διαβάσω βιβλίο εκεί και δη του μπάρκερ, κάτι σημαίνει για τα δικά μου σταθμά. τέσπα...

στα μειονεκτήματά του είναι το μοτίβο του που επαναλαμβάνεται σε αρκετά βιβλία του, χαρακτήρας-μπαίνει-σε-άλλο-κόσμο (υφαντόκοσμος, μεγάλο και μυστικό θέαμα, αείπολη, ιμάτζικα). στη βάση αυτή, ο κινγκ είναι κλάσεις ανώτερος, αν και η σύγκριση είναι λίγο άκυρη. ο μπάρκερ θα σε μαγέψει με μια εικόνα που θα φτιάξει περίτεχνα μέσα στο μυαλό σου (πρέπει να έχεις και τα φόντα σαφώς :bleh: ), παρόλα αυτά κανείς δεν μπορεί να send a shiver down ur spine και να κάνει το δέρμα σου να ανατριχιάσει, όπως ο κινγκ. τα του καίσαρος τω καίσαρι. και ο κινγκ ξέρει να δημιουργεί απίστευτους χαρακτήρες, κάτι στο οποίο ο μπάρκερ κάπου χάνει.

 

μιας και είναι όμως εδώ το σωστό τόπικ, ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω τα κόμιξ που βασίζονται σε ιστορίες του μπάρκερ? και δεν είχε φτιάξει κάτι κούκλες για μια ταινία στυλ μπάρτον-χριστουγεννιάτικος εφιάλτης (στο πιο μπάρκερ προφανως)?

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

Τα κόμιξ σε κομιξάδικα. Τα Hellraiser Chronicles βρίσκονται ακόμα και Ελλάδα (και σε αυτά έγραφε και ένας από τους δύο σκηνοθέτες του Matrix), το ίδιο και τα Tapping the vein (Books of Blood). Επίσης θα βρεις και το Great and secret show που κυκλοφορεί αυτό τον καιρό.

Για το Weaveworld δεν ξέρω αν θα το βρεις τόσο εύκολα, δεν ξέρω καν αν υπάρχει paperback ενώ δεν είμαι καν σίγουρος αν υπάρχει ή όχι Cabal/Nightbreed, αν και νομίζω ότι υπάρχει με τον δεύτερο τίτλο κάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Κλάιβ Μπάρκερ (Clive Barker)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..